BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Θέμα με πολλαπλασιαστές (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33306)

s1fis 10-10-16 19:51

Θέμα με πολλαπλασιαστές
 
Καλησπέρα σε όλους.

Θα πω στα γρήγορα τα ιστορικό.

138,000 χλμ: Αλλάζω και τους 4 πολ/στές. Μου βάζει Beru.
163,000 χλμ: Κάνω καθαρισμό μπεκ.
203,200 χλμ: Ύστερα από ακινησία 3-4 εβδομάδων το παίρνω και μου καίει τον 1 και τον 3 και τους αλλάζω με καινούργιους, πάλι beru και ένα μπουζί επίσης στον 3.

(Ενδιάμεσα, πάλι μετά από ακινησία (δε θυμάμαι διάστημα αλλά λίγο πάντως) μου είχε κάνει πάλι συμπτώματα τέτοια - δηλ. μπέρδευε το αμάξι και δεν πήγαινε βήμα αλλά έστρωσε στα 500 μ.)

217,000 χλμ: Ακίνητο το αμάξι 3 βδομάδες γεμάτες. Το παίρνω, πάω ΚΤΕΟ, φεύγω και στα 1,000 μέτρα πάλι τα ίδια. Καμμένος ο 3 και έχει καταγράψει και αφλογιστία στον 1. Αλλάχτηκε μόνο ο 3 με έναν μεταχειρισμένο που είχα. Ο ένα δεν χρειάστηκε τελικά.

Όλων η γνώμη είναι ευπρόσδεκτη σχετικά με το τι μπορεί να συμβαίνει.
Θέλουν πάλι καθάρισμα τα μπεκ;

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Το αυτοκίνητο είναι compact, E46, N42B18A

MZ3 10-10-16 20:37

στα 138 σου έκανε πρόβλημα και άλλαξες τους πολλαπλασιαστές η τους άλλαξες προληπτικά;

s1fis 10-10-16 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 515109)
στα 138 σου έκανε πρόβλημα και άλλαξες τους πολλαπλασιαστές η τους άλλαξες προληπτικά;

Ναι προληπτικά, λόγω σέρβις. Το αμάξι το είχα πάρει με 113 χιλιάδες, οπότε μάλλον γι αυτό μου τους άλλαξε.

Dimzan 10-10-16 23:09

Προσωπικα δε βλεπω κατι περιεργο.

s1fis 11-10-16 03:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 515116)
Προσωπικα δε βλεπω κατι περιεργο.

Αλήθεια; δεν σημαίνει κάτι το ότι έγινε πάλι στον 3 και στον 1; κι γω το αναφέρω γιατί και στο συνεργείο μου είπε πως κάτι συμβαίνει και θέλει έλεγχο και τέτοια. Ότι κάτι τρέχει παντως.

BMW Power 11-10-16 08:35

Οι πρώτοι πολλαπλασιαστές ήταν για πέταμα και υπάρχει οδηγία αντικατάστασης τους στο service.

Το δικό μου 318ci N42B20 του 2002 μέχρι και τα 115.000 χλμ. (τέλος του 2013) που έσκασε ο 4ος δεν είχε αλλάξει παλλαπλασιαστές. Άλλαξα μόνο τον έναν και έκανα άλλα 1.000 χλμ περίπου και έσκασε και ο πρώτος. Έβαλα έναν μεταχειρισμένο που είχε ο φίλος Τάσος και μετά από 500 χλμ άρχισε πάλι να ρετάρει. Τους άλλαξα όλους με νέους και βλέπουμε. Έκανα λάθος εγώ που δεν τους άλλαξα όλους με την μία. Σιγά το πρόβλημα μετά από 11 χρόνια και 115.000 χλμ.

Στην ερώτηση του Νίκου αν το προσέχουν η απάντηση είναι απλή.
Ακολουθούν ότι λέει η bmw στα service το οποίο είναι ένα τραγικό λάθος του marketing.

Όσοι δεν ακολούθησαν την λογική αλλάζω λάδια κάθε 25.000 χλμ. αλλά κάθε 10.000 πχ δεν είχαν προβλήματα γιατί? Όσοι αλλάζουν υγρά στο διαφορικό και το σαζμάν δεν έχουν προβλήματα γιατί?

Ένα άλλο παράδειγμα:
Στα ξένα forum τα ίδια μοτέρ έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα με τα μπεκ.
Γιατί? Τι διαφορετικό έχουν εκεί?

α) βενζίνη
β) βενζίνη ή
γ) βενζίνη

rapid_fast 11-10-16 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από s1fis (Μήνυμα 515121)
Αλήθεια; δεν σημαίνει κάτι το ότι έγινε πάλι στον 3 και στον 1; κι γω το αναφέρω γιατί και στο συνεργείο μου είπε πως κάτι συμβαίνει και θέλει έλεγχο και τέτοια. Ότι κάτι τρέχει παντως.

Αν καίς πολλαπλασιαστή, καλό είναι να αλλάξεις και το μπουζί..
99% απο το μπουζί καίγεται πρόωρα ο πολλαπλασιαστής.
Εγώ έχω 400.000 χλμ, έχω αλλάξει 2 πολλαπλασιαστές σε 2 κυλινδρους, στον 1 και στον 4, μάλιστα ο ένας στον 1 είχε ξανακαεί στον αδερφό μου στις 60.000 χιλιόμετρα...
Με δεδομένο οτι ο 2 και 3 έχουν κρατήσει 400.000 χιλιόμετρα χωρίς αλλαγή (είναι εργοστασιακοί!!!!!!), με ίδιες όλες τις άλλες συνθήκες, είμαι 100% βέβαιος οτι αν καεί πολλαπλασιαστής έχει δεχτεί τσαμπουκά απο το μπουζί..

s1fis 11-10-16 09:37

Έχω αλλάξει και μπουζί αλλά δεν έχω το βιβλιαράκι μπροστά μου να σου πω το πότε.
Όπως και να χει το θέμα μένει εκεί; μεταξύ πολ/στων και μπουζί; μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο από πίσω; έχουν καμία σχέση τα μπεκ;

Dim77 11-10-16 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 515123)
Οι πρώτοι πολλαπλασιαστές ήταν για πέταμα και υπάρχει οδηγία αντικατάστασης τους στο service.

Το δικό μου 318ci N42B20 του 2002 μέχρι και τα 115.000 χλμ. (τέλος του 2013) που έσκασε ο 4ος δεν είχε αλλάξει παλλαπλασιαστές. Άλλαξα μόνο τον έναν και έκανα άλλα 1.000 χλμ περίπου και έσκασε και ο πρώτος. Έβαλα έναν μεταχειρισμένο που είχε ο φίλος Τάσος και μετά από 500 χλμ άρχισε πάλι να ρετάρει. Τους άλλαξα όλους με νέους και βλέπουμε. Έκανα λάθος εγώ που δεν τους άλλαξα όλους με την μία. Σιγά το πρόβλημα μετά από 11 χρόνια και 115.000 χλμ.

Στην ερώτηση του Νίκου αν το προσέχουν η απάντηση είναι απλή.
Ακολουθούν ότι λέει η bmw στα service το οποίο είναι ένα τραγικό λάθος του marketing.

Όσοι δεν ακολούθησαν την λογική αλλάζω λάδια κάθε 25.000 χλμ. αλλά κάθε 10.000 πχ δεν είχαν προβλήματα γιατί? Όσοι αλλάζουν υγρά στο διαφορικό και το σαζμάν δεν έχουν προβλήματα γιατί?

Ένα άλλο παράδειγμα:
Στα ξένα forum τα ίδια μοτέρ έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα με τα μπεκ.
Γιατί? Τι διαφορετικό έχουν εκεί?

α) βενζίνη
β) βενζίνη ή
γ) βενζίνη

Αγαπητέ tralas στέιλε μου τα στοιχεία του συνεργείου με ένα ΡΜ

Ο πρώτος ιδιοκτήτης του οχήματος στην Ελλάδα, για 81000χλμ, έβαζε βενζίνη στο αεροδρόμιο στη Shell, στο γνωστό ακριβό βενζινάδικο της γειτονιάς κλπ...
Έβαζε δε, την ακριβή βενζίνη και όταν δεν μπορούσε, δεν πήγε σε φτηνοπρατήριο, αλλά στα ίδια ακριβά πρατήρια, απλά βάζοντας απλή βενζίνη.

Επίσης αλλαγή λιπαντικών στα μισά χιλιόμετρα και χρόνο καθώς και ότι άλλο χρειαζόταν πριν να χαλάσει. Και τα μπουζί κάθε 35000χλμ (που έφτανε το 2ο ινσπεξιον αντί για 50)
Άντεχε οικονομικά. Είχε BMW. Πούλησε BMW στον επόμενο που τύγχανε και φίλος του.
Για αυτό το λόγο δεν μπορώ να πάρω άλλη μεταχειρισμένη BMW...γιατί πολύ πολύ δύσκολα θα έχει αξιοπρεπή συντήρηση (ότι και να λέτε).

Επίσης στο Ν4χ έβαζε η BMW πολλαπλασιαστές Beru και Bosch. Είχα ακούσει σαν φήμη ότι οι Bosch ήταν καλύτεροι (δεν ξέρω, νομίζω Bosch είχα εγώ).
Όταν μένει το αμάξι σε ακινησία, πολλές φορές τα ηλεκτρικά του εξαρτήματα ''μένουν''.
(Στο δικό μου Ε200, πολλοί μετά από ακινησία έμειναν από αντλία βενζίνης)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.