BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   θεμα ABS (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=7473)

B(3)M(1)W(8)is 09-03-07 11:17

θεμα ABS
 
ρε παιδια τι να πω τα abs ειναι για καλο η κακο;χθες το βραδυ που γυριζα στο σπιτι στο μοσχατο μου πεταγετε απο μια διασταυρωση γυρω στα 15 μετρα ενα datsun με καροτσα χυμα!!!!!!παταω και εγω φρενο αλλα κοτσος!!!!!!!σαν να μη πατησα καθολου τι να πω!!!!ανεξηγητο.παρολου που εκανε τους γνωστους κραδασμους εγω δεν ειδα καμια επιβραδυνση!!τα τακακια μου καινουργια!!αν δεν περναγε το datsun γρηγορα....πρωτα θα τον εκοβα στα δυο και μετα θα τον επαιρνα αγκαλεια.......δεν ετρεχα γυρω στα πενηντα πηγαινα τι να πω εν τω μεταξι αυτο το εχω ξαναπαθει σε παρομοια κατασταση αλλα με αλλο αυτοκινητο αλλης εταιριας!
μετα πηγα πιο και ελιωσα τα φρενα μου στη δοκιμη και πιανουν σαν αγκυρες.τι να πω;;;;;:confused:
τι φταιει;;:scratchch

DamianosT 09-03-07 12:01

Θεωρητικά με το ABS επιτυγχάνεις το καλλίτερο φρενάρισμα .Στα πόσα μέτρα θα σταματήσει ειναι θέμα κατάστασης φρένων-αναρτήσεων-ελαστικών-καταστασης οδοστρώματος.

oldcarskickass 09-03-07 12:03

Οι λόγοι είναι δυο
1)καινούρια απάτητα τακάκια

2)λιάρδα δρόμος και ειδικά αν ήταν μεσημέρι με ντάλα ήλιο και άγκυρα να έριχνες δε θα έπιανε.

BTW από λάστιχα πως πάμε είναι καινούρια;

Δες και αυτά τα λινκς

1 (μιλάνε για Μ3 βέβαια αλλά κοίτα το)

2

optostyle 09-03-07 12:13

Επειδη λες οτι το επαθες και με αλλο αυτοκινητο,και παιρνω το ενδεχομενο οτι εισαι οκ απο αποψη τακακια,λαστιχα,αναρτησεις κτλ, ..λεω μηπως αυτο το λεγομενο ''φρεναρισμα πανικου'' σε εχει τρομαξει λιγο?

Nick_compact 09-03-07 12:14

Tα ABS των πρώτων Ε36 ήταν λίγο προβληματικά σε γλιστρερό οδοόστρωμα, απότι ξέρω. Ξέρω πολλούς που τα κατάργησαν

B(3)M(1)W(8)is 09-03-07 13:02

ειμαι κομπλε και απο λαστιχα και απο φρενα και αναρτησεις ολα καινουργια.υποψιαζομαι επειδη το αυτοκινητο ειναι του 1992 απο τα πρωτα ε36 μαλλον τα abs του εινα λιγο καφενειο....

B(3)M(1)W(8)is 09-03-07 13:03

να τα καταργησω η θα κανω καμια γκαφα;

konc 09-03-07 13:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact (Μήνυμα 103620)
Tα ABS των πρώτων Ε36 ήταν λίγο προβληματικά σε γλιστρερό οδοόστρωμα, απότι ξέρω. Ξέρω πολλούς που τα κατάργησαν

Έχω βάλει κουμπάκι. :) Όταν μένω μέσα στην πόλη, ποτέ ABS, τουλάχιστον όχι το συγκεκριμένο. Σε άλλα αυτοκίνητα θέλω να υπάρχει και το προτιμώ σίγουρα, το συγκεκριμένο όταν γλιστράει ο δρόμος απλά δεν υπάρχει. Χρειάζεται τελικά να έχει κανείς εμπειρία από αυτοκίνητο χωρίς ABS ώστε οι κίνησεις για να μην μπλοκάρουν οι τροχοί να είναι "αυτόματες" .

bmw maniac 09-03-07 13:47

Τι να σου πω φίλε μου.. Κι εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να το καταργήσω το ΑΒS γιατί με έχει απογοητεύσει. Σίγουρα παίζουν ρόλο τα λάστιχα, οι αναρτήσεις, τα τακάκια αλλά δυστυχώς καμιά φορά πιάνει χωρίς κανένα λόγο και γίνετε επικίνδυνο. Από οτι φαίνεται το σύστημα των πρώτων Ε36 αποδεικνύεται ψιλοπροβληματικό..

Dim77 09-03-07 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από B(3)M(1)W(8)is (Μήνυμα 103635)
να τα καταργησω η θα κανω καμια γκαφα;

Θα κάνεις γκάφα είναι η γνώμη μου.
Φαντάζεσαι αντί να μας λές τώρα ότι δε φρέναρες αλλά πήγες ευθεία και είχες τιμόνι, να πρόσθετες στην περιγραφή σου και 2-3 σβούρες ή αλλαγή κατεύθυνσης στο άγνωστο(!!) από το γλιστερό οδόστρωμα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.