BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Specifications 1 Series 09/2011 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28346)

BMW Power 05-07-11 13:51

Specifications 1 Series 09/2011
 
2 Συνημμένο(α)
Specifications 1 Series 09/2011

Veldrin 05-07-11 18:04

Πειράζει που ζηλεύω όταν βλέπω σε τι φάσμα στροφών δίνει μέγιστη ροπή ;

ttjohn 05-07-11 18:36

Καλως ηρθατε στον κοσμο της υπερτροφοδοτησης.Μετα ουτε θα θελετε να ξαναακουσετε για ατμοσφαιρα.Τελος τα ασθενικα μοτερ τελος η μειωση ταχητητας στην ανηφορα τελος η προσπεραση με δευτερα η τριτη και με τον σταυρο στο χερι τελος οι πανακριβες βελτιωσεις για 5 και 10 μουλαρια βασικα τελος η ΜΙΖΕΡΙΑ στην BMW :friday:

M_enzo 05-07-11 18:43

βαρυνε 35kg το 116i. καλα ειναι αν σκεφτουμε τις εξτρα σωληνωσεις του turbo και τα +30mm μεταξονιο.

Dim77 06-07-11 01:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ttjohn (Μήνυμα 432412)
Καλως ηρθατε στον κοσμο της υπερτροφοδοτησης.Μετα ουτε θα θελετε να ξαναακουσετε για ατμοσφαιρα.Τελος τα ασθενικα μοτερ τελος η μειωση ταχητητας στην ανηφορα τελος η προσπεραση με δευτερα η τριτη και με τον σταυρο στο χερι τελος οι πανακριβες βελτιωσεις για 5 και 10 μουλαρια βασικα τελος η ΜΙΖΕΡΙΑ στην BMW :friday:

Συγνώμη φίλε μου, αλλά τίποτα από αυτά δε συμβαίνει σε ατμοσφαιρικά μοτέρ (με 2.0λτ και άνω) της BMW εκτός της δύσκολης (σχεδόν ανύπαρκτης) βελτίωσης.
Για μια φορά ακόμα υπερβολή από φίλους της εταιρείας που ανακάλυψε τους κινητήρες άνω των 60-90ps (ως κυρίως μοτέρ) το 1996...και θεωρεί ότι με τα άλογα λύνονται όλα τα θέματα της αυτοκίνησης.

Τα τουρμπο ήρθαν για να μείνουν γιατί απλά πετυχαίνουν εικονική οικονομία και μειωμένη εκπομπή CO2 όταν δεν πιέζονται. (πηγαίνοντας αργά).

Πιέζοντας τα ΌΝΤΩΣ έχεις δύναμη και απόδοση, αλλά και κατανάλωση, εκπομπή CO2...κλπ που όμως ΔΕΝ τα μετράνε στο εργαστήριο.

1000 φορές ατμοσφαιρικό 2.0 με 160ps παρά 1.6T με 160ps... για πολλούς λόγους.

Αλλά είπαμε...η κατάσταση που μας έφεραν οδηγεί εκεί. Όλοι σε όλο τον κόσμο πια αδιαφορούν παντελώς για επιδόσεις, ιπποδυνάμεις κλπ, και κοιτούν το CO2 και την κατανάλωση (ή mileage για αυτούς που μετράνε με imperial).

Αν και στην πράξη οδηγούμαστε ακόμα και εμείς στο diesel (αναμείνατε συντονισμένοι, λέγονται πολλά χαριτωμένα)...και μόνο εκεί.

nik200 06-07-11 03:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 432435)
Συγνώμη φίλε μου, αλλά τίποτα από αυτά δε συμβαίνει σε ατμοσφαιρικά μοτέρ (με 2.0λτ και άνω) της BMW εκτός της δύσκολης (σχεδόν ανύπαρκτης) βελτίωσης.
Για μια φορά ακόμα υπερβολή από φίλους της εταιρείας που ανακάλυψε τους κινητήρες άνω των 60-90ps (ως κυρίως μοτέρ) το 1996...και θεωρεί ότι με τα άλογα λύνονται όλα τα θέματα της αυτοκίνησης.

Τα τουρμπο ήρθαν για να μείνουν γιατί απλά πετυχαίνουν εικονική οικονομία και μειωμένη εκπομπή CO2 όταν δεν πιέζονται. (πηγαίνοντας αργά).

Πιέζοντας τα ΌΝΤΩΣ έχεις δύναμη και απόδοση, αλλά και κατανάλωση, εκπομπή CO2...κλπ που όμως ΔΕΝ τα μετράνε στο εργαστήριο.

1000 φορές ατμοσφαιρικό 2.0 με 160ps παρά 1.6T με 160ps... για πολλούς λόγους.

Αλλά είπαμε...η κατάσταση που μας έφεραν οδηγεί εκεί. Όλοι σε όλο τον κόσμο πια αδιαφορούν παντελώς για επιδόσεις, ιπποδυνάμεις κλπ, και κοιτούν το CO2 και την κατανάλωση (ή mileage για αυτούς που μετράνε με imperial).

Αν και στην πράξη οδηγούμαστε ακόμα και εμείς στο diesel (αναμείνατε συντονισμένοι, λέγονται πολλά χαριτωμένα)...και μόνο εκεί.

δεν μπορω παρα να συμφωνησω...και να επικροτησω τον τροπο σκεψης...φυσικα και τα τουρμπακια καινε πλακωμενα...φυσικα και βγαζουν πιο πολλες φθορες απο την ατμοσφαιρα..δεν ειναι τοσο αθωα η τεχνολογια που μας πλασαρουν....

kostastnt 06-07-11 04:28

Σωστοί οι 2 προηγούμενοι αλλά μην ξεχνάμε ότι μάλλον συμφέρει να έχεις λίγα κυβικά και πολλά τουρμπάτα άλογα για φορολογικούς λόγους..

Veldrin 06-07-11 10:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ttjohn (Μήνυμα 432412)
Καλως ηρθατε στον κοσμο της υπερτροφοδοτησης.Μετα ουτε θα θελετε να ξαναακουσετε για ατμοσφαιρα.Τελος τα ασθενικα μοτερ τελος η μειωση ταχητητας στην ανηφορα τελος η προσπεραση με δευτερα η τριτη και με τον σταυρο στο χερι τελος οι πανακριβες βελτιωσεις για 5 και 10 μουλαρια βασικα τελος η ΜΙΖΕΡΙΑ στην BMW :friday:

Δόξα τον ύψιστο, προσπέραση με το σταυρό στο χέρι με δευτέρα και τρίτη στο 116 δεν κάνω. Ανεβάζει μια χαρά με 4η και 5η (ανάλογα με πόσα πάς) στο 6τάχυτο. Πραγματικά σταυρό στο χέρι κρατούσες με το 406 με τα 90 άλογα που οδηγούσα πριν απο αυτό. (Την πρώτη φορά που είχα οδηγήσει τη μπέμπα μετά απο το 406 μου φαινόταν σα φερράρι).

Θα συμφωνήσω οτι πολύ καλύτερα ένα ατμοσφαιρικό παρά turbo στα ίδια άλογα. Μια βόλτα μέχρι τα βαγκ φόρουμ πείθει άμεσα !

ttjohn 06-07-11 14:01

Εγω παιδια επιδη ολοιμου την ζωη ειχα ατμοσφαιρικο πλην τα 2 τελευταια χρονια που εκτος απο το 116 της γυναικασμου για δικομου εχω ενα ΤΤ 1.8TFSi εχω να πω οτι δεν ξαναπαιρνω ατμοσφαιρα με τιποτε.Τα 39 κιλα ροπη που εχω στο ΤΤ μου με προγραμμα/εξατμιση σταδιο 2 και 9.5L/100 δεν προκειτε να μου τα προσφαιρει ουτε 3λιτρο.Απο ρυπους αν κοιταξετε τους πινακες οι TFSi ειναι πολυ πιο κατω απο τους αντιστοιχους BMW. ΕπισηςΓια το 116 που λεει ο φιλος παραπανω οτι δεν εχει προβλημα στις προσπερασεις μαλλον δεν θα εχεις οδηγησει τουρμπο αμαξι.Για να κανω προσπεραση πρεπει να εχω κεκτημενη ταχυτητα δεν το σηζηταμε απο δευτερα τελειως ψοφιο.Απο ροπη ασε για τον π@@@@.Οσο για τα προβληματα που υπονοεις στο VAG φορουμ τα 90% ειναι απο προγραματα και μακακιες των οδηγων.Γιατι για μαμα αμαξι δυσκολα βγαζει προβλημα σε αντιθεση με τα BMW που ειναι πρωταθλητης στα προβληματα και σοβαρα μαλιστα στην κακη αντι/πεια και υποστηρηξη.Μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλομας το φορουμ ειναι γεματο με μαμο@@@@ και προβληματα της BMW .Για την μιζερια που ανεφερα το ειπα απο θεμα βελτιωσης εχεις πολυ λιγες επιλογες για 5-15 αλογα.
Το κακο ειναι οτι τωτρα που η BMW βγαζει τουρμπο μοτερ τωρα εμεις πτωχευσαμε και θα τα βλεπουμε απο τα περιοδικα απο οτι βλεπω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:56.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.