BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   κάμερες τροχαίας (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5988)

Snoopy 31-10-06 13:32

κάμερες τροχαίας
 
Εχει φάει κανείς κλήση απο κάμερα?
Πως γίνεται?
Σου έρχεται σπίτι και μετά πας δικαστήριο?
Δουλεύουν οι κάμερες στην Αττική οδό?

Ανυσηχώ γιατί μου είπαν οτι στην στέλνουν σπίτι και έχω περάσει απο κάτι τούνελ στην ΑΟ με 220-230. Κανονικά θα έπρεπε να με μπουζουριάσουν νομίζω αν είχε τροχαία.
Λες να έρθει κανα μπουγιουρντί αργότερα?:bugeye:

EDDIE_S 31-10-06 13:41

Και εγώ έτσι νόμιζα, αλλά έμαθα ότι οι κάμερες στην Α.Ο είναι ελέγχου κυκλοφορίας και όχι για να κόβουν κλήσεις.
Εγώ φοβόμουν και για τη Συγγρού που είχε τύχει να ανεβαίνω βράδυ με άδειο δρόμο με 180 περίπου αλλά τίποτα δεν ήρθε.
Έχω ακούσει ότι και αυτές στις λεωφορειολωρίδες δεν λειτουργούν...

Geo_3D 31-10-06 13:41

Πριν λιγες μερες μου ειπε ο ξαδερφος οτι ηρθε κληση με φωτο σπιτι του εχοντας με πρωταγωνιστη τον πατερα του στην μηχανη με αρκετα χλμ
Επισης ηταν απο τουνελ μου ειπε

Dim77 31-10-06 13:43

Πριν από 2-3 χρόνια ήρθε 1 αστυνομικός στο σπίτι και παρέδωσε 1 φάκελο στη μητέρα μου. Την καλούσαν στο τμήμα. Πήγε μαζί με τον πατέρα μου και εκεί ο διοικητής τους έδειξε 1 ωραία φωτογραφία της Ε 200 Kompressor από την Κατερίνη και με ένδειξη 169 Km/h!!! (Πήγαιναν Θεσ/νίκη)...Πρέπει να είχε μεσολαβήσει διάστημα 2-3 εβδομάδων.
Το δικαστήριο δεν έγινε τότε γιατί ο εισαγγελέας της περιοχής αποφάσισε ότι είναι παράνομο αν δε σε σταματήσουν λίγο πιο πέρα και να σου επιδείξουν τη φωτογραφία την ίδια στιγμή και ανακάλεσε όλες τις κλήσεις.
Το θέμα είναι οτι μετα τα γεγονότα στο Μαλιακό δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα ότι χωρίς μπλόκο μετά τη κάμερα δεν ισχύουν οι κλήσεις.
Στην Α.Ο. οι κάμερες είναι μόνο για χρήση από την εταιρεία και τα στοιχεία δε δίνονται στην τροχαία.
Εμένα με έχουν γράψει 2 φορές με 159 και 160 (τα περασμένα χριστούγεννα) στο ύψος της Λ.Κηφησίας με φορητό ραντάρ (που τραβαέι φωτο της πινακίδας) και στο επιδυκνείουν εκείνη τη στιγμή αν έχεις αμφιβολία.(Η κρατουν τα στοιχεία αν δε σταματήσεις και πας δικαστήριο. Αυτό το ρώτησα και live γιατί όσο με εγραφαν 1 δε σταμάτησε και σημείωσαν τον αριθμό του)

streetracing 31-10-06 13:53

γνωστος με κληση απο σταθερη καμερα στην λ.κηφισσου ,του ηρθε μετα απο ενα χρονο ,δικαστηριο,500 ευρω +1 μηνας το διπλωμα

M3Convertible 31-10-06 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 82021)
Πριν από 2-3 χρόνια ήρθε 1 αστυνομικός στο σπίτι και παρέδωσε 1 φάκελο στη μητέρα μου. Την καλούσαν στο τμήμα. Πήγε μαζί με τον πατέρα μου και εκεί ο διοικητής τους έδειξε 1 ωραία φωτογραφία της Ε 200 Kompressor από την Κατερίνη και με ένδειξη 169 Km/h!!! (Πήγαιναν Θεσ/νίκη)...Πρέπει να είχε μεσολαβήσει διάστημα 2-3 εβδομάδων.
Το δικαστήριο δεν έγινε τότε γιατί ο εισαγγελέας της περιοχής αποφάσισε ότι είναι παράνομο αν δε σε σταματήσουν λίγο πιο πέρα και να σου επιδείξουν τη φωτογραφία την ίδια στιγμή και ανακάλεσε όλες τις κλήσεις.
Το θέμα είναι οτι μετα τα γεγονότα στο Μαλιακό δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει ακόμα ότι χωρίς μπλόκο μετά τη κάμερα δεν ισχύουν οι κλήσεις.
Στην Α.Ο. οι κάμερες είναι μόνο για χρήση από την εταιρεία και τα στοιχεία δε δίνονται στην τροχαία.
Εμένα με έχουν γράψει 2 φορές με 159 και 160 (τα περασμένα χριστούγεννα) στο ύψος της Λ.Κηφησίας με φορητό ραντάρ (που τραβαέι φωτο της πινακίδας) και στο επιδυκνείουν εκείνη τη στιγμή αν έχεις αμφιβολία.(Η κρατουν τα στοιχεία αν δε σταματήσεις και πας δικαστήριο. Αυτό το ρώτησα και live γιατί όσο με εγραφαν 1 δε σταμάτησε και σημείωσαν τον αριθμό του)

Πριν από 3 χρόνια περίπου σκάει smurf στο σπίτι και με έψαχνε ( έλειπα )
Με παίρνει τηλέφωνο η μάνα μου και με ρωτάει αν έγινε κάτι και με ψάχνουν…όχι της απαντώ και μου δίνει το τηλέφωνο ενός αστυνομικού που με ήθελε.

Παίρνω τηλέφωνο και μου λέει να πάω από το τμήμα…..και πάω την επόμενη μέρα.
ΤΙ ΝΑ ΔΩ….ο κολ….ς του αυτοκινήτου μου φωτομοντέλο τρείς περίπου με τα μεσάνυχτα στην εθνική Αθηνών Κορίνθου κοντά στην Ελευσίνα με όριο 80 και εγώ με 135.
Μου λέει ο τύπος εσύ είσαι….τι να του πω εγώ όχι αφού η φωτογραφία ήταν πεντακάθαρη και η πινακίδα έλαμπε…ναι του λέω…οκ υπέγραψε εδώ και περίμενε να σου έρθει δικαστήριο….οκ του λέω και εγώ και φεύγω….ευτυχώς ακόμα περιμένω και δεν θέλω να το μελετάω και πολύ…..
:peepwall: :105whistl :dance: :calm:

konas 31-10-06 14:29

Άλλες οι κάμερες της τροχαίας και άλλες οι μικρές μόνιμες της Αττικής Οδού που όπως προαναφέρθηκε είναι μονο για την παρακολούθηση κυκλοφορίας, ατυχημάτων, προβλημάτων ροής κλπ.

Επίσης άλλες και οι κάμερες στις λεωφορειολωρίδες που γράφουν μονο όταν είσαι στη λεωφορειολωρίδα και οχι για ταχύτητα (ΠΡΟΣΟΧΗ στην Μεσογείων τις έφτιαξαν και λειτουργούν).

Οπότε εξαρτάται τι κάμερα σε 'έγραψε'. Αν ήταν τροχαίας (σταθερή ή φορητή) θα σου έρθει στο σπίτι και μετά πας στο δημόσιο ταμείο για πληρωμή....

Εδώ να σημειώσω ότι οι σταθερές λειτουργούν ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΜ, άρα ποτέ δεν είσαι σίγουρος.

papassmurf 31-10-06 14:34

στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα.
την πάτησε φίλος και του ήρθε 2 μήνες μετα στο σπίτι με 180 κμ.το δικαστήριο εκκρεμεί.

alexk 31-10-06 14:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papassmurf (Μήνυμα 82035)
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα.
την πάτησε φίλος και του ήρθε 2 μήνες μετα στο σπίτι με 180 κμ.το δικαστήριο εκκρεμεί.

Έχω δει και εγώ τέτοιο, καθώς και citroen xara τίγκα εξοπλισμένο.
Να προσέχουμε. Μην δίνουμε τα χρήμματά μας σε κλήσεις.

Εγώ ήθελα πάντως να βάλουν μια καμερούλα στην Ποσειδώνος και να δουλεύει Παρασκευή, Σάββατο 1-5 το βράδυ. Κάποιες ζωές θα σώζανε.

Action Man 31-10-06 14:45

Προχθές που φύγαμε γιουρούσι απο το ΙΚΕΑ.......φτάνοντας στην έξοδο της Εθνικής οδού(κατω απο την γέφυρα-μικρό τούνελ)......όλα έγιναν άσπρα....
Δεν ξέρω ποιος θα την αρπάξει....μπορεί να είμαι και γω

alexk 31-10-06 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Action Man (Μήνυμα 82044)
Προχθές που φύγαμε γιουρούσι απο το ΙΚΕΑ.......φτάνοντας στην έξοδο της Εθνικής οδού(κατω απο την γέφυρα-μικρό τούνελ)......όλα έγιναν άσπρα....
Δεν ξέρω ποιος θα την αρπάξει....μπορεί να είμαι και γω

Εγώ δεν πήρα πρέφα κάτι εκεί και δεν πήγαινα με 100
Φλάσαρε Παντελή???

sakkunen 31-10-06 15:21

Η κατασταση φαινεται απελπιστικη....Μας χτυπαει αλυπητα το συστημα...Εχω 14 ποντους....Μεχρι προσφατα δεν υπηρχαν καμερες του σατανα στην Αττικη οδο.

M3Convertible 31-10-06 15:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakkunen (Μήνυμα 82067)
Η κατασταση φαινεται απελπιστικη....Μας χτυπαει αλυπητα το συστημα...Εχω 14 ποντους....Μεχρι προσφατα δεν υπηρχαν καμερες του σατανα στην Αττικη οδο.

Αλήθεια στους πόσους πόντους σου παίρνουν το δίπλωμα;;;:help:
Και για πόσο;;;

Action Man 31-10-06 15:44

Εσείς που έχετε γρήγορα αυτοκίνητα.....νομίζω οτι είναι ευκαιρία να τα πουλήσετε(σε τιμη ευκαιριας) ΤΩΡΑ....πριν υποτιμιθούν!!!
Εγώ πάντως είμαι διαθέσιμος να σας γλιτώσω απο τα δόντια της τροχαάς!
(Θέλω μια CSL και μια Μ5 Ε60)

M3Convertible 31-10-06 15:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konas (Μήνυμα 82032)
Εδώ να σημειώσω ότι οι σταθερές λειτουργούν ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΦΙΛΜ, άρα ποτέ δεν είσαι σίγουρος.


Αυτή η ρουφιάνα κάμερα πρέπει να είχε καινούριο 36αρι φιλμ

κλαψ κλαψ:(

sakkunen 31-10-06 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M3Convertible (Μήνυμα 82076)
Αλήθεια στους πόσους πόντους σου παίρνουν το δίπλωμα;;;:help:
Και για πόσο;;;

Στους 25 καιγεσαι!Παντως υπαρχει λυση.:smokin:

saikoE39 31-10-06 18:13

Και εμενα προχθες το χαραματα 4.30 που κατεβαινα στο χωριο...στον δρομο Κορινθου-Τριπολης..πολυ πριν το τουνελ..κατι αστραψε...
Βεβαια πηγαινα με 130 χλμ(ετρωγα κρουασαν)...αλλα δεν υπηρχε και αλλο αυτοκινητο διπλα μου..θα περιμενω..
Παντως αν βγαζουν foto στην Α.Ο..(που σιγουρα μεχρι λιγο καιρο πριν δεν εβγαζαν..μονο σταματουσαν με ρανταρ..)την εχω κατσει ειδηκα στην μεγαλη ευθεια μετα την Καντζα εχω ακουσει πολλες φορες τον κοφτη 5ης....

dimrai 31-10-06 18:52

Κόρινθος-Πάτρα
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papassmurf (Μήνυμα 82035)
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα...

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk (Μήνυμα 82041)
Έχω δει και εγώ τέτοιο, καθώς και citroen xara τίγκα εξοπλισμένο....

Κόρινθος - Πάτρα, κυκλοφορεί ένα μεγάλο VAN Merc σκούρο Μπλε με φυμέ τζάμια (απ'αυτά που απαγορεύονται...), με "κάμερα on-board" και ένστολους που ΔΕΝ φαίνονται απ'έξω.
Σε ευθύγραμμο τμήμα το προσπέρναγα με περίπου 180-200. Ευτυχώς ο ήλιος ήταν κόντρα και κοίταγα τα φιμέ του τζάμια και τους είδα. Πάνω που ήταν έτοιμοι να μου κάνουν κλικ, με βλέπουν δίπλα τους να πλακώνομαι στα φρένα και να τους χαμογελάω... :D
Έπεσα στα περίπου 100-110 που ήταν το όριο, και τους προσπέρασα ξανά σιγά-σιγά. Πήγαιναν με περίπου 80 και τους είδα να μου χαμογελούν εκείνοι τώρα. :greenboun

sheriff 31-10-06 22:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papassmurf (Μήνυμα 82035)
στην Αθηνών -κορίνθου υπάρχουν 2 πολιτικα λευκά skoda των smurf τα οποία πηγαίνουν στην μεσαία λωρίδα με το όριο και έχουν κάμερα απάνω τους και τραβουν αβερτα.
την πάτησε φίλος και του ήρθε 2 μήνες μετα στο σπίτι με 180 κμ.το δικαστήριο εκκρεμεί.


τα octavia ειναι και ασημι με καμερα on board ετοιμα για ''smile ειναι η police camera''

ενα τετοιο με σταματησε προχτες αλλα χαρη στον δημητρη(doctor) την γλιτωσα.thnx και παλι.

βεβαια μετα απο 5 λεπτα με σταματησαν αλλοι και μου χαρισαν το πολυποθητο ροζακι (ελλειψη πινακιδας σε κοντρομερος ειναι βουτηρο στο ψωμι τους)

kacey 31-10-06 22:51

ΠΟΤΕ δεν υπογραφετε/λετε στην αστυνομια ποιος οδηγουσε, οταν σας καλεσουν στο τμημα. ΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να σας ρωτησουν ποιος οδηγουσε, τους λετε ενα ξερο ΑΡΝΟΥΜΑΙ να σου πω (ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ). Μπορει να σας βοηθησει στο δικαστηριο.

STAYROS7 31-10-06 23:49

παιδια μη μασατε η καερεσ που εχουν στην αττικη οδο ειναι μονο για κυκλοφορια μονο αν σασ σταματησει τροχαια με rantar την τροσ και οχι με καμερα αυτο ειναι εξακρυβομενο απο γνωστο.

paspas 01-11-06 00:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey (Μήνυμα 82139)
ΠΟΤΕ δεν υπογραφετε/λετε στην αστυνομια ποιος οδηγουσε, οταν σας καλεσουν στο τμημα. ΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να σας ρωτησουν ποιος οδηγουσε, τους λετε ενα ξερο ΑΡΝΟΥΜΑΙ να σου πω (ΜΑΛΑΚΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ). Μπορει να σας βοηθησει στο δικαστηριο.

Για πες και εμας που δε γνωριζουμε απο δικαστηρια πως ακριβως βοηθα στην κριση του δικαστη αυτη η αρνηση;

Action Man 01-11-06 00:25

Ελπίζω να είναι όπως τα λες.

Minas DASC 01-11-06 10:00

Στο www.bloka.com θα απαντηθουν τα περισσοτερα απο τα ερωτηματα σας - αν εχετε μπολικο χρονο να ψαξετε στο φορουμ..

Παντως, πριν ξεκινησετε για ταξιδακι καλο ειναι να ελεγχετε την λιστα με τα μπλοκα που ειναι καλα ενημερωμενη!;)

streetracing 01-11-06 10:27

γνωστος μου 2 φορες που του ηρθε φωτογραφικη με 200+180
πηγε η μητερα του στο δικαστηριο... κ της πηραν 2 φορες το διπλωμα ..
ασε που τη ρωτουσαν ,,σοβαρη κυρια πηγαινατε με τοοσα...

alexk 01-11-06 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από streetracing (Μήνυμα 82186)
γνωστος μου 2 φορες που του ηρθε φωτογραφικη με 200+180
πηγε η μητερα του στο δικαστηριο... κ της πηραν 2 φορες το διπλωμα ..
ασε που τη ρωτουσαν ,,σοβαρη κυρια πηγαινατε με τοοσα...

Αυτό θα πει θυσία για το παιδί! :+1:
Εμένα η μάνα μου θα έλεγε, κλείστε τον μέσα τον αλήτη!

Christos 330i ///M 01-11-06 10:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Minas DASC (Μήνυμα 82180)
Στο www.bloka.com θα απαντηθουν τα περισσοτερα απο τα ερωτηματα σας - αν εχετε μπολικο χρονο να ψαξετε στο φορουμ..

Παντως, πριν ξεκινησετε για ταξιδακι καλο ειναι να ελεγχετε την λιστα με τα μπλοκα που ειναι καλα ενημερωμενη!;)

Πολυ καλο σε μερικα θεματα που με απασχολουσαν με καλυψε 100% . . . !
Δεν ειναι κακο να ξερουμε τι παιζει :clap: . . . !

Christos 330i ///M 01-11-06 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από streetracing (Μήνυμα 82186)
γνωστος μου 2 φορες που του ηρθε φωτογραφικη με 200+180
πηγε η μητερα του στο δικαστηριο... κ της πηραν 2 φορες το διπλωμα ..
ασε που τη ρωτουσαν ,,σοβαρη κυρια πηγαινατε με τοοσα...

Αυτο το εχω κανει και εγω πηγαινα με 193 με φωτογραφισαν . . .
Ηρθε η ειδοποιηση στην αστυνομια με καλεσαν με ρωτησαν ποιος
οδηγουσε εκεινη την μερα θελουμε το διπλωμα . . .
Πηγα δασκαλεμενος απο φιλο εδωσα και το διπλωμα της μαμας μου . . .
Τωρα εδω και δυο χρονια περιμενω να γινει το δικαστηριο :icon02: . . .

EDDIE_S 01-11-06 16:52

ΚΑΜΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ;;;ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ;;;
Για αναλύστε λίγο...

manosm3 01-11-06 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από saikoE39 (Μήνυμα 82103)
Και εμενα προχθες το χαραματα 4.30 που κατεβαινα στο χωριο...στον δρομο Κορινθου-Τριπολης..πολυ πριν το τουνελ..κατι αστραψε...
Βεβαια πηγαινα με 130 χλμ(ετρωγα κρουασαν)...αλλα δεν υπηρχε και αλλο αυτοκινητο διπλα μου..θα περιμενω..
Παντως αν βγαζουν foto στην Α.Ο..(που σιγουρα μεχρι λιγο καιρο πριν δεν εβγαζαν..μονο σταματουσαν με ρανταρ..)την εχω κατσει ειδηκα στην μεγαλη ευθεια μετα την Καντζα εχω ακουσει πολλες φορες τον κοφτη 5ης....

Aφου σου ειπα οτι δεν κοφτιασε!!!
Ελπιζω κι εγω παντως να ΜΗΝ λειτουργουν στην Α.Ο. γιατι :gaysex: :banghead:

saikoE39 01-11-06 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manosm3 (Μήνυμα 82270)
Aφου σου ειπα οτι δεν κοφτιασε!!!
Ελπιζω κι εγω παντως να ΜΗΝ λειτουργουν στην Α.Ο. γιατι :gaysex: :banghead:

Eκει καπου κοφτιαζει ρε......
Ελεος τα 240 θα πατησει......:nutkick:

InsaneDriver 01-11-06 23:12

Eπειδή μου ήρθε μια κλήση πριν κανά εξάμηνο όπου οδηγούσα το 520 του πατέρα μου κοντά στην Τρίπολη σε όριο 80 και πήγαινα με 136, το έψαξα λιγάκι...
Έμαθα ότι αν τους δηλώσεις ποιος οδηγούσε και κάνουν πάνω από 1 χρόνο να βρούνε εκείνον να του επιδώσουν τη κλήση, τότε παραγράφεται και ακυρώνεται.

Έτσι ο πατέρας μου δήλωσε ότι οδηγούσε το αυτοκίνητο γερμανός συνεργάτης του που πράγματι έρχεται Ελλάδα πολύ συχνά και μάλιστα έδωσε και τη διεύθυνση της δουλειάς του στη Γερμανία. Συγκεκριμένα τα λόγια του αστυνομικού που πήρε την κατάθεση χωρίς όρκο ήταν ''πάει αυτή η κλήση...στο αρχείο''.

Οπότε περιμένουμε νεότερα...

konas 02-11-06 07:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EDDIE_S (Μήνυμα 82252)
ΚΑΜΕΡΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ;;;ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ;;;
Για αναλύστε λίγο...

Καμερες λεωφορειοδρόμων ΟΧΙ ταχύτητας

thanassis 04-11-06 17:45

τελικά αν σε ζωγραφίσουν σε στέλνουν δικαστήριο ή απλά πληρώνεις κάποιο πρόστημο???

sakkunen 16-05-07 21:07

Γνωρίζει κανείς αν τα ανακριτικά της Τροχαίας [τα βανάκια], είναι εφοδιασμένα με κάμερα?Απ' οτι θυμάμαι γενικά δεν έχουν, αλλά πέτυχα ενα καινούργιο Τransit κ ψιλοπάγωσα...αν κ δεν είδα ν ''αστράφτει''.

thanassis 16-05-07 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakkunen (Μήνυμα 117183)
Γνωρίζει κανείς αν τα ανακριτικά της Τροχαίας [τα βανάκια], είναι εφοδιασμένα με κάμερα?Απ' οτι θυμάμαι γενικά δεν έχουν, αλλά πέτυχα ενα καινούργιο Τransit κ ψιλοπάγωσα...αν κ δεν είδα ν ''αστράφτει''.

είναι κάποια συγκεκριμένα επιβατικά-συμβατικά τα οποία έχουν κάμερα μπροστά (τα είχα δει κάπου στο ίντερνετ, είχε και φώτο) και μάλιστα είχε κάτι παράξενα τετράγωνα προβολάκια μπροστά σαν ομίχλης αλλά ήταν φυσικά για φλας!!

nikosvg 16-05-07 23:19

Είδα citroen Xara στο Ναύπλιο πριν 15 μέρες (μέσα στα στενά, όχι σε μπόκο) με κάμερα-radar μόνιιμα στο παμπρίζ.
Νίκος

spiros 17-05-07 02:11

Παιδιά στο δρόμο Κορίνθου-Τρίπολης δεν υπάρχουν πουθενά σταθερά radar εκτός από τη σήραγγα του Αρτεμισίου (τόσο στην είσοδο-έξοδο αλλά και μέσα) εξακριβωμένο από φίλο μπάτσο.

Τα σημεία που τη στήνουν συνήθως σε αυτόν το δρόμο είναι στα διόδια της Τρίπολης (στο ρεύμα προς Τρίπολη) με φορητά radar και σε μία κατηφόρα στο ρεύμα προς Αθήνα λίγο μετά την πινακίδα "Καλως ηλθατε στην περιοχή Κορίνθου κλπ" εκεί όπου ξαφνικά και χωρίς κανένα απολύτως (λέμε τώρα) λόγο το όριο γίνεται από 120 --> 100.

Και κάτι άσχετο: μην ψάχνετε μόνο για xaara και octavia "undercover". Τις προάλλες προσπέρασα στην ευθεία της Κινέττας ένα E200 Compressor μαύρο με μπεζ δερμάτινο κάθισμα και χωρίς φιμέ και έπαθα την πλάκα μου. Ο τύπος ήταν στην αριστερή με καμιά 160. Εγώ πίσω του με απόσταση κανονική περίμενα υπομονετικά να περάσω χωρίς φώτα και μαλακίες. Ο τύπος αρχίζει και δίνει, δίνω και εγώ οπότε στα 210 μπαίνει στη μεσαία και τον προσπερνάω φτάνοντας 230. Μπαίνει πίσω μου και μου ανάβει προβολείς και δύο μπλέ φάρους που ήταν χωμένοι στις γρύλλιες της μάσκας! Έλεος!!!! Έκοψα και μπήκα στη μεσαία και ο τύπος προσπερνόντας απλά μου έκανε νόημα να ελαττώσω ταχύτητα και έφυγε. Τα μάτια σας 104...

kacey 17-05-07 08:50

Αυτος ΔEN ηταν τροχαια. Πιθανοτατα βουλευτικο η αλλο αυτοκινητο που ηθελε να το παιξει γαμαω.

Οπως ειπαμε λοιπον, ειναι αντισυνταγματικο και ΠΑΡΑΝΟΜΟ, να σου ζητησει η αστυνομια να τους φανερωσεις ποιος οδηγουσε το αυτοκινητο την στιγμη της παραβασης (Αρειος Παγος).

Οταν λοιπον σε καλεσουν στην τροχαια (ως ιδιοκτητης του οχηματος, εσυ θα κληθεις να εξηγησεις) και σου που "υπογραψε μας εδω το ποιος οδηγουσε", απαντατε "βαλ΄τε το στον πρωκτο σας και αναψ΄τε το να ζεσταθειτε".

Τωρα, το τι βοηθαει αυτο, δεν ξερω. Το σιγουρο ειναι οτι κανεις δεν μπορει να αποδειξει ποιος οδηγουσε το αυτοκινητο, και επισης δεν στεκει νομικα το "αφου δεν ξερουμε, υποθετουμε οτι οδηγουσε ο ιδιοκτητης και τον τσεκουρωνουμε". Παλια μαλιστα υπηρχε αρθρο στον ΚΟΚ που ελεγε ακριβως οτι "αμα ο ιδιοκτητης δεν αποκαλυπτει ποιος οδηγουσε, τοτε θεωρειται οτι οδηγουσε εκεινος και παιρνει την ποινη", το οποιο τωρα ομως δεν υπαρχει αρα για καποιο λογο καταργηθηκε.

ΥΓ Ασε που αμα πας στο τμημα και πεις ολα αυτα περι παρανομιας κλπ, το πιθανοτερο ειναι να βαρεθουν να ασχοληθουν μαζι σου περαιτερω αφου τους δειχνεις οτι κατεχεις απο νομικα, οτι εχεις ορεξη να τους τρεχεις, και αφου υπαρχουν αλλα κοροιδα που πληρωνουν αδιαμαρτυρητα...

B(3)M(1)W(8)is 17-05-07 09:44

πριν απο 1 χρονο κατεβαινα αττικη οδο 215 και μου ηρθε η κληση μετα απο ενα χρονο στην φορολογικη δηλωση 550ευρω.δεν με χαλασε....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.