BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Ταξίδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=127)
-   -   Ταξίδι προς Ιωάννινα. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22685)

aquadelta 01-12-09 18:13

Ταξίδι προς Ιωάννινα.
 
Καλησπέρα παδιά,

προγραμματίζω το ΣΚ που έρχεται μία εξόρμηση προς Γιάννενα μεριά, και είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω προς τα εκεί, και το πιό σημαντικό το πρώτο ταξίδι με τη μπέμπα μου!!

Ποιό δρόμο προτείνετε προς τα Γιάνεννα, από Πάτρα ή από πάνω?? Ποιά τα + και - της κάθε διαδρομής? Κανένα tip για το ταξίδάκι??

Ευχαριστώ πολυ κάθε πληροφορία θα βοηθήσει!!!

bimmer-corfu 01-12-09 18:58

αν είσαι Αθήνα πήγαινε από Πάτρα. Μετά τη γέφυρα Ρίου και μέχρι τα Ιωάννινα το μόνο καλό κομμάτι δρόμου είναι αυτό το μικρό που έκαναν πρόσφατα και αποτελεί τμήμα της Ιωνίας Οδού.

jim_pas 01-12-09 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 346195)
αν είσαι Αθήνα πήγαινε από Πάτρα. Μετά τη γέφυρα Ρίου και μέχρι τα Ιωάννινα το μόνο καλό κομμάτι δρόμου είναι αυτό το μικρό που έκαναν πρόσφατα και αποτελεί τμήμα της Ιωνίας Οδού.

Συμφωνώ και εγώ απο τον κάτω πάω συνέχεια.....

Sp!ros G 01-12-09 19:43

Φιλε προτινω να πας απο την αλλη πλευρα...

Λαμια-Δομοκο-Καρδιτσα-Τρικαλα-Καλαμπακα-Μετσοβο-Ιωαννινα

Εκτος απο το γεγονος οτι ο δρομος ειναι χιλιες φορες ανωτερος δε θα βρεις κινηση καθολου

και η διαδρομη ειναι γραφικοτατη.Προσωπικα παντα απο εκει(περιππου) παω στα πατρια εδαφη.

giannis_E-46 01-12-09 20:00

εγω προτεινω να πας απο πατρα και να επιστρεψεις απο εγνατια η το αντιστροφο. καινουργιος δρομος εκπληκτικο τοπιο και φυσικα ακομα χωρις διοδια γιατι προσεχως ερχονται..........

nik200 01-12-09 20:11

επειδη και γω καταγομαι απο εκει...για δοκιμασε τον παλιο δρομο απο γιαννενα-ηγουμενιτσα..οταν θα εισαι εκει....πολυ προσοχη απο αντιριο και πανω..γιατι ειναι απο τους χειροτερους δρομους της ελλαδος σε ατυχηματα...αν επιλεξεις να πας απο εκει

george kaleas 01-12-09 20:15

εγω παω αρκετα γιαννενα και παω απο πατρα..αλα θελει προσοχη...

aquadelta 01-12-09 20:24

Παράλειψη ξέχασα να αναφέρω πως ναί από Αθήνα θα ξεκινήσω.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!:yipee:

Πόση ώρα είναι μέσω Ρίου κτλ και πόση μέσω Εγνατίας??

Αν είναι μικρή η διαφορά και βάλουμε και την γέφυρα (12 ευρώ δεν είναι?) μάλλον από τον πάνω με συμφέρει να πάω κυρίω μάλλον το σκεφτομαι επειδή πολλοί λένε οτι ο δρόμος είναι πιο καλος?:scratchch:rolleyes:

george kaleas 01-12-09 20:37

η γεφυρα ειναι 12ε και ειναι απο ριο 5 με 5μισι ωρες.. καπου εκει

kapetanios 01-12-09 21:03

1 Συνημμένο(α)
Λοιπόν φίλε θα σου πώ και εγώ τη γνώμη μου που είμαι τρικαλινός.Ερχόμενος απο τη δικιά μου μεριά έχεις να συναντήσεις δυο δύσκολα κομμάτια, το πρώτο Λαμία-κατέβασμα Δομοκού όπου έχει βουνό στροφιλίκια και... νταλίκες... διάρκειας περίπου 1 ώρας και Καλαμπάκα μέχρι είσοδο έγνατιας όπου είναι τα ίδια χάλια καμιά ωρίτσα και αυτό το κομμάτι.Συνοπτικά τρισίμισι ώρες μέχρι τρίκαλα και μιάμισι ώρα τρίκαλα γιάννενα,περίπου στα 460 απο Αθήνα,αν εξερέσεις τις ειδικές ο δρόμος σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλός.Καλό ταξίδι απ όπου κι αν πάτε...



:search::search::search:

jim_pas 01-12-09 22:35

Βασικά ο καθένας πάει απο την μεριά που είναι...εγώ που πάω Ηγουμενίτσα πάω απο κάτω....απο το Ρίο για γιάννενα αν δεν βρεις κίνηση υπολόγισε γυρω στις 4 ώρες....

ThugAngeL 01-12-09 23:16

Εγω ειμαι απο Αρτα και το κανω συνεχεια το ταξιδι.
Απο Πατρα αν πας ειναι απο Αθηνα το ταξιδι γυρω στις 5 ωρες.
Θα παθεις πλακα με το δρομο ομως.Θελει παρα πολυ προσοχη.
Απτον Παπαδοπουλο τους εχουμε τους δρομους γι'αυτο προσεχε μη τους χαλασεις.
Ειναι ιστορικης αξιας! χαχαχαχαχα

drum 01-12-09 23:21

απο Πατρα , αλλά προσεκτικα.
μετα το ριο ειναι δυσκολος ο δρομος, αλλά ειναι κ ωραια τα τοπια.
εκπληκτικο το νεο κομματι που περναει εξω απο το Αγρίνιο... πολυ γρηγορος δρομος.

mitsos_chania 01-12-09 23:42

η πανω μερια δεν ειναι η γνωστη "καταρα" που λενε?εγω παντως απο κατω πηγα φετος.Περυσι που πηγα απο την καταρα(αν την λενε ετσι τελος παντων)ειχα χ@στει πανω μου

ThugAngeL 02-12-09 00:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania (Μήνυμα 346290)
η πανω μερια δεν ειναι η γνωστη "καταρα" που λενε?εγω παντως απο κατω πηγα φετος.Περυσι που πηγα απο την καταρα(αν την λενε ετσι τελος παντων)ειχα χ@στει πανω μου

Παει η καταρα! Εγινε η εγνατια και περναει κατο απτο βουνο πριν το μετσοβο.
Η καταρα βεβαια ειναι μετα τα Γιαννινα οπως ανεβαινεις απο Πατρα.

paganis 02-12-09 01:47

προσωπικα τον δρομο μεχρι την πατρα τον σιχαινομαι...και τον φοβαμαι οσο κανεναν αλλον στην ελλαδα!! οποτε θα πηγαινα απο την αλλη διαδρομη....

kapetanios 02-12-09 08:56

Πάει η κατάρα παιδιά, βγαίνεις εγνατία και το τελικιάζεις ....


:ban::ban::ban:

fast-enough 02-12-09 09:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paganis (Μήνυμα 346309)
προσωπικα τον δρομο μεχρι την πατρα τον σιχαινομαι...και τον φοβαμαι οσο κανεναν αλλον στην ελλαδα!! οποτε θα πηγαινα απο την αλλη διαδρομη....

Το συγκεκριμένο δρόμο τον έκανα πολύ συχνά λόγω καταγωγής από Ν. Ιωαννίνων. Από τότε που είδα μπροστά μου ένα τραγικό πολύνεκρο δυστύχημα (στο οποίο έσβησα τη φωτιά στο ένα φλεγόμενο όχημα) δε θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω από αυτόν τον δρόμο...
Η άλλη διαδρομή είναι όντως πολύ ωραία, με σαφώς λιγότερα φορτηγά, με μεγάλο συν την Εγνατία που είναι σούπερ (τούνελ - γέφυρα συνέχεια)....
Η κορίνθου πατρών είναι σαφώς χειρότερη από το κομμάτι μετά το αντίριο, γιατί θεωρείται εθνική και όλοι πάνε μαλλιά (σχεδόν). Που έχεις ξαναδεί εθνικό δρόμο με μιάμιση λωρίδα ανά κατεύθυνση (συμπεριλαμβανομένης της ΛΕΑ) χωρίς νησίδα και με μπάρες δεξιά αριστερά? Σου έρχεται ο άλλος από απέναντι και δεν μπορείς να τον αποφύγεις.... Δρόμος - δράμα...
Πήγαινε καλύτερα από τον άλλο. Ίσως να αργήσεις λίγο παραπάνω, αλλά και τη διαδρομή θα ευχαριστηθείς και πιο ασφαλής θα είσαι...

jim_pas 02-12-09 16:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drum (Μήνυμα 346283)
εκπληκτικο το νεο κομματι που περναει εξω απο το Αγρίνιο... πολυ γρηγορος δρομος.

Συμφωνώ απόλυτα...φοβερός δρόμος....στο συγκεκριμένο κομμάτι <<χτυπάς>> και τελικές αν θέλεις....

BMW Power 03-12-09 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jim_pas (Μήνυμα 346547)
Συμφωνώ απόλυτα...φοβερός δρόμος....στο συγκεκριμένο κομμάτι <<χτυπάς>> και τελικές αν θέλεις....

Χρησιμοποίησα και εγώ την παράκαμψη του Αγρινίου το καλοκαίρι και συνειδητοποίησα πόσο θα μειωθεί ο χρόνος για Δυτική Ελλάδα όταν με το καλό τελειώσει......

Κάνω αυτή την διαδρομή (από Αθήνα μέχρι λίγο πριν την Άρτα) από 5 ετών τουλάχιστον 3 φορές τον χρόνο.......

Στο θέμα μας: είναι δύσκολος ο δρόμος από Ρίο αλλά σίγουρα πιο σύντομος.

bimmer-corfu 03-12-09 13:54

3 Συνημμένο(α)
Κατάρα λέμε το δρόμο που αρχίζει αμέσως μετά το Μέτσοβο και συγκεκριμένα απο το χιονοδρομικό (έχει και ταμπέλα) και για 50 χιλιόμετρα φεύγοντας απο Ιωάννινα. Είναι πανέμορφη διαδρομή, όλη μέσα στο έλατο. Αξίζει να πάτε. Όλα αυτά τα άσχημα περί Κατάρας είχαν βάση εδώ και χρόνια που δεν υπήρχε υποδομή να καθαριστεί ο δρόμος απο χιόνια.

Τώρα είναι πάντα καθαρός και ας έχει πολύ χιόνι.
Αν πάτε Μέτσοβο να πάτε και στη λίμνη πηγών Αωού που είναι πανέμορφη.

Δείτε φωτογραφίες απο Κατάρα Φεβρουάριο 2009 και Αωο

gregE36 09-12-09 19:52

απο τον πανω δρομο να πας αδερφε να περασεις και απο μετσοβο και οταν με το καλο φτασεις γιαννενα να πας ζαγοροχωρια παπιγκο βικο στα μερη μου ειναι πανεμορφα

aquadelta 13-12-09 23:20

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τελικά από τον κάτω δρόμο πήγα, για το οτι τα χιλιόμετρα ήταν λιγότερα, ήθελα να περάσω και από την γέφυρα να την δώ από κοντα..!

Μερικά στοιχεία για το ταξίδι από το GPS

Διαν. Απόσταση 413 km

Συνολικός Χρόνος 4h 57 min

Χρόνος Ακινητοποίησης 42 min

Μεγ. Ταχ. 202 km/h

Μέση Ταχ. 91 km/h

Μέση Κατανάλωση 8,00 lt / 100 km
(από το αμάξι το τελευταίο)

Το ταξίδι έγινε με μια 118i.

Και πάλι thanks!!

manosm3 18-03-10 08:22

Επειδή μαλλον θα την κανω για Παπιγκο αυριο πρωι, ξερετε να πειτε κανενα σημειο που κανουν μπλοκα ή εχει καμερες;
Υ/Γ: Ξεκινάω από Αθηνα και θα παω απο κατω.

oldcarskickass 18-03-10 17:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manosm3 (Μήνυμα 372221)
Επειδή μαλλον θα την κανω για Παπιγκο αυριο πρωι, ξερετε να πειτε κανενα σημειο που κανουν μπλοκα ή εχει καμερες;
Υ/Γ: Ξεκινάω από Αθηνα και θα παω απο κατω.

Καφεδάκι σε ποτήρι με κλειστό καπάκι, τίγκα το ρεζερβουάρ με καύσιμο μέχρι το λαιμό, μη σταματάς κάθε τρεις και λίγο.

Αν έχεις συνοδηγό γυναίκα λυώσε στον καφέ της κανά 2 χαπάκια δραμαμίνη.
Κάμερες από πίσω (αν εννοείς από Μπράλο) δε θυμάμαι να έχει πουθενά.

Αλλά ξέρω γιατί το κάνεις, όχι για την διαδρομή, αλλά για να γλυτώσεις τα διόδια και να βουλιάξει ΚΙ ΑΛΛΟ το κράτος εν μέσω κρίσης!!!!

manosm3 18-03-10 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass (Μήνυμα 372300)
Καφεδάκι σε ποτήρι με κλειστό καπάκι, τίγκα το ρεζερβουάρ με καύσιμο μέχρι το λαιμό, μη σταματάς κάθε τρεις και λίγο.

Αν έχεις συνοδηγό γυναίκα λυώσε στον καφέ της κανά 2 χαπάκια δραμαμίνη.
Κάμερες από πίσω (αν εννοείς από Μπράλο) δε θυμάμαι να έχει πουθενά.

Αλλά ξέρω γιατί το κάνεις, όχι για την διαδρομή, αλλά για να γλυτώσεις τα διόδια και να βουλιάξει ΚΙ ΑΛΛΟ το κράτος εν μέσω κρίσης!!!!

Eιναι πιο τρελη απο μενα αυτη :twak:
Ωστε δεν εχει καμερες ε; καλοοο:D

Dark_Niaou 18-03-10 19:55

Παιδιά και εγώ θα την κάνω για Γιάννενα την Παρασκευή 26 Μαρτίου για βόλτα και καφεδάκι. Θα ειναι κανεις επάνω;
Η διαδρομή που θα επιλέξω είναι η "από πάνω" και στον γυρισμό θα γυρίσω μέσω Πατρας για να πιω καφεδάκι, όπως μου υποσχέθηκε, με έναν φίλο.

bmw318is 18-03-10 23:58

Φίλε Μάνο όταν λές ότι θα πάς από κάτω εννοείς από Αντίρριο;

manosm3 19-03-10 00:03

Ναι Ριο - Αντιρριο

bmw318is 19-03-10 00:07

Μέχρι το Ρίο δεν θυμάμαι καθόλου που έχει μπλόκα ή κάμερες.Μετά το Αντίρριο όμως σχεδόν σε κάθε κατοικημένη περιοχή υπάρχουν κάμερες και ενίοτε σε κάποια χωριά όπωσς στον Στάνο πριν την Αμφιλοχία ή στο Ανοιξιάτικο πριν το Μενίδι Άρτας υπάρχουν και μπλόκα.

bmw318is 19-03-10 00:11

Πλησιάζοντας στα Γιάννενα περίπου 10-12 χλμ πριν φτάσεις θα βρείς κάμερα στο χωριό Μπιζάνι αλλά και 4-5 πριν μπείς στην πόλη θα συναντήσεις άλλη μία,οπότε προσοχή αν και λογικά θα συναντήσεις κίνηση και οι ταχύτητες δεν μπορεί να είναι μεγάλες.

manosm3 19-03-10 00:15

Να 'σαι καλα!!!

Sp!ros G 19-03-10 00:17

Κανε μια σταση και στο Μενιδι για γαριδες και τα συναφη....

bmw318is 19-03-10 00:18

Τώρα στον δρόμο για Πάπιγκο θα βρείς τουλάχιστον 4 κάμερες οι 2 εξ αυτών βρίκονται πριν και μετά το αεροδρόμιο των Ιωαννίνων.Στην ευθεία μετά τον τρίτο φωτεινό σηματοδότη που θα βρείς μετά το αεροδρόμιο(πρώτο σηματοδότη μετράω αυτόν που βρίσκεται ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο).Τέλος θα συναντήσεις μία ακόμα κάμερα μέσα στο χωριό Καλπάκι κάπου 25-30 χλμ από τα Γιάννενα.

bmw318is 19-03-10 00:20

Σωστός πατριώτη!Πολύ καλό ψαράκι στο Μενίδι!

bmw318is 19-03-10 00:25

Επίσης να σου εφιστήσω προσοχή στο δρόμο προς το Πάπιγκο ιδίως μετά το χωριό Αρίστη λόγω της παγωνιάς που επικρατεί στα μέρη μας τις τελευταίες ημέρες και κυρίως νύχτες!Ο δρόμος είναι στενός και σε επιεικώς μέτρια κατάσταση με σχετική κίνηση το σαβατοκύριακο.

manosm3 19-03-10 00:32

Ωραια αρα και χοντρο μπουφανακι!
Να 'στε καλα παιδια!

bmw318is 19-03-10 00:34

Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου με αντάλλαγμα μια ''γρήγορη'' βολτούλα με το Μ3!

bmw318is 19-03-10 00:37

Χοντρά ρούχα οπωσδήποτε,την τελευταία εβδομάδα στα Γιάννενα γύρω στις 8 το πρωί με το ζόρι ανεβαίνει πάνω από 1-2 βαθμούς το θερμόμετρο.

manosm3 19-03-10 00:38

χαχαχα Με ΜΙΝΙ θα παω δυστυχως :(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.