BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ένδειξη μπαταρίας: Κόκκινη (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33011)

s1fis 08-01-16 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 510003)
Οχι δεν ανάβει λαμπάκι..
Μόνο στο διαγνωστικό το βλέπεις...

Thanks! Θα το δω.

KAZA 08-01-16 17:04

Χαίρομαι να διαβάζω για προβλήματα που τελειώνουν!
Να ρωτήσω κάτι που μου λέει άλλα ο ένας άλλα ο άλλος....
Ποιές οι τιμές του δυναμο στο ρελαντί και ποιές έστω με λίγο γκάζι;

rapid_fast 08-01-16 17:11

13.8-14,2
άσχετα με το πόσο πατάς το γκάζι..
Δεν είναι δυναμό.. εναλλάκτης είναι..

KAZA 08-01-16 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 510010)
13.8-14,2
άσχετα με το πόσο πατάς το γκάζι..
Δεν είναι δυναμό.. εναλλάκτης είναι..

Εναλλακτης λοιπόν για να τα λέμε σωστά και να συνεννοούμαστε
Οπότε οι παραπάνω τιμές μας λένε ότι ο εναλλακτης δουλεύει σωστά....έτσι;
Αν δεν κάνω λάθος όταν έδινα λίγο γκάζι έφτανε 14,8 μπορώ να το τσεκάρω ξανά από βδομάδα ....αν όμως ισχύει η παραπάνω ένδειξη;

rapid_fast 08-01-16 20:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KAZA (Μήνυμα 510012)
Εναλλακτης λοιπόν για να τα λέμε σωστά και να συνεννοούμαστε
Οπότε οι παραπάνω τιμές μας λένε ότι ο εναλλακτης δουλεύει σωστά....έτσι;
Αν δεν κάνω λάθος όταν έδινα λίγο γκάζι έφτανε 14,8 μπορώ να το τσεκάρω ξανά από βδομάδα ....αν όμως ισχύει η παραπάνω ένδειξη;

Δεν υπάρχει πρόβλημα... ;)

s1fis 09-01-16 16:25

Τα 14,8 για την μπαταρία δεν είναι πρόβλημα κι ούτε για το κύκλωμα.
Ήθελα όμως να επισημάνω πως η δουλειά του αυτόματου είναι να κρατάει σταθερή την τάση εξόδου του εναλλάκτη - που πολύ σωστά ονομάζεται - ανεξαρτήτως των στροφών. Εξού κ η ονομασία voltage regulator.

Η τάση φόρτισης μιας μπαταρίας είναι 14-16V οπότε κάτω απ'τα 14 η φόρτιση ίσως να μην είναι επαρκής. Ταυτόχρονα ο ρυθμός φόρτισης καθορίζεται απ'τον αυτόματο οπότε η τάση που θα διαβάσουμε όταν δουλεύει το αυτοκίνητο εξαρτάται κι απ'την κατάσταση της μπαταρίας εκείνη τη στιγμή.
Απ'ότι έχω ψιλό διαβάσει στο ρελαντί θα πρέπει να είναι 14V ή λίγο λιγότερο κ όσο ανεβαίνουν οι στροφές θα ανεβαίνει κ η τάση έτσι ώστε να φορτίζεται η μπαταρία. Εδώ όμως έχω κ γω τις απορίες μου!
Εγώ στο δικό μου τώρα που άλλαξα εναλλακτη (ανακατασκευασμένο) η τάση είναι σταθερή 14.0 V!
Οπότε;;;

Πρέπει να βρω περισσότερα σχετικά με τον ενναλάκτη!

s1fis 09-01-16 17:34

Διόρθωση του προηγούμενου post μου
 
Μετά από ένα άλλο άρθρο που διάβασα η τάση όταν δουλεύει η μηχανή πρέπει να είναι σταθερή >13,4-14,2. Οπότε κ η μπαταρία φορτίζεται αν βέβαια είναι σωστό το μέγεθος της μπαταρίας σε σχέση με τα αμπερ του εναλλάκτη. Αν και νομίζω ότι κάτω απ'τα 13,8 που είναι η τάση συντήρησης (float) η μπαταρία δε φορτίζεται. Όπως και να χει στα 14 που βγάζουν οι εναλλάκτες η μπαταρία φορτίζει με ποιο αργό ρυθμό.
Τέλος η τάση θα πρέπει να είναι σταθερή όσο κ αν πατάς γκάζι!

sierra 06-01-17 21:38

Μετά τα Χριστούγεννα μου άναψε και εμένα το λαμπάκι της μπαταρίας. Άναβε στιγμιαία και έσβηνε και έκανε ένα κόμπιασμα το αμάξι. Το πήγα σε ένα συνεργείο ( ήμουν στο χωριό) που ασχολείται και με BMW και μου είπε ότι είναι ο αυτόματος. Το δυναμό είναι VALEO. Άλλαξε τον αυτόματο τον έβαλε επάνω και τώρα άναβε το λαμπάκι συνέχεια, ενώ το δυναμό φόρτιζε κανονικά στα 14,2 - 14,3. Τον ξανά έβγαλε το παιδί βάλαμε πάλι τον παλιό και έσβησε και μου είπε θα μπει στην πύλη τις BMW να κατεβάσει τις αναβαθμίσεις για την κωδικοποίηση και να το ξαναπάω να βάλουμε τον καινούργιο και να κάνουμε κωδικοποίηση. Επειδή έπρεπε να φύγω και το φοβόμουν μην μείνω στο δρόμο πήγα μια βόλτα μέχρι την Καλαμάτα, σε έναν αντιπρόσωπο σε έναν από τους τρεις τις BMW. Το πήγα έκανε και αυτός το ίδιο δηλαδή έβαλε καινούργιο αυτόματο πάλι άναβε συνέχεια το λαμπάκι και πήγε να κάνει κωδικοποίηση και το πέταγε έξω. Μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω δυναμό που συνεπάγεται η BMW τον δίνει περίπου 800 € και στο εμπόριο περίπου 400 € και αυτό με παραγγελία. Έβαλε πάλι τον παλιό έκανε κάτι εκεί στο πρόγραμμα του διαγνωστικού. Μου είπε ότι φορτίζει κανονικά και να μην φοβάμαι και να έρθω Αθήνα. Σήμερα ήρθα Αθήνα μετά φόβου θεού και πίστεως σε όλο τον δρόμο δεν άναψε καθόλου. Έχετε τίποτα νεότερο εσείς με το θέμα;

rapid_fast 09-01-17 01:05

Ναι.. τελειώνουν τα καρβουνακια σου..
Και ο αυτόματος πρέπει να ειναι καν μπας για να μην αναβει το λαμπακι..
1200 ακατεβατα κανει η γεννήτρια καινούρια και οχι απο το εργοστάσιο . Εργοστασιο παιζει στα 1400 η 1700 αν θυμαμαι καλα..
Πρόσεχε καλά μη σε γελασουν με επισκευασμενη σε τιμή κοντά στα 800 και σου την πασσαρουν καινουρια αφτερμαρκετ. Απλα δεν υπάρχει σε αυτη την τιμη καινουρια γεννητρια.
Επισκευαζεται η δικη σου με 220-240 ευρω εαν δεν εχει σκαφτει ο αξονας με τον χαλκο.
Πρόσεξε μην λειτουργεί η δικη σου χωρις καρβουνακια θα χασεις τη γεννητρια
Ξεχνας επισκευη με αυτόματο καν μπας. Δεν υπαρχει για το μοτερ μας το αυτοματακι σε καν μπας. Εγω βρηκα καμενη γεννητρια στη μια φαση που βγηκε εγγυηση και πηρα τον αυτοματο απο εκει. Ημουν τυχερος.
Θα πρέπει να βαλεις απλο αυτοματο. Δεν ανάβει το λαμπακι αλλα σου βγαζει βλαβη επικοινωνιας το διαγνωστικο. Τωρα που παίζει το λαμπακι ψευτοφορτιζει.
Θα σε αφήσει και θα την καταστρεψεις.
Μην το κυκλοφορεις.

pitsirikas89 20-02-17 10:15

Καλημέρα,
σε 316i Ε46 με τον κινητήρα Μ43 ξέρει κάποιος τι part number έχει το Valeo alternator των 90Α?

η τιμή για καινούριο από την αντιπροσωπεία είναι μικρότερη από αυτές που αναφέρετε αλλά και πάλι είναι 20% της αξίας του αυτοκινήτου (τρομάρα του :rofl2:) οπότε ψάχνω για μεταχειρισμένο από ebay. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;

Ευχαριστώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.