BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Φώτα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33360)

djkostas 06-01-17 10:02

Με μια γρήγορη ματιά, ο κινέζος πρέπει να έχει αντιγράψει αυτά.

Η τελευταία φώτο δεν φαίνεται.

djkostas 06-01-17 18:50

Πππφφφτττ έλεγξα την ευθυγράμμιση/σκόπευση των φώτων, με βάση το Bentley manual.
Μάλλον ήταν τέρμα κάτω και το αστείο είναι πως είχα πάει σε ηλεκτρολόγο να μου τα ρυθμίσει.
(πόσο κάτω? στα 7 μέτρα δεν χτύπαγαν καν τον τοίχο) :nutkick:
Η μοναδική βίδα που πείραξε δεν έκανε τίποτα γιατί γύριζε το σημείο στήριξης της στο φανάρι. Επαγγελματίες λέει μετά...


Anyways, πιθανόν να τα παρασήκωσα, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, επιτέλους βλέπω.

Μερικές φώτο (που αδικούν το αποτέλεσμα).

OFF
LED
LED+FOG
HIGH

OFF
LED

PetrosD 06-01-17 20:28

Νομίζω πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος τα 2 φανάρια σου. Κάποιο θέλει κατέβασμα ή το άλλο ανέβασμα.

djkostas 06-01-17 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516108)
Νομίζω πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος τα 2 φανάρια σου. Κάποιο θέλει κατέβασμα ή το άλλο ανέβασμα.

Το πρόσεξα κι εγώ αυτό αλλά στην πραγματικότητα το δεξί είναι πιο χαμηλά από το αριστερό. (τα εστιακά τους σημεία)
Αν δείς, το αριστερό δίνει τελείως οριζόντια γραμμή, ενώ το δεξί κεκλιμένη.
Δεν ξέρω γιατί, υπέθετα πως ήταν για μέγιστη ορατότητα χωρίς να στραβώνει τους διερχόμενους.
Όπως και να 'χει, θα το πάω στην αντιπροσωπεία για (σωστή) ρύθμιση και έλεγχο.

tacos 07-01-17 07:18

Το αριστερο νομιζω ειναι χαμηλωτερα για να μην τυφλωνει.

PetrosD 07-01-17 13:15

Δε νομίζω. Για αυτό υπάρχει το μεταλλικό διάφραγμα μέσα στα φώτα. Κανονικά πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος.

dimimav 07-01-17 23:51

Το αριστερό Παντα δείχνει χαμηλότερα για να μην στραβώνει τους απέναντι .
πχ το ίδιο αυτοκινητο εαν βγαινει δεξιοτίμονο ειναι διαφορετικός ο κωδικός
στα αριστερά και δεξιά φανάρια γτ ισχύουν τα ακριβως αντίθετα!

PetrosD 08-01-17 01:05

Εδώ δε μιλάμε γενικά, μιλάμε για Ε30.

tacos 08-01-17 07:13

Σε ολα τα αυτοκινητα το αριστερο στα αριστεροτιμονα ειναι χαμηλωτερα.Ειναι κανονας.

djkostas 08-01-17 09:27

Δύσκολο θέμα αυτό.
Θεωρητικά τα euro smileys στα Ε30 μας είναι διαφορετικά από τα υπόλοιπα κοινά, λόγω του μαύρου χαμόγελου και δεν στραβώνουν ποτέ.
Από την άλλη όμως, μάλλον θα πρέπει να γίνει το πείραμα για να είμαστε 100% σίγουροι.
Το Bentley manual τα δίνει στο ίδιο ύψος, αλλά δεν διευκρινίζει αν μιλάει για smileys η sealed.

Αλήθεια, εδώ στην Ελλάδα, ασχολείται κανένας να αναβοσβήσει τα φώτα του όταν τον στραβώνει ο απέναντι (όπως διαβάζω κάνουν στο εξωτερικό) ή απλά βρίζουμε από μέσα μας όποτε συμβαίνει αυτό? (εγώ ομολογώ κάνω το 2ο)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.