BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ενοχλητικός ήχος συμπλέκτη (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26268)

teo21 27-10-10 18:39

Ενοχλητικός ήχος συμπλέκτη
 
Όταν πατάω συμπλέκτη κάνει το γνωστό ενοχλητικό θόρυβο (γρύλλισμα) που δείχνει ότι κάτι θέλει γρασάρισμα! Γράσαρα το μηχανισμό του πεντάλ μέσα στην καμπίνα αλλά τίποτα... Μπορώ να το διορθώσω χωρίς να βγει το σασμάν?? Λογικά είναι μέσα από τη χελώνα...

Stakaman318is 27-10-10 19:05

Σε εμένα αυτος ο ηχος εξαλείφθηκε όταν άλλαξα δισκο. Μήπως ο δισκος σου ειναι στα τελευταία του;

teo21 27-10-10 19:16

Είναι αλλά δεν πατινάρει καθόλου και υπολογίζω (ελπίζω!) να αντέξει τουλάχιστον κανά χρόνο ακόμα...

ThaNOS E46coupe 29-10-10 00:26

ειναι μέσα στη χελώνα...δέν παθαίνει τίποτα. μήν ανησυχείς...όταν αλλάξεις δίσκο μάζι με όλο το κίτ θα σου αλλάξουν κ αυτη τη Μ@%$#@ που κάνει αυτο το σπαστικό τρίξιμο...νομίζω είναι καποιο ρουλεμάν.αλίως το τρομπάκι...

teo21 29-10-10 14:02

Ωραίος ο παίχτης! Οπότε απλά υπομονή! ;)

E36-Hartge 29-10-10 21:14

Αυτο το τρίξιμο που λέτε ακούγετε όταν πατάτε τον συμπλέκτη?
Εμένα το κάνει αλλα οταν κάνει πολύ ζέστη η όταν βάλω ζεστό αέρα στα πόδια.
Κάνει ένα τρίξιμο όταν το πατάω στο τελείωμα της διαδρομής.

ThaNOS E46coupe 29-10-10 22:46

ναι αυτό λέμε...στην αρχή ανησύχησα κ ρώτησα το μηχανικό μου κ μου είπε οτι είναι κάτι απο μέσα...δέν το πολυκατάλαβα το τί είναι..κ υποθέτω ή ρουλεμάν ή τρομπάκι...

E36-Hartge 30-10-10 09:20

Γιατί όμως σταματάει όταν πατάω το πεντάλ του συμπλέκτη λίγο στο πλάι?
Εμένα μου δίνει την εντύπωση οτι τρίζει κάποιο πλαστικό κομμάτι.
Προσπάθησα να το λύσω αλλα εβγαλα το καπάκι κάτω απο το ταμπλό και δεν είδα κατι εκεί...ίσως να ήταν πιο μέσα το πρόβλημα.
Και εκτός αυτού το έχω παρατηρήσει οτι το κάνει ζεστό και δεν εννοω ζεστό το μοτέρ αλλα μεσα στην καμπίνα και ειδικότερα κάτω στα πεντάλ.
Επίσεις δεν εχει σχέση αν δουλευει η όχι το αυτοκίνητο η εχει ταχύτητα μεσα.

rapid_fast 30-10-10 09:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E36-Hartge (Μήνυμα 399889)
Γιατί όμως σταματάει όταν πατάω το πεντάλ του συμπλέκτη λίγο στο πλάι?
Εμένα μου δίνει την εντύπωση οτι τρίζει κάποιο πλαστικό κομμάτι.
Προσπάθησα να το λύσω αλλα εβγαλα το καπάκι κάτω απο το ταμπλό και δεν είδα κατι εκεί...ίσως να ήταν πιο μέσα το πρόβλημα.
Και εκτός αυτού το έχω παρατηρήσει οτι το κάνει ζεστό και δεν εννοω ζεστό το μοτέρ αλλα μεσα στην καμπίνα και ειδικότερα κάτω στα πεντάλ.
Επίσεις δεν εχει σχέση αν δουλευει η όχι το αυτοκίνητο η εχει ταχύτητα μεσα.

Το πετάλ του συμπλέκτη σου τρίζει..
Κατα 99% στην περιοχή που είναι το ελατήριο. Εφτασες μέχρι εκεί φίλε??

E36-Hartge 31-10-10 09:14

Ναι το πεντάλ αλλα δεν μπόρεσα να δώ το ελατήριο.
Τόσο ψηλά είναι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.