BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   Ε90 320d (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13298)

skatzoxoiros 26-10-09 18:30

Όχι φίλε μου, δεν δουλεψε πάνω απο 2 λεπτά μετά το "κρακ". Δε νομίζω να πρόλαβε να ανέβει καθόλου η θερμοκρασία (ευτυχώς έκανε και κρύο).
Το θέμα για μένα είναι οτι πριν 5.000 Km είχα αλλάξει τεντωτήρα λουριών (πριν έναν μήνα περίπου) και έπρεπε να δουν την φθορά και τα μικροραγισματάκια που είναι γεμάτη η τροχαλία (δυστυχώς δε φαίνονται στις φωτό απο το κινητό) αλλα και το λάστιχο αν υπήρχε καταπόνηση...

Ευτυχώς το περιστατικό συνέβει με λίγες στροφές στον κινητήρα και σε χαμηλή ταχύτητα όπως λες και εσύ... Αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι ζημιά θα έκανε το κομμάτι που εκσφενδωνίστηκε περιστρεφόμενο...

Το θέμα το είχα συζητήσει και με τον συνάδελφο με το 520d (με τα 163 ps) απο την Παρο που είχα πάει διακοπές... Μου είχε πει να την αλλάξω προοληπτικά στα 100.000 Km γιατί κόβονται στα 120.000 αλλα δυστυχώς δεν έφτασα ούτε ως εκεί... :-(

giannis 116 26-10-09 18:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 333849)
Όχι φίλε μου, δεν δουλεψε πάνω απο 2 λεπτά μετά το "κρακ". Δε νομίζω να πρόλαβε να ανέβει καθόλου η θερμοκρασία (ευτυχώς έκανε και κρύο).
Το θέμα για μένα είναι οτι πριν 5.000 Km είχα αλλάξει τεντωτήρα λουριών (πριν έναν μήνα περίπου) και έπρεπε να δουν την φθορά και τα μικροραγισματάκια που είναι γεμάτη η τροχαλία (δυστυχώς δε φαίνονται στις φωτό απο το κινητό) αλλα και το λάστιχο αν υπήρχε καταπόνηση...

Ευτυχώς το περιστατικό συνέβει με λίγες στροφές στον κινητήρα και σε χαμηλή ταχύτητα όπως λες και εσύ... Αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι ζημιά θα έκανε το κομμάτι που εκσφενδωνίστηκε περιστρεφόμενο...

Το θέμα το είχα συζητήσει και με τον συνάδελφο με το 520d (με τα 163 ps) απο την Παρο που είχα πάει διακοπές... Μου είχε πει να την αλλάξω προοληπτικά στα 100.000 Km γιατί κόβονται στα 120.000 αλλα δυστυχώς δεν έφτασα ούτε ως εκεί... :-(

Λοιπον προσεξε να δεις...
Πριν μου συμβει εμενα η βλαβη με το συμπιεστη κλιματισμου και τη σπασμενη τροχαλια του, ειχα αλλαξει λουρι αλλα και την τροχαλια του στροφαλου. Ολα σε συγκεκριμενο εξουσιοδοτημενο. Επισης ειχα τ αμαξι απειραχτο μαμα και ειχα κανει ολα του τα σερβις σε εξουσιοδοτημενα. Οταν εσπασε ο συμπ. A/C τ αμαξι ηταν εκτος εγγυησης. Αμεσως τους πιεσα να μου καλυψει το συνεργειο τη βλαβη επειδη ειχε μπει χερι στο συστημα μεταδοσης κινησης των βοηθητικων του κνητηρα και ισως να μην ειχαν κανει κατι σωστα, συσφιξη λουριου ή κ εγω δε ξερω τι...
Εφ οσον ολα αυτα αλληλοσυνδεονται ισως να μην ηταν απλη αστοχια υλικου αλλα πατατα του συνεργειου.
Και τους πρεσσαρα απ την αρχη...Και το δεχτηκαν! Μου αλλαξαν συμπιεστη κλιμα με νεο, εβαλαν φρεον και νεο λουρι κι εγω πληρωσα μονο το λουρι και τα εργατικα. Σημ. Μονο ο συμπιεστης εκανε 900€!
Αν δεν εισαι στην εγγυηση και πας σε εξουσιοδοτημενα, για ψαχτο λιγακι και τριξτους τα δοντια μηπως κανανε καμια πατατα και με το δικο σου οταν σου αλλαξαν λουρι.

skatzoxoiros 26-10-09 19:15

Στην εγγύηση είμαι...
Μάλλον θα ανέβω αυριο Αθηνα να πάρω το εξάρτημα (αν υπάρχει κάπου διαθέσιμο και γίνεται) για να μπει ως το μεσημέρι να βγω για δουλειά....

oldcarskickass 26-10-09 20:16

Οι κραδασμοί και τα << κρακ >> στο μέταλλο πάντως μπορεί να είναι δευτερογενείς.

Δλδ να προκλήθηκαν από το φάγωμα του λαστιχένιου μέρους.

topmar 26-10-09 20:26

@ skatzoxoiros

Περαστικά φίλε μου, να το ψάξεις λεπτομερέστατα το θέμα και να μας ενημερώσεις κι εμάς του συναδέλφους-dieseλάτους....

topmar 27-10-09 16:23

Καλησπέρα Κώστα,

Τι έκανες με το αμάξι τελικά?

Τελικά το "φιλοσόφησα" λιγάκι και σκέφτηκα πως με τη χρήση του ως ΤΑΧΙ, το να πάθει και κάτι στα 90000ΚΜ δεν είναι και τόσο τραγικό.....

skatzoxoiros 27-10-09 17:12

Μάριε δυστυχώς το αμάξι θα το πάρω την Πέμπτη το πρωί γιατι μεσολαβεί η αργία της 28ης... Αλλιώς θα το είχα αυριο το πρωί.
Το θέμα με την τροχαλία στα diesel το έχω συζητήσει με όλους τους συναδέλφους που έχουν ταξί BMW, όλοι τις αλλάζουν προοληπτικά στα 100.000 για να μην τους αφήσει στο δρόμο όπως το δικό μου. Απο όσο μου είχαν πεί συνήθως οι τροχαλίες αυτές κόβονται στα 120.000 οπότε πίστευα οτι έχω αρκετό δρόμο ακόμη... Φαντάζομαι πως θα πρέπει να έπαιξε μεγάλο ρόλο στον τρόπο που δουλευει το αυτοκίνητο καθώς στο δικό μου το 70% περίπου των χιλιομέτρων του τα έχει κάνει μέσα στην πόλη, δίχως μεγάλα και ξεκούραστα ταξίδια, ενώ οι συνάδελφοι απο άλλες πόλεις που τα έχουν συνήθως δε δουλευουν στον "πόλεμο" (έκφραση που χρησιμοποιούμε οι οδηγοί ταξί για την κίνηση μέσα στην πόλη).
Θα σας ενημερώσω όταν το παραλάβω...

Πάντως έχετέ το υπόψην όσοι έχετε diesel... Απο την αντιπροσωπία μου επιβεβαίωσαν πως όντως υπάρχει θέμα κυρίως στις παλιότερες εκδόσεις με τα 150ps και τα 163ps, σε τέτοιο κινητήρα δεν τους είχε ξανατύχει... (ίσως επειδή είναι αρκετά καινούριος και δεν έχουν κάνει τα χιλιόμετρα που χρειάζεται τα αυτοκίνητα που τον φορούν)

kplc16 27-10-09 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros (Μήνυμα 334220)
Μάριε δυστυχώς το αμάξι θα το πάρω την Πέμπτη το πρωί γιατι μεσολαβεί η αργία της 28ης... Αλλιώς θα το είχα αυριο το πρωί.
Το θέμα με την τροχαλία στα diesel ... ...Απο την αντιπροσωπία μου επιβεβαίωσαν πως όντως υπάρχει θέμα κυρίως στις παλιότερες εκδόσεις με τα 150ps και τα 163ps, σε τέτοιο κινητήρα δεν τους είχε ξανατύχει... (ίσως επειδή είναι αρκετά καινούριος και δεν έχουν κάνει τα χιλιόμετρα που χρειάζεται τα αυτοκίνητα που τον φορούν)



Η τροχαλια δε γουργουριζε καθολου ; δε σε προοιδοποιησε;

Θα αλλαξεις και αντλια νερου μαζι;

giannis 116 27-10-09 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kplc16 (Μήνυμα 334225)
Η τροχαλια δε γουργουριζε καθολου ; δε σε προοιδοποιησε;

Θα αλλαξεις και αντλια νερου μαζι
;

Στο δικο μου αρκετα πριν σπασει η τροχαλια του συμπιεστη A/C εκανε ενα θορυβο οπως γραφει κι ο kplc16, σα μεταλλικο συντονισμο, θροισμα ή κατι τετοιο. Τους το χα παει 2-3 φορες και δε το χαν βρει απο που ερχεται ο θορυβος και μου ελεγαν πως ειναι ρουλεμαν εντατηρα ή απο δισκο-πλατω κλπ κλπ μεχρι που εσπασε με αφησε και τους το πηγα σε γερανο τ αμαξι και τριβαν τα ματια τους οταν ειδαν τη βλαβη.
Αντλια νερου γιατι να αλλαξει αν δεν εχει παθει καποια βλαβη η ιδια;..

oldcarskickass 27-10-09 20:05

Έχει βγει καινούρια τροχαλία για το δικό σου;

Ή για τα προηγούμενα(*150-163ps);

Εμένα πλέον έχει 125.000 χλμ, αλλά δεν έχω παρατηρήσει ΤΙΠΟΤΑ που να προδίδει κάποια δυσλειτουργία.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.