BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Μικρά ή μεγάλα προβλήματα της σειράς 1 (ΙΙ) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31761)

MarinosE46 10-08-13 07:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 487610)
Δεν ειναι καθολου ευκολα προσβασιμο, ειναι φαντασου μεσα απ το ταμπλω, για απολυμανση υπαρχουν ειδικα σπρευ ή υγρα που τα αναμιγνυουν με νερο σε ψεκαστηρες ή ακομα κι 'αμπουλες' που τις ριχνουν απ την κατω πλευρα των αεραγωγων στα ποδια τοθυ συνοδηγου σκεψου, βαζουν φουλ κλιμα σε κλειστη ανακυκλωση για καποια ωρα με κλειστα παραθυρα, αυτο αναρροφαται απ τον ανεμιστηρα και παει παντου σε σερπαντινα και αεραγωγους και η βρωμικη υγρασια στο τελος αποβαλλεται απ τις υδροροες του κλιματισμου. Στο περιπου περιεγραψα τη διαδικασια, ισως αλλοι φιλοι εδω μεσα την εχουν κανει και ξερουν καλυτερα, εγω επειδη...βαριεμαι πραγματικα το παω συνεργειο, μου τσεκαρουν και την πιεση φρεον ουτως η αλλως και κανουν και την απολυμανση.

Σε συνεργειο αν το πας θα στα κανουν ολα κομπλε...

να συμπληρώσω πως έχω παρατηρήσει πως κατά την απολύμανση με την αμπούλα βγάζουν το φίλτρο καμπίνας.Δεν έχω ρωτήσει ποτέ όμως το γιατί...

giannis 116 10-08-13 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 487615)
να συμπληρώσω πως έχω παρατηρήσει πως κατά την απολύμανση με την αμπούλα βγάζουν το φίλτρο καμπίνας.Δεν έχω ρωτήσει ποτέ όμως το γιατί...

Λογικα για να μην καθονται πανω στο φιλτρο υγρασια και οι μυκητες κι οι ακαθαρσιες που προκειτε να καθαριστουν και να απομακρυνθουν απ τη σερπαντινα, καπως ετσι γινεται και στα οικιακα αιρ κοντισιον, τα φιλτρα βγαινουν και πρωτα απ ολα για να μπορει να ψεκασει το χημικο ο ψυκτικος στη σερπαντινα που ειναι απο μεσα!

MarinosE46 10-08-13 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 487622)
Λογικα για να μην καθονται πανω στο φιλτρο υγρασια και οι μυκητες κι οι ακαθαρσιες που προκειτε να καθαριστουν και να απομακρυνθουν απ τη σερπαντινα, καπως ετσι γινεται και στα οικιακα αιρ κοντισιον, τα φιλτρα βγαινουν και πρωτα απ ολα για να μπορει να ψεκασει το χημικο ο ψυκτικος στη σερπαντινα που ειναι απο μεσα!

Είναι μια λογικότατη εξήγηση αυτή...

kostastnt 13-09-13 20:14

Προς ενημέρωση τελικά σήμερα πήγα για το κλιματιστικό.. Βάλαμε φρέον και συνήλθε αλλά υπάρχει θεματάκι με τον κομπρέσσορα.. Προς το παρών είναι σχετικά οκ, αλλά σιγά σιγά τα φτύνει..

Για καινούριο από Ελλάδα η τιμή είναι 1400.. Για καινούριο από Γερμανία είναι 1000.. Για ιμιτασιόν από Γερμανία/Αγγλία/Ολλανδία μάρκας NRF 400-500..

Τι κάνουμε τώρα? Μεταχειρισμένο είναι ρίσκο γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι και ο μάστορας είπε οτι οπτικά δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά.. Πρέπει να μπει στο αμάξι για να δεις αν είναι οκ σίγουρα..

Αν δεν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά του γνήσιου με το ιμιτασιόν δεν θα το σκεφτόμουν.. Αλλά σκέφτομαι ότι ο μαμά έβγαλε μια 10ετία.. Ο ιμιτασιόν αν με βγάλει 5 χρόνια μια χαρά θα είναι..

Καμιά γνώμη από κάποιον που το έχει πάθει αυτό?

Επίσης ξέρει κανείς κανάν καλό φανοποιό/μπογιατζή Θεσσαλονίκη? Είχα ένα μικροατυχηματάκι και με καλύπτει η ασφάλεια του άλλου.. Μου είπανε για έναν Αβραάμ στο ωραιόκαστρο.. Καμιά γνώμη για αυτόν ή για άλλον οπουδήποτε στην ευρύτερη περιοχή Θεσσαλονίκης?

Giorgos 116i 14-09-13 10:40

αφου σε καλύπτει η ασφάλειά του αλλου γιατι δεν το πας σε μια αντιπροσωπεια να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο..?

Driver M 14-09-13 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos 116i (Μήνυμα 488509)
αφου σε καλύπτει η ασφάλειά του αλλου γιατι δεν το πας σε μια αντιπροσωπεια να εχεις το κεφάλι σου ήσυχο..?

Απο που κι ως που θα εχει το κεφαλι του ησυχο για φαναρτζοδουλεια σε αντιπροσωπεια?
Στισ περισσοτερες περιπτωσεις οι δουλειες τους στον τομεα αυτο ειναι απο μετριες εως κακες και σχεδον ποτε δεν συγκρινονται με τους καλους φανοποιους.

GEORGE 1974 14-09-13 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostastnt (Μήνυμα 488494)
Προς ενημέρωση τελικά σήμερα πήγα για το κλιματιστικό.. Βάλαμε φρέον και συνήλθε αλλά υπάρχει θεματάκι με τον κομπρέσσορα.. Προς το παρών είναι σχετικά οκ, αλλά σιγά σιγά τα φτύνει..

Για καινούριο από Ελλάδα η τιμή είναι 1400.. Για καινούριο από Γερμανία είναι 1000.. Για ιμιτασιόν από Γερμανία/Αγγλία/Ολλανδία μάρκας NRF 400-500..

Τι κάνουμε τώρα? Μεταχειρισμένο είναι ρίσκο γιατί δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι και ο μάστορας είπε οτι οπτικά δεν μπορείς να καταλάβεις και πολλά.. Πρέπει να μπει στο αμάξι για να δεις αν είναι οκ σίγουρα..

Αν δεν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά του γνήσιου με το ιμιτασιόν δεν θα το σκεφτόμουν.. Αλλά σκέφτομαι ότι ο μαμά έβγαλε μια 10ετία.. Ο ιμιτασιόν αν με βγάλει 5 χρόνια μια χαρά θα είναι..

Καμιά γνώμη από κάποιον που το έχει πάθει αυτό?

Επίσης ξέρει κανείς κανάν καλό φανοποιό/μπογιατζή Θεσσαλονίκη? Είχα ένα μικροατυχηματάκι και με καλύπτει η ασφάλεια του άλλου.. Μου είπανε για έναν Αβραάμ στο ωραιόκαστρο.. Καμιά γνώμη για αυτόν ή για άλλον οπουδήποτε στην ευρύτερη περιοχή Θεσσαλονίκης?

Για κοιτα και εδώ μήπως και βρείς κάτι μερες που είναι ..
http://viewitem.eim.ebay.gr/COMPRESS...841393547/item

kostastnt 14-09-13 20:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GEORGE 1974 (Μήνυμα 488512)
Για κοιτα και εδώ μήπως και βρείς κάτι μερες που είναι ..
http://viewitem.eim.ebay.gr/COMPRESS...841393547/item

Δεν κάνει.. Εϊναι για diesel..

Σε εμένα ταιριάζει από e87,e82,e90,e92 από 1600-2000 κυβικά και μοντέλα 2004-2009 περίπου για βενζίνη..

Για φαναρτζοδουλειά σε αντιπροσωπεία? Ούτε μία στο εκατομύριο :)

bimmerm 15-09-13 14:44

η δικια μου εμπειρια φιλε παντως σε αντιπροσωπεια ηταν πολυ καλη !

giannis 116 25-09-13 15:39

Τελευταια ο συμπιεστης κλιμα κανει πολυ ανησυχητικο και εκνευριστικο θορυβο, μιλαμε για πολυ 'νιαουρισμα' σε ολο το φασμα στροφων ειτε δουλευει το κλιμα ειτε οχι. Υπαρχει πιθανοτητα καποιος να επισκευαζει τετοια πραγματα σε συμφερουσα τιμη βεβαια απο το να τον αλλαξω με αλλον;
Ο συμπιεστης ειναι της Denso και ειχε μπει καινουριος το 2007 σε αντιπροσωπεια στην Αθηνα οταν ειχε σπασει ο Valeo που ειχε απ το εργοστασιο.

Ποιους θεωρειτε τοπ συνεργεια εντος Αττικης για θεματα κλιματισμου αυτοκινητου;..Θα με βοηθουσε πολυ τετοια πληροφορια.

Εν τω μεταξυ σε αλλα 'μετωπα' αλλαχτηκαν 2 κλαπετα εξαερισμου του πορτ μπαγκαζ, δεξια κι αριστερα απο μεσα στον πισω προφυλακτηρα, κατω απ τα πισω φαναρια ειναι αυτα, ειχαν ξεραθει τοσο που ειχαν σχεδον διαλυσει και εβαζε αναθυμιασεις απ την εξατμιση πιο πολυ και σκονη στο εσωτερικο. Καμμια 30αρια ευρω κοστος και τα δυο αυτα και αλλαχτηκε και η προσοψη στο rcd professional, ειχε σχεδον παραδωσει πνευμα το συνολο των πιξελς του, 130 ευρω σε ηλεκτρονικο στην Αθηνα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.