BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   [Ε36]Θορυβος απο το τιμονι (κολωνα, σταυρος η κρεμαγιερα???) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33626)

Hatman 24-05-18 15:59

[Ε36]Θορυβος απο το τιμονι (κολωνα, σταυρος η κρεμαγιερα???)
 
Παιδια σας χαιρετω και σας καλησπεριζω ολους στο forum μιας που αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και μπαινω γρηγορα στο θεμα που με απασχολει εδω και μερικους μηνες ειναι η αληθεια.. Το τιμονι βγαζει εναν λεπτο αλλα σπαστικο θορυβο (τακ-τακ), οταν το στριβω αριστερα-δεξια και σχετικα γρηγορα, ειτε σε σταση ειτε σε κινηση ειτε με αναμμενη την μηχανη ειτε χωρις. Επισης ο ιδιος ηχος παρουσιαζεται και στον δρομο καθε φορα που τα λαστιχα πατανε σε πλακωστρωτο, χωματοδρομο και γενικα δρομο που προκαλει συχνες και συνεχεις ταλαντωσεις σε ολο το αμαξωμα.. Το εχω βαλει στο τζογομετρο και εχουν αλλαχτει ολα σχεδον απο κατω για να μην υπαρχει πουθενα τζογος. Χθες αλλαξα και την κρεμαγιερα γιατι ειχε και διαρροη εκτος απο κενα. Σημερα λυσαμε και το τιμονι για να αποκλεισουμε τον αεροσακο. Το γρασαραμε, τελικα αυτος ο θορυβος παραμενει και εχει καταντησει ενοχλητικος κατα την οδηγηση γιατι σχεδον σε καθε βολτα τον ακουω.. Ειδικα στις χαμηλες ταχυτητες (<30 χλμ/ω) ειναι πιο αισθητος, στα παραπανω χιλιομετρα λογικα το συστημα διευθυνσης δεν προλαβαινει να κανει απορροφηση και δουλευουν τα αμορτισερ πλεον οπου αυτα δοξα τον Θεο, ειναι ησυχα προς το παρον.. Επειδη γενικα με το αμαξι ειμαι λιγο ψυχαναγκαστικος αλλα ειδικα με το συστημα διευθυνσης ειμαι ακομα πιο ψειρας, αυτος ο θορυβος εμενα δεν μου φαινεται και τοσο φυσιολογικος και θα ηθελα να μου πειτε αρχικα αν σας εχει παρουσιαστει και στο δικο σας αμαξι και δευτερον αν αξιζει να λυσω και την κολωνα μαζι με τον σταυρο και να ψαξω για καινουριο.. Θα ποσταρω κι ενα βιντεακι κατω να ακουσετε τον ηχο που λεω.. Σας ευχαριστω προκαταβολικα!

Hatman 24-05-18 16:20

Ο θορυβος ακουγεται στο παρακατω βιντεακι :

https://www.youtube.com/watch?v=il_R...ature=youtu.be

rapid_fast 24-05-18 17:36

μου αρέσει που το λύσατε...
Πίσω απο το στεφάνι, πάνω στο καρέ, έχει ένα πλαστικό για το ρεύμα επαφής της κόρνας..
Αυτά...

Hatman 24-05-18 18:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 520532)
μου αρέσει που το λύσατε...
Πίσω απο το στεφάνι, πάνω στο καρέ, έχει ένα πλαστικό για το ρεύμα επαφής της κόρνας..
Αυτά...

Οκ θα το δουμε φιλε να σαι καλα

rapid_fast 24-05-18 19:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Hatman (Μήνυμα 520534)
Οκ θα το δουμε φιλε να σαι καλα

τιποτα βρε... σιγά...

Hatman 24-05-18 21:47

τωρα που θυμηθηκα, το παλικαρι ειχε βγαλει το μπροστα μερος του τιμονιου (εκει που ειναι η κορνα δηλαδη με το καλυμμα του αεροσακου) και την σερπατινα του αεροσακου απο το πισω μερος και το βιδωσε πανω στην κολωνα και συνεχιζε να κανει τον ιδιο θορυβο.. Αυτο που ειπες το πλαστικο που ειναι? Γιατι οταν βιδωσαμε παλι το τιμονι πανω ηταν αδειο στην ουσια.. Δεν ειχε ουτε κορνα ουτε αεροσακο.

rapid_fast 24-05-18 22:09

1 Συνημμένο(α)
Εκεί που δείχνει το κόκκινο βέλος...

Hatman 24-05-18 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 520540)
Εκεί που δείχνει το κόκκινο βέλος...

Αυτο φιλε μου το βγαλαμε μαζι με το μπροστα καλυμμα και παλι το εκανε.. Αρα η κολωνα η σταυρος θα ναι, σωστα..?

rapid_fast 25-05-18 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Hatman (Μήνυμα 520541)
Αυτο φιλε μου το βγαλαμε μαζι με το μπροστα καλυμμα και παλι το εκανε.. Αρα η κολωνα η σταυρος θα ναι, σωστα..?

θα το ξανακάνετε, δεν θα βάλετε πάνω το τιμόνι.. θα στρέψετε τον άξονα απο το καρέ,
και θα δείτε αν έρχεται ο ήχος απο ψηλά ή απο κάτω..
Αν έρχεται απο κάτω, έχεις κενά και στο τιμόνι..
Τα μαζευεις απο τη βίδα που έχει η κρεμαγιέρα στο κάτω μέρος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.