BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Ρεταρισμα Ε46 1.6 coupe (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33654)

papassmurf 22-07-18 14:07

Ρεταρισμα Ε46 1.6 coupe
 
Kαλημέρα.
Πριν κανένα μήνα το 3αρι μου έκαιγε λάδια. Το πήγα άλλαξα αυτό που όλοι λέτε στη φλάτζα. κάποιες μέρες μετά παρλίγο να μείνω από δίσκο πλατώ και το άλλαξα και αυτό. Τώρα έχω την αίσθηση ότι γύρω στις 3000 στροφές ο κινητήρας κάνει κάτι σαν κράτημα και μετά στις 3500 ανοίγει κανονικά. αυτό δεν το κάνει όμως όταν αλλάξω ψηλά. ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

alex46 22-07-18 14:53

Καλησπερα το οτι αλλαξες φλαντζα οπως λες δεν παυει να καιει λαδια.μηπως αλλαξες τσιμουχακια;αλλο το ενα αλλο το αλλο.με την φλαντζα δεν παυει να καιει λαδια ενω με τα τσιμουχακια σε μεγαλο ποσοστο πανω απο 90% δεν θα καιει.τωρα το αλλο μηπως ειναι καποιος πολαπλασιαστης;

rapid_fast 22-07-18 22:15

Ω ρε φίλε....
Οταν αλλάζουμε φλάτζα πηγαίνουμε σαν παναγίτσες 1000 χλμ και μετά πάμε ξανα για σύσφιξη το κεφαλάρι...
πέρα απο αυτό..
η αίσθηση με την πραγματικότητα διαφέρουν..
Πρέπει να μετρήσεις το αυτοκίνητο να δείς γιατί σου δίνει αυτή την εικόνα που μπορεί να είναι πλασματική...

KAZA 27-07-18 19:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 520827)
Ω ρε φίλε....
Οταν αλλάζουμε φλάτζα πηγαίνουμε σαν παναγίτσες 1000 χλμ και μετά πάμε ξανα για σύσφιξη το κεφαλάρι...
πέρα απο αυτό..
η αίσθηση με την πραγματικότητα διαφέρουν..
Πρέπει να μετρήσεις το αυτοκίνητο να δείς γιατί σου δίνει αυτή την εικόνα που μπορεί να είναι πλασματική...

Αυτό ισχύει για όλες τις εργασίες αλλαγής φλάντζας;
Ψευτοκαπακου πολλαπλή εισαγωγής εξαγωγής …..

rapid_fast 28-07-18 01:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KAZA (Μήνυμα 520831)
Αυτό ισχύει για όλες τις εργασίες αλλαγής φλάντζας;
Ψευτοκαπακου πολλαπλή εισαγωγής εξαγωγής …..

Οχι, αλλά στις περισσότερες ναι...
στο ψευτοκάπακο όχι...

papassmurf 13-09-18 22:30

τέλικά μετά από ένα μ'ηνα και κάτι έσκασε το πρόβλημα.
Από χθες το αμάξι όταν ξεκινάει σε ανηφόρα ή με όπισθεν σβήνει. (ρίχνει στροφές). το πήγα σήμερα μπήκε διαγνωστικό και μου είπαν ότι θέλω τον αισθητήρα αέρος του κινητήρα. ( κόστος BMW 550 kai oem BOSCH 220). στέκουν όλα αυτά ή μου λένε ότι νάναι.

papassmurf 13-09-18 22:36

επίσης να πω ότι έσβησε και ξανασεταρε και για καμμια 10αρια χλμ όλα ΟΚ. μετά ξανά τα ιδια

koukesiotis 13-09-18 23:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papassmurf (Μήνυμα 520985)
τέλικά μετά από ένα μ'ηνα και κάτι έσκασε το πρόβλημα.
Από χθες το αμάξι όταν ξεκινάει σε ανηφόρα ή με όπισθεν σβήνει. (ρίχνει στροφές). το πήγα σήμερα μπήκε διαγνωστικό και μου είπαν ότι θέλω τον αισθητήρα αέρος του κινητήρα. ( κόστος BMW 550 kai oem BOSCH 220). στέκουν όλα αυτά ή μου λένε ότι νάναι.

φιλε ο bosch στα online καταστηματα εχει 85 ευρω πανω κατω


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.