BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Τι λαδι στα Valvetronic (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8143)

sephiablau 26-04-07 07:48

Τι λαδι στα Valvetronic
 
Γεια σας Παιδια, ειναι το πρωτο μου θεμα που γραφω:nod:

Λοιπον, η αιωνια ερωτηση για τα Valvetronic: ΤΙ ΛΑΔΙ ΝΑ ΒΑΛΩ??
Εχω δοκιμασει της BMW 0w-40, 5w-40, 5w-30. Το ιδιο και ενα φιλαρακι μου, Σε ολες της περιπτωσεις, εκαιγε λαδι. Καψιμο, οχι αστεια, στα 10000χλμ. πανω απο 1λιτρο- ΑΝΕΤΑ!!

Εαν βαλω ενα 10w-40, πολυ πιθανων να μην καψει, αλλα παιδια....αφου ρε γ... τα Valvetronic δεν εχουν προδιαγραφες για 10w-40!!!
Τι να κανω δεν ξερω:scratchch Και μην μοθ πει κανεις οτι εχει προβλημα ο κινιτηρας μου διοτι εχουν και αλλοι πολυ την ιδια απορια. Να συμπληρωσω μονο, οτι με αφτα τα λαδια δεν καιει σταγωνα στην Γερμανια. Σιρουρα εδω εχει αλλες καιρικες συνθηκες αλλα.....10w-40?? Ελεος

matrixlord 26-04-07 13:06

Σε ποιο ακριβώς μέρος της Ελλάδας είσαι?

InsaneDriver 26-04-07 13:44

Δεν δικαιολογείται να καίει ένα λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα φίλε μου.

Κάτι άλλο παίζει.

Εγώ έχω βάλει 5-40 , 5-30 και 0-30 και δεν έκαψε ποτέ παρόλο που του πίνω το αίμα.

Fanis 26-04-07 13:55

Στα 10.000 ή 1.000 χλμ σου καίει το 1 λίτρο? Γιατί αν είναι στα 10.000χλμ, τότε είναι μέσα στα αποδεκτά πλαίσια που ορίζει η BMW.

Chalyps 26-04-07 13:58

:scratchch ουτε οι wankel δεν πίνουν τόσο....

stefos 26-04-07 14:17

είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

sephiablau 26-04-07 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver (Μήνυμα 113269)
Δεν δικαιολογείται να καίει ένα λίτρο λάδι στα 1000 χιλιόμετρα φίλε μου.

Κάτι άλλο παίζει.

Εγώ έχω βάλει 5-40 , 5-30 και 0-30 και δεν έκαψε ποτέ παρόλο που του πίνω το αίμα.

Παιδια, οχι στα 1000 χλμ.!!!! στα 10.000 χλμ. 1λιτρο, μπορει και κατι παραπανω.
Εχω συνηθισει να μην ελεγχω ποτε την σταθμη του λαδιου και τωρα....που υποτηθετε οτι πηρα κατι σωστο.....φοβαμαι πριν καθε μεγαλο ταξιδι να μην μεινο απο λαδια!!
Παντος , stefo, ειμαι παρα πολυ διστακτικος για το 10w-40!!

Dim77 26-04-07 16:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 113278)
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

:+1: :+1:
Συμφωνώ απολύτως.
Και εγώ 10-40 βάζω στο 2.0 valvetronic και δεν καίει καθόλου. Για την Ελλάδα ειδικά το καλοκαίρι δε νομίζω να αντέχει το 0-30 ή 5-30 και ειδικά σε ζόρισμα!
Εαν βάζεις 0-30 απλά τσέκαρε το να συμπληρώνεις.
Πάντως η ποσότητα που λές ότι σου καίει δεν ειναι φυσιολογική.

matrixlord 26-04-07 19:08

Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.

InsaneDriver 26-04-07 21:43

Yπάρχει ένα πολύ καλό τόπικ από αυτά τα παλιά, τότε που ο Μιχάλης-Μpower είχε την όρεξη να ασχολείται και δεν τον είχαμε απογοητεύσει με όσα κάνουμε στο φόρουμ...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...hp?t=79&page=2

-> Σημείωση οτι το ιξώδες που βλέπουμε στα λάδια δεν σημαίνει οτι λάδια με το ίδιο ιξώδες συμπεριφέρονται το ίδιο στις ίδιες συνθήκες. Δηλ. ένα 0-30 longlife-01 FE αντέχει στις ίδιες υψηλές θερμοκρασίες με 10-60 (που δεν είναι longlife)

Εγώ χρησιμοποιώ 0-30 κ 5-30 και δεν καίει ποτέ τίποτα. Κάτι άλλο πιστεύω ότι φταίει. Είναι πολύ το 1 λίτρο στα 10.000 χιλιόμετρα για ένα συμβατικό μη Μ/// μοτέρ.

Υ.Γ: Καλό είναι να υπάρχει ένα κεντρικό τόπικ για τα λιπαντικά το οποίο να είναι sticky ώστε να βρίσκονται όλες οι πληροφορίες μαζεμένες και να μην ανοίγουμε όλοι από ένα τόπικ.

sephiablau 27-04-07 08:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matrixlord (Μήνυμα 113356)
Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.

Απο Γιαννιτσα φιλε

kimiE46coupe 27-04-07 08:29

οτι λαδι και να βαλεις στο αμαξι οσο λεπτο και να ειναι αποκλειεται να καψει 1λιτρο στα 10000km χωρις να εχει προβλημα το αμαξι.ακομα και αν το δουλευεις κοφτη συνεχεια.ετσι την πατησα και εγω και οταν ειδα τι εφτεγε ηθελα να αυτοκτονεισω η μαλλον να σκοτωσω τον μαστορα.οι μαγκες οταν μου εκαναν το service και αλλαξαν τα λαδια δεν αλλαξαν την φλατζα που ειναι επανω στην βιδουλα που ξεσφηγκεις για να πεσουν τα λαδια.γνωστη τακτικη να κοιτουν εμπειρικα αν εχει φθαρει η φλατσουλα και να μην την αλλαξουν για να κερδισουν τι?0,10ευρο?και λογικο να σταζει απο εκει το λαδακι και να εχει γινει το πισω μερος της ποδιας χαλια απο τα λαδια.ετσι τσιμπαγε λαδακι καθε φορα που κοιτουσα τον δικτη.και το καλητερο οταν του το ειπα μου απαντησε και τι εγινε.οποτε για κοιτα λιγο απο κατω για τυχον διαροη.

bebeto 27-04-07 10:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sephiablau (Μήνυμα 113431)
Απο Γιαννιτσα φιλε

Το γραφει στο Profile του!

Παιδια, δεν μπορει να ειμαστε (ολοι μας, εμεις τα Μελοι, Οι Μηχανικοι, Οι Μαντραδες) πιο "εξυνοι" απο τους Κατασκευαστες της BMW-του Valvetronic κινητηρα!!!!
Επιτρεπομενα λαδια ειναι τα :0w-40 . 0w-30. και 5w-30 !!! Αυτα και μονο!! Τωρα σιγουρα εχουμε πιο υψηλες θερμοκρασιες απο την Γερμανια, αλλα τοτε θα επρεπε και οι Γερμανοι να εχουνε απωλιες στα καλοκαιρια τους διοτι ως γνωστων, και εκει πιανει τα 30-35 βαθμους. Ασφαλως λογο του καιρου, της αφθωνεις σκονεις και της "πολυ καλης Βενζινης" συνιστατε πιο συχνες αλλαγες απο την Γερμανια, ΟΧΙ ΔΙΑΦΩΡΕΤΙΚΑ ΛΥΠΑΝΤΙΚΑ!! Εαν βαλουμε ενα 10w-40 που δεν ειναι Longlife04 που προβλεπετε, μαλλον δεν θα "τσιμπαει" αλλο τοσο. Αλλα ποιος μου λεει εμενα οτι οταν ζεσταθει ο κινητηρας, και οταν θα πιασω 5-6000 στροφες επι ωρα, το 10W-40 θΑ λυπανει ετσι οπως πρεπει και δεν θα "βουλωσει-κολεισει" διοτι δεν θα περναει οπως πρεπει απο τα μικρα σωληνακια λαδιου που ειναι κατασκευασμενα μονο για λεπτοτερα λαδια????

Εγω δεν θα σας το συνιστουσα. Το να κοβεις το Χερι επιδη ποναει το δαχτυλο το θεωρω πολυ "προσωρινο". Αργοτερα ισως υπαρξουν μεγαλητερα-πολυ μεγαλητερα προβληματα στν κινητηρα.
Ασφαλως ομως και να καιει 1λιτρο λαδι στα 10.000χλμ δεν το θεωρω Normal.Για τσεκαρε.....εχει οντως τα Χλμ. που γραφει??? Η μηπως επεσες στην Παγιδα των περισσοτερων Μαντραδων που πουλανε αυτοκηνητα με 30-40000 Χλμ. ενω στην πραγματικοτητα....ξεπερναει τα εξαψυφια νουμερα.

Αυτη ειναι μια ταπινει γνωμη:)

matrixlord 27-04-07 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sephiablau (Μήνυμα 113431)
Απο Γιαννιτσα φιλε

Κοίταξε εδώ στο Ηράκλειο είχε αυτό τον Χειμώνα 6-7 βαθμούς χαμηλώτερη θερμοκρασία(Μιλάμε για βαρή χειμώνα!!!). Το θέμα είναι οτι εμένα ερχόταν στην σωστή θερμοκρασία μέσα σε ελάχιστα λεπτά.

Τώρα για το μέρος που είσαι θα σου έλεγα για χειμώνα να βάλεις ένα 0-40, αλλά το έχεις δοκιμάσει και δεν σου έκανε δουλειά. Μήπως να αλλάξεις μάρκα? Εγώ έχω BP πάντως και δεν καίω σταγόνα.

Πάντως δεν κάνει να αλλάζεις συχνά λάδια. Επίσης πρόσεχε με τόσο καμμένο λάδι ο καταλήτης θα τα φτύσει!

optostyle 27-04-07 10:30

Να ρωτησω κατι........ειναι τυχαιο παραμυθι που η BMW προτεινει λαδια CASTROL???????

matrixlord 27-04-07 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από optostyle (Μήνυμα 113451)
Να ρωτησω κατι........ειναι τυχαιο παραμυθι που η BMW προτεινει λαδια CASTROL???????

Καθόλου τυχαίο! Απλά έχει κάνει συμφωνία αυτό τον καιρό με την Castrol. Αν αλλάξει η συμφωνία θα αλλάξει και το λάδι που προτείνει!

optostyle 27-04-07 11:03

παντως πιστευω να συμφωνεις.οτι τετοια μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια δεν θα προτεινε τυχαια τα λαδια της.......εγω οποτε εβαλα castrol, το αμαξι δεν ''γουργουριζε''και πηγαινε πιο ρολαριστα και αθορυβα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου) αυτα!!!!

matrixlord 27-04-07 11:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από optostyle (Μήνυμα 113456)
παντως πιστευω να συμφωνεις.οτι τετοια μεγαλη αυτοκινητοβιομηχανια δεν θα προτεινε τυχαια τα λαδια της.......εγω οποτε εβαλα castrol, το αμαξι δεν ''γουργουριζε''και πηγαινε πιο ρολαριστα και αθορυβα(μπορει να ειναι και η ιδεα μου) αυτα!!!!

Δεν αντιλέγω καθόλου. Το Castrol είναι απο τα καλύτερα λάδια και για αυτό έκανε μαζί της συμφωνία η BMW. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι τα άλλα λάδια δεν λειτουργούν καλά ή καλύτερα με shell π.χ.

kimiE46coupe 27-04-07 11:10

παντος η μονη εταιρια που βγαζει λαδια αποκλειστηκα για bmw ειναι η aral με τα super tronic 2 που ειναι ειδικα μελετημενα για το μοτερ της bmw.βγαινει σε 5-30 νομιζω και γραφει επανω bmw.ειναι πολυ καλο αυτο βαζω.

volosgt 27-04-07 11:14

Εγω στο δικό μου 318ci, βάζω τα Castrol RS 0W-40 2.0L 143HP (τα ίδια έβαζα και στο 316ci 115HP που είχα).

Τα λάδια τα αλλάζω καθε 10.000 χλμ περίπου μπορει 1-2 χιλιάδες πάνω κάτω. Λάδι δεν μου καίει και γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον κινήτηρα.

Για το λόγο αυτό δεν έχω δοκιμάσει κατι διαφορετικό.

matrixlord 28-04-07 09:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από volosgt (Μήνυμα 113461)
Εγω στο δικό μου 318ci, βάζω τα Castrol RS 0W-40 2.0L 143HP (τα ίδια έβαζα και στο 316ci 115HP που είχα).

Τα λάδια τα αλλάζω καθε 10.000 χλμ περίπου μπορει 1-2 χιλιάδες πάνω κάτω. Λάδι δεν μου καίει και γενικά δεν έχω πρόβλημα με τον κινήτηρα.

Για το λόγο αυτό δεν έχω δοκιμάσει κατι διαφορετικό.

0-40!!! Ωραίο ακούγεται! Πόσο πάει το λίτρο? Πρέπει να τσούζει λίγο....
Σε 5-45 βγαίνει που θέλω να βάλω εγώ?

eddy_e46 28-04-07 20:26

Κι εγώ Castrol Formula RS 0W-40 βάζω στο δικό μου.
Είναι longlife01 που σημαίνει ότι είναι εγκεκριμένα από τη BMW.
Επίσης είναι 40αρια που σημαίνει ότι στο καλοκαίρι της Ελλάδας αποδίδουν σαφώς καλύτερα από τα 0W-30 που συνήθως βάζει η αντιπροσωπεία, προφανώς για λόγους κόστους.
Και μάλιστα υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα στο ίντερνετ που τα πουλάει 10€ το λίτρο και στα παραδίδει δωρεάν στο σπίτι.

gothiam 29-04-07 13:55

eddy για πες...με πμ για να μη διαφημισεις.ευχαριστω

str2004 29-04-07 14:10

Εγω χρησιμοποιω Shell Helix Ultra 5-40 στο Μ43 16αρι μου και δεν εχω την παραμικρη απωλεια ....... Αλλα δεν ξερω και αν βαζω και σωστα λαδια στην Μπεμπα μου :)

Chalyps 29-04-07 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από str2004 (Μήνυμα 113756)
Εγω χρησιμοποιω Shell Helix Ultra 5-40 στο Μ43 16αρι μου και δεν εχω την παραμικρη απολεια ....... Αλλα δεν ξερω και αν βαζω και σωστα λαδια στην Μπεμπα μου :)

κορυφαία λάδια για οποιδήποτε μοτερ....;) αλλά για να μην βγαίνουμε off topic , οι απώλειες αν τελικά είναι 1 λίτρο / 10.000 χιλιόμετρα δεν είναι να χτυπιέσαι κιόλας.Ελεγξε το πάντως σε κανα συνεργείο εμπιστοσύνης για να σου φύγει η ιδέα!αν με τα 10/40 δεν έχεις απώλειες βάζε 10/40Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!:dblthumb2

nassosbmw1 30-04-07 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kimiE46coupe (Μήνυμα 113460)
παντος η μονη εταιρια που βγαζει λαδια αποκλειστηκα για bmw ειναι η aral με τα super tronic 2 που ειναι ειδικα μελετημενα για το μοτερ της bmw.βγαινει σε 5-30 νομιζω και γραφει επανω bmw.ειναι πολυ καλο αυτο βαζω.

τα ARAL είναι πάρα πολύ καλά λάδια,απλά στη χώρα μας είναι αφανή... τα Castrol επίσης που προτείνει η BMW (και το προτείνει πολλά χρόνια)είναι εγγύηση...από τα πρώτα έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος τόσο απο τη χρήση τους στο παλιό μου αμάξι όσο και από τη χρήση τους σε μοτό...
τώρα μοτέρ που τσιμπάει 1 λίτρο λάδι στα 10κ σημαίνει πως δεν είναι πια νέο....:nod: έχει ακόμα ψωμιά βέβαια,απλά οι φθορές έκαναν την εμφάνισή τους...προς το παρόν τσέκαρε στάθμη-άσε που θεωρείται φυσιολογικό ακόμα και ένα λίτρο στα 5000κμ-και μην ασχολείσαι άλλο!το θέμα θα το δεις μόλις φτασει το τσίμπημα λίτρο και 500-1000 κμ ε,τότε πας γι'άλλα (μοτερ-αμάξι)σιγά-σιγά...

volosgt 03-05-07 08:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matrixlord (Μήνυμα 113637)
0-40!!! Ωραίο ακούγεται! Πόσο πάει το λίτρο? Πρέπει να τσούζει λίγο....
Σε 5-45 βγαίνει που θέλω να βάλω εγώ?

Το 4κιλο (γιατι βγαίνει σε συσκευασία των 4 κιλών) το παιρνω κοντά στα 50++ ευρω, εαν θυμάμαι καλά.

Fanis 03-05-07 09:22

Απλά να πώ ότι Aral και Castrol ανήκουν και οι 2 στην BP...με ότι μπορέι να σημαίνει αυτό.

Όσο για το λάδι, οποιοδήποτε λάδι καλύπτει τις προδιαγραφές BMW LL-01 ή ακόμα καλύτερα LL-04, είναι μια χαρά. Η BMW προτείνει Castrol (προφανώς έχει εμπορική συνεργασία), το λάδι της BMW είναι Castrol, αλλά μέχρι εκεί. Στο φόρουμ υπάρχει η λίστα με τα εγκεκριμένα λάδια για κάθε κινητήρα! ;)

optostyle 03-05-07 09:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από matrixlord (Μήνυμα 113356)
Εγώ επιμένω! Σε ποιο μέρος της Ελλάδας είσαι? Άλλο χειμώνα κάνει στην Κρήτη που μένω εγώ και άλλο στην Θεσσαλονίκη.

Μαλλον πρεπει να χωρισουμε την Ελλαδα σε γεωγραφικα τμηματα,και να λεμε.....ΑΛΛΟ Λαδι στην Ιεραπετρα,κι ΑΛΛΟ στο Λιτοχωρο,και στην Ορεστιαδα,για να τελειωνει το θεμα..........:screwy:

MZ3 03-05-07 19:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από optostyle (Μήνυμα 114408)
Μαλλον πρεπει να χωρισουμε την Ελλαδα σε γεωγραφικα τμηματα,και να λεμε.....ΑΛΛΟ Λαδι στην Ιεραπετρα,κι ΑΛΛΟ στο Λιτοχωρο,και στην Ορεστιαδα,για να τελειωνει το θεμα..........:screwy:


ετσι ετσι χαχαχαχχα

jackdaniels 12-05-07 17:59

Λήγουν τα λάδια?
 
Έχει περάση ένας χρόνος απ'την τελευταία αλλαγή λαδιών άλλα δεν έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα ώστε να θέλουν αλλαγή, ωστόσο άκουσα ότι μετά από ένα χρονο τα λάδια χάνουν τις ιδιότητες τους και πρέπει να αλλάζονται έτσι κι αλλιώς, ξέρει κανείς αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Επέισης τη φίλτρο πέρνουν τα μπεμβε και πως ξεβιδώνει το φίλτρο, θέλει κάποιο ειδικό κλειδί?

matrixlord 14-05-07 08:16

Θες ένα ειδικό κλειδί, αλλά δεν είναι τίποτα εξειδικευμένο. Ακόμα και στα Καρφουρ το έχει και κάνει 3-4ε.

NUOVO.. 22-05-07 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefos (Μήνυμα 113278)
είναι γεγονός ότι καέι τα λάδια αυτά ο vavletronic κινητήρας γιατί είναι αρκετά "ψιλά" σαν λάδια και ειδικά όταν τον ζορίζεις κάίει...και εγώ με 5-30 και λιγότερο με 5-40 έκαιγα λάδια (είχα κάνει και σχε΄τικό θρέντ) αλλά από αλλαγή σε αλλαγή έφτανε μαξιμουμ 500 ml. Τώρα πλέον χρησιμοποιώ 10-40 και δεν καέι σχεδόν τίποτα, το πολύ 50-100 ml. Στην αντιπροσωπία που ρώτησα για τι λάδια χρησιμοποιούν και τι θα πρέπει να βάζω μου είπαν ότι βάζουν 5-30 και ότι δεν πειράζει να το κάιει, άλλά και τα 10-40 που βάζω στον κινητηρα εγώ μου είπαν ότι δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απολύτως. Εγώ αυτό που παρατήρτησα με την αλλαγή από 5-30 σε 10-40 είναι ομοαλότερη λειτουργεία, περιορισμένος θόρυβος από τον κινητήρα, ενώ μετά από 10 λεπτά ζορίσματος το λάδι γίνεται λεπτόρευστο και στροφάρει αρεκτά πιο΄γρήγορα ο κινητήρας. Το 5-30 "κροτάλιζε" πρισσότερο ο κινητήρας, ζαστενόταν ακαριαία (χειμώνα-καλοκαίρι) και στρόφαρε αμέσως. Η άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι κακό δεν κάνουν τα 10-40, ειδικά με τις 40άρες που βαράει εδώ το καλοκαίρι, και παρέχουν καλύτερη προστασία στον κινητήρα με μόνη επιβάρυνση την μειωμένη ευστροφία σε ρυθμούς βόλτας (γιατί μετά από ζόρισμα το λάδι γίνεται νεράκι). Αυτά. Εγώ προσωπικά θα συνεχίσω να βάζω 10-40....

STEFOS τι μαρκα ειναι τα 10/40 που βαζεις?

stefos 22-05-07 18:50

Castrol...TXT μην τα ψάξεις στους πίνακες της BMW. δεν υπάρχουν...

Fanis 22-05-07 21:13

@Stefos: Υπάρχει το ΤΧΤ στην λίστα της BMW, απλά υπάρχει το 5W-30 και όχι το 10W-40.

stefos 22-05-07 21:37

Γράψε λάθος... :)

bardull 01-06-07 14:53

Τα BMW που βαζω ποιας εταιριας ειναι?Παρεπιπτωντος δεν καιει γραμμαριο και τα αλλαζω καθε 12000.10/40

kostsour 01-06-07 15:34

Castrol αν δεν κάνω λάθος..

georggge46 02-06-07 12:03

VALVOLINE ειναι!

Fanis 03-06-07 18:47

Τα λάδια που έχουν το σήμα της BMW είναι Castrol (Valvoline ήταν παλαιότερα, όταν η BMW είχε συνεργασία με την Valvoline, τώρα έχει με την Castrol).

Valvoline βάζουν σε κάποια συνεργεία (π.χ. Σπανός), φυσικά αυτά που είναι εκγκεκριμένα από την BMW.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.