BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=879)

fidel 27-12-05 11:00

Ιδιαίτερα υπεύθυνα σας λέω ότι 2 diesel αυτοκίνητα (Ι.Χ. και τα δύο) ένα Ford Ranger και ένα ΚΙΑ SORENTO τα κυκλοφορούμε εντός Θεσσαλονίκης με άδεια στη Θεσσαλονίκη, εδώ και τρια χρόνια το ΚΙΑ και ένα χρόνο το FORD. Βέβαια δεν έχει τύχει να πέσουμε σε κανένα μπλόκο αν και τα δύο οχήματα κάνουν απίστευτα χιλιόμετρα.

Επίσης με γνώση αυτών που γράφω, σας λέω ότι η πολιτική που ακολουθεί η Ελλάδα στο θέμα της πετρελαιοκίνησης δεν οφείλεται σε περιβαλλοντικά θέματα αλλά στις προσταγές των εταιρειών που έχουν διυλιστήρια στην Ελλάδα.

Η τεχνολογιά που έχουν, τα μηχανήματα που έχουν και το προϊόν που παράγουν δεν πληρούν τις προδιαγραφές που έχει ορίσει η ΕΟΚ και γι' αυτό τα προϊόντα που παράγουν δεν έχουν τελικά καμία σχέση με αυτά που υπάρχουν στις άλλες χώρες. Είναι γνωστά τα προβλήματα που προκαλούνται στους σύγχρονους πετρελαιοκινητήρες από το πετρέλαιο κίνησης στην Ελλάδα, αλλά και από τις βενζίνες (κυρίως τις απλές) στα σύγχρονα μοτέρ. Το μόνο που γίνεται στα διυλιστήρια είναι η κάθε εταιρεία, στο αρχικό προϊόν που πέρνουν από εκεί να προσθέτουν τα δικά τους πρόσμικτα ώστε να το βελτιώσουν.

Το κόστος που συνεπάγεται με εναρμόνιση της τεχνολογίας των διυλιστήριων είναι τεράστιο, οπότε είναι πιό εύκολο να απαγορεύσουμε την κίνηση των αυτοκινήτων και να ξεμπερδεύουμε.

Aristomenis 15-08-07 18:13

Παιδιά με συγχωρείτε που επαναφέρω παλιά post αλλά είμαι καινούργιος και λόγω του ότι έχω παραγγείλει αυτοκίνητο με πετρέλαιο, προσπαθώ να ενημερωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα σχετικά με τη χρήση diesel και τη νομοθεσία. Λοιπόν, ψάχνοντας το νέο ΚΟΚ διαπίστωσα οτι δεν αναφέρεται πουθενά η απαγόρευση της χρήσης πετρελαιοκίνητων οχημάτων ΙΧ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Αυτό δεν σημαίνει οτι σε ένα ενα μπλόκο, άν του ζητήσουμε τον ΚΟΚ για να μας δείξει πού το γράφει οτι απαγορεύεται, τότε μπορεί και να γλιτώσουμε την κλήση, προσωρινή κατάσχεση κτλ;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fidel (Μήνυμα 49387)
Επίσης με γνώση αυτών που γράφω, σας λέω ότι η πολιτική που ακολουθεί η Ελλάδα στο θέμα της πετρελαιοκίνησης δεν οφείλεται σε περιβαλλοντικά θέματα αλλά στις προσταγές των εταιρειών που έχουν διυλιστήρια στην Ελλάδα.

Η τεχνολογιά που έχουν, τα μηχανήματα που έχουν και το προϊόν που παράγουν δεν πληρούν τις προδιαγραφές που έχει ορίσει η ΕΟΚ και γι' αυτό τα προϊόντα που παράγουν δεν έχουν τελικά καμία σχέση με αυτά που υπάρχουν στις άλλες χώρες.


Πως είναι δυνατόν απο τη στιγμή που δεν πληρουν τις προδιαγραφές, όπως γράφεις, το προϊόν τους να βγαίνει στην αγορά (εννοώ το diesel στα πρατήρια) Δεν το ελέγχει η ΕΟΚ το θεμα; Και τι θα μπορούσε να αλλάξει επι του θέματος εάν επιτρεπόταν στα 2 αστικά κέντρα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

strof 16-08-07 12:46

Η παράβαση αυτή μπορεί να μην αναφέρεται στον ΚΟΚ βρίσκεται σε ισχύ όμως άλλη διάταξη (από 2002 νομίζω) που αναφέρει ρητά την εν λόγω απαγόρευση. Και σαν Έλληνας πολίτης ΄οφείλεις να γνωρίζεις ΟΛΟΥΣ τους Νόμους του κράτους, οπότε δικαιολογία του τύπου δείξε μου τον ΚΟΚ μάλλον δεν θα φέρει τα επιθυμητά για εσένα αποτελέσματα...

tsouk 16-08-07 13:37

Εδω και 1,5 χρονο η μητερα μου εχει ενα Merc Α170 CDI.Κινειτε κανονικα στην Θεσσαλονικη εχει εμπλακη και σε ατυχημα και εχει ελεγχθει και σε μπλοκα.Ουδεν πρόβλημα.ΑΛΛΑ αν μεναμε στο κεντρο της Θεσσαλονικης δεν θα ειχαμε δικαιωμα να του βγαλουμε αδεια.

bagelhs 16-08-07 19:40

Αν είναι euro 4 δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα να πας οπουδήποτε
πρώτο μου ξαδέρφι πηρέ C220 και στην άδεια δεν αναφέρει πουθενά
απαγορευτικά όρια Νομών

Aristomenis 17-08-07 23:42

Ολα τα bmw diesel έρχονται στην Ελλάδα με φίλτρο σωματιδίων. Έτσι έχουν την εξάτμιση κανονικά, όπως και τα βενζινοκίνητα, και όχι να κοιτάει κάτω, σαν κάτι παλιά ταξί. Σε κάποιες χώρες, όπως Αγγλία, το φίλτρο υπάρχει ως προεραιτικός εξοπλισμός, σε κάποιες άλλες όπως Τουρκία και Ν. Αφρική το φίλτρο δεν υπάρχει. Όσοι στην Αγγλία παραγγείλουν με φίλτρο, παίρνουν και την κανονική εξάτμιση, όσοι όχι παίρνουν το ταξί :icon18: Σύμφωνα με το παρακάτω thread ο λόγος που συμβαίνει το τελευταίο είναι οτι το diesel σε μερικές χώρες δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για να μπει φιλτρο σωματιδίων στο αυτοκίνητο. Δηλαδή εγώ τώρα τί να υποθέσω; Οτι εμείς στην Ελλάδα έχουμε καλά καύσιμα και αξιόπιστο diesel; Και άν θέλω να ταξιδέψω Τουρκία, δεν θα μπορώ να βάλω καύσιμο χωρίς κίνδυνο να κάνω ζημιά στον κινητήρα ή στο φίλτρο; Τις ίδιες απορίες έγραψα στο παρακάτω thread και περιμένω απάντηση...

http://www.e90post.com/forums/showth...highlight=320d

Aristomenis 18-08-07 00:04

Και μία φώτο οπου φαίνονται καθαρά οι διαφορές σε εξάτμιση
Το μπλε και το ανθρακί είναι και τα 2 320d με το πρώτο να φοράει φίλτρο σωματιδίων...

http://www.e90post.com/forums/attach...1&d=1161281136

E46 POWER 24-02-08 13:50

ρε παιδια μεμενα που φοραει φιλτρο σωματιδιων λετε να μπορω να κυκλοφορησω παντου και να καταφερω να μην γραφει η αδεια την απαγορευση?

BMW_330i 24-02-08 15:28

φιλε ο νομος λεει πως δεν μπορεις να μπαινεις στο κεντρο τις πολης κε αυτο ισχυει μονο για αθηνα κε θεσσαλονικη στην υπολοιπη ελλαδα κινησε κανονικα.οσο αφορα αθηνα και θεσσαλονικη μπορεις να κινησε μονο περιφερειακα τις πολης και οχι κεντρικα.

billparas 24-02-08 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papajim (Μήνυμα 48385)
Ξέρετε μήπως τι ισχύει για τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες? Μπορεί ένας ξένος με το diesel του να κυκλοφορήσει Αθήνα και Θεσσαλονίκη?

Να ξαναθέσω το την ερώτηση, μπορεί ένας ξένος με η έλληνας με ξένες πινακίδες να κυκλοφορήσει σε ΑΘήνα-Θεσσαλονίκη. Τον τελευταίο καιρό κυκλοφορώ και με ένα καινούριο opel corsa diesel το οποίο καταναλώνει ελάχιστα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.