BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Vanos έλεγχος και επισκευή (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28823)

Geo_3D 02-11-11 20:50

Μπορει το δικο του το βανος να ηταν στις αρχες του χαλασματος.
Μπορει να ειναι ολα μια αλυσιδα που απτην στιγμη που χαλαει το ενα,θα αρχισει να χαλαει και το αλλο.
Μπορει να ειναι φυσιολογικες φθορες χρονου.
Μπορει να ειναι ελλατωματικα ή της πλακας τα υλικα που χρησιμοποιουν στην bmw για μειωση του κοστους (βλ. vanos seals)

Πολλα μπορει να παιζουν ρολο,το μονο σιγουρο ειναι οτι ολοκληρωμενη δουλεια γινεται οταν τα αλλαξεις ολα.Απλα το θεμα ειναι να επιλεξει ο καθε ενας αν εχει 1000 ευρω για "πεταμα" αγοραζωντας ολο το πακετο ή 200 ευρω μονο για τα ανταλλακτικα που χρειαζεται να αλλαχτουν γιατι τα υπολοιπα ειναι οπως εγραψα σιδερο και βιδες.Και ολοκληρωμενη δουλεια,μαλλον εκανα εγω και με πραγματικα τεστ αποδοσης,οχι ενδειξεις και το πως το "νοιωθει" ο καθενας

Απλα να θυμησω οτι το εισαγωγης στο πρωτο τεστ ηταν 14φευγα και το εξαγωγης -6,75,με ορια -5 εως +5...

Geo_3D 03-11-11 14:56

1 Συνημμένο(α)
Σημερα αλλαχτηκε και η τελευταια βαλβιδα,και τα αποτελεσματα ηταν πολυ ενθαρυντικα!!!
Χωρις να εχει προλαβει να "στρωσει",δηλαδη να γραψω καποια χλμ,σε ενα τελευταιο τεστ που εκανα κατεβηκε απτο -6 και πλεον βρισκεται εντος οριων οπως μπορειτε να δειτε και απτην φωτο.

Οποτε μετα βεβαιοτητας και μεγαλης ευχαριστησης,δηλωνω πως η επισκευη του βανος εφτασε στο τελος της,και με συνολικο κοστος
55 vanos seals
31 φλατζα καπακιου βαλβιδων
25 βαλβιδα βανος με ελατηριο
107 βαλβιδα βανος (solenoid valve)
Συνολο 218 ευρω ανταλλακτικων σε σχεση με τα 750 ολοκληρης της μοναδος.Οποιος θελει λοιπον να ακολουθησει την ιδια διαδικασια,ολα τα βηματα υπαρχουν εδω.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας,και οσους μπηκαν στον κοπο να διαβασουν αυτο το thread για να μαθουν 5 πραγματα,αλλά και να το κοπιαρουν σε κανενα αλλο forum :p:

ThaNOS E46coupe 03-11-11 15:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D (Μήνυμα 445152)
,αλλά και να το κοπιαρουν σε κανενα αλλο forum :p:



καυστικές δηλώσεις geo....:dblthumb2

panos 10-11-11 21:14

2 Συνημμένο(α)
Γιώργο, επανέρχομαι μετά από μια απλή έρευνα..
Η αλήθεια είναι ότι με τον φίλο που κάναμε την έρευνα μπλέξαμε λιγάκι διότι δεν είμαστε ακόμα γνώστες του διαγνωστικού. Καναμε κάποια tests, όπως φαίνεται ενδεικτικά στις εικόνες, όπου όμως δεν είμαστε σε θέση να ξέρουμε εάν η κάθε μέτρηση είναι οκ ή υπάρχει προβλημα. Επίσης, δεν βρήκαμε το test vanos.
Θα ήθελα κάποια βοήθεια, εάν μπορείς, στα εξής:
1. Ποιές είναι οι μετρήσεις που πρέπει να κάνουμε σε πρώτη φάση, πριν φτάσουμε στο test του vanos?
2. Πως ξέρουμε εάν η τιμή της μέτρησης είναι οκ? (όταν προφανώς δε αναφέρονται κάποια όρια ή η σωστή τιμή)
3. Σε ποιό menu υπάρχει ως επιλογή το τεστ vanos?

Ελπίζω να μη σου βάζω πολύ δουλειά στην απάντηση...

tasos.kamv 11-11-11 21:23

Κανένας "βαυαρός" να βοηθήσει το φίλτατο Πάνο....????

Geo_3D 12-11-11 00:08

Οκ αυτα ειναι καποια τεστ που εχει κανει το διαγνωστικο,δεν σε απασχολουν αυτη την στιγμη.Στην εικονα που εχεις τραβηξει,απο κατω εχει την επιλογη function selection,οπου εκει μπορεις να δεις στην ουσια τα παντα..
Απτην αριστερη στηλη,επελεξε το complete vehicle->Drive->MS43->στην μεσαια στηλη μετα camshaft->inlet & exhaust (εισαγωγης και εξαγωγης)->vanos solenoid valve
Δεν τα θυμαμαι και εγω απεξω,πρεπει να το βλεπω,αλλά εκει θα βρεις το τεστ βανος,οπου και ακολουθεις τις οδηγιες για να σε βγαλει στο τελικο αποτελεσμα οπως αυτο που εχω ποσταρει στις φωτο

panos 12-11-11 10:35

Ευχαριστώ Γιώργο,

Θα το κοιτάξω όσο πιο σύντομα μπορώ και θα ενημερώσω...
Απλά σχετικά με τις μετρήσεις που έκανα φαίνεται στην εικόνα η τιμή για το "air mass" 10.8 kg/h. Αυτή ξέρεις εάν είναι οκ γιατί από τα λίγα που ξέρω έχει να κάνει με το ΜΑΦ...

Geo_3D 24-11-11 09:39

Pano ειχαμε κανενα νεο με το τεστ?

panos 316T 24-11-11 10:12

ναι ...έκανα τεστ κοπώσεως και όλα εντάξει...:lamer:


υγ:δεν υπάρχει και κανά "thanks" να πατήσω ρε γμτ

panos 24-11-11 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D (Μήνυμα 447085)
Pano ειχαμε κανενα νεο με το τεστ?

Ακόμα δεν έχω κάνει το test vanos γιατί ο φίλος που έχει το διαγνωστικό δεν έχει βρει ακόμα χρόνο για να το κάνουμε. Έτσι, ψάχνω στα αποτελέσματα που έχω εάν οι τιμές είναι εντάξει ή όχι.
Ψάχνοντας σε ξένα fora διαπίστωσα ότι οι διαφορές 0.8 μοίρες στο Vanos exhaust και 1.8 μοίρες στο Vanos inlet είναι μάλλον σε καλό επίπεδο αν και ένας ανέφερε ότι αλλάζοντας τα vanos seals οι διαφορές μπορεί να πέσουν και κάτω από 1 μοίρα.
Αναφορικά με την τιμή του air mass, που σε ρώτησα παραπάνω, δεν έχω βρει κάτι συγκεκριμένο για τον δικό μου κινητήρα (m54b22). Αυτό που βρήκα είναι ότι κάποιος που έχει τον m54b25 είχε τιμές 15 kg/h και μετά την αλλαγή του MAF έπεσε στα 11.5 kg/h. Το ψάξιμο συνεχίζεται....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.