BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=77)
-   -   2300 ή 1800? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25316)

ThaNOS E46coupe 19-06-10 00:04

2300 ή 1800?
 
αδέρφια καλισπερα...πάει αρκετός καιρός που έχω να ανοίξω θέμα....ο λόγος λοιπόν γίνεται για το Ε21 μου που ετοιμάζω για την πίστα.το αυτοκίνητο φοράει bilstein "χοντρομπούκαλα μπροστά"και (κολλητό) διαφορικό απο 316ήταν 2.0L εξακίλινδο απο τη μάνα του αλλα το μοτέρ αυτό το βγαλα off...Στο θέμα μας τώρα ...ξέρω εκ των προτέρων πως κανένα απο τα δύο μοτέρ που πρόκειται να αναφέρω , δέν ειναι κατάλληλα για την πίστα αλλα ένα απο αυτά πρόκειται να μπέι.....υπάρχει λοιπόν ενα μοτέρ απο Ε30 2300 εξακίλινδρο φυσικά,που άν δεν κάνω λάθος βγάζει 125 άλογα, και υπάρχει ενα άλλο απο ε36 318κάμπριο Μ43 με τα 120..η διαφορά μας ειναι στις βαλβίδες κ στους κιλίνδρους....το 2300 μου το δίνει 350 ευρώ κομπλέ.... το 1900 γύρω στα 300...πιό απ τα δύο λέτε οτι είναι πιο κατάλληλο με δεδομένα τα πάρα πάνω? 6cilinder or 4 cilinder ?περιμένω!!!!!!!!!!!

Kostas Christ 19-06-10 00:08

για πιστα αποψη μου το τετρακυλινδρο ειναι καλυτερο

πιο ελαφρυ το μπροστα μερος και πιο ευελικτο,

τη διαφορα αλογων μπορεις να την καλυψεις με ενα κοντοτερο διαφορικο

ThaNOS E46coupe 19-06-10 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas Christ (Μήνυμα 385228)
για πιστα αποψη μου το τετρακυλινδρο ειναι καλυτερο

πιο ελαφρυ το μπροστα μερος και πιο ευελικτο,

τη διαφορα αλογων μπορεις να την καλυψεις με ενα κοντοτερο διαφορικο

κώστα πίο διαφορικό ειναι καλύτερο ? απ το 2.0L που φόραγε το αμάξι κ έπιανε σχεδόν 200 με την τετάρτη η απο το 1600 που του φοράω τώρα? εγώ πιστέυω οτι τώρα είναι καλύτερο....σημειωταίον οτι φοράει 5άρι σασμάν....τι λές?

kloukakis 19-06-10 00:23

Δες εδω φίλε μου για τους κινητήρες.
http://www.bmwheaven.com/database/engine.php

Δες ποσα άλογα βγάζουν και ποσο ζυγίζουν. Δεν ξέρω για ποια ακριβώς μοτέρ μιλάς και δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.... να ξέρεις οτι σε νιάζουν πολύ οι ροπές.

Ίσως το 1900 να είναι καλύτερο, αλλα δες πρώτα....
όπως και να χει αν το θές μόνο για ντριφτ θα βάλεις και ένα υπερβολικα κοντό βήμα και θα βρεις την υγειά σου. Μαζί με το μοτερ το 6κυλ, δεν θα πρέπει να αλλάξεις και πλεξούδα- ελατήρια και φρένα(λόγο κατανομής βάρους)??

Kostas Christ 19-06-10 00:28

αυτο που λεει ο φιλος, αναλογα τη χρηση που το θες

ThaNOS E46coupe 19-06-10 00:40

μα ήδη το αυτοκίνητο ήταν 6κίλινδρο.ελάτήρια έχουν μπέι.....οσο για την πλεξούδα θα γίνουν ματίσεις. με την παλία....απ ότι είδα απο το λίνκ που μου έστειλες ο 6 κίλινδρος βγάζει 139 αλογα ενώ ο μ43 βγάζει 118...μεγάλο δίλημα kloukakis!!!!!!έχω μπερδευτεί.....

Fairytale 19-06-10 00:46

Τι εννοείς με το πίστα ακριβώς;
H ροπή και το βάρος του κινητήρα είναι τα μεγέθη που πρεπει να σε ενδιαφέρουν και όχι η ιπποδύναμη, εκτός και αν μιλάμε για dragster.
C U out there

kloukakis 19-06-10 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Thanos E46coupe (Μήνυμα 385236)
μα ήδη το αυτοκίνητο ήταν 6κίλινδρο.ελάτήρια έχουν μπέι.....οσο για την πλεξούδα θα γίνουν ματίσεις. με την παλία....απ ότι είδα απο το λίνκ που μου έστειλες ο 6 κίλινδρος βγάζει 139 αλογα ενώ ο μ43 βγάζει 118...μεγάλο δίλημα kloukakis!!!!!!έχω μπερδευτεί.....

Απο τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω οτι μιλάμε για τον Μ20 Β23 με τα 139άλογα και τα 205NM. Ο δυνατότερος Μ43 βγάζει 118άλογα και 180ΝΜ.

Μεταξύ των 2 μάλλον θα διάλεγα τον Μ20, αν και ο Μ43 εχει δυνατότητηες εξέληξης καθώς έχει αποδειχθεί σκυλί! Σε ένα εντελώς γδυμένο αμαξι και με ένα πολύ κοντό βήμα, θα έχεις καλες δυνατότητες...

Μιλάμε για ντριφτ φαντάζομαι...

mike21 19-06-10 14:14

βάλε τον εξακύλινδρο,είναι δυνατότερος και εάν στο μέλλον δεν σου φτάνει μπορείς εύκολα να βάλεις ένα 25άρι,η μετατροπή είναι πανεύκολη,όσο αφορά την πλεξούδα είναι ακόμη πιο εύκολο να συνδεθεί,έχω ακριβώς τα χρώματα των καλωδίων που πρέπει να συνδεθούν,εάν χρειάζεσαι οτιδήποτε στείλε μύνημα,επειδή το είχα κάνει στο δικό μου ξέρω ακριβώς τι χρειάζετε.

ThaNOS E46coupe 19-06-10 21:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fairytale (Μήνυμα 385238)
Τι εννοείς με το πίστα ακριβώς;
H ροπή και το βάρος του κινητήρα είναι τα μεγέθη που πρεπει να σε ενδιαφέρουν και όχι η ιπποδύναμη, εκτός και αν μιλάμε για dragster.
C U out there

χα χα...οχι fairy ...δέν είναι για ντραγκ... ειναι για ντιφτ. άρα αφου μιλάμε για μέγεθος κ βάρος πάμε για τον Μ43?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.