BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   Συνθετικό Λαδι στα 5000χιλ???? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=260)

gpio 27-08-04 16:02

Συνθετικό Λαδι στα 5000χιλ????
 
Γεια σας,
Είμαι καινουργιος στην παρέα και ειμαι κατοχος μιας BMW 316 Compact ti και προσφατα εκανα την πρωτη αλλαγή λαδιων:
Εβαλα full συνθετικά λαδια (της αντιπροσωπίας) και μου είπαν πρέπει να τα αλλάζω καθε 5000km !!!
Εχω την εντύπωση οτι αυτά τα λάδια αλλάζονται γυρω στα 10000km (ανάλογα την χρήση)
Ισχύει κάτι τέτοιο ή εξαρτάται απο μάρκα του λαδιου σε συνδυασμό με τον τύπο του κινητηρα ?

Ευχαριστώ

ΥΣ: το service εγινε στον Σπανο ....

alpinakias 27-08-04 16:31

Geia sou file,
ego bazo apo anekathen sintetiko ladaki GASTROL 10W60 kai to alazo stis 10.000 aftos pou sou ipe 5.000 prospatise na se doulepsi..kai kala ta ekanes na to agorazis monos to ladaki kai na ise mprosta stin alagi ohi tipota allo de kseris pote ti sou bazoune..
Heretismous Alpinakias

tasosbmwe30 27-08-04 16:31

αν δεν εχεις προβλημα με τα λεφτα ή με τις επισκεψεις στα συνεργεια,αλλαξε τα και καθε 3000χλμ,καλο κανουν.....κακο δεν κανουν!!!!

zac 27-08-04 16:38

5000 είναι πολύ λίγο....τα συνθετικά έχουν όντως μεγαλύτερη αντοχή..
Μην ακούς τα συνεργεία...το έχουν παρακάνει για να βγάλουν μεγαλύτερο κέρδος...

Nick_compact 27-08-04 18:50

Αλλαγή συνθετικών λαδιών,και ειδικά αγωνιστικών,είναι εντελώς περριτή πριν τα 7500km!!σε καμιά περίπτωση!

Black5 27-08-04 23:34

Θα πρέπει να τονίσω ότι δεν μετράνε μόνο πόσα χιλιόμετρα κάνεις αλλά και πώς τα κάνεις και κυρίως σε πόσο καιρό τα κάνεις! Τα λάδια δεν πρέπει να τα αφήνεις στο αυτοκίνητο για πάνω από 6 μήνες....

Strax 27-08-04 23:39

Εμένα πάντως 3 εξουσιοδοτημένα συνεργεία μου είπαν ότι λάδια πρέπει να αλλάζω κάθε 10.000χλμ. Ουσιαστικά είναι περίπου μια έξτρα αλλαγή ανάμεσα στις ενδείξεις του σέρβις. Το λάδι για το Μ3 Ε46 είναι μόνο Castrol TWS 10w-60 αυστηρότατα!

alpinakias 28-08-04 15:17

Gastrol 10 W 60 Tws
 
akoma kai sti siskebasia tou TWS 10w60 anagrafete gia BMW M3 M5 kai Z8 kai to 10w60 RS ine gia palaioterous kinitires kai to doulebei poli i ALPINA afto pou akousa me tous kate 6 mines alagi ladion ine latos kamia shesi se periptosi pou katete to amaksi megalitero diastima horis kinisi tote kalo ta itan na alahtoun ta ladia alla mono an ine palia.diladi an kano se 6 mines 500km ta alakso ladia??

gpio 30-08-04 13:29

Ευχαριστώ παιδες,

Μέσο όρο κανω 700 χιλ το μήνα οπότε μέσα στο 6μηνο δεν πιανω τα 5.000+ χιλ...
Λέω να τα αλλάζω καθε 7.500 χιλ δηλαδη καθε 8-9 μήνες (μήπως ειναι πολύ ??)
Επίσης οπως καταλαβάτε ειμαι κατι παραπάνω απο απογοητευμένος με τα λαμογια του Spanos service οπότε έχετε κατι να προτείνετε (συνεργείο ή αντιπροσωπεία??)

Ευχαριστώ
Γιωργος

Brown 31-08-04 07:25

Εξαρτάται πως κάνεις τα χιλιόμετρα.
Το λάδι, πέρα από την λίπανση, καθαρίζει τον κινητήρα και τραβάει την υγρασία που δημιουργείται από τα συχνά ανάματα - σβησίματα του κινητήρα.
Οπότε αν τα χιλιόμετρα που κάνεις, τα κάνεις μέσα στην πόλη με συνεχεί σταμάτα - ξεκίνα, άναψε - σβήσε μηχανή, δηλαδή όχι σταθερές συνθήκες κυκλοφορίας, τότε θα πρότεινα όσο πιο συχνά μπορείς.
Αν τα κάνεις σε αυτοκινητόδρομο, δηλαδή σταθερές συνθήκες λειτουργίας του κινητήρα, τότε σαφώς, μπορείς να τα κρατήσεις μέχρι τα 10.000 χλμ και ίσως λίγο παραπάνω.
Αυτό που δεν λέει κανείς, είναι ότι οι εταιρείες λιπαντικών, όταν δίνουν ένα λάδι για Χ χλμ, αυτά είναι σε σταθερές συνθήκες και όχι σε συνθήκες μποτιλιαρίσματος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.