BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Διαγνωστικό obd 2 - bluetooth android (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33374)

ThaNOS E46coupe 10-01-17 20:50

Διαγνωστικό obd 2 - bluetooth android
 
Παιδιά αυτά τα μπλιμπλίκια που πουλάνε παντού στο Νετ κ ισχυρίζονται ότι μπορούν με μια εφαρμογή, να διαγράψουν μικροβλάβες απ το αυτοκίνητο ,είναι όντως αλήθεια; εγώ δεν το πιστεύω αλλά από περιέργεια παρήγγειλα ένα, έτσι για το χαβαλέ. Δεν έχω βλάβες,πλην τον αισθητήρα του καθισματος (τον οποίο του έφτιαξα ένα by pass με κάτι αντιστάσεις σαν αυτά τα έτοιμα που που λένε στο e bay) και χρειάζεται να διαγράψει τη βλάβη που έχει καταγραφεί για να σβήσει ο αερόσακος. Για το χαβαλέ κ μόνο το πήρα για να δω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο. Ποια η γνώμη σας ; τζάμπα το 23 ευρά; :D

MZ3 10-01-17 21:13

είχα πάρει ένα πριν αρκετά χρόνια πίσω κάπου το 2010-11 και κάνουν δουλείτσα βλέπουν αρκετές τιμές και όντως σβήνουν κάποιες βλάβες
θέλει λίγο υπομονή μέχρι να γίνει ο συχρονισμός με το αυτοκίνητο αλλά αυτό ίσσως να έχει βελτιωθεί τόσα χρόνια μετά ίσσως να έφταιγε και το τηλ τότε που ήταν πιο αδύναμα

ThaNOS E46coupe 10-01-17 21:36

Δημήτρη αυτό που πήρα έχει 2.1 Android .ίσως είναι πιο γρήγορο απ τα πιο παλιά. Ίσως δηλαδή να δουλέψει, έτσι όπως μου τα λες. Αλλιώς θα βλέπουμε μόνο τις ενδείξεις !!! :D
Εγώ πήρα αυτό. https://youtu.be/WOQLh1iGN60

PetrosD 10-01-17 21:43

Το ELM327 πήρες ή κάτι άλλο;
EDIT: Τώρα είδα το ποστ σου με το βίντεο. Φίλε, σου τον πιάσανε λίγο. Εγώ πήρα 3 τέτοια με 11 ευρώ τελική τιμή, δηλαδή 3 και κάτι ευρώ το ένα. Τα 2 τα πήρε φίλος για το Σεβρολέ του και το ένα το κράτησα εγώ και το κούμπωσα πάνω στο E46.

MZ3 10-01-17 21:46

το ίδιο που είχα πάρει είναι απλά με άλλο εξωτερικό ελμ έλεγε και εμένα το νούμερο θα σε γελάσω και όντως ήταν 2.1 σιγά μην βρήκαν οι κινέζοι να αντιγάψουν κανένα πιο καινούριο μοντέλο, 100 χρόνια το ίδιο θα βγάζουν εκτός και αν πέσει στα χέρια τους καμιά άλλη έκδοση πιο καινούρια και την αντιγράψουν.Να ήταν η έκδοση 6.1 να έλεγα οκ είναι πιο καινούρια
Μάλλον το κινητό τότε είχε αργό επεξεργαστή και καθυστερούσε να κάνει σύνδεση ήταν ναυαρχίδα του 2010 τρομάρα του σόνι χ10i

Στέλιος

PetrosD 10-01-17 21:48

Τώρα ο συγχρονισμός γίνεται σε μερικά (περίπου 10) δευτερόλεπτα.

MZ3 10-01-17 21:55

ναι κάπου 10 έκανε και τότε ίσος και 20 δεπτερόλεπτα αλλά το θέμα είναι ότι εγώ ήθελα να το έχω συνέχεια κουμπωμένο και σβήσε άναψε να πέρνει μόνο του μπροστά και εκεί μου τα χαλούσε όταν έσβηνα και ξαναέβαζα μπροστά σπάνια δούλευε μόνο του χωρίς να κάνω κάτι

ThaNOS E46coupe 10-01-17 22:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516171)
Το ELM327 πήρες ή κάτι άλλο;
EDIT: Τώρα είδα το ποστ σου με το βίντεο. Φίλε, σου τον πιάσανε λίγο. Εγώ πήρα 3 τέτοια με 11 ευρώ τελική τιμή, δηλαδή 3 και κάτι ευρώ το ένα. Τα 2 τα πήρε φίλος για το Σεβρολέ του και το ένα το κράτησα εγώ και το κούμπωσα πάνω στο E46.

:rofl2:
Χαχαχα. Τους παπαρες. Καλά ντάξει να σου πω δε με πειράζει. Αρκεί να κάνει εστω τη μία δουλειά που θέλω. Αν την κάνει ,θα έχω κάνει αποσβεση !!! :icon18:

ThaNOS E46coupe 10-01-17 22:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 516172)
το ίδιο που είχα πάρει είναι απλά με άλλο εξωτερικό ελμ έλεγε και εμένα το νούμερο θα σε γελάσω και όντως ήταν 2.1 σιγά μην βρήκαν οι κινέζοι να αντιγάψουν κανένα πιο καινούριο μοντέλο, 100 χρόνια το ίδιο θα βγάζουν εκτός και αν πέσει στα χέρια τους καμιά άλλη έκδοση πιο καινούρια και την αντιγράψουν.Να ήταν η έκδοση 6.1 να έλεγα οκ είναι πιο καινούρια
Μάλλον το κινητό τότε είχε αργό επεξεργαστή και καθυστερούσε να κάνει σύνδεση ήταν ναυαρχίδα του 2010 τρομάρα του σόνι χ10i

Στέλιος

Για να δουμε τι θα βγει τελικά απ αυτή την ιστορία .
ΥΓ. ΤΟ ΠΆΣΧΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΆΡΩ ΠΑΠΟΎΤΣΙΑ !!! :D

MZ3 10-01-17 22:14

τι ακριβώς θέλεις να κάνεις εσύ;
πάντως από ότι θυμάμαι λάμδα αερόσακο και 2-3 άλλα τα είχε πρώτα πρώτα για να τα σβήσεις άμεσα για άλλα δεν θυμάμαι αλλά σε κανένα σαϊτ θα δεις αν κάνει αυτό που θέλεις

ThaNOS E46coupe 10-01-17 22:24

Έχει ανάψει ο αερόσακος του συνοδηγού. Επειδή έχει κοπεί η αντίσταση από κάτω. Έφτιαξα ένα μαραφέτι με μια σειρά από αντιστάσεις και έκανα bypass στο μαύρο κουτάκι κάτω απ το κάθισμα. Στην ουσία παρέλειψα τον αισθητήρα του καθισματος. Εγώ τώρα θέλω να σβήσω τη βλάβη η οποία είναι κατεγραμενη.

MZ3 10-01-17 22:30

πρέπει να το έχει το σφάλμα με το airbag οπότε θα είσαι κομπλέ

MZ3 10-01-17 22:35

εντομεταξή πιο φτηνά βρίσκεις σαλόνι κομπλέ παρά να φτιάξεις το μαραφέτι που χάλασε στο κάθισμα τώρα θα μου πεις πόσο καιρό θα δουλεύει και αυτό... και αν δεν είναι χαλασμένο του μεταχειρισμένου σαλονιού

υγ. got it ! αν είναι για παπούτσια λέγε με και Δημήτρη χαχα

ThaNOS E46coupe 10-01-17 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 516183)
εντομεταξή πιο φτηνά βρίσκεις σαλόνι κομπλέ παρά να φτιάξεις το μαραφέτι που χάλασε στο κάθισμα τώρα θα μου πεις πόσο καιρό θα δουλεύει και αυτό... και αν δεν είναι χαλασμένο του μεταχειρισμένου σαλονιού

Η μ@λ@κι@ είναι ότι πέταξε ο κουνιάδος μου δύο καθίσματα που άλλαξε στο δικό του ,τα οποία ήταν δερμάτινα. Κ ήταν κ θερμενομενα και ο αισθητηρας δεν είχε χαλάσει. Κ είχε κ το φαρμακείο. Του τα χω να μια βδομάδα ....:twak: :twak:

Extacy156 11-01-17 09:51

εχω παρει και εγω ενα τετοιο ματζαφλαρι...για την ακριβεια ενα elm37 με bluetooth(κινεζικη αντιγραφη 7 ευρω)...το χρησημοποιω σε m43b16...επειδη εγω εχω φυσα 16πινη στρογγυλη obd πηρα και ενα μετατροπεα για obd 2 για να κουμπωσει...κατεβασα και σπασμενο το torque pro στο κινητο...
δουλεβει αψογα...διαβαζει μετρησεις....σβηνει σφαλματα...το δοκιμασα και σε αλλα αμαξια και δουλευει μια χαρα
επειδη εχω ενα iphone που καθεται θα κοιταξω να το μονταρω καπου στο ταμπλο μονιμα για να εχω συνεχεια καποιες μετρησεις που χρειζομαι αφου και το elm μονιμα κουμπωμενο πανω το εχω...

απο οτι εχω καταλαβει αυτες οι φθηνες αντιγραφες ειναι οτι σου κατσει...πχ αλλα προγραμματα δεν το αναγνωριζαν καθολου

PetrosD 11-01-17 09:55

Κι εγώ μόνιμα κουμπωμένο το έχω. Βάζω μπρος και μόλις ανοίξω το torque pro, συνδέεται, χωρίς να κάνω κάτι.
Χώστα στον κουνιάδο σου και από μένα, για κάνα μήνα.... Έχω υφασμάτινα θερμαινόμενα και θα ήθελα πολύ τα δερμάτινα θερμαινόμενα.

ThaNOS E46coupe 11-01-17 11:37

Είχαν φθαρεί τα δέρματα και άλλαξε καθίσματα. Κ τα παλιά τα ΠΈΤΑΞΕ !!!������
Είναι συμβατό με τοi Phone ? Νομίζω ότι δεν έλεγε κάτι για aple? ?? Νομίζω μονο android και windows !!!

gearboxer 11-01-17 13:15

Θανασάκο η Κινεζιά κατά 99% δε θα σου σβήσει το σφάλμα στον αερόσακο. Τουλάχιστον σε E36 Μ44 (obd2) που το είχα δοκιμάσει δεν μπορούσε να διαβάσει error memory σε εξειδικευμένα Modules (π.χ. Airbag, ABS) παρά μόνο βασικά σφάλματα obd2

PetrosD 11-01-17 18:07

Το Torque Pro δεν είναι για iphone, αλλά υπάρχουν άλλα προγράμματα που μπορείς να δοκιμάσεις.

petroscf 12-01-17 09:25

Να ρωτήσω κάτι? και συγγνώμη προκαταβολικά για την ασχετοσύνη μου.
Αυτά τα διαγνωστικά που λέτε είναι τα ίδια (ή αντίστοιχα ) με αυτά που έχουν και τα συνεργεία, ή ακόμα και τα "επίσημα service" ?
Ή μιλάμε για φτηνότερες version, που μπορεί να αγοράσει ένας ιδιώτης?

ThaNOS E46coupe 12-01-17 13:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gearboxer (Μήνυμα 516201)
Θανασάκο η Κινεζιά κατά 99% δε θα σου σβήσει το σφάλμα στον αερόσακο. Τουλάχιστον σε E36 Μ44 (obd2) που το είχα δοκιμάσει δεν μπορούσε να διαβάσει error memory σε εξειδικευμένα Modules (π.χ. Airbag, ABS) παρά μόνο βασικά σφάλματα obd2

Γιάννη μου,μας έκανες την καρδιά περιβόλι. .... :D
Σήμερα το παρέλαβα. Θα το δκοιμάσαι κ θα πω νέα. ..

ThaNOS E46coupe 12-01-17 13:30

Πέτρο δεν ξέρω. Σήμερα θα το δοκιμάσω κ θα έχω νέα το βραδυ

PetrosD 12-01-17 18:12

Πέτρο, όχι!
Δεν είναι όλες οι επαφές του αντάπτορα συνδεδεμένες με την πλακέτα με αποτέλεσμα να μη διαβάζει όλες τις "γλώσσες" obd II. Για παράδειγμα αυτά τα φτηνά, δεν έχουν επαφές για να διαβάζουν αυτοκίνητα προ του 2002 (άλλη γλώσσα). Δεν προλαβαίνω τώρα να σου δείξω και λινκς, αλλά κάνε αναζήτηση στο Google για ELM327

MZ3 12-01-17 19:50

αφού πήρε την ακριβή έκδοση με τα 20€
τελικά έκανες δουλειά;
αν όχι χτύπα ένα καλώδιο από μπέϊ να βάλεις και το ncs expert σε κανένα παραπεταμένο λάπτοπ και θα κάνεις ότι θέλεις τα ίδια χρήματα θα σου βγει (από 10-20€ μαζί με τα μεταφορικά πέζουν συνήθως τα καλωδιάκια αυτά)

ThaNOS E46coupe 13-01-17 15:10

Τελικά αυτό το π@π@ρίξω δεν συνδέεται καν με το κινητό. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πωλητή μου είπε ότι έχει δώσει πάνω από 500 κομάτια και κάνεις δεν του έχει κάνει "παραπονα". Δεν έχει πρόβλημα μα.να του το στείλω πίσω κ να μου δώσει τα χρήματα μου ,
αλλά τι μπορει να συμβαίνει ; το κινητό βρίσκει το obd2,αλλά δεν γίνεται σύνδεση με το αυτοκινητο. Χρονολογια παραγωγής του αυτοκινήτου 10/2001 . (Νομιζω) κινητήρας Μ43tub19. Τι συμβαίνει ;

Extacy156 13-01-17 17:26

ποιο προγραμμα χρησημοποιεις?

PetrosD 13-01-17 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516220)
Δεν είναι όλες οι επαφές του αντάπτορα συνδεδεμένες με την πλακέτα με αποτέλεσμα να μη διαβάζει όλες τις "γλώσσες" obd II. Για παράδειγμα αυτά τα φτηνά, δεν έχουν επαφές για να διαβάζουν αυτοκίνητα προ του 2002 (άλλη γλώσσα).

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 516235)
Τελικά αυτό το π@π@ρίξω δεν συνδέεται καν με το κινητό.
δεν γίνεται σύνδεση με το αυτοκινητο. Χρονολογια παραγωγής του αυτοκινήτου 10/2001 .

Νομίζω αυτό φταίει. Μπλε διαφανές είναι;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 516223)
αφού πήρε την ακριβή έκδοση με τα 20€

Το φτηνό πήρε αλλά ακριβά.

ThaNOS E46coupe 13-01-17 21:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516237)
Νομίζω αυτό φταίει. Μπλε διαφανές είναι;



Το φτηνό πήρε αλλά ακριβά.

Ναι μπλέ διαφανές. Αλλά λέει για όλα τα obd2 από το 1996 κ μετά. .. Τελικά δεν κάνω κάτι λάθος εγώ έτσι ; φταίει το μηχανηματάκι,;

gearboxer 13-01-17 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 516239)
Ναι μπλέ διαφανές. Αλλά λέει για όλα τα obd2 από το 1996 κ μετά. .. Τελικά δεν κάνω κάτι λάθος εγώ έτσι ; φταίει το μηχανηματάκι,;

Θανασάκο ό,τι έκδοση και να πήρες θα έπρεπε τουλάχιστον να συνδέεται με το αυτοκίνητο.
Γνώμη μου να το δοκιμάσεις με μια συσκευή android (όλο και κάποιος φίλος-γνωστός θα έχει) για να δεις αν παίζει μπάλα ή όχι. Αν δεν παίζει ούτε με android έπεσες σε ελαττωματικό, αν παίζει σημαίνει ότι το iphone έχει κλειδωμένο το bluetooth.

ThaNOS E46coupe 13-01-17 22:57

Γιαννη μου με Android Το συνδέω. Θα το ψάξω την Κυριακή. Και αν "δέν" θα μιλήσω πάλι με το κατάστημα !!!

Extacy156 14-01-17 10:17

ποιο προγραμμα εχεις στην ανδροιντ συσκευη σου?

ThaNOS E46coupe 14-01-17 12:17

Δοκίμασα σχεδόν ότι πρόγραμμα υπάρχει στο play store. Αλλά όλα είχαν το ίδιο θέμα. .με τη σύνδεση μεταξύ κινητού και αυτοκινήτου. ..

Extacy156 14-01-17 12:37

κατεβασε το torque...
οταν ανοιξεις την εφαρμογη εχει καποια εικονιδια που αναβοσβηνουν μεχρι να γινει η συνδεση...

εικονιδιο συνδεσης με δορυφορους
εικονιδιο με κινητο
εικονιδιο συνδεσης κινιτου με ελμ
εικονιδιο συνδεσης ελμ με αυτοκινητο

μεχρι πιο σημειο φτανει? πιο εικονιδιο δεν μενει μονιμα αναμενο??

ThaNOS E46coupe 14-01-17 13:15

Δεν μένει αναμένουμε το σηματάκι του αυτοκινήτου. Το έχω δοκιμάσει κ αυτό. Μήπως παίζει ρόλο αν είναι ανοιχτός ο διακόπτης ; βασικά έχω δοκιμάσει τα πάντα. Ακόμη κ με αναμένη μηχανη. Δεν συγχρονιζει

Extacy156 14-01-17 13:22

οκ...δοκιμασε κατι...γυρνας τον διακοπτη στην πρωτη σκαλα...ανοιγεις την εφαρμογη....μολις σταθεροποιηθει το εικονιδιο του ελμ και αρχισει να αναβοσβηνει το εικονιδιο του αυτοκινητου βαζεις μπρος...ισως δουλεψει ετσι

ThaNOS E46coupe 15-01-17 20:19

Τελικά το πρόβλημα σύνδεσης ήταν ότι ήθελε να είναι ανοικτό ΚΑΙ το gps του κινητού για να παίρνει ενδείξεις ταχύτητας. Αλλά δυστυχώς με καμια μικροεφαρμογη δεν κατάφερα να διαβάσω βλάβη στο srs. Μου ζητάει να του γράψω τη βλάβη με αριθμούς ξεκινοντας με το λατινικό "P". Τρέχα γύρευε. Δεν βρήκα κάτι τέτοιο στο Νετ.

mixalhs 22-09-18 11:29

Τι προτείνετε για M3 E46 2002 σε συνδιασμο προγράμματος σε iOS? Υπάρχει ελπίδα ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.