BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   Ελεγχος των λαδιων που αλλαζουμε! (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=1177)

Minas DASC 01-03-05 23:49

Ελεγχος των λαδιων που αλλαζουμε!
 
Ξερεις κανεις που μπορουμε να παμε για ελεγχο δειγμα των λαδιων που βγαζουμε οταν κανουμε αλλαγη?

Ειναι ο καλυτερος τροπος να τσεκαρεις, αφενος την ποιοτητα του λαδιου που ειχες βαλει και αφετερου αν τα χλμ που εκανες ηταν πολλα ἠ λιγα και πρεπει να κρατας τα λαδια λιγοτερο ἠ περισσοτερο αντιστοιχα ;)

VIC 02-03-05 18:43

δεν ξερω αν υπαρχει κατι τετοιο και που μπορεις να το βρεις, παντως πριν απο 1-1,5 χρονια ο πατερας ενος φιλου μου με τους μαθητες του κατασκευασαν και πατενταρισαν μια συσκευη η οποια "μετραει-αξιολογει" την ποιτητα των λαδιων της βαριας ομως βιομηχανιας αν και οπως μου ειχε πει θα μπορουσε να μετρησει και λαδια αυτοκινητων, αλλα τι γινεται με τα χρησ/μενα δεν ξερω.

VIC 02-03-05 18:46

μπορει ισως να σε βοηθησει και καποιος με γνωσεις χημειας μετρωντας το ιξωδες-πικνοτητα+δεν ξερω κι εγω τι αλλο και να βγαλει συμπερασματα.
αυτααα....

Minas DASC 03-03-05 22:34

Μου ειπε ενας φιλος μου που δουλευε σε εργοταξιο του ΑΚΤΩΡ, οτι πηγαιναν τα λαδια των φορτηγων καπου στην ΕΚΟ και τους εκαναν αναλυση βγαζοντας πολλες χρησιμες πληροφοριες!!!!!

saikoE39 03-03-05 22:54

Κατι παρομοιο νομιζω οτι κανουν και στις μηχανες το καραβιων θα ρωτισω για περισοτερα τον πατερα μου και θα σας πω!!!(εκει να δεις μοτερι, ο κυλινδρος χωραει δυο ατομα για την πλακα μεσα)

Black5 04-03-05 07:25

Yπάρχουν κάποιοι δείκτες που μπορείς να ρίξεις μέσα στο χρησιμοποιημένο λάδι που έβγαλες και ανάλογα με το χρώμα που παίρνει δείχνει τι συγκέντρωση οξέων είχαν τα λάδια. Δεν ξέρψ όμως που θα το βρεις.....

saikoE39 04-03-05 21:10

Παιδες αυτο που κανουν ειναι να μετρουν την λιπαντικοτητα του λαδιου και κατι για οξεα παιζει!!Και οσο αναφορα τα χιλιομ στα οποια αλλαζοντε τα λαδια δεν ειναι παντα σωστα γιατι η μηχανη δουλευει και χτυπα το λαδι και οταν δουλευει ρελαντι πχ οταν εχει κινηση!!Τι λαδια χρισημοπ??????????

manosm3 04-03-05 23:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Black5
Yπάρχουν κάποιοι δείκτες που μπορείς να ρίξεις μέσα στο χρησιμοποιημένο λάδι που έβγαλες και ανάλογα με το χρώμα που παίρνει δείχνει τι συγκέντρωση οξέων είχαν τα λάδια. Δεν ξέρψ όμως που θα το βρεις.....

Αυτοι οι δεικτες λεγονται πεχαμετρικα χαρτια και τα βρισκεις στο φαρμακειο. δειχνουν ποσο οξυ ή βασικο ειναι ενα διαλυμα

Xeno-318is 05-03-05 04:45

kai ti mas niazei to poso oksino h poso vasiko einai to ladi...pou katarxin DEN einai ydatino dialyma!! Siga mi psaxeis na vreis kai to ph sto ladi gia na doume ti efficiency eixe?Mipws na metrisoume kai sigentrwsi ydrogonokationtwn gia na deis ama to ladi pitouriase!?!
Mina pantws an 8elis rikse mia matia sto www.klueber.com (opou oi typoi asxolounte me oti ladwnete-grasonete ktl) kai stiltous ena mail.Standard einai aptous pio armodious na sou apantisoune se oti se apasxolei!!(kai vevea an vris akri let us know!!) :hello:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.