BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   ΛΑΔΙΑ 30000χλμ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=6901)

nasos M40 23-01-07 11:31

ΛΑΔΙΑ 30000χλμ
 
Χαιρετώ το forum!

Πριν 4 μίνες ο αδερφός μου αγόρασε ένα corsa 1.2 μοντέλο 2004 με 18000χλμ από την αντιπροσωπεία ρωτάμε, για τα service και μας λένε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών κάθε 30000χλμ ή στο χρόνο οποίο συμπληρωθεί πρώτο. Προχθές ρίξαμε μια μάτια στη στάθμη των λαδιών, έκπληκτοι :bugeye: διαπιστώσαμε ότι ο δείκτης δεν ‘πιάνει’ λάδι! Το μοτέρ δε χάνει αν έχανε θα το βλέπαμε το να καίει λάδι δε θέλω να το πιστέψω! Ανοίγω το manual και τι διαβάζω? :deal: Ο κατασκευαστής δικαιολογεί απώλεια λαδιού 600ml ανά 1000 χλμ!! Και αναρωτιέμαι τι γίνεται εδώ καινούριο αυτοκίνητο και θα είμαι αναγκασμένος να συμπληρώνω λάδι ανά τόσο τακτά χρονικά διαστήματα? Αυτοί είναι οι κινητήρες νέας γενιάς?
Αυτό που με εξόργισε είναι ότι λένε αλλαγή ανά 30000χλμ δε μας είπαν όμως αν θα έχει μείνει μέσα λάδι για να αλλάξουμε επίσης τι λάδια είναι αυτά που αντέχουν 30000χλμ? Εκτός και αν βασίζονται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης θα συμπληρώνει συχνά όποτε το Κάρτερ θα έχει πάντα μια ποσότητα ‘φρέσκου’ λαδιού. Ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι τώρα έχει 24000χλμ και συμπληρώσαμε περίπου 1lt. το αμάξι σπανίως δουλεύει πέραν των 6000rpm
Το θέμα το θέτω κυρίως για τη μηχανολογική του εκδοχή για να ακουστούν απόψεις για τα λάδια των 30000χλμ.

Dim77 23-01-07 11:35

Τη στάθμη του λαδιού τη μέτρησες με εντελώς κρύο μοτέρ ή όπως λένε οι κατασκευαστές?
Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγία να είναι η μηχανή σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (στη μέση ο δείκτης) και μετά να κρυώσει 5 λεπτά και να γίνει η μέτρηση έτσι.

nasos M40 23-01-07 11:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94548)
Τη στάθμη του λαδιού τη μέτρησες με εντελώς κρύο μοτέρ ή όπως λένε οι κατασκευαστές?
Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγία να είναι η μηχανή σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (στη μέση ο δείκτης) και μετά να κρυώσει 5 λεπτά και να γίνει η μέτρηση έτσι.

Τη σταθμη τη μετρησα με απολυτως κρυο το μοτερ και σε οριζοντιο επιπεδο με ακρηβεια αλφαδιου το βιβλιο δεν αναφερει κατι για το αν πρεπει να ειναι κρυο ή ζεστο το μοτερ αυτονοητο δεν ειναι οτι πρεπει να ειναι κρυο για να εχεις καλη μετρηση?

azoud 23-01-07 11:50

Φιλε καλημερα!

Πριν αποκτησω την μπουμπου μου ειχα κι εγω ενα ΑΣΤΡΑ του 93. Επειδη ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα πρεπει να γνωριζεις οτι ολα τα οπελ το εχουν αυτο.
Καινε αρκετο λαδακι και φυσικα λογω του οτι στη χωρα μας η θερμοκρασιες ειναι υψηλοτερες απ οτι στη Γερμανια αυτο ειναι λιγο πιο εντονο.

Μεγαλη προσοχη θελει και η επιλογη του λαδιου. Συνηθως λαδια γερμανικων προδιαγραφων ειναι λιγο μακρυα απ τις προδιαγραφες της Ελλαδας.

Τωρα για λαδια 30.000 χλμ, μου φαινεται λιγακι τραβηγμενο:nixweiss:
Κατι σε βαλβολινη μου μοιαζει!!!:bugeye:

Ρωτα σε καποιο εξειδικευμενο οπελ μακρυα απο αντιπροσωπειες για να σε διαφωτησουν πανω σ αυτα τα θεματα.

:bullhorn: Και μια φιλικη συμβουλη που μου εχει μεινει αποθυμενο απο τοτε> αν δεν εχεις θεμα με εγγυηση μακρυα απο σερβις στις αντιπροσωπειες! χρεωνουν ενα σωρο χρηματα για ανταλλακτικα που κοστιζουν πολυ λιγοτερα και δουλεια δεν γινεται!:thumbsdow

nasos M40 23-01-07 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από azoud (Μήνυμα 94554)
Φιλε καλημερα!

Πριν αποκτησω την μπουμπου μου ειχα κι εγω ενα ΑΣΤΡΑ του 93. Επειδη ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα πρεπει να γνωριζεις οτι ολα τα οπελ το εχουν αυτο.
Καινε αρκετο λαδακι και φυσικα λογω του οτι στη χωρα μας η θερμοκρασιες ειναι υψηλοτερες απ οτι στη Γερμανια αυτο ειναι λιγο πιο εντονο.

Μεγαλη προσοχη θελει και η επιλογη του λαδιου. Συνηθως λαδια γερμανικων προδιαγραφων ειναι λιγο μακρυα απ τις προδιαγραφες της Ελλαδας.

Τωρα για λαδια 30.000 χλμ, μου φαινεται λιγακι τραβηγμενο:nixweiss:
Κατι σε βαλβολινη μου μοιαζει!!!:bugeye:

Ρωτα σε καποιο εξειδικευμενο οπελ μακρυα απο αντιπροσωπειες για να σε διαφωτησουν πανω σ αυτα τα θεματα.

:bullhorn: Και μια φιλικη συμβουλη που μου εχει μεινει αποθυμενο απο τοτε> αν δεν εχεις θεμα με εγγυηση μακρυα απο σερβις στις αντιπροσωπειες! χρεωνουν ενα σωρο χρηματα για ανταλλακτικα που κοστιζουν πολυ λιγοτερα και δουλεια δεν γινεται!:thumbsdow

Αυτο εκανα φιλε μου ρωτησα σε ενα συνεργειο που ασχολειται μονο με Opel και μου ειπε αυτα που λενε αλλαγη στα 30000χλμ ειναι καραγκιοζηλικια! Αλλαγη οπως ολος ο κοσμος δηλαδη στις 10000χλμ Δυστηχως παιζει ακομα εγγυηση!

azoud 23-01-07 12:05

Ακριβως αυτο κι εγω πιστευω και οντως ειναι καραγκιοζηδες!
Αποκει και περα εσυ κανει καθε 10.000 για να εχεις καθαρο κινητηρα και για να μην σου δημιουργησει κανενα προβλημα.

Dim77 23-01-07 12:11

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 (Μήνυμα 94553)
Τη σταθμη τη μετρησα με απολυτως κρυο το μοτερ και σε οριζοντιο επιπεδο με ακρηβεια αλφαδιου το βιβλιο δεν αναφερει κατι για το αν πρεπει να ειναι κρυο ή ζεστο το μοτερ αυτονοητο δεν ειναι οτι πρεπει να ειναι κρυο για να εχεις καλη μετρηση?


Το οριζόντιο επίπεδο είναι σωστό. Τώρα για τη θερμοκρασία του μοτέρ είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ πρέπει να είναι εντελώς κρύο (γιατί πρέπει να μετρώνται στη κανονική θερμοκρασία λειτουργίας). Για το ψυγείο (το paraflu) πρέπει να μετράς με εντελώς κρύο μοτέρ.
Δες μια φώτο από το manual του αυτοκινήτου μου (Ε46) στα Αγγλικά.

Dim77 23-01-07 12:16

Να σημειώσω ότι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ γραφει και στα βιβλία από 5 άλλα αυτοκίνητα διαφορετικών εταιρειών που έχω δει.
Με κανονική θερμοκρασία κινητήρα (στη μέση δηλαδή), σβήνεις και περιμενεις 5 λεπτά και μετράς κανονικά.
(δηλαδή να κρυώσει ελάχιστα, λίγο κατω από τη μέση)

nasos M40 23-01-07 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94565)
Να σημειώσω ότι το ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ γραφει και στα βιβλία από 5 άλλα αυτοκίνητα διαφορετικών εταιρειών που έχω δει.
Με κανονική θερμοκρασία κινητήρα (στη μέση δηλαδή), σβήνεις και περιμενεις 5 λεπτά και μετράς κανονικά.
(δηλαδή να κρυώσει ελάχιστα, λίγο κατω από τη μέση)

Καταρχην να σε ευχαριστησω για τον κοπο που εκανες να παραθεσεις το κειμενο :) θα ξαναδιαβασω το βιβλιο προσεκτικοτερα ελπιζω να μην εκανα καμια λαλακια και χρειαστει να αδειζουμε λαδι:chair:

Dim77 23-01-07 12:34

Δεν ήταν κόπος. Τώρα αν συμπλήρωσες πολύ (1 λίτρο...) και δε χρειαζόταν...
Τι να πώ. Πάντως δεν κάνει να ξεπερνάς το max στη στάθμη γιατί το περισσιο λάδι κανει μάλλον κακό. Τώρα αν είναι 300 ml παραπάνω δε πειράζει.
Τα σημερινά αυτοκίνητα δε καίνε τόσο λάδι, εξαίρεση είναι κάποια αυτοκίνητα υψηλών επιδόσεων με πολύστροφους κινητήρες που έχουν και μεγαλύτερες ανοχές στους κυλίνδρους. (πχ. S2000, Type R, M3, Toyota Tsport, γενικά αυτά που στροφάρουν πολύ ψηλά)

Fanis 23-01-07 13:05

Σε όλα τα καινούργια μοτέρ (και στις BMW) αναφέρουν αλλαγή λαδιών μια φορά το χρόνο ή καθε 20-30Κ χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Εγώ αλλάζω λάδια κάθε 7.500χλμ. και ας λένε ότι θέλουν!!

Επίσης, τα νέα μοτέρ, ειδικά αν είναι καινούργια καίνε λάδι και είναι φυσιολογικό (δεν είμαι μηχανολόγος να σου πώ γιατί). Και στη BMW γράφει μέχρι και 1λτ ανά 1.000χλμ ότι είναι φυσιολογική κατανάλωση λαδιού. Η 325ti στα πρώτα 6.000χλμ έκαιγε λίγο λάδι (συμπλήρωσα 1λτ)...μετά την αλλαγή δεν έχει κάψει τίποτα.

BMW 318i 23-01-07 13:08

Φίλε μου και εγώ του έχω΄ένα Renault Clio 1.2 του 2003 με 50000κμ λένε λάδια κάθε 15000 αλλά εγώ αλλάζω πάντα στις 10000 για να είμαι σίγουρος και συμπληρώνω και κανα 300 μλ.
Όσο για τις αντιπροσωπείες ΜΑΚΡΥΑ!!!

nasos M40 24-01-07 10:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94548)
Τη στάθμη του λαδιού τη μέτρησες με εντελώς κρύο μοτέρ ή όπως λένε οι κατασκευαστές?
Οι κατασκευαστές δίνουν οδηγία να είναι η μηχανή σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας (στη μέση ο δείκτης) και μετά να κρυώσει 5 λεπτά και να γίνει η μέτρηση έτσι.

Λοιπον Dim77 ειχες δικιο η σταθμη σημφωνα με τον κατασκευαστη μετριεται με το μοτερ ζεστο μετα απο 5 λεπτα. Στη δικια μου περιπτωση ομως δεν τιθεται θεμα να εβαλα περισσοτερο λαδι αποσο χρειαζεται γιατι οταν το μοτερ ειναι ζεστο σημαινει οτι μια ποσοτητα υπαρχει και πανω στη κεφαλη αρα αν το μετρουσα ζεστο ηα εδειχνε η βελονα ακομα λιγοτερη ποσοτητα. Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος:bigthumb:

Dim77 24-01-07 10:14

Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς όχι δεν είναι έτσι. Οταν το μοτέρ είναι κρύο η στάθμη κατεβαίνει πιο χαμηλά. Κάνε μια δοκιμη με άλλο αυτοκίνητο να δείς τη διαφορά στη στάθμη με παγωμένο μοτέρ και μετά με τον κανονικό τρόπο μέτρησης.
Σίγουρα πάντως αυξάνεται ο όγκος του υγρού(λαδιού) με την κανονική θερμοκρασια λειτουργίας από όταν είναι παγωμένο (10-20 C) (φαντάσουν ότι η θερμοκρασία λαδιού είναι πάνω από 100 C όταν είναι στη μέση...όσα αυτοκίνητα έχουν οργανο θερμοκρασίας λαδιού θα δείς ότι η μέση είναι το 120!)
Τι να σου πώ. Τώρα ότι έβαλες, έβαλες.
Μέτρα το με 1 άλλο αυτοκίνητο αν μπορείς (με κανονική ποσότητα λαδιού) να δεις τις διαφορές κρύου κινητήρα και ζεστού.

nasos M40 24-01-07 10:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94829)
Αν κατάλαβα καλά τι εννοείς όχι δεν είναι έτσι. Οταν το μοτέρ είναι κρύο η στάθμη κατεβαίνει πιο χαμηλά. Κάνε μια δοκιμη με άλλο αυτοκίνητο να δείς τη διαφορά στη στάθμη με παγωμένο μοτέρ και μετά με τον κανονικό τρόπο μέτρησης.
Σίγουρα πάντως αυξάνεται ο όγκος του υγρού(λαδιού) με την κανονική θερμοκρασια λειτουργίας από όταν είναι παγωμένο (10-20 C) (φαντάσουν ότι η θερμοκρασία λαδιού είναι πάνω από 100 C όταν είναι στη μέση...όσα αυτοκίνητα έχουν οργανο θερμοκρασίας λαδιού θα δείς ότι η μέση είναι το 120!)
Τι να σου πώ. Τώρα ότι έβαλες, έβαλες.
Μέτρα το με 1 άλλο αυτοκίνητο αν μπορείς (με κανονική ποσότητα λαδιού) να δεις τις διαφορές κρύου κινητήρα και ζεστού.

Οταν ειναι κρυο το μοτερ τα λαδια ειναι συγκεντρωμενα στο καρτερ η κεφαλη και οι αυλοι που διοχετευουν το λαδι ειναι σχεδον αδειοι οταν ειναι ζεστο μια ποσοτητα λαδιου 'κυκλοφορει' δηλαδη δεν προλαβαινει να στραγγισει ο δεικτης μετραει απο το καρτερ, λογικο δεν ειναι μεγαλυτερη συγκεντρωση ελαιου στο καρτερ να εχουμε σε κρυο μοτερ?

Dim77 24-01-07 10:37

Κάνε μια δοκιμή και θα δείς.
Μετρα το με κρύο μοτέρ. Μετά βάλε μπροστά αστο να ζεσταθεί και ξαναμέτρα.
Και γράψε στο θρεντ το αποτέλεσμα να δούμε τι έγινε.
Θα το κάνω και εγώ μετά αν προλάβω.

nasos M40 24-01-07 10:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanis (Μήνυμα 94585)
Σε όλα τα καινούργια μοτέρ (και στις BMW) αναφέρουν αλλαγή λαδιών μια φορά το χρόνο ή καθε 20-30Κ χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Εγώ αλλάζω λάδια κάθε 7.500χλμ. και ας λένε ότι θέλουν!!

Επίσης, τα νέα μοτέρ, ειδικά αν είναι καινούργια καίνε λάδι και είναι φυσιολογικό (δεν είμαι μηχανολόγος να σου πώ γιατί). Και στη BMW γράφει μέχρι και 1λτ ανά 1.000χλμ ότι είναι φυσιολογική κατανάλωση λαδιού. Η 325ti στα πρώτα 6.000χλμ έκαιγε λίγο λάδι (συμπλήρωσα 1λτ)...μετά την αλλαγή δεν έχει κάψει τίποτα.

καλημερα. συμφωνω εν μερη σε αυτα που λες συμφωνω στο οτι αν το μοτερ ειναι σε περιοδο στρωσηματος να καιει μια ποσοτητα λαδιου. Στη δικη μου περιπτωση ομως ο κινητηρας εχει 25000χλμ αρα δε τιθεται θεμα καινουριου. Αν το 325 σου ζητουσε σηστηματικα συμπληρωση λαδιου (εστω αυτη τη ποσοτητα που γραφεις) δε θα παραξενευοσουν? δε θα εψαχνες το γιατι?

nasos M40 24-01-07 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94834)
Κάνε μια δοκιμή και θα δείς.
Μετρα το με κρύο μοτέρ. Μετά βάλε μπροστά αστο να ζεσταθεί και ξαναμέτρα.
Και γράψε στο θρεντ το αποτέλεσμα να δούμε τι έγινε.
Θα το κάνω και εγώ μετά αν προλάβω.

θα το κανω και στο BMW και στο corsa και θα γραψω αυριο

Dim77 24-01-07 11:01

Οκ αυτό νομίζω είναι και το καλύτερο! Θα μας λυθούν όλες οι απορίες.
Α επίσης αφου ο κινητήρας φτάσει στη κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, τα 5 λεπτά που μεσολαβουν (που λένε οι κατασκευαστες στα βιβλία) για να μετρήσουμε, χρησιμεύουν για να επανέλθει όλη η ποσότητα του λαδιού στο κάρτερ (αλλά η θερμοκρασία τους δε προλαβαίνει να πέσει πολύ)
Θα το κάνω και εγώ και έτσι θα μας λυθούν οι απορίες. (Για να ξέρουμε):deal: :)

kimiE46coupe 24-01-07 12:28

εχω και εγω ενα corsa 1.4 μοντ05.δεν καιει τοσο λαδι σε καμοια περιπτωση και η opel προτρεπει αλλαγη λαδιων καθε 15000χλμ.εγω το θεωρω υπερβολικο.μια αλλαγη μπορει να γινει και στα 30000χλμ οπως εχει υποθει.τα συνχρονα λαδια αντεχουν παρα πολυ.και μια εταιρια σαν την opel που δινει 6 χρονια εγγυηση δεν την συμφερει να λεει για αλλαγη στα 30000 αν δεν ειναι σωστο αυτο.μην ξεχναμε οτι ο υπολογιστης στα bmw μας λεει αλλαγη λαδιων στα 25000χλμ.οποτε σε περιπτωση που βαζει καποιος πληρως συνθετικα λαδια ειναι λαθος να γινεται αλλαγη πριν τις 20000χλμ.ενω κορυφαιες εταιριες λενε για αλλαγες στα 20000-30000 εχει περασει η ταση να τα αλλαζουμε στα 7500-10000 γιατι το λεει ο καθε ασχετος ανηδεος μηχανικος της γειτονιας που ο μοναδικος σκοπος του ειναι να μας τα παρει απο τις συχνες αλλαγες.

Panoz_335i 24-01-07 12:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nasos M40 (Μήνυμα 94547)
Χαιρετώ το forum!

Πριν 4 μίνες ο αδερφός μου αγόρασε ένα corsa 1.2 μοντέλο 2004 με 18000χλμ από την αντιπροσωπεία ρωτάμε, για τα service και μας λένε μεταξύ άλλων αλλαγή λαδιών κάθε 30000χλμ ή στο χρόνο οποίο συμπληρωθεί πρώτο. Προχθές ρίξαμε μια μάτια στη στάθμη των λαδιών, έκπληκτοι :bugeye: διαπιστώσαμε ότι ο δείκτης δεν ‘πιάνει’ λάδι! Το μοτέρ δε χάνει αν έχανε θα το βλέπαμε το να καίει λάδι δε θέλω να το πιστέψω! Ανοίγω το manual και τι διαβάζω? :deal: Ο κατασκευαστής δικαιολογεί απώλεια λαδιού 600ml ανά 1000 χλμ!! Και αναρωτιέμαι τι γίνεται εδώ καινούριο αυτοκίνητο και θα είμαι αναγκασμένος να συμπληρώνω λάδι ανά τόσο τακτά χρονικά διαστήματα? Αυτοί είναι οι κινητήρες νέας γενιάς?
Αυτό που με εξόργισε είναι ότι λένε αλλαγή ανά 30000χλμ δε μας είπαν όμως αν θα έχει μείνει μέσα λάδι για να αλλάξουμε επίσης τι λάδια είναι αυτά που αντέχουν 30000χλμ? Εκτός και αν βασίζονται στο γεγονός ότι ο ιδιοκτήτης θα συμπληρώνει συχνά όποτε το Κάρτερ θα έχει πάντα μια ποσότητα ‘φρέσκου’ λαδιού. Ξέχασα να αναφέρω ότι το αμάξι τώρα έχει 24000χλμ και συμπληρώσαμε περίπου 1lt. το αμάξι σπανίως δουλεύει πέραν των 6000rpm
Το θέμα το θέτω κυρίως για τη μηχανολογική του εκδοχή για να ακουστούν απόψεις για τα λάδια των 30000χλμ.

Εχω ακριβως το ιδιο μοντελο με το δικο σου . Δεν υπαρχει τετοιο θεμα...εχεις απωλεια απο καπου και δεν το εχεις παρει χαμπαρι.

Επισης τα λαδια δεν τα αλλαζω ΠΟΤΕ σε περισοτερο απο 10,000 χιλιομετρα και στο BMW ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ σε περισοτερο απο 5500-6000 χιλιομετρα.
Ας λενε τα βιβλιαρακια οτι θελουν.

nasos M40 25-01-07 08:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 94843)
Οκ αυτό νομίζω είναι και το καλύτερο! Θα μας λυθούν όλες οι απορίες.
Α επίσης αφου ο κινητήρας φτάσει στη κανονική θερμοκρασία λειτουργίας, τα 5 λεπτά που μεσολαβουν (που λένε οι κατασκευαστες στα βιβλία) για να μετρήσουμε, χρησιμεύουν για να επανέλθει όλη η ποσότητα του λαδιού στο κάρτερ (αλλά η θερμοκρασία τους δε προλαβαίνει να πέσει πολύ)
Θα το κάνω και εγώ και έτσι θα μας λυθούν οι απορίες. (Για να ξέρουμε):deal: :)

Λοιπον Dim77 εκανα το πειραμα αλλα δυστηχως το εκανα μονο με το BMW, το corsa δεν το πετυχα καθολου χθες ηταν ολη μερα στο δρομο. Το αποτελεσμα ηταν οπως το περιμενα η ποσοτητα του λαδιου που μετρησα με κρυο μοτερ ηταν ελαχιστα περισσοτερη απο αυτη του ζεστου. Λεγοντας ελαχιστα περισσοτερη εννοω περιπου 2,5mm αποσταση στο δεικτη πως μεταφραζεται σε ποσοτητα λαδιου δεν ειμαι συγουρος υπολογιζω κοντα στα 150ml.Τεσπα αποτι ειδα οι αποψεις διηστανται για τα λαδια των 30000χλμ αλλοι λενε οτι διαηετουν τη τεχνολογια να αντεξουν τοσο αλλοι οχι (το διαβασα σε αλλο post) οσο για το corsa μαλλον πρεπει να το παρακολουθησω στενα για να πω με συγουρια τι ακριβως συμβαινει:)

Dim77 25-01-07 09:46

Οκ φίλε μου! Θα το δοκιμασω και εγώ και θα σου πώ. Πάντως να έχει κάψει τόσο πολύ λάδι Corsa 1.2 σε τόσο λίγα χλμ...Πρόσεξε το μην είναι τίποτα ελατωματικό.

nasos M40 25-01-07 09:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 95033)
Οκ φίλε μου! Θα το δοκιμασω και εγώ και θα σου πώ. Πάντως να έχει κάψει τόσο πολύ λάδι Corsa 1.2 σε τόσο λίγα χλμ...Πρόσεξε το μην είναι τίποτα ελατωματικό.

Θα το κανω φυλο και φτερο φιλε:pimp: !!!

nassosbmw1 26-01-07 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanis (Μήνυμα 94585)
Σε όλα τα καινούργια μοτέρ (και στις BMW) αναφέρουν αλλαγή λαδιών μια φορά το χρόνο ή καθε 20-30Κ χλμ, όποιο έρθει πρώτο. Εγώ αλλάζω λάδια κάθε 7.500χλμ. και ας λένε ότι θέλουν!!

Επίσης, τα νέα μοτέρ, ειδικά αν είναι καινούργια καίνε λάδι και είναι φυσιολογικό (δεν είμαι μηχανολόγος να σου πώ γιατί). Και στη BMW γράφει μέχρι και 1λτ ανά 1.000χλμ ότι είναι φυσιολογική κατανάλωση λαδιού. Η 325ti στα πρώτα 6.000χλμ έκαιγε λίγο λάδι (συμπλήρωσα 1λτ)...μετά την αλλαγή δεν έχει κάψει τίποτα.


καμμια εταιρεια δε ρισκαρει τη φημη της -και τις πωλησεις φυσικα-δηλωνωντας ανακριβειες..ποσο μαλλον μια φιρμα οπως η BMW....και συμπτωματικα την Τεταρτη ημουν στο κεντρο ερευνων λιπανσης και καυσιμων της ΔΕΗ...και φυσικα τιιιι ρωτησα τον υπευθυνο μετρησεων;:boink: (1 ωρα ελεγε...)
ναι...:icon18:
καλα μαντεψατε...
η απαντηση;
"συνθετικο λαδι που σχεδιαζεται και εγκρινει ο κατασκευαστης για χ χιλιομετρα ειναι για χ χιλιομετρα!...αλλαγες σε μικρο χρονο "δουλεματος" απλα ειναι σπαταλη...τιποτα λιγωτερο τιποτα περισσοτερο..." μαλιστα ειχε και μια γνωστη μαρκα λαδιων που του ειχαν φερει για αναλυση και τυποποιηση,προκειμενου να εισαχθει στην Ελλαδα...

Fanis 26-01-07 20:16

@nassosbmw1: Σεβαστή η γνώμη σου και πιθανόν να είναι έτσι...αλλά επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη. Επίσης, άλλο 20.000χλμ στον αυτοκινητόδρομο και άλλο στην πολη (όπου ο κινητήρας δουλεύει 3πλες ώρες!). Το πιο σωστό θα ήταν να μετράμε όχι χιλιόμετρα, άλλά ώρες λειτουργία του κινητήρα, όπως στα πλοία και στα αεροσκάφη.

nassosbmw1 26-01-07 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanis (Μήνυμα 95491)
@nassosbmw1: Σεβαστή η γνώμη σου και πιθανόν να είναι έτσι...αλλά επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη. Επίσης, άλλο 20.000χλμ στον αυτοκινητόδρομο και άλλο στην πολη (όπου ο κινητήρας δουλεύει 3πλες ώρες!). Το πιο σωστό θα ήταν να μετράμε όχι χιλιόμετρα, άλλά ώρες λειτουργία του κινητήρα, όπως στα πλοία και στα αεροσκάφη.

Aδερφε δε τρεχει τιποτα.. και γω ειμαι ψωρας με το αυτοκινητο αλλα μερικα πραγματα ειναι κακως παρεξηγημενα...και δε μου αρεσει που το καθε συνεργειο βγαζει ασχετο τον κατασκευαστη!κι εχουν περασει μια τετοια νοοτροπια που τελικα περισσοτερο ψυχολογικοι ειναι οι λογοι που αλλαζουμε συχνα λαδια παρα πρακτικοι και αναγκαιοι...εχω τοσες αλλες ασχολιες που σιγα μη κατσω να ασχοληθω και με τα λαδια...ε,οχι!οποτε λεει το μυνημα! το γραφει το βιβλιαρακι,το επιβεβαιωσε κι ο Σπανος και τελος!
οσο για τις ωρες λειτουργιας...
με αυτες ξερεις βγαινουν τα συμπερασματα,πχ το ποσο αντεχει η οχι ενα λαδι...οπως καταλαβαινεις,παραπλησια νουμερα ειναι στο θεμα της συντηρησης και δεν εχει καμμια διαφορα ο αυτοκινητοδρομος η η πολη...αλλωστε αυτο κανει το λαδακι: λιπαινει σε ΟΛΕΣ τις συνθηκες...ειτε σε πολη ειτε σε ανοιχτο δρομο ειτε ρελαντι η σε πολικο ψυχος η καυσωνα...αλλωστε κατασκευαστες ειναι...λες να μην ξερουν τι λενε;δεν εχουν προβλεψει τι χρηση κανει ενας παππους η ενα ανηψακι που θα παρει το αμαξι μια βδομαδα και θα το σκισει;δε νομιζω....

υγ1 εδω δε χαλαγε το εσκορτ που εχανε λαδια και γυρναγε βδομαδες με το 1/3...και ορυκτελαιο μαλιστα.!..68000 κμ και πουληθηκε κι ακομα κυκλοφοραει κανονικα...
υγ2 το φιεστα αγοραστηκε για 2 λογους: μικρο και μεγαλα διαστηματα σερβις...εχει 165000 κμ και εχουν αλλαχτει τα λαδια του ...11 φορες!.....εξακολουθει να εχει ευκολα την τελικη του,να μην καιει λαδια και να παιρνει μπροστα με την 1η...:hello:

Fanis 26-01-07 21:39

Περιέργο Νάσο...και εγώ στο Σπανό πάω και λένε άλλα για τα λάδια (βέβαια συνεργείο είναι..τί άλλο θα πούν!?!?)

Συμφωνώ ότι σε πολλά θέματα μας δουλέυουν στην Ελλάδα και ένα είναι και αυτό. Προσωπικά, επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα στο στα 8 -10.000χλμ κλείνω χρόνο οπότε με πιάνει το χρονικό όριο και αλλάζω.

Για την πόλη και τον αυτοκινητόδρομο το είπα από πλευράς χρονο λειτουργίας, όχι σκησίματος. Για να κάνεις 20.000χλμ στην πόλη ο κινητήρας σου θα έχει δουλέψει 3-4 φορές πιο πολλές ώρες...άρα τα λάδια στα ίδια χλμ. έχουν υποστεί πολύ μεγαλύτερη ζημιά.

Νάσαι καλά να τα πούμε και με καφέ καμια φορά. :cheers:

nassosbmw1 26-01-07 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanis (Μήνυμα 95513)
Περιέργο Νάσο...και εγώ στο Σπανό πάω και λένε άλλα για τα λάδια (βέβαια συνεργείο είναι..τί άλλο θα πούν!?!?)

Συμφωνώ ότι σε πολλά θέματα μας δουλέυουν στην Ελλάδα και ένα είναι και αυτό. Προσωπικά, επειδή δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα στο στα 8 -10.000χλμ κλείνω χρόνο οπότε με πιάνει το χρονικό όριο και αλλάζω.

Για την πόλη και τον αυτοκινητόδρομο το είπα από πλευράς χρονο λειτουργίας, όχι σκησίματος. Για να κάνεις 20.000χλμ στην πόλη ο κινητήρας σου θα έχει δουλέψει 3-4 φορές πιο πολλές ώρες...άρα τα λάδια στα ίδια χλμ. έχουν υποστεί πολύ μεγαλύτερη ζημιά.

Νάσαι καλά να τα πούμε και με καφέ καμια φορά. :cheers:

καφες εννοειται θα παιξει να ανταλλαζουμε αποψεις...ο πωλητης μαλιστα που μου εκανε ολα τα χαρτια ανεφερε αρχικα για τα διαστηματα σερβις...
σε δευτερη επισκεψη (αλλος πωλητης) μου ειπε τα ιδια...εκτος αν ισχυει μονο για τα μοντελα που δεν εχουν τον κλασικο δεικτη λαδιου...:nixweiss:
Οσο για τα λαδια εχω ρωτησει πολλους "λαδαδες"...επαγγελματιες και μη...απο χημικο μηχανικο που δουλευει στην Castrol,κι αυτος τα ιδια..(τι διαολο δεν θελουν να πουλανε λαδια ; ) μεχρι προσφατα στη ΔΕΗ στο τμημα ερευνας καυσιμων και λιπαντικων...

Dim77 26-01-07 23:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 95510)
Aδερφε δε τρεχει τιποτα.. και γω ειμαι ψωρας με το αυτοκινητο αλλα μερικα πραγματα ειναι κακως παρεξηγημενα...και δ μου αρεσει που το καθε συνεργειο βγαζει ασχετο τον κατασκευαστη!κι εχουν περασει μια τετοια νοοτροπια που τελικα περισσοτερο ψυχολογικοι ειναι οι λογοι που αλλαζουμε συχνα λαδια παρα πρακτικοι και αναγκαιοι...εχω τοσες αλλες ασχολιες που σιγα μη κατσω να ασχοληθω και με τα λαδια...ε,οχι!οποτε λεει το μυνημα! το γραφει το βιβλιαρακι,το επιβεβαιωσε κι ο Σπανος και τελος!
οσο για τις ωρες λειτουργιας...
με αυτες ξερεις βγαινουν τα συμπερασματα,πχ το ποσο αντεχει η οχι ενα λαδι...οπως καταλαβαινεις,παραπλησια νουμερα ειναι στο θεμα της συντηρησης και δεν εχει καμμια διαφορα ο αυτοκινητοδρομος η η πολη...αλλωστε αυτο κανει το λαδακι: λιπαινει σε ΟΛΕΣ τις συνθηκες...ειτε σε πολη ειτε σε ανοιχτο δρομο ειτε ρελαντι η σε πολικο ψυχος η καυσωνα...αλλωστε κατασκευαστες ειναι...λες να μην ξερουν τι λενε;δεν εχουν προβλεψει τι χρηση κανει ενας παππους η ενα ανηψακι που θα παρει το αμαξι μια βδομαδα και θα το σκισει;δε νομιζω....

υγ1 εδω δε χαλαγε το εσκορτ που εχανε λαδια και γυρναγε βδομαδες με το 1/3...και ορυκτελαιο μαλιστα.!..68000 κμ και πουληθηκε κι ακομα κυκλοφοραει κανονικα...
υγ2 το φιεστα αγοραστηκε για 2 λογους: μικρο και μεγαλα διαστηματα σερβις...εχει 165000 κμ και εχουν αλλαχτει τα λαδια του ...11 φορες!.....εξακολουθει να εχει ευκολα την τελικη του,να μην καιει λαδια και να παιρνει μπροστα με την 1η...:hello:

:+1: Συμφωνώ!
Καλό κάνει να αλλάζεις λαδια κάθε 6-7000χλμ(ούτε κακό φυσικά) αντι για 10-20000 που λέει ο κατασκευαστής...αλλά δε χρειάζεται, ούτε κερδίζει σε μακροζωία ο κινητήρας. :deal:

Αν κάποιος αλλάζει λάδια καθε 7000 χλμ αντί για 10000 ή 20000(π.χ) αλλά αλλάζει τον αδόξαστο στο μοτέρ κάθε μέρα και συνέχεια....:drive2:

Η σύντομη αλλαγή λαδιών είναι ψυχολογική και εμφυτευμένη στον Ελληνα που κραταγε το αυτοκίνητο του 20-30 χρόνια και έκανε 1,000,000 χλμ και προσπαθούσε να αντέξει όσο γίνεται περισσότερο.
Φυσικά τα συνεργεία δεν έχουν κανένα πρόβλημα να διαιωνίζουν αυτή τη κατάσταση.(είναι το καλύτερο τους, 50-80 ευρώ για 5 λεπτά δουλειά, από τον ''μικρό'' του συνεργείου μάλιστα, χωρίς κόπο, χωρίς προβλήματα)
Όμως και τα σημερινά μοτέρ είναι πολύ καλύτερα κατασκευασμένα με διαφορετικές μεθόδους (καλύτερη λείανση, honing στους κυλίνδρους από κατασκευή-και δε πολυχρειάζονται στρώσιμο- καλύτερα υλικά) και τα λάδια είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ καλύτερα από παλιότερα.
Θα ρίσκαραν οι εταιρείες τη φήμη (και τα χρήματα τους με τις μεγάλες εγγυήσεις) και να λένε αλλαγές κάθε 30000χλμ?
Μόνο στην Ελλάδα τα λένε αυτά στα συνεργεία.
(πήγαινε στη Γερμανία και πές τους θέλω να αλλάξω λάδια στα 7000 σε σειρά 1..Θα σε διώξουν ευγενικά)

Fanis 26-01-07 23:42

Νάσσο ο πωλητής τα ίδια μου είπε και εμένα (με ποιούς μίλησες?) Ο Αρχιμηχανικός μού είπε καλύτερα είναι να τα αλλαζω πιο συχνά, αλλά εάν δεν θέλω και θέλω να πηγαίνω με το δείκτη service, πάλι κανένα πρόβλημα.

Δεν ξέρω γενικά είμαι προβληματισμένος με το θέμα. Σίγουρα δεν ρισκάρουν οι εταιρίες την φήμη τους. Αλλά εμένα το απλό μυαλό μου, μου λέει ότι στα 2 χρόνια της εγγύσης δεν προλαβαίνει να πάθει τίποτα το μοτέρ με αλλαγή κάθε 20.000χλμ...μετά τα 6-7 χρόνια θα πάθει αλλά τότε:

1. Η εγγύση έχει λήξει (η Toyot δίνει εγγύηση 6 χρόνια, αλλά αλλαγή λαδιών κάθε 7.5000χλμ).
2. Πια κανείς δεν κρατάει το αυτοκίνητο τόσα χρόνια (ειδικά στο εξωτερικό), οπότε δεν διακυνδυνέυεται καμια φήμη, γιατί ότι και να πάθει το αυτοκίνητο, ο αρχικός ιδιοκτήτης μάλλον δεν θα το μάθει ποτέ!

Αντίθετα συμφέρει να λένε μεγάλα διαστήματα service και λαδιών για να είναι πιο ελκυστικά τα αυτοκίνητα ως εταιρικά (μικρότερα έξοδα συντήρησης), τα οποία αλλάζουν κάθε 3-5 χρόνια.

Ξέρω θα μου πείτε για θεωρίες συνομωσίας, αλλά μου αρέσουν τι να κάνουμε!!

nassosbmw1 26-01-07 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanis (Μήνυμα 95553)
Νάσσο ο πωλητής τα ίδια μου είπε και εμένα (με ποιούς μίλησες?) Ο Αρχιμηχανικός μού είπε καλύτερα είναι να τα αλλαζω πιο συχνά, αλλά εάν δεν θέλω και θέλω να πηγαίνω με το δείκτη service, πάλι κανένα πρόβλημα.

Δεν ξέρω γενικά είμαι προβληματισμένος με το θέμα. Σίγουρα δεν ρισκάρουν οι εταιρίες την φήμη τους. Αλλά εμένα το απλό μυαλό μου, μου λέει ότι στα 2 χρόνια της εγγύσης δεν προλαβαίνει να πάθει τίποτα το μοτέρ με αλλαγή κάθε 20.000χλμ...μετά τα 6-7 χρόνια θα πάθει αλλά τότε:

1. Η εγγύση έχει λήξει (η Toyot δίνει εγγύηση 6 χρόνια, αλλά αλλαγή λαδιών κάθε 7.5000χλμ).
2. Πια κανείς δεν κρατάει το αυτοκίνητο τόσα χρόνια (ειδικά στο εξωτερικό), οπότε δεν διακυνδυνέυεται καμια φήμη, γιατί ότι και να πάθει το αυτοκίνητο, ο αρχικός ιδιοκτήτης μάλλον δεν θα το μάθει ποτέ!

Αντίθετα συμφέρει να λένε μεγάλα διαστήματα service και λαδιών για να είναι πιο ελκυστικά τα αυτοκίνητα ως εταιρικά (μικρότερα έξοδα συντήρησης), τα οποία αλλάζουν κάθε 3-5 χρόνια.



Ξέρω θα μου πείτε για θεωρίες συνομωσίας, αλλά μου αρέσουν τι να κάνουμε!!

Κοιτα, ειναι τεραστιο το θεμα απλα λεω:εδω αντεξε το φιεστακι με αυτες τις αλλαγες απο το 1997.εκανα 165000 km(μια φορα ξεχαστηκα και τα αφησα 25000 κμ :icon11: ) εχω ακολουθησει ολα τα ραλλυ ακροπολις απ'το 97 μεχρι περσυ,συνηθως οταν το οδηγω την πρωτη την αφηνω κατω,ταξιδι δεν επεφτε κατω απο 160-170,ε του κερατα δεν θα αντεξει εστω το ιδιο μια BMW?

θες σεναρια συνομωσιας; χχεχε...
και πες οτι αλλαζεις τα λαδια συχνοτατα...παντα φιλτρο,παντα ελεγχος σχολαστικος εβηξε εφυγες για το μαστορα τσικ εκανε το ιδιο,και..με το που κλεινει το 2ο ετος...σπαει το μοτερ....
αλλο: στο 4ο ετος βλεπεις λαδια κατω απο το αμαξι...διαγνωση η ταπα του λαδιου...με αλλαγη δεν γινεται κατι,γιατι στραβοβιδωθηκε απο την τελευταια αλλαγη....
και αλλαγη στο λαδι του διαφορικου; εκει γιατι να μην αλλαχτει ποτε; και το εχουν και τυπωμενο κιολας;
και σε πιανει η μανια και το αλλαζεις...στη βδομαδα εχει ξερασει τα λαδια και συ σβουριζεις ,γιατι το μαστοροπουλο δεν εσφιξε την ταπα...(μη γελας μου'χει συμβει)
κατσε να σκεφτω κι αλλα σεναρια πιο δυσκολα....

Dim77 26-01-07 23:59

Φίλε Φάνη, εγώ θα σου πώ για μια Toyota Carina ε του 1992 που έχω, το βιβλίο λεει κάθε 5000χλμ...με ορυκτέλαιο 10-40 μέχρι 15-50...
Αποφασισα να αλλάζω καθε 10-12000 με συνθετικά 10-40 ή 5-40
Από τα 110.000 αυτό...προηγουμένως τα 5000 είχαν γίνει (από τον πατέρα μου 6-7000χλμ)
Το αυτοκίνητο στα 186600χλμ που έχει τώρα δουλεύει τέλεια, έχει όλα του τα άλογα...(μέτρηση για αυτό είναι η τελική...που έχει παραπάνω από οτι με...50000χλμ...)...Δε καταναλώνει παραπάνω βενζίνη(ενδειξη ότι αρχίζει να τα φτύνει το μοτέρ)...Και ΔΕ ΚΑΙΕΙ ουτε σταγόνα λάδι...
Τα ίδια ακριβώς και με Peugeot 106, Fiat Brava 1.6(πρωην δικό μου και αυτό), Ford escort όλα με πάνω από 100,000 χλμ και άλλα αυτοκίνητα που οι κάτοχοι τους αραίωναν αυθαίρετα τα διαστήματα αλλαγής λαδιών.
Και πάλι λέω κάτι που είπα και πρίν, ότι το θέμα είναι ψυχολογικό, όποιος θέλει ας αλλάζει κάθε 5-7000χλμ να είναι ήσυχος κακό δε κάνει(μόνο στη τσέπη του)
Πιστεύω πως οι κατασκευαστες δε θα διαφήμιζαν τόσο μεγάλα διαστήματα αν υπήρχε πρόβλημα για τα μοτέρ.(βγάζουν λεφτά από τα λάδια, όλοι)

jonmedic 27-01-07 00:03

αν βαζεις συνθετικα τα 10.000 ειναι οκ....αν σου καει πρόσθεσε ...αλλα οχι πανω απο ενα χρονο με τα ιδια λαδια...

nassosbmw1 27-01-07 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jonmedic (Μήνυμα 95562)
αν βαζεις συνθετικα τα 10.000 ειναι οκ....αν σου καει πρόσθεσε ...αλλα οχι πανω απο ενα χρονο με τα ιδια λαδια...

μα,αυτη ακριβως ειναι η θεση ακομα και του ανθρωπου που δουλευει στην Castrol: "ρε παιδια εμεις λαδια δε θελουμε να πουλησουμε; δεν χρειαζεται αλλαγη πριν την ωρα που πρεπει..ακομα και να ξεπεραστει το διαστημα δεν υπαρχει προβλημα ακομα και μεχρι να χασετε αλλαγη!!!!!"
ακου τωρα ενα αλλο :στη μηχανη μου ολοι λενε αποκλειστικα λαδια για μοτο...οκ μονο που ειναι πανακριβα ,συχνες αλλαγες ενεκα πολυστροφα μοτερ κλπ...οκ (λες και τα αμαξια δε σηκωνουν 7αρες και 9αρες....)

επεσε στα χερια μου ενα αρθρο απο αμερικη με ενα τυπα δημοσιογραφο που ειχε ενα Fireblade 900και το ταιζε ορυκτελαιο αυτοκινητου με αλλαγες στα 3500 κμ..επιτηδες για να δει τι παιζει...ελυσαν το μοτερ μετα απο 200000 κμ και βρηκαν το μοτερ σα καινουργιο....
αποτελεσμα; στην επομενη μου αλλαγη εβαλα λαδακια αυτοκινητου (10-40 Aral) και το μοτορι δουλευε ονειρο...τα αλλαζα καθε 6-7000 κμ και ηταν ακομα πηχτα ...
στην επομενη μηχανη τα ιδια...τις εδωσα με 75-80000 κμ την καθεμια χωρις κανενα μηχανικο προβλημα ,κι ουτε καν υποψια τσιμπηματος λαδιου...

Fanis 27-01-07 00:18

Άρα τελικά καταλήγω (προσωπικά μιλάω) ότι είμαι ΟΚ, αφού αλλάζω λάδια κάθε χρόνο. Δηλαδή δεν περιμενω να συμπληρώσω χιλιόμετρα, αλλά χρόνο, αφού κάνω λιγότερα από 10.000χλμ/έτος.

sotiris 328i 28-01-07 14:58

Θα κλεισουν τα συνεργεια αν αλαζουμε λαδια καθε χρονο!!!!

nassosbmw1 28-01-07 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sotiris 328i (Μήνυμα 95845)
Θα κλεισουν τα συνεργεια αν αλαζουμε λαδια καθε χρονο!!!!

χεχε ειναι τα μονα "μαγαζια" μαζυ με τα σκυλαδικα που δεν προκειται να κλεισουν ποτε...:rofl2:

drohos 30-01-07 00:21

και ο αδερφός μου έχει opel astra 04 και ο αρχιμηχανικός της opel που τυχαίνει να είναι και γνωστός μας του είπε να αλλάζει λάδια το πολύ κάθε 15000 και ας λέει ότι θέλει το βιβλίο,συγκεκριμένα του είπε ότι δεν υπάρχει λάδι που να αντέχει 30000 χλμ σε αυτοκίνητο που κινήτε μέσα στην Αθηνα,στην Γερμανία ίσως και να αντέχει...

nassosbmw1 30-01-07 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από drohos (Μήνυμα 96162)
και ο αδερφός μου έχει opel astra 04 και ο αρχιμηχανικός της opel που τυχαίνει να είναι και γνωστός μας του είπε να αλλάζει λάδια το πολύ κάθε 15000 και ας λέει ότι θέλει το βιβλίο,συγκεκριμένα του είπε ότι δεν υπάρχει λάδι που να αντέχει 30000 χλμ σε αυτοκίνητο που κινήτε μέσα στην Αθηνα,στην Γερμανία ίσως και να αντέχει...


...να εισαι επιφυλακτικος με τα "δεν υπαρχει"των μηχανικων...καααποτε μπορει...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.