BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Γενικά προβλήματα ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31230)

bmwdakias85 17-04-13 09:08

Γενικά προβλήματα ε46
 
Ανοίγω αυτο το θρεντ για τον εξής σκοπό!
Μιας κ θα βγάλω το αμαξη αυτές της μέρες θα ήθελα οτι περίεργο μου βγάλει να το λύσουμε παρέα!
Κ ξεκινω με το πρώτο προβλημα!
Οταν ανοίγω την πόρτα οδηγου δεν ανέβω κατεβενει το τζαμι
Αλλα ουτε κ ένδειξη δεν ανάβει στο κάντραν οτι άνοιξε η πόρτα μου ενω συνοδηγου κ πορτπαγκαζ εχουν ένδειξη κανονικα'
Δεύτερων οταν πάω να ανοίξω την πόρτα του συν οδηγου,ανοίγει με πολυ δυσκολία,σαν να ειναι πολυ σκληρό το χερουλια στο τράβηγμα ενω απο μέσα ανοίγει κανονικα!
Αυτα προς το παρων

Dermatis 17-04-13 09:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwdakias85 (Μήνυμα 482330)
Ανοίγω αυτο το θρεντ για τον εξής σκοπό!
Μιας κ θα βγάλω το αμαξη αυτές της μέρες θα ήθελα οτι περίεργο μου βγάλει να το λύσουμε παρέα!
Κ ξεκινω με το πρώτο προβλημα!
Οταν ανοίγω την πόρτα οδηγου δεν ανέβω κατεβενει το τζαμι
Αλλα ουτε κ ένδειξη δεν ανάβει στο κάντραν οτι άνοιξε η πόρτα μου ενω συνοδηγου κ πορτπαγκαζ εχουν ένδειξη κανονικα'
Δεύτερων οταν πάω να ανοίξω την πόρτα του συν οδηγου,ανοίγει με πολυ δυσκολία,σαν να ειναι πολυ σκληρό το χερουλια στο τράβηγμα ενω απο μέσα ανοίγει κανονικα!
Αυτα προς το παρων

Για την ενδειξη στον καντραν της πορτας αν δηλαδη αυτη ειναι ανοικτη ή κλειστη φταιει λογικα παντα η κλειδαρια η οποια δεν διαβαζει οτι η πορτα ανοιξε ( απο οσο ξερω ειναι ψιλο συχνο φαινομενο στα 46)
Τωρα εστω και να φαινεται η πορτα κλειστη ( και ανοικτη να ταν παλι το ιδιο0 ) το παραθυρο θα επρεπε να ανοιγει! Ωστοσο πιστευω αν διορθωσεις την κλειδαρια θα φτιαξει και το παραθυρο χωρις να κοβω το κεφαλι μου!
Οσο για το τελευταιο που γραφεις δηλαδη για τα χερουλια εχω και εγω παρομοιο προβλημα! Στις μπροστα πορτες ειναι θεοσκληρα ( μερικοι νμιζουν οτι ειναι κλειδωμενο οταν πανε να μπουν!)
Στις πισω παλι ειναι σαν πουπουλο μεσα εξω ....... Το ιδιο συμβαινει και με την δυναμη που χρειαζεται α εφαρμοσεις για τις κλεισεις !
Οποτε αν μπορει καποιος να δωσει λυση θα ειμαστε κομπλε!

bmwdakias85 17-04-13 09:40

Στο κλείδωμα δεν έχω θέμα ειναι μια χαρά!αλλα οσο για το παράθυρο αυτο πιστεύω κ γω οτι ειναι η κλειδαριά κάπου την εχει ακούσει γιαυτο κ δεν ανάβει η ένδειξη που σημαίνει οτι δεν δίνει εντολή οτι άνοιξε η πόρτα οπότε δεν κατεβενει το τζαμί!
Υ.γ
Το αμαξη ειναι κουπε για όσους δεν γνωρίζουν!
Ευχαριστω

Dimpas 17-04-13 12:02

κάπου είχα διαβάσει για έναν μικροδιακόπτη που χαλάει εκεί κοντά στην κλειδαριά !
Το κόστος επισκευής είναι αρκετά μικρό αφού αλλάζεις μόνο τον μικροδιακόπτη ( push botton )

bmwdakias85 17-04-13 13:59

Πως μπωρο να πάρω στα χέρια μου αυτόν τον διακόπτη;πρεπει να βγάλω ταπετσαρια;
Που ακριβός ειναι ο διακοπτης για να μην κάνω καμια πατατα

bmwdakias85 17-04-13 14:03

Για το χερουλι της πόρτας συνοδηγου τι μπορούμε να κάνουμε για να μην ειναι τόσο σκληρό;να εχει στραβώσει καμια ντιζα που παει στην κλειδαριά;δεν έχω ιδέα πως συνδέεται το χερουλι με την κλειδαριά

bmwdakias85 17-04-13 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dermatis (Μήνυμα 482331)
Για την ενδειξη στον καντραν της πορτας αν δηλαδη αυτη ειναι ανοικτη ή κλειστη φταιει λογικα παντα η κλειδαρια η οποια δεν διαβαζει οτι η πορτα ανοιξε ( απο οσο ξερω ειναι ψιλο συχνο φαινομενο στα 46)
Τωρα εστω και να φαινεται η πορτα κλειστη ( και ανοικτη να ταν παλι το ιδιο0 ) το παραθυρο θα επρεπε να ανοιγει! Ωστοσο πιστευω αν διορθωσεις την κλειδαρια θα φτιαξει και το παραθυρο χωρις να κοβω το κεφαλι μου!
Οσο για το τελευταιο που γραφεις δηλαδη για τα χερουλια εχω και εγω παρομοιο προβλημα! Στις μπροστα πορτες ειναι θεοσκληρα ( μερικοι νμιζουν οτι ειναι κλειδωμενο οταν πανε να μπουν!)
Στις πισω παλι ειναι σαν πουπουλο μεσα εξω ....... Το ιδιο συμβαινει και με την δυναμη που χρειαζεται α εφαρμοσεις για τις κλεισεις !
Οποτε αν μπορει καποιος να δωσει λυση θα ειμαστε κομπλε!




Ελα την βρεικα την λύση!
Σφιξε την βιδα που σφίγγει αυτός με ενα 4αρι αλεν κ η πόρτα σου θα ανοίγει με απλό χάδι οπως η δικια μου κ δεν θα χρειάζεται να έχεις μπρατσα για να ανοίξει
Υ.γ
(Σφιξε την οσο τέρμα παει μην της αφήσεις καθόλου μποσικα)εμένα ενα τακ ήθελε κ αυτο το ελάχιστο τακ έκανε όλοι την ζημια

http://youtu.be/1hT9E-BQOJk

Vassilis E46 Cabrio 17-04-13 20:08

Σώπα ρε φίλε...
Θα το δοκιμάσω κι εγώ αύριο γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με την πόρτα του οδηγού....

bmwdakias85 17-04-13 20:59

Θα δεις οτι θα πετύχει εμένα έγινε κομπλε
:-)

bmwdakias85 17-04-13 21:30

Οταν ανοίγω την πόρτα οδηγου δεν ανέβω κατεβενει το τζαμι
Αλλα ουτε κ ένδειξη δεν ανάβει στο κάντραν οτι άνοιξε η πόρτα μου ενω συνοδηγου κ πορτπαγκαζ εχουν ένδειξη κανονικα'



Τελικα με αυτο τι γίνετε;ξέρει κανεις να βοηθειση


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.