BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Ταξίδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=127)
-   -   Κροατία με Ε92 – Από τη κόλαση (Κόσοβο) στο παράδεισο (Ντουμπρόβνικ) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=29361)

bimmer-corfu 06-01-12 01:04

ΠΓΔΜ
 
Ένιωσα τέτοια χαρά και ανακούφιση που μπήκα στη ΠΓΔΜ που σκεφτόμουν πως αλλάζουν οι καιροί, όταν πριν από χρόνια οδήγησα πρώτη φορά εκεί έλεγα ότι έκανα άθλο και τώρα νόμιζα ότι είμαι στο παράδεισο. Βέβαια από τότε έχω οδηγήσει πολλές φορές στη ΠΓΔΜ και έχω πάρει τον αέρα.

Μπήκαμε Ελλάδα από τα σύνορα στη Νίκη όχι Ευζώνους και κατάλαβα πόσο μπροστά είναι αυτή η χώρα που όλη μέρα μας τυραννάει και τη τυραννάμε

bimmer-corfu 06-01-12 01:04

Στοιχεία ταξιδιού
 
Στο πήγαινε 1.250 χιλιόμετρα (κάπου 750 ορεινά), κατανάλωση 8,1Ltr/100km, μέση ταχύτητα κάπου στα 65km/h
Στο γυρισμό 921 χιλιόμετρα, κατανάλωση7,91Ltr/100km, μέση ταχύτητα 69 km/h

Μακράν το πιο αργό αλλά και πιο οικονομικό ταξίδι που έχω κάνει….

giannis 116 06-01-12 02:52

Απο Κερκυρα, Ηγουμενιτσα ή απο καποιο αλλο λιμανι της Δυτικης Ελλαδας δεν εχει κανενα δρομολογιο πλοιου για Κροατια?! Εστω με κανενα 'Σκυλοπνιχτη Lines' τυπου φερυ μποουτ, τιποτα?! Για να γλιτωνες αυτο το μαρτυριο!
Ή δια θαλασσης θα επρεπε να πας καπου Ιταλια (Βενετια, Τεργεστη?..) και μετα ισως ειχε απο εκει, αλλα θα σε ετρωγε η θαλασσα τοσες ωρες και θα πλήρωνες κι ενα σκασμο λεφτα για αμαξια, καμπινες κλπ...

Dim77 06-01-12 14:28

Μπράβο για μια ακόμη καταπληκτική αφήγηση (μετά φωτογραφικού υλικού) εκδρομής.

kplc16 06-01-12 14:36

Πετρο δικαιουσαι το τιτλο του Grand Tour Operator.
Επισης εισαι ευλογημενος που εχεις υπομονετικη γυναικα.
Εμενα θα με ειχε φαει η γκρινια να γυρισουμε θεσσαλονικη κατα την εισοδο μας στο Κοσσοβο.

Vasilis M3 06-01-12 15:23

Πολύ ωραίο το trip report σου!

Είναι πολύ όμορφη η Κροατία και θέλω να πάω

Μάλλον με αεροπλάνο βέβαια γιατί με αυτά που είδα και διάβασα...δύσκολο!:woowoo:

Nick_compact 06-01-12 16:03

Respect στον Πετρο!!

Dim77 06-01-12 16:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kplc16 (Μήνυμα 451465)
Πετρο δικαιουσαι το τιτλο του Grand Tour Operator.
Επισης εισαι ευλογημενος που εχεις υπομονετικη γυναικα.
Εμενα θα με ειχε φαει η γκρινια να γυρισουμε θεσσαλονικη κατα την εισοδο μας στο Κοσσοβο.

:cheers: σε βαθμό που να λές...ελπίζω να με σκοτώσουν οι επόμενοι αντάρτες που θα πετύχουμε
:icon18::icon18:

Ο Πέτρος είναι φοβερός!

bimmer-corfu 06-01-12 18:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 451440)
Απο Κερκυρα, Ηγουμενιτσα ή απο καποιο αλλο λιμανι της Δυτικης Ελλαδας δεν εχει κανενα δρομολογιο πλοιου για Κροατια?! Εστω με κανενα 'Σκυλοπνιχτη Lines' τυπου φερυ μποουτ, τιποτα?! Για να γλιτωνες αυτο το μαρτυριο!
Ή δια θαλασσης θα επρεπε να πας καπου Ιταλια (Βενετια, Τεργεστη?..) και μετα ισως ειχε απο εκει, αλλα θα σε ετρωγε η θαλασσα τοσες ωρες και θα πλήρωνες κι ενα σκασμο λεφτα για αμαξια, καμπινες κλπ...

Έχει απο Ηγουμενίτσα για Βενετία αλλά το Ντουμπρποβνικ είναι μακριά αφού είναι Νότια Κροατία. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι για την ίδια διαδρομή, τα ίδια λιμάνια και τα ίδια άτομα με πέρσι (2 ενήλικες, 2 παιδιά και ΙΧ) απο 400 Ευρώ φέτος θέλαν 820 Ευρώ οι ξεφτύλες και πάνω στο καράβι για 4 μακαρονάδες και μια σαλάτα πληρώνεις 50 Ευρώ

bimmer-corfu 06-01-12 18:40

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.