BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   N42b18A λαδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32163)

E46 Maniac 08-06-14 12:24

n42b18a λαδια
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bassakos (Μήνυμα 498816)
καλα οτι ναναι......
μια απλη διαρροη λαδιου ο "μαστορας" στην εκανε καταναλωση απο ελατηρια ....
και εβγαλε το μοτερ κακο
οποτε σου πεταξε απ'εξω-απ'εξω και την λεξη "ανακατασκευη" μπας τσιμπησεις και πεις
"ναι! καντο μου new" και βγαλει γερο χαρτζιλικι απο το τιποτα......

ημαρτον!!!

Τι να πω φιλος και εγω αυτο σκευτηκα.... Περιτο να σου πω οτι απλα δεν ξαναπατησα καν εκει γιατι στο τελος θα μου πει να μου αλλαξει και το αμαξι....
Αστα να πανε τι αλλο να πω

6ylinder 08-06-14 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alf (Μήνυμα 498828)
ΤΛάδια είχα αλλάξει πριν περίπου ενάμιση χρόνο, πριν 10κ χλμ.

Θα σου πρότεινα να μην αφήνεις τα λάδια σου πάνω από ένα χρόνο, ανεξαρτήτως χλμ.

alf 08-06-14 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder (Μήνυμα 498835)
Θα σου πρότεινα να μην αφήνεις τα λάδια σου πάνω από ένα χρόνο, ανεξαρτήτως χλμ.

Ναι, μου έχουν πει οτι μετά απο κάποιους μήνες στα λάδια αλλάζει το ιξώδες τους ή κατι τέτοιο,
αλλα δυστηχώς τα οικονομικά μου τον τελευταιο καιρο δεν μου επιτρέπουν να είμαι τόσο τυπικός σε κάποια θέματα :nixweiss:

6ylinder 08-06-14 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alf (Μήνυμα 498841)
Ναι, μου έχουν πει οτι μετά απο κάποιους μήνες στα λάδια αλλάζει το ιξώδες τους ή κατι τέτοιο,
αλλα δυστηχώς τα οικονομικά μου τον τελευταιο καιρο δεν μου επιτρέπουν να είμαι τόσο τυπικός σε κάποια θέματα :nixweiss:

........:cheers:

alf 14-09-14 18:57

4 Συνημμένο(α)
Επανέρχομαι στο θέμα μιας και αποφασισα να το φτιαξω το ρημαδι.
Ο μηχανικός μου είπε πλυσιμο μηχανης και να το κινήσω μετα δύο μέρες για να μου πει σίγουρα απο που χάνει, γιατι η μηχανη ειδικά απο πίσω ήταν τιγκα στη λαδίλα.
Μου εβγαλε καπακια και ποδιά και το πηγα. Στις φώτο το αμαξι κατα το πλυσιμο, πριν και κατα την διαρκεια. Παρεπιπτοντως χ...κα μεχρι να ξαναπάρει μπρος.
Αφου κινήθηκε για δύο ημέρες, ελέγχθηκε και μου είπε οτι έχανε απο επάνω.
Αλλάχθηκαν φλάντζες καπακιού βαλβιδων.
Όλα καλά, και η μηχανή πάει λίγο πιό στρωτά στις χαμηλές (δεν ξέρω γιατι) :)

PetrosD 14-09-14 19:21

Η μπάρα θόλων δεν έμπαινε με την καμπύλη προς τα πίσω, όπως συνηθίζεται; Δε χόραγες Δεν έχω ξαναδεί έτσι τοποθετημένη μπάρα.

alf 15-09-14 10:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 501213)
Η μπάρα θόλων δεν έμπαινε με την καμπύλη προς τα πίσω, όπως συνηθίζεται; Δε χόραγες Δεν έχω ξαναδεί έτσι τοποθετημένη μπάρα.

Δεν ξέρω θα σε γελάσω. Έτσι το πήρα απο τον προηγούμενο.

LefterisK 15-09-14 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 501213)
Η μπάρα θόλων δεν έμπαινε με την καμπύλη προς τα πίσω, όπως συνηθίζεται; Δε χόραγες Δεν έχω ξαναδεί έτσι τοποθετημένη μπάρα.

:screwy:
ουτε εγω βασικα...εκτος κι αν ηταν εμπνευση για να ανοιγει το ψευτοκαπακο


@ αλφ : δεν μας ειπες κοστος επισκευης :)

BMW Power 15-09-14 13:28

Υπάρχουν κατασκευαστές που τοποθετούν την μπάρα προς τα εμπρός. Χωρίς να ξέρω αν είναι σωστά η συγκεκριμένη.

alf 16-09-14 09:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LefterisK (Μήνυμα 501243)
ουτε εγω βασικα...εκτος κι αν ηταν εμπνευση για να ανοιγει το ψευτοκαπακο

@ αλφ : δεν μας ειπες κοστος επισκευης :)

Μπα.. και έτσι όπως είναι πρέπει να την βγάλεις για να βγεί το ψευτοκαπακο.

150 ευρώ με aftermarket φλαντζες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.