BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Υγραεροκινηση LPG (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5133)

gus8511q 24-07-06 21:28

Υγραεροκινηση LPG
 
Θελω να κανω τροποποιηση του κινητηρα σε 2 bmw που εχω, ενα 116 και ενα 316 compact. Η τροποποιηση που θελω να κανω ειναι η τοποθετηση συστηματος υγραεροκινησης LPG (Liquefied Petroleum Gas).Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης:

1. Ξερεις κανενας αν υπαρχει καποιο συνεργειο που να αναλαμβανει να κανει σωστη τοποθετηση?
2. Θα εχω προβληματα με τον κινητηρα μου ; (φθορες κτλ)
3. Εχει τοποθετησει κανενας αναλογο συστημα σε αναλογο αυτοκινητο?

Περιμενω απαντηση σας , μιας και ειναι η πρωτη μου ερωτηση σε αυτο το Forum

Ευχαριστω εκ των προτερων

:dblthumb2

MZ3 24-07-06 21:48

:offtopic:

μας βλεπω για γκρουπ μπαι με τους ρυθμους που παι αυτο το καταραμενο αργο... 1.20 το πληρονουμαι στην επαρχια:screwy:

gus8511q 24-07-06 22:04

αστα να παν , αμαν αμαν

παντως το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τα κανω και τα δυο μου μωρα υγραεροκινητα!

Fanatic 24-07-06 22:36

Στο Ελληνικο σε μια καθετη οδο απο το carefoure υπαρχει ενα βενζιναδακο shell το οποιο κανει τετοιες μετατροπες σε ενα συνεργειο το οποιο υπαρχει στον χωρο...πηγαινε εκει και ρωτα και ψαχτο γενικα...παντως περα απο την καταναλωση η οποια μειωνεται αισθητα, πρεπει να λαβεις υποψιν οτι θα εχεις το ντεποζιτο στο πορτ-μπαγκαζ πραγμα το οποιο σημαινει προσθετο βαρος και λιγοτερο χωρο πισω...

gus8511q 25-07-06 00:06

ευχαριστω φιλε μου για την πληροφορια, αν και ενα τηλ. 8α με βοηθουσε πολυ γιατι ειμαι απο επαρχια ;-)
το ξερω αυτο για το χωρο, αλλα δεν εχω προβλημα , γενικα δεν μεταφερω πραγματα
Παντως καλο θα ηταν να μας πει και καποιος αλλο τι γνωμη εχει για αυτη την μετατροπη

gus8511q 25-07-06 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
πρεπει να λαβεις υποψιν οτι θα εχεις το ντεποζιτο στο πορτ-μπαγκαζ πραγμα το οποιο σημαινει προσθετο βαρος και λιγοτερο χωρο πισω...

χεχε, θα το εχω διπλα διπλα με το 3πλο γουφερ μου...

Fanatic 25-07-06 01:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από karagchar
Φιλαράκο..για το υγραέριο που θέλεις είναι α) ξεφτίλα..BMW με υγραέριο..
καλύτερα να το πουλήσεις ή να μην τόπαιρνες β) αν το βάλεις σε 2 μήνες ή θα καείς ή θα ανατιναχθείς γιατί η BMW δεν έχει φτιάξει ποτέ ή έδωσε τέτοια άδεια να γίνει και γ) τέτοια εγκατάσταση που χρειάζεται να κάνεις συν την ασφάλεια υποχρεωτικά..αγοράζεις το 645 καινούργιο. Δεν είναι το bmw αγροτικό να κάνεις οικονομία..

Φιλε μου σε βρισκω λιγο υπερβολικο...να σε ενημερωσω βασικα οτι η BMW πριν περιπου 10 χρονια ηταν απο τις πρωτες εταιριες που εξελιξε μοτερ να κινουνται με υγραεριο...δεν νομιζω εχει σχεση αυτο που λες bmw και υγραεριο δεν παει μαζι...βεβαια και εγω θα ημουν διστακτικος να κανω αυτη την μετατροπη...νομιζω η πιο καλη λυση εφοσον ειναι και επαρχια ο φιλος ειναι να βαλει dieselακι μοτερ...απο εκει και περα το θεμα που λες ''αν το βάλεις σε 2 μήνες ή θα καείς ή θα ανατιναχθείς'' δεν ισχυει γιατι ενας μεγαααααλος αριθμος ταξι κινηται με υγραεριο(με αυτη την μετατροπη) και δεν εχει ακουστει ποτε καποιο συμβαν...εχει και καποιες δικλειδες ασφαλειας, ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...

karagchar 25-07-06 01:54

Φίλε μου νομίζω ότι ένας λογικός δεν θάκανε μετατροπή μοτέρ βενζίνη σε υγραέριο.Όλοι ψάχνουμε άλογα επιπλέον όχι πως θα σερνόμαστε ή νάμαστε με την ψυχή στο στόμα σε προσπέραση..Πετρέλαιο, ναι, συμφωνώ καλύτερη λύση αλλά πάλι μαμά.. μετατροπή βενζίνη-πετρέλαιο! που ακούστηκε..

gus8511q 25-07-06 02:31

φιλε μου δεν εισαι υπερβολικος, αλλα εξοργιστικος!
Με μια επικοινωνια που ειχα με την BMW hellas μεσω email, πηρα την εξης απαντηση

Ευχαριστούμε για το e-mail που μας στείλατε. Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως δεν υπάρχει κάποιο συνεργαζόμενο συνεργείο που τοποθετεί σύστημα υγραερίου (LPG) σε αυτοκίνητα BMW.
Από τεχνικής πλευράς, το σύτημα υγραερίου, όταν είναι εγκεκριμένο από τον κατασκευαστή, λειτουργεί σύμφωνα με τις προδιαγραφές του, και δεν δημουργεί προβλήματα στον κινητήρα.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

BMW Ελλάς

Aυτη ηταν η απαντηση που πηρα. Ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του. Επισης στην Ιταλια αυτη την στιγμη κινουνται 800.000 Ι.Χ με υγραεριο και στην Αυστραλια 1.450.000 Ι.Χ χωρις να γινει ουτε το παραμικρο ατυχημα

Οσο για τα αλογα και για το συρσιμο φιλε μου, τι να σου κανει η σειρα 116 και η 316 με τα ψωρο115 αλογακια που εχει? Αν θες επιδοσεις επενδυεις σε αλλη μηχανη και πιστεψε με εχουν περασει απο τα χερια μου ουκ ολιγεις αυτοκινητα απο fiat μεχρι Μ3, για να καταληξω σημερα σε 316ti, 116 και c230 mercedes.

MZ3 25-07-06 02:51

καλο ειναι να μην ξεχναμε οτι τετοια μετατροπη σινοδεβεται με διακοπτη στο ταμπλο που εχεις επιλογη να το κηνεις και με βενζινα σε περιπτοση που δεν βρηκες να γεμησεις το υγραεριο οποτε τα αλογα παραμενουν


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.