BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Τι Δισκους να βαλω μπροστα? (E36 328) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33633)

Hatman 01-06-18 18:10

Τι Δισκους να βαλω μπροστα? (E36 328)
 
Καλησπερα και καλο μηνα στην παρεα..!
Σκεφτομαι να αλλαξω τους δισκους απο τα φρενα μπροστα γιατι ειναι φαγωμενοι και φερνουν κραδασμους στο τιμονι κατα το φρεναρισμα.. Τι προτεινετε να βαλω? Το αμαξι ειναι 328 μετατροπη. Ποιες μαρκες ειναι αξιοπιστες γενικα? Εχω ακουσει για τους ATE δισκους καλα λογια γενικα.. Να παω σε δισκους χαραγμενους η οχι? Απο τιμες τι παιζει? Σας ευχαριστω!!

PetrosD 02-06-18 10:41

Brembo. Brembo.

nikos_m3 03-06-18 23:12

Kαλησπέρα φίλε έχεις τα μαμά φρένα?286x22?Aν ναι τα brembo τα απλά έχουν γύρω στα 60€ υπάρχουν και σε χαράκτα στα 120€ και 150€ τα τρυπητά.
Tώρα από μάρκες καλά είναι και τα ate και τα zimmermann και τα textar λίγο ποιο ακριβά απ τα brembo(γύρω στα 80 τα απλά και 180€ σε τρυπητά αλλα βγαίνουν μονο τα zimmermann).
Για τα τρυπητά έχω ακούσει ότι ραγίσουν ποίο εύκολα και στα πολλά χιλιόμετρα οτι ακούγεται ο αέρας που περνάει απ τις τρύπες...βεβαια δεν ξέρω κατά ποσο ισχύει,για τα χαράκτα δεν έχω ακούσει κάτι αρνητικό αλλα πρακτικά δεν κερδίζεις κάτι .
Για μένα καλύτερα βάλε τα απλά σε οτι μαρκα θες είναι ποιο value for money και δεν υστερούν σε κάτι απ τα υπόλοιπα.

BMWdakias 07-06-18 12:01

Ο χρυσός κανόνας λέει όσο πιο φθηνή δισκόπλακα και όσο πιο ακριβό τακάκι.
Πάντα εξαρτάται από τη χρήση βέβαια. Αν οδηγείς συντηρητικά, βάλε ένα δίσκο επώνυμο, τον πιο οικονομικό που θα βρεις με ένα σοβαρό τακάκι και είσαι έτοιμος.
Χαράγματα και τρυπήματα το μόνο που κάνουν είναι να αδυνατίζουν το δίσκο και να φθείρουν περισσότερο και πιο γρήγορα το τακάκι. Φρένο = τριβή, όσο βγάζεις υλικό από το δίσκο τόσο μειώνεις τη τριβή.

BMW Power 07-06-18 15:14

Πάντως στα BMW οποιος δεν βάζει μαμά δίσκους είναι πολύ πιθανό να έχει προβλήματα. Έχω πάρα πολλά παραδείγματα. Απο την άλλη οποιος βάζει γνήσιους δίσκους δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Fanatic 07-06-18 16:45

BMW μόνο. Παθών από ΑΤΕ. Δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος. Όλα τα άλλα είναι θέμα τυχης.

giannis 116 14-06-18 12:17

Δισκους μαμα μονο. Κι εγω την ειχα φαει τη φολα απο Zimmermann. Τακακια Ferrodo, Textar, καλα ειναι. Στην 1 ειχα βρει τον ιδανικο συνδυασμο δισκοι μαμα bmw, Ferrodo τακακια, σωληνακια μαμά και ΑΤΕ υγρα φρενων. Προσοχη μονο γιατι κυκλοφορουν και Κινεζιες κι αμα δεν εισαι απο πανω να προσεχεις τους φρεναδες, μπορει να δεις κουτακι Ferrodo και να ναι Made in China. Καλο ελεγχο το κουτι αλλα και το τακακι το ιδιο!

alpaneras 14-06-18 16:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Power (Μήνυμα 520621)
Πάντως στα BMW οποιος δεν βάζει μαμά δίσκους είναι πολύ πιθανό να έχει προβλήματα. Έχω πάρα πολλά παραδείγματα. Απο την άλλη οποιος βάζει γνήσιους δίσκους δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Συμφωνώ 100%. Είχα βάλει Ζιμερμανν στο Μ3 που υποτίθεται είναι ίδιοι αλλα δεν είχαν καμμία σχέση με τους γνήσιους!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.