BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   πρόβλημα σε ε46 2.2 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33417)

ibraim 24-02-17 18:30

πρόβλημα σε ε46 2.2
 
Καλησπέρα παιδιά αντημετοπιζω ένα πρόβλημα με το αμάξι μου ένα BMW e46 2.2 170hp cabrio του 2002 μου βγάζει τα εξής
ε3 και ε4 στο διαγνωστικό έχω αλλάξει maf και το πρόβλημα συνεχίζει επίσης λέει πως έχω φτωχό μηγμα .. αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει..

PetrosD 24-02-17 20:48

Χωρίς να ξέρω τι σημαίνουν τα ε3 και ε4, θα υπέθετα ότι από κάπου ρουφάει αέρα που δεν έχει μετρήσει ο MAF. Ψάξε τα σωληνάκια της εισαγωγής, αν και εκεί που είναι, λίγο δύσκολο...

zaharias 25-02-17 08:49

Να κανεις διάγνωση με GT1. Για να μην παιδεύεσαι και αλλάζεις πράγματα στην τύχη.
Το μαφ που εβαλες ηταν γνησιο καινουργιο μεταχειρισμενο..;;

vlachosarv 25-02-17 12:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PetrosD (Μήνυμα 516969)
Χωρίς να ξέρω τι σημαίνουν τα ε3 και ε4, θα υπέθετα ότι από κάπου ρουφάει αέρα που δεν έχει μετρήσει ο MAF. Ψάξε τα σωληνάκια της εισαγωγής, αν και εκεί που είναι, λίγο δύσκολο...

Συμφωνώ...

ibraim 25-02-17 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 516974)
Να κανεις διάγνωση με GT1. Για να μην παιδεύεσαι και αλλάζεις πράγματα στην τύχη.
Το μαφ που εβαλες ηταν γνησιο καινουργιο μεταχειρισμενο..;;

παιδιά σας ευχαριστώ για της απάντησης, Ζαχαρία το GT1 τι είναι ακριβώς το διαγνωστικό της BMW ; έβαλα μαφ ιμιτασιόν καινούργιο

rapid_fast 26-02-17 05:34

Τα έχω παίξει με τα συνεργεία που πάτε..
Αλήθεια..
Φτωχό μείγμα σημαίνει πολύ αέρας / λίγο καυσιμο..
Τα παιδιά σωστά αναφέρουν οτι κάπου ρουφάς αέρα..
Είναι άμεσα αναγνωρίσιμο αυτό με πτώση ρελαντί..
Θα μπορούσε όμως να είναι και τα μπέκ βουλωμένα..
Είναι πολύ απλά αναγνωρίσιμα αυτά, αν μετρήσεις καυσαέρια..
Μπορεί να εναι χαλασμένο το ΜΑΦ αλλά το ΜΑΦ λειτουργεί σε συνεργασία με τον Λ.
Οπότε άνετα θα μπορούσε να είναι ας πούμε και τρύπα στην εξάτμιση ή καμένη φλάτζα στο χταπόδι..
Τοσο απλό αν ξέρεις να διαβάαζεις τα καυσάερια.
Τόσο δύσκολο αν δεν ξέρεις το να ψάχνεις...

PetrosD 26-02-17 08:17

Ναι, η μέτρηση τον καυσαερίων με ταυτόχρονα μπριζωμένο στο διαγνωστικό το αμάξι, λέει πολλά!

zaharias 26-02-17 19:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ibraim (Μήνυμα 516977)
παιδιά σας ευχαριστώ για της απάντησης, Ζαχαρία το GT1 τι είναι ακριβώς το διαγνωστικό της BMW ; έβαλα μαφ ιμιτασιόν καινούργιο

Ειναι το γνησιο διαγνωστικό της BMW ρε συ και λεγεται GT1.
Μαφ ιμιτασιόν άγνωστης μάρκας ή Bosch/Siemens?

Ειχα παρόμοια εμπειρία με φτηνό μαφ απο eBay. Το αμαξι δουλευε μια χαρά αλλα άναβε check engine και έβγαζε σφάλμα για φτωχό μίγμα.
Εβαλα απο ενα φιλο ενα μεταχειρο γνησιο, το εκανα δοκιμή και κατέληξα οτι φταίει αυτο. Πηρα γνησιο καινουργιο και ησύχασα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.