BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Aρνητικα των ///Μ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13556)

lykos_m3 03-11-08 13:47

Εμένα στο δικό μου Μ3 Ε36 με τα 286 αλογα μου κολλησε η τρομπα λαδιου και το πηρα το μοτερ στα χερια 6000 ευρω μου κοστισε η επισκευη

Dim77 03-11-08 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver (Μήνυμα 227620)
Έχει δίκιο Βαγγέλη. Μόνο που ο λόγος που το Rx8 φρενάρει τόσο καλά δεν είναι ότι έχει καλύτερα φρένα από το Μ. Ίσα ίσα που είναι καλύτερης κατασκευής στο bmw.

Απλά είναι πολύ πιο ελαφρύ, έχει ένα μοτέρ wankel με τραγικά χαμηλό βάρος, χαμηλό κέντρο βάρους αλλά και τοποθέτηση σχεδόν μπροστά από το ταμπλό της καμπίνας.
Έτσι σε συνδυασμό με την τέλεια κατανομή και το μικρό βάρος στον μπροστινό άξονα, πετυχές τρελές επιδόσεις στο φρενάρισμα για μονοπίστονες δαγκάνες. 36,7 μέτρα από τα 100 χιλιόμετρα νομίζω το είχανε μετρήσει. Τρελό νούμερο...

:+1: Ετσι είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Insanedriver!

EVANGELOS 03-11-08 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver (Μήνυμα 227620)
Έχει δίκιο Βαγγέλη. Μόνο που ο λόγος που το Rx8 φρενάρει τόσο καλά δεν είναι ότι έχει καλύτερα φρένα από το Μ. Ίσα ίσα που είναι καλύτερης κατασκευής στο bmw.

Απλά είναι πολύ πιο ελαφρύ, έχει ένα μοτέρ wankel με τραγικά χαμηλό βάρος, χαμηλό κέντρο βάρους αλλά και τοποθέτηση σχεδόν μπροστά από το ταμπλό της καμπίνας.
Έτσι σε συνδυασμό με την τέλεια κατανομή και το μικρό βάρος στον μπροστινό άξονα, πετυχαίνει τρελές επιδόσεις στο φρενάρισμα, για μονοπίστονες δαγκάνες πάντα... 36,7 μέτρα από τα 100 χιλιόμετρα νομίζω το είχανε μετρήσει. Τρελό νούμερο...

Μα αυτό λέω ακριβώς ... δεν είναι λογικό να λες ότι μετά από εμπειρία με τα φρένα του RX8 ... θα μπάξω εξαπίστονες στο Μ3 Ε46 ...

Να πω ότι είχες κανά αγωνιστικό και το έλιωνες στις πίστες ... να το καταλάβω ...

Είναι σα να λέμε ότι επειδή οδηγώ καρτ 100 κιλών και σε κάθε φρένο μου πετάει τα μάτια έξω ... θα μπάξω κεραμικά στο Μ3 να έχω την ίδια αίσθηση ...

Τα φρένα του Μ3 Ε46 είναι ΑΨΟΓΑ για οδήγηση σε δημόσιο δρόμο ... αρκεί να βάλεις ένα καλύτερο τακάκι από το μαμά textar ... η αίσθηση σε ξεγελάει μεν ... η απόσταση φρεναρίσματος όμως είναι πάρα πολύ καλή ... το μόνο που δέχομαι είναι να πει κάποιος ότι θα το βάζει καρτόδρομο το 1.6 τόνων Μ3 και θέλει φρένο συνεχώς σε χαμηλές ταχύτητες (με μειωμένη άρα ψύξη) ... τότε να πώ οκ ... βέβαια αν το κάνεις το Μ3 track day δε συμφέρει να το ελαφρώσεις πριν αρχίσεις τις πατέντες με τα 6-πίστονα ??? ;)

Snoopy 03-11-08 14:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lykos_m3 (Μήνυμα 227621)
Εμένα στο δικό μου Μ3 Ε36 με τα 286 αλογα μου κολλησε η τρομπα λαδιου και το πηρα το μοτερ στα χερια 6000 ευρω μου κοστισε η επισκευη

http://i17.photobucket.com/albums/b8.../off-topic.jpg

EVANGELOS 03-11-08 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Snoopy (Μήνυμα 227628)

missed you man ... welcome back :love:

Snoopy 03-11-08 14:53

Thanks m8.

alexk 03-11-08 19:03

Ναι, τα Μ έχουν άριστα φρένα (για εκτός καρτόδρομου...) και θέλουν ΚΟΝΤΟ διαφορικό για να πάνε.
:rolleyes:

Sokin M3 03-11-08 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 227618)
Προφανώς κάνεις πλάκα ε ?

Αν κανω πλακα για το Rx8,οχι φρεναρε καλυτερα....
\
απο εκει και περα 1565 κιλα αυτοκινητο που ποιανει για πλακα 250 χλμ θελω να φρεναρει αμεσα....

ο καθενας θελει τα φρενα συμφωνα με τις αναγκες του

Sokin M3 04-11-08 00:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk (Μήνυμα 227734)
Ναι, τα Μ έχουν άριστα φρένα (για εκτός καρτόδρομου...) και θέλουν ΚΟΝΤΟ διαφορικό για να πάνε.
:rolleyes:

στο θεμα κοντο διαφορικο εχουμε καποια καλυτερη εικονα γιατι με ενδιαφερει????

alexk 04-11-08 07:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sokin M3 (Μήνυμα 227846)
στο θεμα κοντο διαφορικο εχουμε καποια καλυτερη εικονα γιατι με ενδιαφερει????

Φίλε μην πειράζεις το διαφορικό δεν είναι σαξόραλλο με 120 άλογα που δεν τραβάει.
Εκτός άν σε ενδιαφέρει να είσαι μια καρότσα μπροστά ας πούμε, δηλαδή πήρες το αμάξι για να βάζεις κόντρες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.