BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=97)
-   -   Μ3 Ε30 Ανακατασκευή (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28018)

alpaneras 12-05-11 08:53

Μ3 Ε30 Ανακατασκευή
 
3 Συνημμένο(α)
Tο αυτοκίνητο βάφτηκε, πολύ καλό το αποτέλεσμα!!!! Οι φωτογραφίες το αδικούν, από κοντά είναι ΠΕΝΑ!!!

m_power_lunatic 12-05-11 09:06

.....................
 
Δωσε φωτο στο λαο,διψαω για ανακατασκευη Μ3 Ε30.Το χρωμα ειναι jet black απο SPORT EVO????

alpaneras 12-05-11 09:22

3 Συνημμένο(α)
Ναι Jet Black είναι. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και βιντεάκια από την ώρα της βαφής. Ο βαφέας το έβαψε απίστευτα γρήγορα. Το χέρι του πήγαινε δεξιά αριστερά με τρελούς ρυθμούς. Την άλλη βδομάδα θα το πάρω σπίτι και τότε αρχίζει η δική μου δουλειά! Βίδα-βίδα καθάρισμα και μοντάρισμα. Άσε που έχω μαζέψει 2 σελίδες ανταλλακτικά BMW. Για να δούμε!!
Αποφάσισα να μην βγάλω τις εργοστασιακές μονώσεις στο τούνελ και στα πίσω καθίσματα γιατί είναι πολύ καλές και στο εμπόριο δεν βρίσκεις τέτοιες. Σάπια δεν παίζει να έχει από κάτω, επίσης δεν βάφονται γιατί το χρώμα και ο διαλύτης θα τις κάψουν.

Vasilis M3 12-05-11 09:50

Πολύ καλό αποτέλεσμα!:nod:Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο (μην σου πω και ίδιο) με το avatar που χρησιμοποιείς!

alpaneras 12-05-11 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από M3 E30 89' (Μήνυμα 426652)
Πολύ καλό αποτέλεσμα!:nod:Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο (μην σου πω και ίδιο) με το avatar που χρησιμοποιείς!

Μάλλον για εκεί οδεύω. Έχω παραγγείλει και την κόκκινη ταινία για τους προφυλακτήρες αλλα δεν ξέρω αν θα την βάλω. Ζάντες έχει αυτές που φοράω γυαλισμένες με κέντρα βαμμένα σε χρώμα Nogaro silver.

stef 12-05-11 10:20

Πολύ σοβαρή δουλειά δείχνει...
Φαντάζομαι οι ζάντες θα πλυθούν, θα γυαλιστούν κλπ γιατί όλο και κάποιο χρώμα θα έχει στάξει!

Vasilis M3 12-05-11 10:27

Τις BBS RS έχεις γιατί δεν μπορώ να καταλάβω απο τις φωτογραφίες

alpaneras 12-05-11 11:09

1 Συνημμένο(α)
Οι ζάντες είναι οι BBS RC090 η αλλιώς Style 5, 8.0X17, όχι οι RS.
Βασικά και αυτές θα πάνε για refresh, έχω βρει με 250€ γυάλισμα και βάψιμο τα κέντρα έτσι ώστε να γινουν όπως στη φωτό. Χρώμα δεν έχει στάξει καθόλου από το βάψιμο γιατί είχαν μονωθεί.

BMW Power 12-05-11 11:10

Πολύ καλή δουλειά κάνεις.

Μπράβο

m_power_lunatic 12-05-11 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426643)
Ναι Jet Black είναι. Κάποια στιγμή θα ανεβάσω και βιντεάκια από την ώρα της βαφής. Ο βαφέας το έβαψε απίστευτα γρήγορα. Το χέρι του πήγαινε δεξιά αριστερά με τρελούς ρυθμούς. Την άλλη βδομάδα θα το πάρω σπίτι και τότε αρχίζει η δική μου δουλειά! Βίδα-βίδα καθάρισμα και μοντάρισμα. Άσε που έχω μαζέψει 2 σελίδες ανταλλακτικά BMW. Για να δούμε!!
Αποφάσισα να μην βγάλω τις εργοστασιακές μονώσεις στο τούνελ και στα πίσω καθίσματα γιατί είναι πολύ καλές και στο εμπόριο δεν βρίσκεις τέτοιες. Σάπια δεν παίζει να έχει από κάτω, επίσης δεν βάφονται γιατί το χρώμα και ο διαλύτης θα τις κάψουν.


Ακουγεται σαν μουσικη στα αυτια μου!!!!!Η καλυτερη στιγμη της διαδικασιας (μαζι με ενα καλο φρεσκο βαψιμο).Να σου πανε ολα οπως τα θες.

P.S Περιττο να σου πω οτι θελουμε φωτο πολλες αν και σε βλεπω πηρες φορα!!!:hello:

alpaneras 12-05-11 11:29

2 Συνημμένο(α)
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω τώρα είναι να βάψω τις γέφυρες και τα άκρα και να γίνουν όπως της φωτό. Βέβαια ανεβαίνει αρκετά το budget και δεν ξέρω ακόμα αν όντως θα το κάνω. Άσε που μετά θα το λυπάμαι να το κυκλοφορήσω.

m_power_lunatic 12-05-11 11:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426671)
Αυτό που σκέφτομαι να κάνω τώρα είναι να βάψω τις γέφυρες και τα άκρα και να γίνουν όπως της φωτό. Βέβαια ανεβαίνει αρκετά το budget και δεν ξέρω ακόμα αν όντως θα το κάνω. Άσε που μετά θα το λυπάμαι να το κυκλοφορήσω.

Καλα αυτο δεν παιζει,το φτιαχνεις ελπιζω για να το ευχαριστηθεις (εγω αυτο θα κανω) αλλα με μετρο οχι να πας και για ''τσιγαρα στο περιπτερο'' που λεει ο λογος.

Παντως ΑΝ θες τη γνωμη μου,αυτη η πινελια που λες για τις γεφυρες-ακρα κτλ ειναι η πινελια που θα ξεχωρισει πραγματικα.Ασε που οταν θα το σηκωνεις να το πλυνεις απο κατω καθε 2 φορες το χρονο θα γελας μονος σου απο χαρα!!!!!!!!!

Ριξε και τιποτα οικονομικα νουμερα για διαφορες εργασιες που κανεις να βλεπουμε τι γινεται.....

BMW Power 12-05-11 12:01

Συμφωνώ με τον Γιάννη, να γίνει τέλεια η δουλειά.

alpaneras 12-05-11 12:37

2 Συνημμένο(α)
Κάτι πολύ καλό που έκανα είναι η πλεξούδα της μηχανής. Έγδυσα τη μόνωση και πέρασα καινούργια με μια ταινία ειδική άκαυστη που πήρα από ebay. Έχει φοβερή υφή και γενικά έδωσε πνοή καινούριου. Έβαλα μόνο στο κομμάτι της πλεξούδας μέσα στο χώρο της μηχανής που είναι και εμφανής, όχι στην υπόλοιπη στο εσωτερικό που είναι κάτω από τις μοκέτες και στο ταμπλό, δεν θα είχε σημασία και ασε που θα χρειαζόμουνα καμμια δεκαριά καρούλια.

Fanatic 12-05-11 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 426674)

Ριξε και τιποτα οικονομικα νουμερα για διαφορες εργασιες που κανεις να βλεπουμε τι γινεται.....

Οντως θα ηταν πολυ χρησιμο να μαθουμε μια τετοια ανακατασκευη σε τι οικονομικα επιπεδα μπορει να κυμαινεται:feedback:

andreas_R 12-05-11 13:19

Με το μαλακο παντα....

dimitris 029/505 12-05-11 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 426679)
Οντως θα ηταν πολυ χρησιμο να μαθουμε μια τετοια ανακατασκευη σε τι οικονομικα επιπεδα μπορει να κυμαινεται:feedback:

Αντε αμα ειναι να βαλω μπρος κι εγω....αρχισα να μπαινω στα μερακια!!!!!!!!!!!!!!!

stef 12-05-11 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 426674)
Παντως ΑΝ θες τη γνωμη μου,αυτη η πινελια που λες για τις γεφυρες-ακρα κτλ ειναι η πινελια που θα ξεχωρισει πραγματικα.Ασε που οταν θα το σηκωνεις να το πλυνεις απο κατω καθε 2 φορες το χρονο θα γελας μονος σου απο χαρα!!!!!!!!!

Ριξε και τιποτα οικονομικα νουμερα για διαφορες εργασιες που κανεις να βλεπουμε τι γινεται.....

Μόνο 2 φορές το χρόνο?
Κάθε μήνα ρε!
Εδώ πλένουμε τα μπρίκια που έχουμε συχνά!!
Αχχχχ
Ρε παιδι μου αυτά τα BMW παλιοαυτοκίνητα! :bowdown:
ΓΛΥΣΤΡΑΝΕ
ΣΑΠΙΖΟΥΝ
ΣΒΟΥΡΙΖΟΥΝ
Και κάνουν ένα θόρυβοοοοοοοοοοοοοοοοο :thefinger
ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!!!!!! :tapedshut

ΧΑΧΑΧΑ

alpaneras 12-05-11 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris 029/505 (Μήνυμα 426683)
Αντε αμα ειναι να βαλω μπρος κι εγω....αρχισα να μπαινω στα μερακια!!!!!!!!!!!!!!!

Εξαρτάται τι θέλει να κάνει καθένας. Ένα βάψιμο ξεκινάει από 1500 εως 4000 η και 5000. Εξαρτάται και τι θα βγάλει στην πορεία από σάπια και αλλα απρόβλεπτα. Πάντως με 5000 πιστεύω ότι το κάνεις τέλειο χωρίς να πιάσεις μοτέρ και σασμάν. Ακόμα δεν έχω υπολογίσει πόσο θα πάει. Τώρα μάλλον θα προχωρήσω με βαψίματα άκρων και γενικά από κάτω από το αυτοκίνητο. Πιστέυω η ηλεκτροστατική βαφή να κοστίσει κανα 500ρι + σινεμπλόκ +φρένα. Δεν έχω ρωτήσει ακόμα. Με το καλό να το πάρω από το φανοποιείο να λύσω τα ακρα και βλέπουμε.

alpaneras 12-05-11 14:17

Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

stef 12-05-11 14:28

Υπάρχει ένα μηχανουργείο στα Καμίνια
Θα μάθω και θα σου πω αύριο που ακριβώς...

Υ.Γ: Τα φτερά του Μ3 τα βρήκες εύκολα?
Πρέπει να είναι πανάκριβα...

alpaneras 12-05-11 14:34

Δεν έψαξα να τα βρώ γιατί ήταν πάνω στο αμάξι!!:-)

TSAF 12-05-11 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stef (Μήνυμα 426695)
Υπάρχει ένα μηχανουργείο στα Καμίνια
Θα μάθω και θα σου πω αύριο που ακριβώς...

Υ.Γ: Τα φτερά του Μ3 τα βρήκες εύκολα?
Πρέπει να είναι πανάκριβα...


η ακρη μου παντως εχει αυτες τις τιμες στην Αυστρια

μπροστινος προφ = 550
πισω προφ = 450
πισω καπο = 350 χωρις την φτερουγα + 250 για φτερουγα
τα μπροστα φτερα απο 300 το καθενα
πισω φτερα απο 500 το καθενα.

giannis 116 12-05-11 15:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426692)
Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

Μηπως εχεις προβληματα με τα σπειρωματα μετα απο την επιμεταλλωση; Κατσει υλικο πανω τους και τα δυσκολευει μετα να βιδωσουν;..

Vasilis M3 12-05-11 15:49

Κερνάς καφέ να σου έρθουμε όλη η παρέα????:cheers:

Πάντως πέρα απο την πλάκα το όλο project προχωράει πολύ καλά....περιμένουμε και απο τον κύριο Νίκο (Μ3EST) τέτοια παρουσίαση..

Πες μας λίγα λόγια γενικά για το αμάξι και γενικά για το project....

stef 12-05-11 16:02

Πλάκα πλάκα, για μια καλή μετατροπή Μ3 εαν κάτσετε να καλοσκεφτείτε θές τουλάχιστον 20Κ!!!
Αλλά να είναι πένα το αμάξι

stef 12-05-11 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TSAF (Μήνυμα 426698)
η ακρη μου παντως εχει αυτες τις τιμες στην Αυστρια

μπροστινος προφ = 550
πισω προφ = 450
πισω καπο = 350 χωρις την φτερουγα + 250 για φτερουγα
τα μπροστα φτερα απο 300 το καθενα
πισω φτερα απο 500 το καθενα.

Εσύ απορώ πώς και δεν έχεις φτιάξει κανά Ε30 coupe σε Μ3 ανακατασκευή....
Εκτός εαν δεν το θυμάμαι...;)

TSAF 12-05-11 16:16

Δεν ειμαι υπερ του κοψε-ραψε γενικοτερα (απλο Ε30 να το κανω Μ3). Αυτος ειναι ο μονος λογος. Εχω κανει ανακατασκευη (restoration) σε 2 σκαθαρια & ενα racestoration στο 2002 που πουλησα στον Σταθη με τρελλα αποτελεσματα.

alpaneras 12-05-11 16:34

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 426710)
Μηπως εχεις προβληματα με τα σπειρωματα μετα απο την επιμεταλλωση; Κατσει υλικο πανω τους και τα δυσκολευει μετα να βιδωσουν;..

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ούτως η άλλως με το βίδωμα όσο παραπάνω υλικό υπάρχει θα φύγει.

quote
Κερνάς καφέ να σου έρθουμε όλη η παρέα????

Πάντως πέρα απο την πλάκα το όλο project προχωράει πολύ καλά....περιμένουμε και απο τον κύριο Νίκο (Μ3EST) τέτοια παρουσίαση..

Πες μας λίγα λόγια γενικά για το αμάξι και γενικά για το project....
unquote

Άν είναι μαζεύω όλα τα ανταλλακτικά που θα χρειαστώ και μαζευόμαστε όλοι μαζί ενα Σ-Κ και το δένουμε, δεν θα πάρει παραπάνω!! χεχεχε

και μια φωτό ακόμα, μου άρεσε πολύ αυτό το στάδιο.

TSAF 12-05-11 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426692)
Ξέρει κανείς που μπορώ να κάνω επιψευδαργύρωση/ zinc? Από το να αγοράσω ενα κάρο βίδες σκέφτομαι αν υπάρχει κανείς εδώ Αθήνα που να το κάνει. Δίνει στις βίδες αυτό το χρυσαφί χρώμα.

http://www.bbs-racing-wheels.com/seiten/framee.htm

Ειχα παρει διαφορα για τις ζαντες του 2002. Αυτα που θες τα εχει.

alpaneras 12-05-11 16:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TSAF (Μήνυμα 426718)
http://www.bbs-racing-wheels.com/seiten/framee.htm

Ειχα παρει διαφορα για τις ζαντες του 2002. Αυτα που θες τα εχει.

Ευχαριστώ για το site, δεν ψάχνω βίδες για τις ζάντες αλλά για όλες τις βίδες στο χώρο μηχανής (φτερών, ψυγείου, παγουράκια βασούλες κλπ κλπ)

giannis 116 12-05-11 16:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426717)
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, ούτως η άλλως με το βίδωμα όσο παραπάνω υλικό υπάρχει θα φύγει.

Απλα στο λεω γιατι εχω δουλεψει πολυ με γαλβανιζε βιδες-παξιμαδια και πολλες φορες ηταν απλα καημος στο βιδωμα. Ειχαν τοσο υλικο που δεν επιαναν οι βολτες ή στραβωβιδωναν και εχανα πολυ χρονο, μου σπαγαν τα νευρα και ειχα εξτρα κουραση απ αυτες τις βιδες. Πολλες φορες θελανε βιδωμα, ξεβιδωμα και ξανα βιδωμα σιγα σιγα για να βιδωσουν σωστα και σχεδον παντα με γρασσο ή σπρευ γρασσου στα σπειρωματα για να τα βοηθησει.
Ενα αλλο κολπο ειναι αν εχουν πολυ υλικο απο επιμεταλλωση, με συρματοβουρτσα τριψιμο τα σπειρωματα, οσο γινεται να καθαρισουν, μετα επανω τους γρασσακι ή σπρευ γρασσου και πανε πιο ευκολα...

TSAF 12-05-11 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426719)
Ευχαριστώ για το site, δεν ψάχνω βίδες για τις ζάντες αλλά για όλες τις βίδες στο χώρο μηχανής (φτερών, ψυγείου, παγουράκια βασούλες κλπ κλπ)

τοτε για μενα μονο τιτανιου βιδες αλλα κανουν πολλα λεφτα.

notis Motorsport 12-05-11 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426678)
Κάτι πολύ καλό που έκανα είναι η πλεξούδα της μηχανής. Έγδυσα τη μόνωση και πέρασα καινούργια με μια ταινία ειδική άκαυστη που πήρα από ebay. Έχει φοβερή υφή και γενικά έδωσε πνοή καινούριου. Έβαλα μόνο στο κομμάτι της πλεξούδας μέσα στο χώρο της μηχανής που είναι και εμφανής, όχι στην υπόλοιπη στο εσωτερικό που είναι κάτω από τις μοκέτες και στο ταμπλό, δεν θα είχε σημασία και ασε που θα χρειαζόμουνα καμμια δεκαριά καρούλια.

Φιλε μου συγχαρητηρια για την υπομονη και το κεφι που εχεις.
Σιγουρα το αποτελεσμα που θα βγαλεις αν συνεχισεις με τετοιο ρυθμο θα ειναι
φανταστικο.
Θα ηθελα να μου πεις σχετικα με την ταινια που πηρες απο το ebay για την πλεξουδα.
(πως θα την βρω).

alpaneras 12-05-11 20:19

Κάνε ενα search στο ebay για corroplast και θα την βρείς.

God 12-05-11 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426746)
Κάνε ενα search στο ebay για corroplast και θα την βρείς.

Το Corroplast είναι τύπος μετάλλου (σκληρό ατσάλι που φτιάχνουν καλούπια στην βιομηχανία για την ακρίβεια). Δεν θα βρει τίποτα στο eBay με αυτό.


Coroplast λέγεται και το eBay το έχει σε πολύ καλύτερες τιμές απ'ότι θα την βρει κανείς στην Αθήνα. Τέτοιο χρησιμοποιείται και σε πολλά καινούργια αυτοκίνητα. Και η μαμά πλεξούδα του Ε34 αν δεν κάνω λάθος σε πολλά σημεία έχει.

alpaneras 13-05-11 08:49

Όντως με ενα ρ είναι coroplast. Αυτή η ταινία κολλάει απευθείας πάνω στα καλώδια, ενώ αυτό που έχει από το εργοστάσιο η πλεξούδα είναι σαν ύφασμα και από ότι κατάλαβα δεν ήταν κολλημένο αλλά απλά τυλιγμένο στην πλεξούδα, εκτός εαν από τα χρόνια έφυγε η κόλλα.

m_power_lunatic 13-05-11 11:35

POR15......
 
Οι Αμερικανοι ορκιζονται σε αυτο www.por15.com εδω το προιον για οτιδηποτε κατω απο το σασι,για ριξε μια ματια...κανει για ακρα-γεφυρες κτλ..

alpaneras 13-05-11 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic (Μήνυμα 426802)
Οι Αμερικανοι ορκιζονται σε αυτο www.por15.com εδω το προιον για οτιδηποτε κατω απο το σασι,για ριξε μια ματια...κανει για ακρα-γεφυρες κτλ..

Έχω διαβάσει για αυτό το προιόν, πάρα πολύ καλό και πουλάνε κιτάκια ανάλογα με την δουλειά που θες να κάνεις. Όμως η σκουριά για μένα ανήκει στο παρελθόν:) !! Τα άκρα θα πάνε για αμμοβολή και ηλεκροστατική βαφή οπότε δεν χρειάζομαι κάτι τετοιο, thanks πάντως.

GIANNHS M 13-05-11 22:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alpaneras (Μήνυμα 426812)
Έχω διαβάσει για αυτό το προιόν, πάρα πολύ καλό και πουλάνε κιτάκια ανάλογα με την δουλειά που θες να κάνεις. Όμως η σκουριά για μένα ανήκει στο παρελθόν:) !! Τα άκρα θα πάνε για αμμοβολή και ηλεκροστατική βαφή οπότε δεν χρειάζομαι κάτι τετοιο, thanks πάντως.

φιλαρακι ετοιμαζεις ενα μωρο για βιτρινα!!!!σε συγχερω για το μερακι σου κ σε ζηλευω ταυτοχρονα:icon42:.σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα κ οσο μπορεις χωνε φωτο!!!!:ylsuper:
........και φορας την καλυτερη ζαντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΟΥ..ΡΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.