BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΜΟΤΕΡ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΒΑΛΒΕΤΡΟΝΙΚ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32645)

rapid_fast 28-03-16 10:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από x3tasos (Μήνυμα 512166)
Μετα απο ψαξιμο στο web προσεξα οτι το αισθητηριο του valvetronic ηταν πλυμηρισμενο στο λαδι (το σημειο συνδεσης με την καλωδιωση-φισα) το οποιο εφερνε μαλλον και την συγκεκριμενη βλαβη. Αν δεν το αχρηστεψε- εκαψε, τοτε φθηνα την γλυτωσαμε γιατι οι βλαβες σβηστικαν με το διαγνωστικο. Μενη η δοκιμη στο δρομο. Αναμεινατε!!

Έγινες και μηχανικός για χάρη του μάστορα σου...
Δεν καίγεται ο αισθητήρας απο βραχυκύκλωμα τέτοιας φύσεως, δεν έχει εσωτερική πηγή
τάσης...

x3tasos 15-01-17 09:13

Λοιπον παλικαρια ξανααναψε πριν ενα μηνα το EML. Αυτη τη φορα πηγα στον τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw. H διαγνωση λεει οτι εχει προβλημα ο αισθητιρασ του valvetronic και ισως και το μοτερ valvetronic. Το κοστολογιο ειναι ο αισθητηρας 370 ευρω, το μοτερ 340 και 70 εργασια. Ολα φυσικα γνησια και με 2 χρονια εγγυηση.

gnx 17-01-17 10:58

To 2010 είχα αλλάξει σε Χ3 και τα δύο, απο τοτε εχω αλλα 140000 χλμ δε ξανάναψε τίποτα.

rapid_fast 17-01-17 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από x3tasos (Μήνυμα 516263)
Λοιπον παλικαρια ξανααναψε πριν ενα μηνα το EML. Αυτη τη φορα πηγα στον τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw. H διαγνωση λεει οτι εχει προβλημα ο αισθητιρασ του valvetronic και ισως και το μοτερ valvetronic. Το κοστολογιο ειναι ο αισθητηρας 370 ευρω, το μοτερ 340 και 70 εργασια. Ολα φυσικα γνησια και με 2 χρονια εγγυηση.

Ακριβούτσικα τα βλέπω...

x3tasos 17-01-17 18:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 516320)
Ακριβούτσικα τα βλέπω...

Κα
ι εμένα ακριβά μου φάνηκαν και όταν του το είπα μου είπε ότι μου έκανε και έκπτωση!!! Αύριο θα πάω να μου τα περάσουν. Αν όμως ξέρει κανείς τιμές από τα γνήσια ας μου τις γράψει για να τον στολισω αύριο...

x3tasos 17-01-17 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gnx (Μήνυμα 516316)
To 2010 είχα αλλάξει σε Χ3 και τα δύο, απο τοτε εχω αλλα 140000 χλμ δε ξανάναψε τίποτα.

Εγώ έχω 95000 χλμ.εχω αλλάξει μια φορά το μοτέρ valvetronic.Τωρα και τον αισθητήρα και το μοτέρ. Omg.

x3tasos 19-01-17 17:29

Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο της BMW. Συνολο ανταλακτικα και εργασια 877,38 ευρω.Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα.

Raptor 19-01-17 18:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από x3tasos (Μήνυμα 516372)
Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο της BMW. Συνολο ανταλακτικα και εργασια 877,38 ευρω.Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα.


:bricks1::bugeye::bugeye::thumbsdow

Πολλά λεφτά! Δεν αξίζει.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει τίποτα εκτός αισθητήρα στροφάλου (48€) κι αν βγάλει κάτι από δω και πέρα αποκλείεται να δώσω τέτοιο ποσό για τη συγκεκριμένη βλάβη. Άλλωστε τι αξία έχει πια ένα e46 318ci 01/2002 με 280φεύγα χιλιάδες χλμ...

tacos 18-07-19 18:39

Valvetronic
 
Αυτοκινητο Χ1 Ε84 με 26000 χλμ.Mε σβηστο το αμαξι ακουσα ενα κροταλισμα που διαρκουσε 2-4 δευερα και επαναλαμβανονταν μετα απο λιγο.Δεν εχει αναψει καποια ενδειξη και το αμαξι στο δρομο ειναι οπως παντα.Στο συνεργειο λενε μοτερ του valvetronic.Επειδη εχουν κλεισθει εισιτηρια και ξενοδοχειο και πρεπει να φυγω, αν δν βρουμε ανταλακτικο,μπορει να περιμενει για μετα τις διακοπες η θα με αφησει στο πουθενα.Να πω οτι λογω επαγγελματος το αυτοκινητο ακινητοποιειται 6-7 μηνες το χρονο και το βαζουν καπου καπου μπροστα.Το κινησα πριν 3 μερες και αλλαξα λαδια.Δεν ειχε παρουσιασει κατι.Την βοηθεια σας.

rapid_fast 19-07-19 21:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tacos (Μήνυμα 522038)
Αυτοκινητο Χ1 Ε84 με 26000 χλμ.Mε σβηστο το αμαξι ακουσα ενα κροταλισμα που διαρκουσε 2-4 δευερα και επαναλαμβανονταν μετα απο λιγο.Δεν εχει αναψει καποια ενδειξη και το αμαξι στο δρομο ειναι οπως παντα.Στο συνεργειο λενε μοτερ του valvetronic.Επειδη εχουν κλεισθει εισιτηρια και ξενοδοχειο και πρεπει να φυγω, αν δν βρουμε ανταλακτικο,μπορει να περιμενει για μετα τις διακοπες η θα με αφησει στο πουθενα.Να πω οτι λογω επαγγελματος το αυτοκινητο ακινητοποιειται 6-7 μηνες το χρονο και το βαζουν καπου καπου μπροστα.Το κινησα πριν 3 μερες και αλλαξα λαδια.Δεν ειχε παρουσιασει κατι.Την βοηθεια σας.

δε μένεις απο μοτέρ βαλβτρόνικ..
απλά καίει πολύ κάυσιμο..
και το ότι άκουγες ήχο με το όχημα σβηστό παραπέμπει σε μοτέρ και κλαπέ αέρα..
Οχι δε βαλβτρόνικ..
Η όλη φάση είναι ύποπτη...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.