BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Νόμιμες ή παράνομες μετατροπές.. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=32118)

rapid_fast 14-05-14 17:12

Νόμιμες ή παράνομες μετατροπές..
 
Λοιπόν, εδώ ο καλός ο ανακατοσούρας που έχει διώξει με την συμπεριφορά του
500 άτομα, και έχει κατακρίνει άλλα τόσα..
Η προσωπική μου άποψη για μια μετατροπή είναι δεδομένη.
Πρέπει να δηλώνεται κανονικά.
Οτι δεν είναι δηλωμένο, δεν είναι νόμιμο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους.
Ασχέτως απο την συγκυρία των εποχών όπου δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μα μετατροπή
με νόμιμο τρόπο, κατά το παρελθόν, οι 99% των αδήλωτων μετατροπών γινόταν απο άτομα
τα οποία δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα, ή δεν ήθελαν απο ιδεολογία να πληρώνουν το τίμημα που αντιστοιχούσε σε αυτό που κατείχαν.
Θεωρώ, οτι όποιος δεν μπορεί νομίμως να κατέχει κάτι, και βρίσκει δικαιολογία για να το αποκτήσει παράνομα, παρανομεί και με κλέβει.
Τον θεωρώ λοιπόν κλέφτη. Απατεώνα, υπεύθυνο για πάρα πολλά απο τα στραβά του τόπου.
Αυτός που δίνει ας πούμε 50ε για να περάσει κτεο είναι απατεώνας, και συνεισφέρει ενεργά
και έμπρακτα στο χάλι της Ελλάδος.
Αυτός που σήκωνε την μπάρα απο τα διόδια, ακριβώς το ίδιο. Ενας κλέφτης που κλέβει μια σοκολάτα απο το περίπτερο και δεν την πληρώνει.
Οχι επειδή δεν έχει, αλλά απο νοοτροπία.
Κλέφτης, απατεώνας, ψεύτης και ψευτόμαγκας..
Οποιος θεωρεί οτι το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο, μπορεί να σταματήσει να κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του. Δεν έχουν όλοι δικαίωμα στο αυτοκίνητο εφόσον δεν μπορούν να το κατέχουν νόμιμα.
Δεν είναι δικαίωμα η κατοχή ενός αυτοκινήτου, ήταν είναι και θα είναι προτέρημα.
Εάν μπορείς το έχεις, εάν δεν μπορείς δεν το έχεις.
Το ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο, επειδή μου πήρε όλες τις οικονομίες ο Στουρνάρας για ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο και έναν γάμο που έκανα, δε σημαίνει οτι έχω το δικαίωμα να αυτοδικήσω και να κλέψω ένα αυτοκίνητο απο μια υπηρεσία του δημοσίου ή τον γείτονα και να το κυκλοφορώ.
Το ότι καταθέτω τις πινακίδες απο το αυτοκίνητο μου, επειδή δεν έχω τα 660 +400 +400 κάθε χρόνο για τέλη ασφάλεια και έκτακτη εισφορά πολυτέλειας, σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κυκλοφορώ.
Εφόσον τα οικονομικά μου φτάνουν για ζάσταβα, με ζάσταβα θα την βγάλω.
Κατανοητό οτι έχουν οι 99% απο αυτούς που θα το διαβάσουν αντίθετη άποψη.
Και σεβαστό..
Κατανοητό οτι έχουν γίνει αδικίες, και σεβαστό. Αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη.
Δεν είναι όλα για όλους, δεν είναι όλοι για όλα..
Οποιος νομίζει οτι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα, ας πάρει το διαβατήριο του και ας πάει στην ευχή του θεού.
Ολος ο πλανήτης μας ανήκει, κάπου θα υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι θα ταιριάξουν.

MZ3 14-05-14 18:51

σεβαστη η αποψη σου και εγω μαζι σου ΑΛΛΑ
εβαλες στον κουβα μερικους τους εχεις ολους το ιδιο αλλα συγχρόνως αφησες
τους πιο πολους απεξω (δεν χώραγαν?) που ολος τυχαιος φταινε και περισσοτερο

Veldrin 14-05-14 19:11

Ωραία όλα αυτά, αλλα αυτοί που πραγματικά έκλεβαν ή λυμαίνονταν τόσα χρόνια είναι ένα μέρος αυτών που σήμερα έχουν να κυκλοφορούν το τάδε ακριβό αυτοκίνητο.

Ναι, φυσικά και πρέπει όλοι να είναι νόμιμοι, αλλά όταν το γύρισες στο ηθικό θέμα, εκεί δεν υπάρχει άσπρο και μαύρο.

Η πηγή του προβλήματος που αναφέρεις είναι τα λεφτά, και τα λεφτά αυτά δε βγήκαν με όμορφες πράξεις σε πολλές των περιπτώσεων.

SUPERCHARGER 14-05-14 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 498035)
Λοιπόν, εδώ ο καλός ο ανακατοσούρας που έχει διώξει με την συμπεριφορά του
500 άτομα, και έχει κατακρίνει άλλα τόσα..
Η προσωπική μου άποψη για μια μετατροπή είναι δεδομένη.
Πρέπει να δηλώνεται κανονικά.
Οτι δεν είναι δηλωμένο, δεν είναι νόμιμο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους.
Ασχέτως απο την συγκυρία των εποχών όπου δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μα μετατροπή
με νόμιμο τρόπο, κατά το παρελθόν, οι 99% των αδήλωτων μετατροπών γινόταν απο άτομα
τα οποία δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα, ή δεν ήθελαν απο ιδεολογία να πληρώνουν το τίμημα που αντιστοιχούσε σε αυτό που κατείχαν.
Θεωρώ, οτι όποιος δεν μπορεί νομίμως να κατέχει κάτι, και βρίσκει δικαιολογία για να το αποκτήσει παράνομα, παρανομεί και με κλέβει.
Τον θεωρώ λοιπόν κλέφτη. Απατεώνα, υπεύθυνο για πάρα πολλά απο τα στραβά του τόπου.
Αυτός που δίνει ας πούμε 50ε για να περάσει κτεο είναι απατεώνας, και συνεισφέρει ενεργά
και έμπρακτα στο χάλι της Ελλάδος.
Αυτός που σήκωνε την μπάρα απο τα διόδια, ακριβώς το ίδιο. Ενας κλέφτης που κλέβει μια σοκολάτα απο το περίπτερο και δεν την πληρώνει.
Οχι επειδή δεν έχει, αλλά απο νοοτροπία.
Κλέφτης, απατεώνας, ψεύτης και ψευτόμαγκας..
Οποιος θεωρεί οτι το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο, μπορεί να σταματήσει να κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του. Δεν έχουν όλοι δικαίωμα στο αυτοκίνητο εφόσον δεν μπορούν να το κατέχουν νόμιμα.
Δεν είναι δικαίωμα η κατοχή ενός αυτοκινήτου, ήταν είναι και θα είναι προτέρημα.
Εάν μπορείς το έχεις, εάν δεν μπορείς δεν το έχεις.
Το ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο, επειδή μου πήρε όλες τις οικονομίες ο Στουρνάρας για ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο και έναν γάμο που έκανα, δε σημαίνει οτι έχω το δικαίωμα να αυτοδικήσω και να κλέψω ένα αυτοκίνητο απο μια υπηρεσία του δημοσίου ή τον γείτονα και να το κυκλοφορώ.
Το ότι καταθέτω τις πινακίδες απο το αυτοκίνητο μου, επειδή δεν έχω τα 660 +400 +400 κάθε χρόνο για τέλη ασφάλεια και έκτακτη εισφορά πολυτέλειας, σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κυκλοφορώ.
Εφόσον τα οικονομικά μου φτάνουν για ζάσταβα, με ζάσταβα θα την βγάλω.
Κατανοητό οτι έχουν οι 99% απο αυτούς που θα το διαβάσουν αντίθετη άποψη.
Και σεβαστό..
Κατανοητό οτι έχουν γίνει αδικίες, και σεβαστό. Αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη.
Δεν είναι όλα για όλους, δεν είναι όλοι για όλα..
Οποιος νομίζει οτι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα, ας πάρει το διαβατήριο του και ας πάει στην ευχή του θεού.
Ολος ο πλανήτης μας ανήκει, κάπου θα υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι θα ταιριάξουν.

εδω φιλε μου μου το χαλασες...............
μου θυμισες Σημιτη, "Ετσι ειναι η Ελλαδα, τι να κανουμε"......

Οχι, δεν θα επιτρεψω σε κανεναν να με κανει να φυγω απο την χωρα μου...
Θα μεινω εδω, και θα παλεψω να γινει και η Ελλαδα μας οπως πρεπει στα θεματα που ο καθε βλαχοδημαρχος που την ειδε υπουργος και οι συμβουλοι του, ακομα να καταλαβουν τι πρεπει να κανουν και πως........
Οποιος εχει βγει απο την Ελλαδα για επαγγελματικους λογους, ξερει στον τομεα του τι παει στραβα στην Ελλαδα..........
Και πρεπει επιτελους ή να αλλαξουν μυαλα, ή να αλλαξουμε αυτους.............

intasg 14-05-14 20:29

Σωστός. Όλοι ξαφνικά την είδαν προύχοντες. Μεγάλα σπίτια, καινούργια αυτοκίνητα, ταξίδια κτλ. Έχεις κύριε; Να τα χαρείς. Δεν έχεις; Προσγειώσου και σταμάτα να το παίζεις πλούσιος.

Fanatic 14-05-14 20:44

Θα συμφωνησω με οσα αναφερει ο rapid.

Επιπλεον να αναφερω οτι οποιος βρισκει τροπο να κλεψει κανει τους υπολοιπους που πληρωνουν (και δεν τους τα δινουν τα λεφτα αλλα τα βγαζουν τιμια και με δουλεια) να ειναι οι μαλακες. Αλλα κλασσικα αυτο συμβαινει χροοοοονια στην Ελλαδα! Οι σωστοι που θελουν να εχουν μια καθαρη συνειδηση και να θεωρουν οτι πραττουν σωστα καταληγουν να ειναι οι χαμενοι και να πληρωνουν τα σπασμενα διοτι ενα καρο αλλοι κανουν κομπινες και λαμογιες. Η μεγαλομανια εφαγε αυτη την χωρα.

Ολοι θελουν να εχουν την αμαξαρα τους, να πανε τις διακοπαρες τους, να φορανε τις ρολογαρες τους και να πετανε λουλουδια στις γκομενιτσες τους στα μπουζουκια...και δεν κρινω οσους το κανουν...μαγκια τους...ΑΜΑ ΜΠΟΡΟΥΝ! Τιμια ομως!! Αμα δεν μπορουν τοτε απλα γ@μ@νε ολους τους αλλους...γιατι για να μπορουν να τα κανουν...ε απο καπου πρεπει να κοψουν...(φ.π.α, σημα τελων κτλ)

Ακους αλλους να λενε οτι δεν θελουν να το δηλωσουν γιατι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να πληρωσουν τα τελη...και απο την αλλη θα ακουσεις να δινουν το ιδιο η και μεγαλυτερο ποσο με τα τελη για να βαλουν ζαντες, ηχοσυστημα, αναρτηση, εναν αραπη να τους κανει αερα και δεν ξερω και γω τι αλλο...αλλα ναι λεφτα δεν υπαρχουν για τα τελη...

Dimzan 14-05-14 21:01

συμφωνω σε ολα, εκτος απο τα διοδια. Ειναι αρχικαραγκιοζηδες με τις τιμες που εβαλαν, και ειδικα για τα διοδια, το κρατος δεν επωφελειται στο παραμικρο απο την υπαρξη τους. Δεν κανει κυκλο το χρημα οπως κανει μεσω αλλης φορολογιας ή μέσω της διακίνησής του σε άλλες αγορές. Τα διόδια όπως έχει η κατάσταση σήμερα έχουν σκόπο να πλουτίσουν τις 5 κλίκες που φρόντισαν να κάνουν τη λειτουργία και τη χρήση τους καθεστώς. Είμαι στο τσάκ να καλύψω πινακίδα στη μηχανή και να αρχίσω να τα πιστολιάζω.

ducatista 14-05-14 21:17

ναι οκ... ωραιο το ποστ ρε παιδια.. αλλα ας μην ξεχναμε οτι το κρατος το ιδιο ειναι κλεφτης... τα αμαξια η μετατροπες τα δανεια και ολα αυτα που μας αναγκασαν(οπου μας αναγκασαν οχι με το πιστολί στο λαιμο αλλα με μαρκετινγκ πλυση εγκεφαλου κτλπ) να παρουμε παλιοτερα υπο αλλες προυποθεσεις (αλλους μισθους διαφορετικη φορολογηση) και τωρα δεν μπορουμε να πληρςσουμε και αναγκαζομαστε και τα δινουμε η μας τα παιρνουν εμεις σε αυτο τι πρεπει να κανουμε? κυριε θεσ σε 5 χρονια να υπερδιπλασιασεις τα τελη? θες να μας τα παιρνεις απο παντου θες παραλογες φορολογησεις? ναι θα σε κλεβω οπυ μπορω αφου πλεον δεν μπορω να ειμαι μαγκας και να σε πληρωνω αφου εσυ και ολα τα στελεχη σου περνατε ζαχαρη και μας κλεβετε αλλα τα δικα σας κολπα λεγονται νομοσχεδια ε και εγω θα σε κλεβω στα κρυφα παντου και στα αμαξια... και το εννοω... οταν αντικειμενικα σε πολλα θεματα ειμαστε ευρωπη και σε αλλα ουγκαντα.. το μονο που δεν διαγπραγματευομαι και για κανενα λογο ειναι η ασφαλειες.. δεν εχεις? κυριε μην οδηγεις...

konoss 14-05-14 21:44

Συνηθως δε γραφω σε τετοια post για αποφηγη παρεξηγησεων ομως τωρα θα κανω μια εξαιρεση .
Αρχικα νομιζω οτι " γερνεις " λιγο στις αποψεις σου . Σε πηραζει καποιος ο οποιος ειχε ενα 316 , 318 και το εκανε 3XX που στο κατω κατω και τα τελη του και την ασφαλεια του πληρωνει ( το οτι σε ατυχημα η' ελεγχο θα εχει απο μικρο εως τεραστιο προβλημα ειναι ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο που δεν ανηκει εδω ) και κανει και καταναλωση σε καυσιμα και αναλωσιμα , σε πηραζει αυτος που σηκωνει την μπαρα στα διοδια και σε πηραζει αυτος που δινει 50 ευρω στο ΚΤΕΟ .
Ομως δεν αναφερεις πουθενα και μαλλον δε σε πηραζουν ολα σχεδον τα δημοσια οχηματα που κυκλοφορουν ανασφαλιστα και σε περιπτωση ατυχηματος βγαινουν και απο πανω . Υστερα , αυτος που σηκωνει τη μπαρα στα διοδια αλλα και αυτος που δε τη σηκωνει ιδη εχει πληρωσει την κατασκευη του εργου ( απο τη στιγμη που ο εκαστοτε εργαλαβος ειχε βαλει λιγοτερο απο 8% ) και το ξαναπληρωνει , αλλα σα να μη φτανει αυτο τους πληρωνει ξανα ( περιπου 1,6 Δις Ευρω ) επειδη λογο " κρισης " εχουν μειωθει οι διελευσεις . Αυτος με τα 50 ευρω στο ΚΤΕΟ , δεν θα εκανε καν την σκεψη αν δεν υπηρχε ο υπαλληλος του ΚΤΕΟ που τα δεχετε με προθυμια , και γενικα δε θα υπηρχε η σκεψη του λαδωματος , λαμογιας αν οι διοικουντες ηταν τυπος και υπογραμμος και οχι μαγκια , κλα_ια κλπ .

kostastnt 14-05-14 21:56

Κάποια πράματα τα θεωρούμε δεδομένα χωρίς όμως να είναι.. Για αυτό για πρώτη διαφορά διαφωνώ με τον rapid..

Το κράτος όλοι έχουμε καταλάβει πόσο "υπέροχα" δουλεύει.. Επειδή ξέμειναν από ρευστό σου λένε, έχεις 2000 κυβικά και πάνω οπότε πλήρωνε τα τετραπλά από το 1600άρι.. Με την ίδια ακριβώς λογικά θα σου πούνε μεθαύριο "αδερφέ είσαι εγκεφαλικά νεκρός, οπότε σε αποσυνδέω και πουλάω τα όργανα σου για 50.000 το κομμάτι".. Ή μπορεί να σου πει: "αδερφέ δεν βγαίνω στα λεφτά.. Θα έρθουν κάτι τουρίστες να πάρουν παρτούζα τη γυναίκα σου για 2000 ευρώ.."

Υπερβολικό αλλά ο νόμος για τα όργανα έχει μισοπεράσει και δυστυχώς δεν μαθεύτηκε ιδιαίτερα.. Το άλλο παράδειγμα υπερβολικό αλλά με τέτοια πιάνεται το νόημα πλέον..

Ιστορικά τα κράτη δημιουργήθηκαν για κάποιους λόγους.. Βασικός είναι να εργάζονται κάποιοι ώστε να οργανώνουν την ζωη των υπολοίπων.. Σε κοινωνικές παροχές, σε διαφορές μεταξύ των απλών πολιτών, να τηρούν την ισονομία κτλ.. Αν πραγματοποιούνταν έστω μία από τις στοιχειώδεις υποχρεώσεις του κράτους τότε όλοι πιστεύω θα βοηθούσαμε.. Όταν δεν δουλεύει ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα όπως θα έπρεπε βάσει λογικής και ξαναλέω ισονομίας τότε καλά κάνει όποιος μπορεί και κλέβει τον κλέφτη..

Fanatic 14-05-14 23:07

Παιδια τα τελευταια χρονια με την κριση εχουν ισοπεδωθει ολα...πλεον ο καθενας χρησιμοποιει το ποσο μας γ@μ@ει το κρατος για να δικαιολογισει την κλεψια του...αλλοι δεν χτυπανε εισητηρια στα ΜΜΜ, αλλοι δεν πληρωνουν διοδια, αλλοι βρισκουν νεους τρόους να μην πληρωνουν φορους...(και δεν μιλαω για αυτους που εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και δεν εχουν ευρω στην τσεπη). Ε λοιπον αν ειναι να το κλεισουμε το μαγαζι...να επικρατει η ανομια και να δικαιολογειται για ολους! Και στο εξωτερικο υπαρχουν παραλογοι νομοι, ομως ο πολιτισμενος κοσμος τους ακολουθει γιατι απλα ειναι ΝΟΜΟΙ! Εγω δεν γουσταρω να παρανομησω ρε φιλε και δουλευω για να τα πληρωσω...δεν μου τα χαρισαν, γιατι δηλαδη να βγαινω ο μαλακας στο τελος. Και ο λογος που το κανω ειναι γιατι εχω πιστη οτι το λιθαρακι μου θα βελτιωσει ΚΑΠΟΙΑ στιγμη την κατασταση...μπορει να μην την γινει ποτε ιδανικη αλλα ολοι θελουμε εστω ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ!

Ο καθενας στην χωρα αυτη κοιταει την παρτη του μονο...ακολουθει και δημιουργει δικους του κανονες...στις εκλογες σε μια βδομαδα παλι ΝΔ θα βγαλετε "πρωτο κομμα" και μετα θα λετε δεν πληρωνω τα διοδια...ε οχι ρε φιλε...

Driver M 14-05-14 23:19

Δηλαδή αν οι κυβερνώντες φτιάξουν ένα νόμο που λέει ότι θα πληρώνουμε 3 χιλιάρικα χαράτσι το μήνα για το σπίτι μας, πρέπει να μείνουμε άστεγοι για να μην είμαστε παράνομοι και γιατί έτσι είναι η ζωή, άδικη?

Τις αδικίες τις αντιπαλεύεις και τους άδικους νόμους (γιατί είναι διαφορετικό πράγμα το νόμιμο με το δίκαιο) οφείλεις να μην τους σέβεσαι.

Υπόψιν, δεν μιλάω για τα αδήλωτα αυτοκίνητα, μιλάω γενικά για το πνεύμα του αρχικού μηνύματος που βάζει πάνω απ'όλα το νόμιμο, αδιαφορώντας με το αν είναι σωστό ή όχι.
Πάνω απ'όλα όμως είναι το δίκαιο, όταν αυτό καταπατείται τότε οτιδήποτε μπορεί να το επαναφέρει δικαιολογείται.

Fanatic 14-05-14 23:27

Κοιτα υπαρχουν σιγουρα βαθμιδες...πιστευω το παραδειγμα που αναφερεις ειναι τραβηγμενη περιπτωση.

Εγω πχ φετος εδωσα για τελη και φορο πολυτελειας κοντα 1300 ευρω. Ενας αλλος μπορει να εχει το Μ3 του δηλωμενο 1600 γιατι δεν γουσταρει να τους τα σκαει...απο την αλλη ομως αυτα τα 1400 που εδωσα εγω για τελη (εννοειται με χαλασε) μπορει να τα χαλασει για λαστιχα και βενζινες και βελτιωσεις...το θεωρεις λογικο αυτο?? Υπαρχει λοιπον το δεν μπορω και υπαρχει το δεν πληρωνω, να γιατι ετσι δεν γουσταρω...

Stunt Mike 14-05-14 23:48

Για μια ακομη φορα ο Rapid Fast ειναι ισοπεδωτικος και σκεφτεται ''αστραπιαιως γρηγορα'' χωρις να αναλυσει ολες τις παραμετρους,παρα μονο επικεντρωμενος σε μερικα παραδειγματα που προσωπικα τον χαλανε.......Συγχωρεσε με φιλε αλλα δεν συμφωνω μαζι σου....
Τους εβαλες ολους στο ιδιο κουβα,χωρις καν μια ευκαιρια απολογιας,μονο και μονο γιατι εσυ ως αλλος Δικαστης το αποφασισες....Και περαν του γεγονοτος οτι αυτα που ειπες,για καποιους ειναι προσβλητικα εως και φασιστικης νοοτροπιας λογια,το οτι εν μερει εχεις δικιο,δεν σε κανει ΔΙΚΑΙΟ...
Στην Ελλαδα των τελευταιων 100 χρονων,ο Ελληνας εμαθε να κλεβει και να εξαπατα το Κρατος για να προστατευθει απο τον παραλογισμο του και την κουτοπονηρια των Κυβερνωντων του,που ομως ανελλιπως ψηφιζει κατα τ'αλλα....Σε αρκετες περιπτωσεις,η ''απατεωνια'' που εσυ κατηγορεις,ειναι απλως αυτοαμυνα σ'εναν παραλογο μηχανισμο που χρονια τωρα αποσκοπει στην εισπραξη φορων και χαρατσιων κι οχι στην ευρυθμη λειτουργια της κοινωνιας.....για να μην το πλατιασω,να σου απαντησω μονο για το θεμα ''Αυτοκινητο'' στην συγχρονη εποχη κιολας....
Το 2002 καταργηθηκαν τα,επι χρονια,παραλογα τεκμηρια και ξυπνησε η αγορα του αυτοκινητου σε ολες τις κατηγοριες...Ο Ελληνας επιτελους αγορασε τα αυτοκινητα που χρονια χαιροντουσαν και οι Ευρωπαιοι εταιροι του....το 2009 μειωσε τους φορους ταξινομησης στα μεγαλα κυβικα ενω τα τελη κυκλοφοριας κυμαινονταν σε,ακομη ανεκτα,επιπεδα.....Ανοδος η αγορα αυτοκινητου,φοροι εισπραχτηκαν....
2 χρονια μετα τα τελη εκτοξευθηκαν,μπηκαν φοροι πολυτελειας στα μεγαλα(??? εδω γελανε ολοι οι Ευρωπαιοι και μη) κυβικα και τεκμηρια δυσβασταχτα και εντελως παραλογα ως προς τον τροπο υπολογισμου τους....
Γνωριζεις πολλες κυβερνησεις ν'αλλαζουν τοσο ραγδαια την φορολογια τους???Και μιλαμε για ΕΝΑΝ μονο τομεα ε??Το ιδιο εγινε στα σπιτια,στον φορο εισοδηματος,στους ελευθερους επαγγελματιες κτλ κτλ κτλ......Και το μνημονιο δεν εχει τελειωμο φιλε.....Θεωρεις κλεφτη τον Ελληνα που εφτιαξε το 316 του 328 και οταν πηγε να το δηλωσει δεν εβγαλε ακρη με τους κηφηνες του Υπουργειου?Κι ευτυχως παρεμεινε 316 και δεν πληρωσε ενα καρο χρηματα για να το κινει,ή επρεπε να το πουλησει για ενα κομματι ψωμι,αφου το κρατος αποφασισε σε μια νυκτα,να του απαξιωσει την περιουσια του???Μηπως ηταν αυτοαμυνα??Αυτος που αποφασισε να μην υποκυψει στην απατεωνια της κυβερνησης και να πληρωνει κερατιατικα,αλλα ως αλλος Τσε Γκεβαρα της αυτοκινησης,εφτιαξε ''μαιμου'' το Μ3 Ε46 του για να κρατησει λιγη χαρα στη ζωη του και μια μικρη επανασταση ζωντανη,ειναι κλεφτης???Μηπως εισαι οπαδος θερμος του Μνημονιου και δεν γουσταρεις την αντισταση??Θες κι εσυ να τα ξεπουλησουμε ολα,στους καρχαριες για να ειμαστε νομιμοφρονες???
Δεν περιμενω αλλα ουτε και θελω να μου απαντησεις φιλε μου και συναδελφε.....Θελω απλως να σκεπτεσαι πολυ πριν βαλεις ολους τους συμπολιτες σου στον ιδιο κουβα,μονο και μονο επειδη ΕΣΥ το αποφασισες....

konoss 14-05-14 23:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 498050)
Παιδια τα τελευταια χρονια με την κριση εχουν ισοπεδωθει ολα...πλεον ο καθενας χρησιμοποιει το ποσο μας γ@μ@ει το κρατος για να δικαιολογισει την κλεψια του...αλλοι δεν χτυπανε εισητηρια στα ΜΜΜ, αλλοι δεν πληρωνουν διοδια, αλλοι βρισκουν νεους τρόους να μην πληρωνουν φορους...(και δεν μιλαω για αυτους που εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και δεν εχουν ευρω στην τσεπη). Ε λοιπον αν ειναι να το κλεισουμε το μαγαζι...να επικρατει η ανομια και να δικαιολογειται για ολους! Και στο εξωτερικο υπαρχουν παραλογοι νομοι, ομως ο πολιτισμενος κοσμος τους ακολουθει γιατι απλα ειναι ΝΟΜΟΙ! Εγω δεν γουσταρω να παρανομησω ρε φιλε και δουλευω για να τα πληρωσω...δεν μου τα χαρισαν, γιατι δηλαδη να βγαινω ο μαλακας στο τελος. Και ο λογος που το κανω ειναι γιατι εχω πιστη οτι το λιθαρακι μου θα βελτιωσει ΚΑΠΟΙΑ στιγμη την κατασταση...μπορει να μην την γινει ποτε ιδανικη αλλα ολοι θελουμε εστω ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ!

Ο καθενας στην χωρα αυτη κοιταει την παρτη του μονο...ακολουθει και δημιουργει δικους του κανονες...στις εκλογες σε μια βδομαδα παλι ΝΔ θα βγαλετε "πρωτο κομμα" και μετα θα λετε δεν πληρωνω τα διοδια...ε οχι ρε φιλε...

Καλα οσοι νομιζουν οτι μονο ο Ελληνας ειναι το λαμογιο μαλλον κοιτουν κατι λαθος , δεν ηταν Ελληνας αυτος που χαλιναγωγησε το Libor αλλα η UBS και το μονο που επαθε ηταν να πληρωσει 1.5 Δις Ευρω ( της κλα_αν τα αρχ_ _ ια με λιγα λογια ) , δεν ηταν Ελληνας αλλα η deutsche bank με τα τοξικα παραγωγα και τα διπλα βιβλια αλλα ουτε μπορεις να πεις οτι ειναι Ελληνες το 10% των Ελβετων φορολογουμενων που φοροδιαφευγει . Επισης η ισονομια που αναφερεις που εφαρμοζετε στο σημερινο συστημα ? Εκτος και αν εννοεις οτι υπαρχει μια ισονομια για τους απλους ανθρωπους και αλλη μια για αυτους που κανουν κουμαντο σε αυτη τη χωρα .

Οποτε εγω εχω να πω φτανει με την καραμελα οτι ο Ελληνας ειναι το λαμογιο , δειτε λιγο ποιο πισω στην ιστορια της Ελλαδος και πειτε μου αν υπηρχαν τα λαμογια που αναφερονται αρκετοι Η' αν τα λαμογια δημιουργηθηκαν μεταγενεστερα γιατι βρηκαν χωρο να υπαρξουν ειτε επειδη οι ελεγχοι γιναν πολυ ελαστικοι ειτε επειδη βολευε να δημιουργηθουν και να υπαρχουν σημερα ωστε λεω εγω τωρα να μπορει να διαιρεθει ευκολοτερα η κοινωνια στο μελλον .

SUPERCHARGER 14-05-14 23:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fanatic (Μήνυμα 498050)
Παιδια τα τελευταια χρονια με την κριση εχουν ισοπεδωθει ολα...πλεον ο καθενας χρησιμοποιει το ποσο μας γ@μ@ει το κρατος για να δικαιολογισει την κλεψια του...αλλοι δεν χτυπανε εισητηρια στα ΜΜΜ, αλλοι δεν πληρωνουν διοδια, αλλοι βρισκουν νεους τρόους να μην πληρωνουν φορους...(και δεν μιλαω για αυτους που εχουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και δεν εχουν ευρω στην τσεπη). Ε λοιπον αν ειναι να το κλεισουμε το μαγαζι...να επικρατει η ανομια και να δικαιολογειται για ολους! Και στο εξωτερικο υπαρχουν παραλογοι νομοι, ομως ο πολιτισμενος κοσμος τους ακολουθει γιατι απλα ειναι ΝΟΜΟΙ! Εγω δεν γουσταρω να παρανομησω ρε φιλε και δουλευω για να τα πληρωσω...δεν μου τα χαρισαν, γιατι δηλαδη να βγαινω ο μαλακας στο τελος. Και ο λογος που το κανω ειναι γιατι εχω πιστη οτι το λιθαρακι μου θα βελτιωσει ΚΑΠΟΙΑ στιγμη την κατασταση...μπορει να μην την γινει ποτε ιδανικη αλλα ολοι θελουμε εστω ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ!

Ο καθενας στην χωρα αυτη κοιταει την παρτη του μονο...ακολουθει και δημιουργει δικους του κανονες...στις εκλογες σε μια βδομαδα παλι ΝΔ θα βγαλετε "πρωτο κομμα" και μετα θα λετε δεν πληρωνω τα διοδια...ε οχι ρε φιλε...

ΑΥΤΟ! ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.....

SUPERCHARGER 14-05-14 23:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από konoss (Μήνυμα 498055)
Καλα οσοι νομιζουν οτι μονο ο Ελληνας ειναι το λαμογιο μαλλον κοιτουν κατι λαθος , δεν ηταν Ελληνας αυτος που χαλιναγωγησε το Libor αλλα η UBS και το μονο που επαθε ηταν να πληρωσει 1.5 Δις Ευρω ( της κλα_αν τα αρχ_ _ ια με λιγα λογια ) , δεν ηταν Ελληνας αλλα η deutsche bank με τα τοξικα παραγωγα και τα διπλα βιβλια αλλα ουτε μπορεις να πεις οτι ειναι Ελληνες το 10% των Ελβετων φορολογουμενων που φοροδιαφευγει . Επισης η ισονομια που αναφερεις που εφαρμοζετε στο σημερινο συστημα ? Εκτος και αν εννοεις οτι υπαρχει μια ισονομια για τους απλους ανθρωπους και αλλη μια για αυτους που κανουν κουμαντο σε αυτη τη χωρα .

Οποτε εγω εχω να πω φτανει με την καραμελα οτι ο Ελληνας ειναι το λαμογιο , δειτε λιγο ποιο πισω στην ιστορια της Ελλαδος και πειτε μου αν υπηρχαν τα λαμογια που αναφερονται αρκετοι Η' αν τα λαμογια δημιουργηθηκαν μεταγενεστερα γιατι βρηκαν χωρο να υπαρξουν ειτε επειδη οι ελεγχοι γιναν πολυ ελαστικοι ειτε επειδη βολευε να δημιουργηθουν και να υπαρχουν σημερα ωστε λεω εγω τωρα να μπορει να διαιρεθει ευκολοτερα η κοινωνια στο μελλον .

Τα μεγαλυτερα λαμογια που ξεπλενουν το χρημα ολου του πλανητη, ειναι αυτοι............

DiMiTrIs_ 15-05-14 01:40

στα διοδια εισαι φαουλ!δεν γινεται πχ εγω να θελω να παω καπου και να με αναγκαζει να ξαναπληρωσω λεφτα ενω εχω πληρωσει φορους-τελη κυκλοφοριας γιαυτο το λογο και οχι μονο αυτο...
και τα λεφτα να τα παιρνουν οι μεγαλοεργολαβοι οι οποιοι εχουν βαλει 5% δικα τους κεφαλαια και τα υπολοιπα ειναι εσπα κρατος ευρωπαικη ενωση και με τα λεφτα απο τα διοδια να βγαζουν κιαλλο κερδος.....δλδ με αλλων τα λεφτα να κανουν δουλειες
μη μιλισουμ για την κορινθου πατρων...εναν χιλιοπληρωμενο δρομο.....να πληρωνουμε παλι πριν ακομα φτιαχτει....
δηλαδη με αυτη τη λογικη επρεπε να πληρωνουμε και τη γεφυρα του ριου πριν φτιαχτει...
δεν γινεται η συμφοιτητρια μου με το σουζουκι αλτο να θελει πηγαινε ελα καλαματα αθηνα 35 ευρω καυσιμα και 30 διοδια....
παντα πληρωνω αλλα η κλεψια ειναι κλεψια....

και να μην φας καθολου ψωμι ζεις....αλλα ειναι ομως αναγνωρισμενο ως κοινωνικο αγαθο....ετσι και τα καυσιμα και οι μετακινησεις....
συμφωνω οτι δεν πρεπει να μην πληρωνουμε αλλα οχι κ να μην διαμαρτυρόμαστε...
δεν πληρωνε καποιο ποσοστο πριν λιγα χρονια διοδια και δεν εγινε τιποτα εν τελη...φανταζεστε η μονη διαμαρτυρια να ηταν στα λογια?θα ηταν τριπλασια τα διοδια...κακως τροπος διαμαρτυρια το να μην πληρωνεις αλλα ειναι μια αντισταση

konoss 15-05-14 02:09

Βεβαια επειδη παντα προσπαθω να ειμαι δικαιος , δε θα μπορουσα να παραλειψω και τα της Ελλαδας .
Οταν μενουν ατιμωρητοι Πρωθυπουργοι και Υπουργοι για ολα τα σκανδαλα που εχουν συμβει , οταν πρωην Πρωθυπουργος ενω θα επρεπε να ειναι φυλακη για εξαπατηση ( στον Πρωθυπουργος της Ισλανδιας επιβληθηκε ποινη , 2 ετη φυλακισης για την κριση του 2008 ) εδινε διαλεξεις και πλεον επανεμφανιζετε στο πολιτικο προσκηνιο , οταν επιβαλονται προστιμα 240 εκατομμυριων για τριγονικες συναλαγες σε μεγαλη πετρελαικη εταιρεια και μετα με παρεμβαση του κυριου Θεωχαρη ( ο οποιος εχει ακομη το θρασος και παραμενει εκει που ειναι αντι να παραιτηθει , ενω σε αλλες χωρες παραιτουνται βουλευτες για 15.000 λιρες ) σβηνετε εν μια νυκτι και δε τρεχει καστανο , οταν η Αγροτικη Τραπεζα περασε στα χερια της Πειραιως παλι σε ενα βραδι και απο τοτε σκοταδι , οταν ολοι οι Ελληνες ενω εχουν διασωσει την Eurobank , αντι να γινει κρατικη , πωληθηκε " υγειεστατη " για κατι δεκαρες , υπαρχουν αμετρητα παραδειγματα που μπορω να αναφερω αλλα νομιζω πως εγινα κατανοητος .

Τοτε πως μπορει να πιστευει καποιος οτι ο μεσος Ελληνας ξυπνησε ενα πρωι και ειπε << Τι θα γινω σημερα ? Τι θα γινω ? Ας γινω λαμογιο.... >>
Σιγουρα και ο απλος πολιτης προσπαθει να κανει και οταν μπορει κανει λαμογιες ΑΛΛΑ βλεπει και κανει , αν ολοι οι κυριοι των παραπανω παραδειγματων ειχαν τιμωρηθει για τις πραξεις τους , δε πιστευω οτι θα υπηρχαν πολλοι που θα σκεφτονταν να παρανομισουν .

Τελος δε μπορουμε να βαπτιζουμε νομο του κρατους ( και αρα παρανομο οποιον τον παραβαινει ) καθε παραλογη νομοθετικη πραξη που ψηφιζετε στη βουλη γιατι υπαρχει κατι που ονομαζετε Συνταγμα της Ελλαδος και το τελευταιο καιρο εχει καταπατηθει ουκ ολιγες φορες . Ουτε μπορουν να θυσιαζουν καποιοι εναν ολοκληρο λαο για να πληρωθουν χρεη που κατα το πλειστον οι ιδιοι πιεζαν να παρουμε , και που σε αυτους πριν 55 χρονια ενω ειχαν διαλησει ολη την Ευρωπη τους διεγραψαν το 50% του χρεους τους .

LEO328 15-05-14 06:28

ενος κακου λεει η παροιμια μυρια επονται...
και το ψαρι βρωμαει παντα απο το κεφαλι...
οποιος καταλαβε καταλαβε..περαστικα μας...

Dim77 15-05-14 07:18

Ο Παναγιώτης έχει δίκαιο. Άλλο είναι το γεγονός ότι σε ένα λαό που τον έχει ρημάξει το κράτος και η εφορία τον κλέβει φανερά, υπάρχει η έμφυτη αντίδραση....

Εγώ περνάω από τα διόδια των Αφιδνών για το ένα σπίτι μου στον Ωρωπό.

Μια ζωή περνάγαμε και πληρώναμε.
Μέχρι και στο απαράδεκτο 2.10 ευρώ για 3.5 χιλιόμετρα εώς την έξοδο.

Στα 3.35 είπα φτάνει.
Δεν πληρώνω διόδια πια. Πηγαίνω από τον παράδρομο 8 στις 10 φορές που δεν βιάζομαι.
Πηγαίνω δε από τον παράδρομο εν γνώση μου ότι είναι χειρότερος ο δρόμος και χαμηλότερη η ταχύτητα και ένα μέρος των διοδίων θα το πληρώσω με άλλο τρόπο (βενζίνη, φθορά, χρόνος κλπ).
Έχω και μηχανάκι σε όλα τα αυτοκίνητα που έχει και χρήματα μέσα. Το αφήνω για ώρες που βιάζομαι ή θα έχει φοβερή κίνηση.
Αλλά το ότι δεν πληρώνω διόδια δε σημαίνει ότι περνάω από τον Εθνικό δρόμο και σηκώνω μπάρα.
Κανονίζω όμως εκεί που θα πέρναγα 100 φορές δίνοντας 210 ευρώ, να περάσω τώρα 5 φορές δίνοντας 17 ευρώ....

Αλλά το ότι σηκώνοντας την μπάρα είναι παρανομία, ναι έχει δίκαιο. Όπως είναι και παράνομες (παράλογες μέχρι σημείου παρανομίας) οι τιμές των διοδίων. Αλλά δε σημαίνει ότι με την δική τους παρανομία νομιμοποιούμε και τη δική μας.

Και για τα τέλη και τα αδήλωτα το ίδιο είναι.
Κάνεις παρανομία. Το ότι το κράτος είναι ΛΑΘΟΣ, δε σημαίνει ότι δεν είναι παράνομο και άδικο για αυτούς που είναι νόμιμοι.

Τέλοσπάντων, όχι ότι έχει και πολύ σημασία.
Ούτε δικάζουμε κανέναν, τη γνώμη του λέει ο καθένας.
Από τους καλύτερους μου φίλους έχει τέτοιο πράγμα. Καλά κάνεις του είπα, άσχετα που εγώ δεν θα το έκανα για τους δικούς μου λόγους.

P.kwstas E36 15-05-14 08:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 498035)
Λοιπόν, εδώ ο καλός ο ανακατοσούρας που έχει διώξει με την συμπεριφορά του
500 άτομα, και έχει κατακρίνει άλλα τόσα..
Η προσωπική μου άποψη για μια μετατροπή είναι δεδομένη.
Πρέπει να δηλώνεται κανονικά.
Οτι δεν είναι δηλωμένο, δεν είναι νόμιμο, με αποτέλεσμα να επιβαρύνει όλους τους υπόλοιπους.
Ασχέτως απο την συγκυρία των εποχών όπου δεν μπορούμε πλέον να κάνουμε μα μετατροπή
με νόμιμο τρόπο, κατά το παρελθόν, οι 99% των αδήλωτων μετατροπών γινόταν απο άτομα
τα οποία δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα, ή δεν ήθελαν απο ιδεολογία να πληρώνουν το τίμημα που αντιστοιχούσε σε αυτό που κατείχαν.
Θεωρώ, οτι όποιος δεν μπορεί νομίμως να κατέχει κάτι, και βρίσκει δικαιολογία για να το αποκτήσει παράνομα, παρανομεί και με κλέβει.
Τον θεωρώ λοιπόν κλέφτη. Απατεώνα, υπεύθυνο για πάρα πολλά απο τα στραβά του τόπου.
Αυτός που δίνει ας πούμε 50ε για να περάσει κτεο είναι απατεώνας, και συνεισφέρει ενεργά
και έμπρακτα στο χάλι της Ελλάδος.
Αυτός που σήκωνε την μπάρα απο τα διόδια, ακριβώς το ίδιο. Ενας κλέφτης που κλέβει μια σοκολάτα απο το περίπτερο και δεν την πληρώνει.
Οχι επειδή δεν έχει, αλλά απο νοοτροπία.
Κλέφτης, απατεώνας, ψεύτης και ψευτόμαγκας..
Οποιος θεωρεί οτι το οικονομικό είναι δυσβάσταχτο, μπορεί να σταματήσει να κυκλοφορεί με το αυτοκίνητο του. Δεν έχουν όλοι δικαίωμα στο αυτοκίνητο εφόσον δεν μπορούν να το κατέχουν νόμιμα.
Δεν είναι δικαίωμα η κατοχή ενός αυτοκινήτου, ήταν είναι και θα είναι προτέρημα.
Εάν μπορείς το έχεις, εάν δεν μπορείς δεν το έχεις.
Το ότι δεν έχω λεφτά να αγοράσω καινούριο αυτοκίνητο, επειδή μου πήρε όλες τις οικονομίες ο Στουρνάρας για ένα σπίτι, ένα αυτοκίνητο και έναν γάμο που έκανα, δε σημαίνει οτι έχω το δικαίωμα να αυτοδικήσω και να κλέψω ένα αυτοκίνητο απο μια υπηρεσία του δημοσίου ή τον γείτονα και να το κυκλοφορώ.
Το ότι καταθέτω τις πινακίδες απο το αυτοκίνητο μου, επειδή δεν έχω τα 660 +400 +400 κάθε χρόνο για τέλη ασφάλεια και έκτακτη εισφορά πολυτέλειας, σημαίνει οτι δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να το κυκλοφορώ.
Εφόσον τα οικονομικά μου φτάνουν για ζάσταβα, με ζάσταβα θα την βγάλω.
Κατανοητό οτι έχουν οι 99% απο αυτούς που θα το διαβάσουν αντίθετη άποψη.
Και σεβαστό..
Κατανοητό οτι έχουν γίνει αδικίες, και σεβαστό. Αλλά η ζωή δεν είναι δίκαιη.
Δεν είναι όλα για όλους, δεν είναι όλοι για όλα..
Οποιος νομίζει οτι σε άλλες χώρες τα πράγματα είναι καλύτερα, ας πάρει το διαβατήριο του και ας πάει στην ευχή του θεού.
Ολος ο πλανήτης μας ανήκει, κάπου θα υπάρχει ένα μέρος όπου όλοι θα ταιριάξουν.

Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο ΑΛΛΑ για να εχω ενα 2.0 και πανω και να πληρωνω νομιμα τα τελη 1500+ ευρο το χρονο ΑΠΑΙΤΩ να περπαταω πανω σε ''πουπουλα'' με το αμαξι μου και οχι να θελω αμορτισερ καθε χρονο,να βλεπω κανονικα ακομα και στο πιο απομονομενο σωκακι τις Ελλαδας το βραδυ.Δεν μιλαμε τι γινεται σε περιπτωση που εγω ειμαι νομιμος με το 2 λιτρακι μου και πλερωνω και τις ασφαλειες μου (φτηνες φτηνες) και ερθει ο καραγκιοζης χωρις καν πινακιδες και πεσει πανω μου...ο χαμενος ειμαι εγω...το ιδιο το κρατος λοιπον δεν νοιαζεται εστω να δικαιολογισει τα τρελα τελη σ'αυτον που τα πληρωνει οποτε..και μην μου πεις οτι με τα τελη αυτα αποκτησαμε πρωτογενες πλαιωνασμα...
αποψη μου παντα αλλα θα γινω νομιμος οταν τα τσουτσεκια τις βουλης θα περνουν βασικο μισθο και θα πληρωνουν τα τελη για τα Μ5 που τους πηγενο φερνουν..εδω ο Λιαπης που αυτος ειχε ανεβασει τα τελη και σιγουρα δεν περνει τον μισθο που περνω,δεν ξερω για εσας,και τι του εκαναν??
Σε μια χωρα μπανανία ολοι γινομαστε πιθηκια εκτος και αν περισευουν σε καποιους η εχουν το ηθικο πατριοτισμο μεσα τους για το Ελλαντα ρε γαμωτο...μπορω να πληρωνω τα τελη αυτου που εχω αλλα απο την στιγμη που δεν εισπρατω ΤΙΠΟΤΑ απο το κρατος οχι δεν τα δινω,θα τα βαλω βενζινη (στο νησι μου 1.86/L η απλη) και θα μου περησεψουν κιολας να παρω πανες :nixweiss:

rapid_fast 15-05-14 09:17

Το όλο κείμενο μου γράφτηκε με αφορμή ένα πραγματικό γεγονός..
Περνούσα τα διόδια Αιγινίου, κινούμενος απο Θεσσαλονίκη προς Κατερίνη.
Ο πίσω μου, με ένα βυσσινί Ε36 316, πέρασε απο την ίδια λωρίδα με εμένα, προσπαθώντας
να με εκμεταλλευτεί για να γλυτώσει τα 2.20€
Ετσι ακριβώς ένοιωσα και πάτησα φρένο.
316, μετατροπή σε Μ3, με πινακίδες, χωρίς να έχει πληρώσει τέλη, χωρίς να το έχει ασφαλισμένο. (απο αυτά που ανακάλυψε η τροχαία)
Οι ποδιές και τα ζαντολάστιχα του κοστίζουν περισσότερο απο το αυτοκίνητο μου.
Οσο και αν με παρακάλεσε, ότι και αν είπε, όσο και αν έβαλε τα κλάματα, ακόμα και όταν
είπε οτι θα μου χαρίσει το αυτοκίνητο του για να μην καλέσω την αστυνομία, εγώ την κάλεσα.
Ηταν μάλιστα τόσο έξυπνος και μάγκας που παρά τα κλάματα, πήγε να την κοπανήσει όταν τηλεφωνούσα δοκιμάζοντας να σπρώξει το αμάξι μου για να απεγκλωβιστεί, μιας και πίσω
είχε νταλίκα.
Αυτό έγινε την Δευτέρα. Σήμερα είναι πέμπτη, έχω αλλάξει τον πίσω προφυλακτήρα και τα 2
αμορτισέρ, και το κόκαλο, και 2 αισθητήρες απόστασης, έχω πληρώσει απο την τσέπη μου
1190 ευρώ μέχρι τώρα, 135 ευρώ την μήνυση αυτός συνελήφθη στα πλαίσια αυτόφωρου για το ανασφάλιστο αυτοκίνητο δεν ξέρω τι άλλα πρόστιμα έχει απο τον ΚΟΚ,
και την Δευτέρα έχει το αυτόφωρο δικαστήριο για την μήνυση μου.
Και συνέχεια τηλεφωνάει να λυπηθώ τα 2 παιδιά του και να αποσύρω την μήνυση γιατί θα τον καταστρέψω..
Οταν δοκίμασε να σπρώξει το αυτοκίνητο μου, με κίνδυνο να το στείλει φάτσα κάρτα στην
νταλίκα που περνάει απο την απέναντι πλευρά τα διόδια (οποιος πέρασε Αιγίνιο καταλαβαίνει τι λέω) και μέσα ήταν η γυναίκα μου αβοήθητη, ήταν καλά??
Και ερωτώ εσάς όλους..
Να αποσύρω την μήνυση επειδή το κράτος τον εξώθησε να... παρανομήσει??
Οχι κύριοι, θα του πάρω και το γάλα των παιδιών του...

tsalin 15-05-14 10:32

OΚ, διαβάζοντας στην αρχή το post σου, είχα και έχω μερικές διαφωνίες που αφορούν γενικά την αντιμετώπιση του νόμου. Ο νόμος δεν είναι θέσφατο και δεν είναι φτιαγμένος για την "γενική" οργάνωση της κοινωνίας, αλλά για την λειτουργία του κράτους, που είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα κατά την γνώμη μου. Οπότε η στάση του καθενός μας απέναντι του εξαρτάται από την στάση που έχει απέναντι στο κράτος γενικά.

Τώρα για το συγκεκριμένο, προφανώς η αδήλωτη μετατροπή είναι πρώτα από όλα αντικοινωνική συμπεριφορά, και όχι γιατί το κράτος χάνει έσοδα, ή γιατί εσύ που μπορεί να είσαι νομοταγής πληρώνεις παραπάνω από κάποιον που δεν είναι, αλλά γιατί πρώτιστα αφορά την ασφάλεια όλων των υπολοίπων που μοιράζονται τον δρόμο. Αδήλωτη μετατροπή κατά την γνώμη μου σημαίνει στις περισσότερες των περιπτώσεων καγκουριά με επικίνδυνα αποτελέσματα για όλους τους υπόλοιπους.

Επίσης, το περιστατικό που περιγράφεις αποτελεί τυπική κουτοπονηριά Νεοέλληνα που δεν έχει ούτε καν τα απαραίτητα για να σηκώσει την μπάρα ρισκάρωντας φωτογραφία και επίσκεψη στο σπίτι. Ανήκει στην ίδια κατηγορία που κάνει ότι κάνει γιατί ΑΥΤΟΣ είναι πάνω από όλους τους άλλους. Είναι το ίδιο είδος ανθρώπου(?) που ΔΕΝ περιμένει στην ουρά, λαδώνει από άποψη και θεωρεί ότι είναι ΜΑΓΚΙΑ η επιβίωση σε βάρος των άλλων. Κυκλοφορεί ανασφάλιστος, όχι γιατί δεν έχει (αδιάφορο αν έχει ή όχι), αλλά γιατί μπορεί και μάλλον θα τον βρεις ολημερίς να ξύνεται στις καφετέρειες της παραλίας (Θεσσαλονίκης ή Αθήνας) κομπάζοντας για τα Χ άλογα της "αμαξάρας" του. Όταν δε ζορίζεται δεν έχει καν την αξιοπρέπεια να πληρώσει τις επιλογές του και βάζει τα παιδιά του μπροστά...

Αυτός λοιπόν ο τύπος, ακόμα και αν έχει θεωρητικοποιήσει τη στάση ζωή του με ένα περιτύλιγμα μιας δήθεν αντίστασης απέναντι στο "κακό" κράτος, είναι αυτός που του δίνει ζωή και ύπαρξη.

SUPERCHARGER 15-05-14 10:33

αυτον να τον πηδηξεις ορθιο για τον χαρακτηρα του, την αντιδραση του και για το ανασφαλιστο και την κουτοπονηρια του.......
Δεν ειναι ολοι ομως ετσι, δεν ειναι αυτος ο κανονας και εσυ πανω στα δικαιολογημενα νευρα σου, βαζεις τους παντες στο ιδιο καζανι......

Εκει ειναι η δικη μου ενσταση.

PANOS320 15-05-14 10:35

Εσύ απλά έπεσες στην περίπτωση. Δεν σημαίνει ότι όλοι είναι ίδιοι και ότι σε αντίστοιχο περιστατικό θα αντιδρούσαν με αυτόν τον τρόπο. Αυτός που σε χτύπησε δεν φοβήθηκε το αδηλωτο,όσο το ανασφάλιστο και τα απληρωτα τέλη.Και με τον τρόπο του το έχεσε τελείως το θέμα. Αλλά και πάλι, με συγχωρείς κιόλας, με τον τρόπο που γράφεις στα διάφορα ποστ δεν μου δίνεις και την εντύπωση του πιο ευελικτου χαρακτήρα. Με το συμπάθιο κιόλας.

rapid_fast 15-05-14 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PANOS320 (Μήνυμα 498080)
Εσύ απλά έπεσες στην περίπτωση. Δεν σημαίνει ότι όλοι είναι ίδιοι και ότι σε αντίστοιχο περιστατικό θα αντιδρούσαν με αυτόν τον τρόπο. Αυτός που σε χτύπησε δεν φοβήθηκε το αδηλωτο,όσο το ανασφάλιστο και τα απληρωτα τέλη.Και με τον τρόπο του το έχεσε τελείως το θέμα. Αλλά και πάλι, με συγχωρείς κιόλας, με τον τρόπο που γράφεις στα διάφορα ποστ δεν μου δίνεις και την εντύπωση του πιο ευελικτου χαρακτήρα. Με το συμπάθιο κιόλας.

Δεν είμαι ευέλικτος χαρακτήρας..
Ούτε έχω ευέλικτα ήθη όμως..
Σωστά το θέτεις, και δεν υπάρχει λόγος να το γράφεις με το συμπάθιο.. Δεν τρέχει τίποτε.
Η πραγματικότητα είναι.. :105whistl

Dim77 15-05-14 11:03

Όσο ψήνεσαι στη ζωή, όντας εντάξει στις υποχρεώσεις σου απέναντι στους άλλους, τόσο μειώνεται η ευελιξία σου στις ατασθαλίες των άλλων....

Fanatic 15-05-14 11:12

Συγνωμη εγω προσωπικα ειτε ζω στην μπανανια ειτε ζω σε ανεπτυγμενη χωρα πιθηκος δεν δεχομαι να γινω. Αν εσας σας αρεσει να λετε οτι γινοσαστε πιθηκοι λογω μπουρδελου κρατους τοτε πολυ φοβαμαι οτι δεν θα αλλαξει τπτ...εμεις οι πολιτες ειμαστε η κοινωνια και κατ' επεκταση εμεις ειμαστε και οι πολιτικοι μας...

Και μην το παιρνει ο καθενας προσωπικα...στο συνολο ο μεσος ορος σκατα ειμαστε. Οταν ολοι εχουν την νοοτροπια της μαζας δεν αλλαζει τπτ...

SUPERCHARGER 15-05-14 11:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 498082)
Όσο ψήνεσαι στη ζωή, όντας εντάξει στις υποχρεώσεις σου απέναντι στους άλλους, τόσο μειώνεται η ευελιξία σου στις ατασθαλίες των άλλων....

μεγαλη αληθεια φιλε..........

m_power_lunatic 15-05-14 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 498082)
Όσο ψήνεσαι στη ζωή, όντας εντάξει στις υποχρεώσεις σου απέναντι στους άλλους, τόσο μειώνεται η ευελιξία σου στις ατασθαλίες των άλλων....

Eίπες μεγααααλη κουβεντα τωρα και σκεφτηκα και εναν πολυ δικο μου ανθρωπο γιατι μπορει να αντιδραει οπως αντιδραει μερικες φορες και εγω μπορει να μην το καταλαβαινω.

Τhanks Dim77!

rapid_fast 15-05-14 12:48

Ενημέρωση για τον μάγκα, απο τον αδερφό μου (Δικηγόρος μου)
880 ευρώ τέλη με προσαύξηση 100%, δηλαδή 1660 ευρώ τον χρόνο για κάθε χρόνο απο τη ημερομηνία ΚΤΕΟ.
2012-2013-2014 3Χ1660=4980
2 Ετη αφαίρεση πινακίδων και άδειας, λόγω πρόκλησης ατυχήματος με ανασφάλιστο όχημα.
2 έτη αφαίρεση διπλώματος οδήγησης.
500 ευρώ πρόστιμο για το ανασφάλιστο όχημα
6 μήνες φυλάκιση χωρίς αναστολή, εξαγοράσιμη προς 32€ την ημέρα.. 5800€
Αυτές είναι οι ποινές για το ανασφάλιστο του οχήματος που έχει προκαλέσει ατύχημα..
Σύνολο 11.300,00€
Καθαρά η ποινή απο το κράτος...
Τα υπόλοιπα απο την μήνυση μου την Δευτέρα....

Υ.Γ. Η ασφαλιστική μου εξέδωσε επιταγή στο ακριβές ποσό της ζημίας χωρίς μείωση παλαιότητας.
(Στο ασφάλιστρο έχουμε κόστος κάλυψης από ατύχημα με ανασφάλιστο όχημα 120€ το χρόνο.)

DiMiTrIs_ 15-05-14 13:05

εσυ δλδ σταματησες για να μην περασει?

P.kwstas E36 15-05-14 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SUPERCHARGER (Μήνυμα 498079)
αυτον να τον πηδηξεις ορθιο για τον χαρακτηρα του, την αντιδραση του και για το ανασφαλιστο και την κουτοπονηρια του.......
Δεν ειναι ολοι ομως ετσι, δεν ειναι αυτος ο κανονας και εσυ πανω στα δικαιολογημενα νευρα σου, βαζεις τους παντες στο ιδιο καζανι......

Εκει ειναι η δικη μου ενσταση.

πολυ σωστος...αν γνωριζεις οτι εισαι παρανομος δεν τσαμπουκαλευεσε ουτε ρισκαρεις για free διοδια,κανεις την κοτα και φυσικα αποφευγεις οσο μπορεις να χρησιμοποιεις το παρανομο οχημα,το εχεις μονο για να πας μεχρι την πιστα να κανεις την κ@υλα σου...οσο για αυτους που αντιλεγουν για την μπανανία και τα πυθικια,οταν το επομενο μνημονιο που θα περασουν στο ''ετσι'' (την ωρα που εμεις θα βλεπουμε στα γερμανοκρατουμενα καναλια κατι ξεμπαρκο) λεει οτι ολοι οι Ελληνες πρεπει να παραχωρισουν τα σπιτια τους στου ''Ευροπαιους'' και παραγωγικους συνταξιουχους,εσεις θα πειτε δηλαδη παρακαλω περαστε?επειδη το λεει το κρατος μας..μην τρελαθουμε....του συγκεκριμενου καλα του εκανες φιλε rapid ειληκρινα...

rapid_fast 15-05-14 14:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DiMiTrIs_ (Μήνυμα 498088)
εσυ δλδ σταματησες για να μην περασει?

Οχι, σταμάτησα αμέσως μόλις πέρασε ο μισός..

alpaneras 15-05-14 14:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 498093)
Οχι, σταμάτησα αμέσως μόλις πέρασε ο μισός..

Εύγε!!!!!!!!

DiMiTrIs_ 15-05-14 14:31

για εμενα ηταν τελειως λαθος αυτο που εκανες πρωτον να θελησεις να αντικαταστησεις τα μετρα που εχει παρει το κρατος για τους παραβατες που ειναι η αστυνομια οι καμερες κλπ κλπ
να βαλεις οπως αποδειχθηκε σε κινδυνο την οικογενεια σου....
αν θελεις μια καλυτερη κοινωνια..αν πχ συμβαλεις εμπρακτα γιαυτο...πχ εισαι ενεργο μελος του χαμογελου του παιδιου,συνεισφερεις στα κοινωνικα παντοπωλεια......στους ερανους της εκκλησιας ναι να το καταλαβω για ενα καλυτερο αυριο να κανεις και αυτο καλα εκανες
....αν ομως πρωτα δεν κανεις τιποτα απο τα παραπανω σε μεγαλο βαθμο και θελησες ετσι ξαφνικα να υπερασπιστεις τα συμφεροντα του μεγαλοεργολαβου (οταν δεν κανεις αλλα πιο απλα και μεγαλυτερης σημασιας πραγματα) αν επιτρεπεις να εκφερω και γω τη γνωμη μου το θεωρω ηλιθιο(και για ενα πραγμα που η κοινωνια νατιδρα και το θεωρει αδικο)
να αρχισουμε αυριο με τη ιδια λογικη εκει που τρωμε στο εστιατορια να περναμε και μια βολτα απο το γραφειο του να ριχνουμε και μια ματια στα φορολογικα βιβλια της επιχειρησης...να περιφρουρουμε καμια τραπεζα και γτ οχι να κυνηγαμε και κανεναν που βουτηξε ριζυ απο το σουπερμαρκετ.....
αλημονο αν αρχισουμε πρωτα να ρουφιανευομαστε ο ενας τον αλλο πριν κανουμε κατι με τον πραγματικο μας εχθρο...μετα ναι πολυ ευχαριστως...

rapid_fast 15-05-14 14:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DiMiTrIs_ (Μήνυμα 498097)
για εμενα ηταν τελειως λαθος αυτο που εκανες πρωτον να θελησεις να αντικαταστησεις τα μετρα που εχει παρει το κρατος για τους παραβατες που ειναι η αστυνομια οι καμερες κλπ κλπ
να βαλεις οπως αποδειχθηκε σε κινδυνο την οικογενεια σου....
αν θελεις μια καλυτερη κοινωνια..αν πχ συμβαλεις εμπρακτα γιαυτο...πχ εισαι ενεργο μελος του χαμογελου του παιδιου,συνεισφερεις στα κοινωνικα παντοπωλεια......στους ερανους της εκκλησιας ναι να το καταλαβω για ενα καλυτερο αυριο να κανεις και αυτο καλα εκανες
....αν ομως πρωτα δεν κανεις τιποτα απο τα παραπανω σε μεγαλο βαθμο και θελησες ετσι ξαφνικα να υπερασπιστεις τα συμφεροντα του μεγαλοεργολαβου (οταν δεν κανεις αλλα πιο απλα και μεγαλυτερης σημασιας πραγματα) αν επιτρεπεις να εκφερω και γω τη γνωμη μου το θεωρω ηλιθιο(και για ενα πραγμα που η κοινωνια νατιδρα και το θεωρει αδικο)
να αρχισουμε αυριο με τη ιδια λογικη εκει που τρωμε στο εστιατορια να περναμε και μια βολτα απο το γραφειο του να ριχνουμε και μια ματια στα φορολογικα βιβλια της επιχειρησης...να περιφρουρουμε καμια τραπεζα και γτ οχι να κυνηγαμε και κανεναν που βουτηξε ριζυ απο το σουπερμαρκετ.....
αλημονο αν αρχισουμε πρωτα να ρουφιανευομαστε ο ενας τον αλλο πριν κανουμε κατι με τον πραγματικο μας εχθρο...μετα ναι πολυ ευχαριστως...

Δεν έχω καμία αντίρρηση να σου είμαι τελείως άγνωστος,
και στο φανάρι να μπαίνω στο ταξί που έχεις ναυλώσει και πληρώνεις,
με σκοπό και να με πηγαίνεις δωρεάν.
Αν ο τύπος ήθελε να περάσει κούτρα, ας πήγαινε δίπλα να περάσει..
Αλλά δεν πήγε, ήρθε πίσω μου, γιατί ήταν πληρωμένο είχε πράσινο φανάρι και δεν τον γράφει η κάμερα επειδή είναι κολλημένος στον προφυλακτήρα μου....
Οχι, δεν πληρώνω για κανέναν μάγκα.

BMW Power 15-05-14 15:19

Αυτοί οι άνθρωποι (σαν αυτό που περιγράφει ο rapid) είναι όσοι μπαίνουν από δεξιά κόβοντας την κυκλοφορία για να στρίψουν πρώτοι στο φανάρι που εσύ περιμένεις ήδη 10 λεπτά τώρα.
Που δεν κάνουν δεξιά όταν δουν ότι έρχεται πιο γρήγορο αυτοκίνητο από το δικό τους γιατί είναι πολύ εγωιστές να παραδεχτούν ότι υπάρχει κάποιος γρηγορότερος ενώ βγάζουν το άχτι τους στους πιο αργούς από αυτούς.
Βρίζουν τους δημόσιους υπάλληλους γιατί δεν δουλεύουν και τους τρώνε τόσα χρόνια τα χρήματα ενώ έχουν βάλει τρελό μέσο (και τελικά τα κατάφεραν) η γυναίκα και ο αδελφός τους να είναι δημόσιοι υπάλληλοι.
Είναι αυτοί που προσπαθούν να "κλέψουν" τους πάντες με όποιο τρόπο μπορούν ενώ ενοχλούνται από τους ελεύθερους επαγγελματίες γιατί δεν μπορούν να κρύψουν και αυτοί όλα όσα βγάζουν.

Έχω άπειρα παραδείγματα να γράψω όπως και πολλοί από εμάς. Όλοι οι προαναφερθείς είναι υπαρκτά πρόσωπα της καθημερινότητάς μου. Τους συναντώ στον δρόμο, στην δουλειά, οπουδήποτε και μετά λύπης μου είμαι πεπεισμένος ότι τέτοιοι άνθρωποι έφεραν την χώρα στο τραγικό σημείο που βρίσκεται σήμερα.

Αυτοί είναι οι κλασικοί νεοέλληνες που δεν έχουν παιδεία να καταλάβουν τα αυτονόητα.
Δεν αναφέρομαι σε σεβασμό προς τους νόμους αλλά σε σεβασμό προς τον συνάνθρωπο.
Λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.

Dimpas 15-05-14 16:15

Εάν το αμάξι ήταν Νόμιμο, αυτό που έκανες δεν θα είχε καμία αξία !
Ούτε τώρα έχει αλλά χρυσώνει το πικρό χάπι να πληρώνει κάποιος διόδια και να μην έχει έναν δρόμο ( έστω της προκοπής ) .
Πραγματικά ναι είναι όλα νόμιμα στην χώρα μας με νόμους φτιαγμένα ψηφισμένα ! Όπως και στην Βόρεια Κορέα όλα με νόμο είναι φτιαγμένα !
Αλλά εμείς πρέπει αν κοιτάμε το καλύτερο και να παραδειγματιζόμαστε από το ανώτερο !
Πχ στον τομέα των δημοσίων έργων δρόμων διοδίων αν δεν μπορούμε να γίνουμε σαν την Γερμανία, σαν την Ιταλία δεν θα μπορούσαμε?
ΝΑΙ και βέβαια θα μπορούσε το σύστημά μας να έχει τον Ιταλικό τρόπο υπολογισμού διοδίων.Αλλά αυτοί που αποφασίζουν( κάποιοι τους έχουν ψηφίσει) ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ όχι ότι δεν μπορούν.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι έθεσες απλά σε κίνδυνο τους δικούς σου και εσένα προσπαθώντας να προασπιστείς τα συμφέροντα των μεγαλοεργολάβων ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτά .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.