BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Μπαξ Νο. 9 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21703)

Dark_Niaou 05-10-09 11:03

Μπαξ Νο. 9
 
Παμε γερά.....

m_power_lunatic 08-10-09 09:33

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Παμε λοιπον.....εμπαξα τακακια γνησια για Μ3 Ε46 απο ebay γνησια ολοκαινουργια 88 ευρω με ταχυδρομικα-ενα 130αρι εχουν εδω-επισης εμπαξα πλαισια πινακιδας εμπρος πισω με logo BMW ///M POWER και επισης εμπαξα σπανιο προσπεκτους πωλησης απο ///Μ3 Ε30 ολα απο ebay.:dance::rockon:

stratos 08-10-09 15:03

Αγόρασα σκάστρες για την μικρή. Έρχονται απο την άλλη μεριά του Ατλαντικού και σύντομα DIY εγκατάσταης

nfot 08-10-09 17:20

@ Stratos : αξιζει να μπουν οι Forge σκαστρες, σε μαμα κινητηρα; Καινουριες ή μεταχειρω;

Αλλαξα ολες τις ασημι επενδυσεις του εσωτερικου με αλλες carbon look, γιατι ηταν πολυ φανταχτερες οι μαμα.

stratos 08-10-09 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nfot (Μήνυμα 328138)
@ Stratos : αξιζει να μπουν οι Forge σκαστρες, σε μαμα κινητηρα; Καινουριες ή μεταχειρω;

Αλλαξα ολες τις ασημι επενδυσεις του εσωτερικου με αλλες carbon look, γιατι ηταν πολυ φανταχτερες οι μαμα.

Οι σκάστρες αλλάζονται κυρίως για λητουργικούς λόγους. Πήγα σε αυτή την κίνηση ύστερα απο αρκετό διάβασμα για τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν σε σχέση με τις εργοστασιακές.

Επέλεξα τισ Forge γιατί επανακυκλοφορούν τον αέρα στο σύστημα και δεν τον εκτονώνουν στο περιβάλλον. Έτσι αποφεύγεται πιθανό "μπέρδεμα" του κινητήρα. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η απόκριση και η ρυθμησιμότητα του γκαζιού. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν lag (μην βαράτε λέμε) όταν πάταγα τέρμα το γκάζι, αλλά ύστερα απο διάβασμα κατάλαβα οτι οι εργοστασιακές σκάστρες λόγω γεωμετρίας αργούν λίγο να κλείσουν με αποτέλεσμα να φαίνεται μια ελάχιστη υστέριση.

Επίσης επιτρέπουν την ρυθμησιμότητα όταν έχεις 1/4 πατημένο το γκάζι και το πατήσεις 3/4. Όχι οτι δεν υπάρχει εξ' αρχής, απλά βελτιώνεται λιγάκι. Όλα αυτά δεν είναι δικές μου παρατηρήσεις αλλά τα διάβασα σε ξένα fora.

Τέλος, δεν κάνουν δυνατό τσάφ - τσούφ όπως κάτι Ιαπωνικά φτερουγοφόρα, αλλά ένα διακριτικό, λιιιιιιγο πιο έντονο σφυριγματάκι απο τις εργοστασιακές.

Μόλις τις παραλάβω και τις βάλω θα σου πώ και τις δικές μου εντυπώσεις.

Αν ενδιαφέρεσαι για μεταχειρισμένες πες μου να σου στείλω με πμ για κάποιον που πουλάει τις δικές του....

nfot 08-10-09 19:48

Ειχα Forge στο Leon και μου αρεσε πολυ το διακριτικο τσαφ που κανουν. Χωρις προγραμμα ομως και με μαμα πιεση, δεν ξερω αν θα ακουω τιποτις.

stratos 08-10-09 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nfot (Μήνυμα 328165)
Ειχα Forge στο Leon και μου αρεσε πολυ το διακριτικο τσαφ που κανουν. Χωρις προγραμμα ομως και με μαμα πιεση, δεν ξερω αν θα ακουω τιποτις.

Δεν είναι το πρόγραμμα και η πίεση τόσο, όσο η εισαγωγή και το φιλτροκούτι που εμποδίζουν τον ήχο. Αλλά ας συνεχίσουμε καλήτερα σε ένα καινούργιο thread την συζήτηση γιατί έχει ψωμί...

Panoz_335i 08-10-09 20:35

Αν περιμενετε να ακουσετε αλλαγη στον θορυβο απο τις σκαστρες Forge θα απογοητευτειτε...
Δεν ακουγεται τιποτα

bill987 14-10-09 16:27

2 Συνημμένο(α)
Για να ακούσω γνώμες........................
Μαύρες ή χρώμιο (καρδιές)?????

stratos 14-10-09 16:30

Πολύ καλές οι καρδιές. Ήρθαν και έδεσαν με το μαύρο χρώμα. Έγινε πολύ επιθετική η μούρη τώρα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.