BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Λάδια (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=136)
-   -   Αλλαγη λαδιων εκτος BMW (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16506)

panagakiss 05-12-08 20:25

Αλλαγη λαδιων εκτος BMW
 
Γεια σας παιδες! Ζητω συγνωμη αν το thread ειναι σε λαθος κατηγορια γιατι μιας και εχει μεν να κανει με αυτοκινητα, δεν εχει να κανει με BMW.
Το θεμα μου ειναι το εξης: Πηρε πριν καποιο καιρο η αδερφη μου ενα OPEL CORSA 1.4 καινουριο του κουτιου. Αυτο που θελω να μαθω ειναι το ποτε πρεπει να αλλαξει λαδια, ποτε συνηθιζεται να αλλαζει ενα καινουριο αμαξι για πρωτη φορα?. Στην αντιπροσωπια ισχυριζονται οτι οι κινητηρες τωρα πια φτιαχνονται τοσο καθαροι που δεν χρειαζονται τοσο γρηγορα αλλαγη λαδιων. Εγω δεν μπορω να πω οτι ειναι λαθος γιατι αυτοι τα ξερουν μακραν καλυτερα απο μενα, απλα θελω να παρω κι αλλες γνωμες για να ειμαι καλυμενος..
Ευχαριστω εκ των προτερων.

BMW-Racing 05-12-08 21:13

Γεια σου,επειδη τα λαδια ειναι φουλ συνθετικα μπορουν να αλλαζονται σε μεγαλυτερα χρονικα διαστηματα (max 2 χρονια ) κ περισσοτερα χλιομετρα.Νομιζω πως κ η opel εχει στα νεα μοντελα ενδειξεις για τα διαστηματα των service,για δες το....

panagakiss 06-12-08 01:20

Να επισημανω πως μιλαω για πρωτη αλλαγη λαδιων. Το λεω γιατι στα πρωτα λαδια μαζευει διαφορα ρινισματα που μενουν στον κινητηρα απο το εργοστασιο οταν φτιαχνεται, και γι αυτο το λογο πρεπει να αλαχτουν πιο γρηγορα απ οτι καθε επομενα λαδια που θα βαλουμε. Το αμαξι εχει γυρω στα 1800-1900 χλμ αυτη τη στιγμη..

george kaleas 06-12-08 03:27

στα 7500 παντα καθε φορα για να εισαι σιγουρος εξαλου ειναι φτινα τα λαδια

God 06-12-08 08:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagakiss (Μήνυμα 237162)
Να επισημανω πως μιλαω για πρωτη αλλαγη λαδιων. Το λεω γιατι στα πρωτα λαδια μαζευει διαφορα ρινισματα που μενουν στον κινητηρα απο το εργοστασιο οταν φτιαχνεται, και γι αυτο το λογο πρεπει να αλαχτουν πιο γρηγορα απ οτι καθε επομενα λαδια που θα βαλουμε. Το αμαξι εχει γυρω στα 1800-1900 χλμ αυτη τη στιγμη..

Πρώτη αλλαγή λαδιών στα 3000χλμ, μετά στα 10000χλμ, μετά ότι αναφέρει ο κατασκευαστής. Μία χαρά θα είναι για στρώσιμο, σίγουρα μπορείς να τα αφήσεις και πολύ παραπάνω αλλά δεν υπάρχει λόγος να μην παίξεις εκ του ασφαλούς.

Chalyps 09-12-08 12:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagakiss (Μήνυμα 237162)
Να επισημανω πως μιλαω για πρωτη αλλαγη λαδιων. Το λεω γιατι στα πρωτα λαδια μαζευει διαφορα ρινισματα που μενουν στον κινητηρα απο το εργοστασιο οταν φτιαχνεται, και γι αυτο το λογο πρεπει να αλαχτουν πιο γρηγορα απ οτι καθε επομενα λαδια που θα βαλουμε. Το αμαξι εχει γυρω στα 1800-1900 χλμ αυτη τη στιγμη..

Δεν παίζει τέτοιο πράγμα έχει ξανασυζητηθεί και εδώ αλλά και σε άλλα φορουμς!
Ρινισματα , γρέζια , κτλ σε σύγχρονες κατασκευές δεν υφίστανται!
Κανενός κατασκευαστή το μάνουαλ δεν προβλέπει ειδική αντιμετώπιση για τα πρώτα χιλιόμετρα!
Αποψη δική μου ακολούθα το manual!
Aν δεν θέλουμε να τηρούμε το μάνουαλ δικαίωμα μας , απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάμε απο άλλους τρίτους συμβουλές? είναι πιο έγκυροι απο opel , ford etc.?
Η πιο σωστή εναλακτική (στην συγκεκριμένη περίπτωση)εάν όχι με το μάνουαλ , κάνω αυτό που με κάνει να αισθάνομαι ωραία.-

panagakiss 09-12-08 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chalyps (Μήνυμα 238061)
Δεν παίζει τέτοιο πράγμα έχει ξανασυζητηθεί και εδώ αλλά και σε άλλα φορουμς!
Ρινισματα , γρέζια , κτλ σε σύγχρονες κατασκευές δεν υφίστανται!
Κανενός κατασκευαστή το μάνουαλ δεν προβλέπει ειδική αντιμετώπιση για τα πρώτα χιλιόμετρα!
Αποψη δική μου ακολούθα το manual!
Aν δεν θέλουμε να τηρούμε το μάνουαλ δικαίωμα μας , απλά δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάμε απο άλλους τρίτους συμβουλές? είναι πιο έγκυροι απο opel , ford etc.?
Η πιο σωστή εναλακτική (στην συγκεκριμένη περίπτωση)εάν όχι με το μάνουαλ , κάνω αυτό που με κάνει να αισθάνομαι ωραία.-

Νταξει ρε παιδια.. μη βαρατε... απλα επειδη παλιοτερα ασχολουμουν και συνεχιζω να ασχολουμε με μηχανες, σκεφτηκα πως θα παιζει το ιδιο γιατι στις μηχανες ισχυει αυτο.. βεβαια θα μου πειτε "τι καθεσαι και συγκρινεις..?" και δικιο θα χετε..απλα ειπα μηπως..:)

Chalyps 10-12-08 09:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panagakiss (Μήνυμα 238082)
Νταξει ρε παιδια.. μη βαρατε... απλα επειδη παλιοτερα ασχολουμουν και συνεχιζω να ασχολουμε με μηχανες, σκεφτηκα πως θα παιζει το ιδιο γιατι στις μηχανες ισχυει αυτο.. βεβαια θα μου πειτε "τι καθεσαι και συγκρινεις..?" και δικιο θα χετε..απλα ειπα μηπως..:)

Δεν βαράμε :hello: ουτε θα ήθελα να κάνω κάποιον να αισθανθεί άσχημα που πόσταρε μία άποψη , αν το έκανα ζητώ συγγνώμη.
Απλά το έμβολο δεν είναι τόρνος να δημιουργήσει γρέζια η ρινίσματα.
Οι ανοχές που δίνεί όντως ο κατασκευαστής για σαζμάν, κινητήρα ελαστικά και ότι αφορά το στρώσιμο του κινητήρα δεν περιλαμβάνει τυχόν ρινίσματα.
Περιλαμβάνει για παράδειγμα την ελαστικότητα των ελατηριών ,την λίπανση, το δέσιμο των συνδέσμων των μερών των ελαστικων μερών κτλ κτλ..

caveman 15-12-08 09:13

Συνήθως οι αντιπροσωπείες δεν βάζουν συνθετικά λιπαντικά αλλά «συνθετικά». Τα πρώτα λάδια ενός κινητήρα σε μερικές αυτοκινητοβιομηχανίες είναι ορυκτελαϊκής βάσης για πιο γρήγορο στρώσιμο(το συνθετικό το παρατείνει). Έτσι αλλάζεις στα 3000 χλμ τα πρώτα (στο λέει όμως) πάντα με φίλτρο. Επειδή όμως ο κινητήρας κρατάει 1 λίτρο λάδι στα 10000 χλμ αλλάζεις ξανά ώστε να γίνει πλήρης η αλλαγή του λιπαντικού και να αποκτήσεις το λιπαντικό φιλμ που σου προσφέρει μιας εγνωσμένης αξίας και φήμης λιπαντικό. Οι επόμενες αλλαγές ανάλογα με τη χρήση που γίνεται και το περιβάλλον.
Ή ότι λέει το μανουάλι αλλά σε αυτό δε μιλάνε μόνο οι μηχανικοί της εκάστοτε βιομηχανίας, μιλάει και το «μάρκετινγκ». Προσωπικά ακούω τους μηχανικούς και τους παρασκευαστές λιπαντικών. Δηλαδή μέγιστο 10000χλμ (ανάλογα τη χρήση) ή εξάμηνο.

wind/fire 15-12-08 13:31

επειδη ειχα corsaki αλλαζε οταν λεει το book service,και μονο.δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαζεις απο μονος σου συντομοτερα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.