BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Έλεος-60 Ευρώ για μία λάμπα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5433)

ks50:50 07-09-06 09:37

Έλεος-60 Ευρώ για μία λάμπα
 
Έχω ένα compact E46 sports ti, αυτό με τις μπλε λάμπες στα πίσω φανάρια.Μου κάηκε μία λάμπα των stop οπότε πάω σήμερα στο Σπανό να την αντικαταστήσω. Και εκεί παθαίνω το σοκ. Μου λέει ότι δεν βγαίνουν ξεχωριστές λαμπες αλλά πρέπει να πάρω όλο το ντουί καινούργιο με κόστος 60 ευρώ:eek: . Δηλαδή όποτε καίγεται λάμπα 60 ευρώ η ταρίφα. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω τέτοια λάμπα?

alexk 07-09-06 09:48

1 Συνημμένο(α)
Καλημέρα!

Δυστυχώς σε αυτά τα φανάρια, οι λάμπες των stop είναι κολλημένες με κόλληση επάνω στην πλακέτα του φαναριού. Η bmw δίνει ανταλλακτικό την πλακέτα με όλες τις λάμπες μόνο.
Η μόνη περίπτωση είναι να βρεις μια λάμπα στο εμπόριο, και να ξεκολλήσεις την παλιά λάμπα και να κολλήσεις τη νέα, με ηλεκτρονικό κολλητήρι.

Βλέπε και φώτο πως είναι οι λάμπες.


ΥΓ : Στο Σπανό είχαν δίκιο και μην είμαστε πάντα προκατελημένοι ότι θέλουν να μας φάνε τα χρήμματα

ΝΙΚΟΣ Z3schnitzer 07-09-06 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk
ΥΓ : Στο Σπανό είχαν δίκιο και μην είμαστε πάντα προκατελημένοι ότι θέλουν να μας φάνε τα χρήμματα

:dblthumb2 Symfwnw mazi sou. Sorry gia ta greeklish.

ks50:50 07-09-06 10:02

Δε το είπα αρνητικά για τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία απλώς είναι απαράδεκτο να θες 60 ευρώ για μία λάμπα. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω άλλη?

bmwlover 07-09-06 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ks50:50
Δε το είπα αρνητικά για τη συγκεκριμένη αντιπροσωπεία απλώς είναι απαράδεκτο να θες 60 ευρώ για μία λάμπα. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω άλλη?

Η μονη λυση ειναι να ψαξεις στα παλια και να αγορασεις ενα ολοκληρο φαναρι και καθε φορα που θα σου καιγετε μια λαμπιτσα να καθεσε με το κολητηρι και να την αλλαζεις.
Δεν νομιζω να υπαρχει πιο οικονομικη λυση :nixweiss:

rapid_fast 07-09-06 11:12

1 Συνημμένο(α)
Κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις...

alexk 07-09-06 11:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast
Κάθε νόμισμα έχει 2 όψεις...

Παλικάρι, αυτό είναι το νορμάλ φανάρι :chair:
Το compact του ks φοράει το χρωμίου.

ΥΓ : κάτι ξέρουμε και εμείς ;)

Geo_3D 07-09-06 11:21

Βασικα αυτο το πραγμα με την κολλημενη λαμπα στο ντουι δεν συμβαινει μονο στα πισωφαναρα τα δικα σου,αλλά και αλλου.
Ενδεικτικα θα πω οτι πριν απο λιγο καιρο αλλαξα τις ψειρες λαμπες στα τασακια.Και επειδη ηταν και αυτες κολλημενες,αλλαχτηκαν μαζι με το ντουι που ειχαν.Συνολο 7+7=14 ευρω.........για 2 ψειρες.......

rapid_fast 07-09-06 11:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk
Παλικάρι, αυτό είναι το νορμάλ φανάρι :chair:
Το compact του ks φοράει το χρωμίου.

ΥΓ : κάτι ξέρουμε και εμείς ;)

δε λέω δεν ξέρεις...
απλά υπάρχουν 2 επιλογές..
1) να αγοράσει την λάμπα απο το άλλο φανάρι και να την κολήσει (3ευρω κάνει)
2) Να αγοράσει όλη τη βάση απο το άλλο φανάρι, μιας και είναι ολοιδια διαστασιολογικα...

alexk 07-09-06 11:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast
δε λέω δεν ξέρεις...
απλά υπάρχουν 2 επιλογές..
1) να αγοράσει την λάμπα απο το άλλο φανάρι και να την κολήσει (3ευρω κάνει)
2) Να αγοράσει όλη τη βάση απο το άλλο φανάρι, μιας και είναι ολοιδια διαστασιολογικα...

1. Λάμπα, ίσως βρει στο εμπόριο και μπορεί να την ξεκολλήσει και κολλήσει. Σωστά μιλάς σε αυτό (ο αδερφός μου πάντως, δεν έχει εντοπίσει ακόμη, μιας και έχει ψάξει το θέμα).
2. Το φανάρι είναι χρωμίου και το κρύσταλλό του διάφανο. Η λάμπα έχει εξωτερικά μπλε χρώμα, και όταν ανάβει φέγγει με κόκκινο. Δεν είναι ίδια με την κλασσική λευκή λάμπα.

Κοίτα την φώτο να δεις για τι φανάρι πρόκειται


ΥΓ : ks50:50 άν βρεις λάμπα, παρακαλώ να μας ενημερώσεις, γιατί θέλω και εγώ για τον αδερφό μου


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.