BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=99)
-   -   TUNING Ν/Α S54 (M3 E46) (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=5956)

EVANGELOS 31-10-06 15:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 82059)
Το αυτοκίνητό μου φορούσε Hamann χταπόδι, καταλύτες και x-pipe και τελικό Eisenmann. Η απόδοση αφορά το δικό μου αυτοκίνητο το οποίο ήταν US Spec. Απο την εισαγωγή δεν είδα τίποτα.

1) Πως και us spec ??? που το βρήκες ????

2) Ποιά εισαγωγή δοκίμασες ???

3) Προφανώς έκανες dyno before-after και είδες τα +15hp με εξαγωγή και τίποτα με εισαγωγή.

Έχουμε περίπου την ίδια άποψη (εσύ βέβαια έμπαξες πρώτα ...) και εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός στα aftermarket για τον s54 ... ακόμα και οι Αμερικάνοι (αρχι-ΜΠΑΞΤΕΡΣ μεν αλλά δεν πετάνε λεφτα δε) είναι ψιλο-αρνητικοί σε n/a Upgrades με τόσο μικρά results.

Θα κάνω ένα search και για exhaust λοιπόν... και θα post-άρω results

Panoz 31-10-06 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS (Μήνυμα 82065)
1) Πως και us spec ??? που το βρήκες ????

2) Ποιά εισαγωγή δοκίμασες ???

3) Προφανώς έκανες dyno before-after και είδες τα +15hp με εξαγωγή και τίποτα με εισαγωγή.

Έχουμε περίπου την ίδια άποψη (εσύ βέβαια έμπαξες πρώτα ...) και εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός στα aftermarket για τον s54 ... ακόμα και οι Αμερικάνοι (αρχι-ΜΠΑΞΤΕΡΣ μεν αλλά δεν πετάνε λεφτα δε) είναι ψιλο-αρνητικοί σε n/a Upgrades με τόσο μικρά results.

Θα κάνω ένα search και για exhaust λοιπόν... και θα post-άρω results

1) Δούλευα Αμερική 4 χρόνια και το έφερα με μετοικεσία.

2) Hamann σε συνδυασμό με πρόγραμμα, όπου είδα μείωση απόδοσης. Μετά με GruppeM και μαμά πρόγραμμα το setup είχε την ίδια απόδοση με το εργοστασιακό. Το συμπέρασμά μου για την εισαγωγή: μπάζεις ένα K&N φιλτράκι και τέρμα.

3) Για τα πάντα έκανα dyno πριν και μετά. Τα +15 τροχό είναι με εξάτμιση μόνο και το υπόλοιπο αυτοκίνητο εργοστασιακό.

EVANGELOS 31-10-06 15:31

Για αυτό τον πάω τον άνθρωπο από την πρώτη μέρα τεκμηριωμένες απαντήσεις ... Thanks Πάνο ...

greekm3 31-10-06 16:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Panoz (Μήνυμα 81934)
Θα ξαναπώ την άποψή μου και θα ξαναγίνω κουραστικός....(ίσως και κακός).

Το Μ3 δεν αξίζει να το πειράξεις ατμόσφαιρα. Τα χρήματα που θα δώσεις θα είναι πολλά και τα ωφέλη μικρά. Δε πιστεύω ότι υπάρχει καλύτερα βελτιωμένος κινητήρας απο του CSL, ούτε και πιστεύω ότι μπορείς να πας πάνω απο 360 hp χωρίς να κάνεις το αυτοκίνητο αγωνιστικό.

Θες να το τουμπανιάσεις? Βεβήλωσε το με υπερτροφοδότηση.

Το Μ3 δεν φτιάχτηκε για κόντρες.
Θες κοντράδικο? Πάρε ένα EVO και τουμπάνιασέ το να μη σε περνάει κανείς. Αλλού είναι τα χαρίσματα του Μ3.

Δε νομίζω επίσης ότι κανένας απο εμάς έχει υπερβεί τα όρια ενός αυτοκινήτου 340 ίππων και χρειάζεται παραπάνω.

Αφήστε λοιπόν τα αυτοκίνητα ήσυχα και κοιτάξτε να εξερευνήσετε τα οδηγικά όριά τους. Σας διαβεβαιώ ότι θα χαλάσετε λιγότερα χρήματα και θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο.

Για τους νέους, τα παραπάνω δε τα βγάζω απο το κεφάλι μου. Ήμουν κάτοχος Μ3 και είχα κάνει τα πάντα. Τα συμπεράσματά μου ήταν τα εξής:

1) Χταπόδια, καταλύτες και εξάτμιση: +13 hp τροχό και πακέτο οι ωτοασπίδες.
2) Μια καλή ανάρτηση είναι ότι πρέπει. (χωρίς υπερβολικό χαμήλωμα και το εμπρός μέρος να είναι 1cm χαμηλότερα απο το πίσω).
3) Εάν γίνεται συχνή χρήση πίστας, ένα καλό σετ φρένα χρειάζεται οπωσδήποτε. Ακόμα και αυτό που έκανε ο Strax (δίσκοι CSL και σκληρά τακάκια) είναι ένα σοβαρό upgrade.

Αν γίνουν τα παραπάνω, το αυτοκίνητο θα είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ.

συμφωνω απολυτα με τον πανο...τα ποσα ειδικα που πρεπει να "χωσεις" ξεπερνουνε σε καποιες περιπτωσεις ακομη και την βελτιωση μιας πορσε και με μικροτερα οφελη...εμενα με ειχε "κουρασει" το θεμα βελτιωση και ειχε καταντησει εμμονη ιδεα....εκτος απο το θεμα αναρτηση,εκει οντως αξιζει να ασχοληθειται..κριμα που δεν προλαβα να "μπαξω" μια ground-control η ohlins στο δικο μου...

EVANGELOS 01-11-06 11:20

5 Συνημμένο(α)
Aκολουθώντας το δρόμο σκέψης του Πάνου πάρτε και ιδέες για την εξαγωγή :

3ος Σταθμός λοιπόν η SUPERSPRINT http://www.supersprint.com/homeuk.htm

A) Διατήρηση stock header (χταπόδι-Manifold) , μεταλλικοί καταλύτες (787502) + Χ-pipe (μεσαίο) Φ76mm (757513) + rear muffler race (τελικό) (044006) 4x80mm. gain +10hp (341.4hp@7650 , 38.55 kgm@4840)

B) Step header (χταπόδι 6-2-1) (044001) (οχι 6-4-2 Νίκο!!!) + αγωνιστικοί καταλύτες (044002) + x-pipe (787513) + rear muffler street (757509) 2x150x70. gain + 21.3 hp (353.3hp @ 7870 , 38.39kgm @ 4910)

Γ) όπως το Β) αλλά με τελικό race (044006) 4x80 gain 21 hp (352.7 @ 7945 , 38.62 kgm @ 4945)

Και να φώτο με τα συμπράγκαλα ....

streetracing 01-11-06 11:54

γενικα προτιμω τη Milltek.
www.milltek.co.uk
αν κ δεν την ακουμπαω τη δικη μου την οεm.

EVANGELOS 01-11-06 12:08

3 Συνημμένο(α)
Πάρτε και για 4η επιλογή EISENMANN (το τελικό του Νίκου)http://www.eisenmann.co.uk/application.shtml

NICK_M3 01-11-06 12:15

αυτα που αναφέρεις πιο πάνω τα έχω δει και εγώ
το step design χταπόδι που πάει πακέτο με συγκεκριμένους καταλύτες κάνει τρομακτικό θόρυβο!!!!!
ουτε για συζήτηση στον δρόμο!!!!!
επίσης μην εμπιστεύεσαι και πολύ τα διαγράματα που έχει στην σελίδα!!!!
έχω καταλύτες μεσαίο και τελικό και η διαφορά με πρίν είναι ελάχιστη....ΜΟΝΟ το χταποδάκι αξίζει σαν αγορα αλλα ο θορυβος ανεβαίνει πολύ και δεν ξέρω αν τελικά θες το Μ3 σου να ακούγεται τόσο πολυ...

με το set up το δικό μου και σε ταξίδι αν "υποχρεωθείς" να κινηθεις με το όριο ταχύτητας το βουητό είναι πάρα πολύ μεγάλο....!!!!
μόνο πάνω απο τις 3χιλ στροφές "ηρεμεί" η κατάσταση κάπως....

τώρα οσον αφορά την βελτίωση σαφέστατα ατμοσφαιρικά δεν κερδίζεις πολλά πράγματα αλλά μένεις ατμόσφαιρα....
για αυτό το πήρες άλλωστε...!!!!

με κάποιο compressor kit ( aa, ess, dinnan, vf ) πας σίγουρα παρα πολύ ψηλα σε άλογα αλλά πραγματικά δεν ξέρω αν είναι για το Μ3 αυτή η κατασταση...
όταν το δοκιμάσω θα σου πώ.....:):):)

προσωπικά μετά απο 1 χρόνο τελειώνω σε λίγο το αμαξι και τότε θα τα βάλω κάτω να δω ποσα χάλασα και τι κέρδισα....μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει λογαριασμό γιατί θα με πιάσει το κεφάλι μου.....!!!!:(

αλλά να σου πω και κάτι ακόμη....
δεν με νοιάζει τι κέρδισα....
με νοιάζει που το έφτιαξα
που ασχολήθηκα πραγματικά με την βελτιωσή του
που είναι κάπως διαφορετικό απο τα υπόλοιπα...

δεν με νοιάζει αν είναι τρελά γρήγορο ( αν πάρεις evo και χαλάσεις τα ίδια λεφτά σε σύνολο τότε θα είσαι άνετα κοντα στα 650-700hp.....)

με νοιάζει όμως
να πατάει
να σταματάει
να ακούγεται το ουρλιαχτό της εκει ψηλά στις 8200

και με νοιάζει να το κοιτώ όλη μέρα και να λέω ναι το έκανα με κόπο ιδρώτα στεναχώρια και λεφτα που δεν μου περίσευαν και δεν μου περισεύουν...

αυτά με νοιάζουν εμένα και όχι αν θα χαλάσω λεφτα για το αυτοκίνητο να γίνω ξαφνικα ο γίος του ανέμου και να περνάω τον κοσμο απο πάνω....

το κάνει ο καθένας για παρτη του και για την τρέλα του να πεί στον εαυτό του και στον εγκεφαλό του οτί είναι "βελτιωμένο"....

αυτα!!

EVANGELOS 01-11-06 12:35

Όσον αφορά την εξαγωγή το 99% τον ενδιαφερομένων συμφωνούν ότι ΔΕΝ δίνει ... ο Πάνος όμως (που δεν έχει και λόγω αφού το Μ3 του το έχει ήδη πουλήσει) επιμένει ότι κέρδισε 15 hp τροχό (και τον πιστέυω).... Βέβαια είχε το Αμερικάνικο που έχει πνιγμένη εξαγωγή ... οπότε τα +15hp το φέρνουν πάνω κάτω στα euro spec...

Στο Thread εγώ απλά ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ... γενικά τα πράγματα είναι όπως νομίζω όλοι συμφωνούμε ΔΥΣΚΟΛΗ η ΒΕΛΤΙΩΣΗ σε Μ3 Ε46 με n/a εφαρμογές....

p.s. Στο άλλο thread " FAQ M3 E46" θα ποστάρω στοιχεία με το βάρος των διάφορων ανταλακτικών του Μ3 να δούμε από που γίνεται να "κερδιθεί" κανά Kgr...
Όποιος έχει ΕΠΙΣΗΜΑ ή ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΑ στοιχεία για το βάρος oem ή aftermarket ανταλλακτικών ας βοηθήσει...

alexk 01-11-06 12:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 (Μήνυμα 82212)
αυτα που αναφέρεις πιο πάνω τα έχω δει και εγώ
το step design χταπόδι που πάει πακέτο με συγκεκριμένους καταλύτες κάνει τρομακτικό θόρυβο!!!!!
ουτε για συζήτηση στον δρόμο!!!!!

off topic και συγγνώμη γι'αυτό
Ούτε συζήτηση για το δρόμο???? Νίκο, το δικό σου δεν ακούγεται???

Πρώτη φορά ακούω Μ3 Ε46 να κάνει τόσο δυνατό και τόσο ωραίο ήχο σαν το δικό σου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.