BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ΛΑΔΙΑ 5w30 Η 10w40 ? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28141)

mitsos09 29-05-11 14:29

ΛΑΔΙΑ 5w30 Η 10w40 ?
 
Καλησπέρα σας , σε όλους ,
μια ερωτήσουλα θα ήθελα να κάνω?
Έχω πάρει μια Ε46 ti Compact του 2003 1600 κ. εδώ και 2 μήνες , (και γενικότερα είμαι πολύ χαρούμενος, είναι ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα.) αλλά πρέπει να του κάνω service σιγά σιγά .
Το πρόβλημα μου είναι ότι ο προκατοχός μου το πήγαινε μόνο στον Σφακιανάκη (στην κηφισιά)
και του βάζανε λάδια μόνο 5w30 , αλλά όλοι μου λένε να μην βάλω 5w30 αλλά να βάλω 10w40 , γιατι λένε ότι εδώ στην Ελλάδα μας επειδή έχουμε πιο υψηλές θερμοκρασίες είναι καλύτερα για τον κινητήρα.
Τα 5w30 ναι μεν τα προτημάει η ΜΑΜΑ αλλά υποτίθεται ότι είναι για την Γερμανία καλύτερα αυτά τα λάδια , και ότι θα καιονται πολύ πιο γρήγορα .
Μήπως μπορειτε να με βοηθήσετε ?
Ευχαριστώ πολύ.

God 29-05-11 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mitsos09 (Μήνυμα 428933)
αλλά όλοι μου λένε να μην βάλω 5w30 αλλά να βάλω 10w40 , γιατι λένε ότι εδώ στην Ελλάδα μας επειδή έχουμε πιο υψηλές θερμοκρασίες είναι καλύτερα για τον κινητήρα.

56 φορά που το λέω...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...741#post422741

Μας έγιναν όλοι επιστήμονες και βγάζουν πορίσματα για το τι είναι καλό και τι όχι...

0W40, 5W40 και 5W30 με έγκριση LL04 κάνουν για τον κινητήρα σου, τίποτα άλλο.

mitsos09 29-05-11 14:52

Σε ευχαριστώ πολύ .
Και εγώ το ίδιο πίστευα .
Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ .
Καλο απόγευμα.

giannis 116 29-05-11 23:33

Σωστος ο GOD! Λογικα τον Ν45Β16 εχει το αυτοκινητο σου το οποιο ειναι ιδιο μοτερ με του 116 μου. Κι εγω λαδια βαζω SAE 5W30 και τιποτ'αλλο οσο ειμαι Ελλαδα και τ αμαξι μια χαρα ειναι, και ουτε καιει λαδι παρολο το σκισιμο που τρωει χειμωνα καλοκαιρι.

ThaNOS E46coupe 30-05-11 00:03

και εγω 5w/30 εβαλα φουλ συνθετικα παντα με προδιαγραφες LL04. Ο προηγιυμενος ιδιοκτητης εβαζε νομιζω 0/40, θα τα εβαζα και εγω αλλα απ τη στιγμη που λειτουργει αψογα και με αυτα, παρολα τα 180.000 χλμ δεν τα αλλαζω. Για να ρωτησω ομως και κατι,..Πειραζει που εβαλα λαδια no name? Comma λεγονται...

God 30-05-11 05:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 428951)
Για να ρωτησω ομως και κατι,..Πειραζει που εβαλα λαδια no name? Comma λεγονται...

Δεν είναι no-name, είναι Comma. Από την στιγμή που έχουν την έγκριση του κατασκευαστή, δεν πα να τα λένε και Teleia, μία χαρά κάνουν.

Καλό θα ήταν να παίρνετε λιπαντικά που βρίσκονται εύκολα όμως γιατί αυτό που δεν κάνει καλό είναι να αλλάζει η μάρκα συχνά καθώς κάθε λάδι έχει δικά του συστατικά και πολλές φορές το νέο λάδι όταν είναι νέας εταιρίας καθαρίζει το φίλμ της προηγούμενης για να κάνει το δικό της, προκαλώντας (θεωρητικά) μικρο-φθορά στο ενδιάμεσο.

ThaNOS E46coupe 30-05-11 15:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 428958)
Δεν είναι no-name, είναι Comma. Από την στιγμή που έχουν την έγκριση του κατασκευαστή, δεν πα να τα λένε και Teleia, μία χαρά κάνουν.

Καλό θα ήταν να παίρνετε λιπαντικά που βρίσκονται εύκολα όμως γιατί αυτό που δεν κάνει καλό είναι να αλλάζει η μάρκα συχνά καθώς κάθε λάδι έχει δικά του συστατικά και πολλές φορές το νέο λάδι όταν είναι νέας εταιρίας καθαρίζει το φίλμ της προηγούμενης για να κάνει το δικό της, προκαλώντας (θεωρητικά) μικρο-φθορά στο ενδιάμεσο.

ναι μάνο μου το είχα διαβάσει αυτό με το φίλμ. εγώ πάντως τα βρίσκω πολύ έυκολα τα comma.κ απ τη στιγμή που είμαι ευχαριστημένος λέω να συνεχίσω με αυτά!!!!!!! το no name το έγραψα επειδή δέν είναι τόσο γνωστά όπως πχ τα castrol!!!

bimmer-corfu 30-05-11 15:20

5-30 βάζω στο Ε92 χωρίς πρόβλημα, μην ακούς απο εδώ και απο εκεί

mitsos09 30-05-11 21:24

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
ο κινητήρας μου είναι N40 πάντος.
Καλά είναι τέλειο αυτό το forum .
Καλο σας βράδυ .

Έχεις δίκιο bimmer-corfu ότι να'νε μου λένε .

takis1983 30-05-11 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 428951)
και εγω 5w/30 εβαλα φουλ συνθετικα παντα με προδιαγραφες LL04. Ο προηγιυμενος ιδιοκτητης εβαζε νομιζω 0/40, θα τα εβαζα και εγω αλλα απ τη στιγμη που λειτουργει αψογα και με αυτα, παρολα τα 180.000 χλμ δεν τα αλλαζω. Για να ρωτησω ομως και κατι,..Πειραζει που εβαλα λαδια no name? Comma λεγονται...

δεν ειναι κ τοσο αγνωστα! βγαζει κ βαλβολινες αυτη η εταιρια κ εχει κ σε μυστισια sae! τα φορανε κ μερικα γαλλικα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.