BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=79)
-   -   Vishnu PROcede σε 335 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22518)

stratos 21-11-09 22:56

Vishnu PROcede σε 335
 
Αφού εγκατέστησα τον παράλληλο εγκέφαλο της Vishnu tuning PROcede Rev. 2 Canbus στο αυτοκίνητο μου είπα να κάνω μια δοκιμαστική βόλτα και να βγάλω ένα πρόχειρο βιντεάκι να δούμε τι κάνει.

Το αυτοκίνητο φοράει τον πιο επιθετικό χάρτη stage 1 για εγοστασιακή εξάτμηση. Δεν έχουν γίνει άλλες μηχανικές αλλαγές εκτός απο τα diverter valves (σκάστρες κλειστού κυκλώματος) της Forge motorsport που δεν βοηθάνε στην αύξηση της ιπποδύναμης.

Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζεται η επιτάχυνση απο τα 40 km/h στα 220 km/h....

http://www.youtube.com/watch?v=l86CEIp4CW4

sm6 21-11-09 23:19

καλοριζικο το μαραφετι, αλλα δεν καταλαβαινω τι το ιδιαιτερο δειχνει το βιντεο (εκτος της καταναλωσης των 39,5 λιτρων, αν ειδα σωστα) και, τι θελεις να πεις...

stratos 21-11-09 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sm6 (Μήνυμα 342858)
καλοριζικο το μαραφετι, αλλα δεν καταλαβαινω τι το ιδιαιτερο δειχνει το βιντεο (εκτος της καταναλωσης των 39,5 λιτρων, αν ειδα σωστα) και, τι θελεις να πεις...

Δεν θέλω να πώ τίποτα... Απλά να δούμε πώς επιταχύνει απο ρολαριστές με το μαραφέτι πάνω...

Καλά θα ήταν να έκανα και ένα πάτημα με το stock πρόγραμμα για να μπορούσαμε να δούμε διαφορές...

Μέτρησα έτσι πρόχειρα με το χρονόμετρο 11 sec για 100 - 200, με τις αλλαγές να γίνονται χαλαρά (κρατούσα τιμόνι και κινητό με το ένα χέρι) και έχωντας και συνοδηγό...

Απλά κουβέντα να γίνεται φίλτατε :bigthumb:

GREY 21-11-09 23:43

Στρατο αν επιτρεπεται ποσο σου στοιχισε και τι διαφορα εχεις σε δυναμη-ροπη;
Το τελευταιο καιρο μου εχουν μπει διαολοι να μπριζωσω τον πατερα μου και να το γαργαλησουμε..
Επειδη ομως δεν εχω επαφη με τον κοσμο της βελτιωσης ειναι αξιοπιστο ολο αυτο;

z3 2.2 22-11-09 00:32

Δε φτανει που ειναι κακασχημο...δε παει κιολλας....:rofl2:

sm6 22-11-09 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από z3 2.2 (Μήνυμα 342870)
Δε φτανει που ειναι κακασχημο...δε παει κιολλας....:rofl2:

το τι παει και το τι δεν παει ειναι σχετικο δημητρη.
πριν 1-2 μερες μπηκε ενας φιλος και ειπε οτι το 316 του σκαβει... (σε σχεση με αυτο που ειχε πριν προφανως).
χθες ενας αλλος φιλος στεναχωρηθηκε, επειδη παρα τους εκκεντροφορους και το κοντο διαφορικο που φορεσε στο Μ6 του, εφαγε 3 καροτσες απο σταση...

στρατο, εμεις απο το βιντεο δεν μπορουμε να δουμε τη διαφορα που ενιωσες εσυ...
αν θελεις να το μοιραστεις μαζι μας παρουσιασε το καπως αλλιως με περισσοτερες λεπτομερειες, ωστε να καταλαβουμε...:dblthumb2

stratos 22-11-09 15:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sm6 (Μήνυμα 342878)
το τι παει και το τι δεν παει ειναι σχετικο δημητρη.
πριν 1-2 μερες μπηκε ενας φιλος και ειπε οτι το 316 του σκαβει... (σε σχεση με αυτο που ειχε πριν προφανως).
χθες ενας αλλος φιλος στεναχωρηθηκε, επειδη παρα τους εκκεντροφορους και το κοντο διαφορικο που φορεσε στο Μ6 του, εφαγε 3 καροτσες απο σταση...

στρατο, εμεις απο το βιντεο δεν μπορουμε να δουμε τη διαφορα που ενιωσες εσυ...
αν θελεις να το μοιραστεις μαζι μας παρουσιασε το καπως αλλιως με περισσοτερες λεπτομερειες, ωστε να καταλαβουμε...:dblthumb2

Η αλήθεια είναι οτι η αίσθηση είναι υποκειμενική. Ύστερα απο 5500 km συνήθισα το αυτοκίνητο απο πλευράς δύναμης οπότε έπρεπε είτε να κάνω περισσότερες δοκιμές απο πλευράς κρατημάτων είτε να αυξήσω λίγο την ισχύ και την ροπή. Το γεγονός οτι λείπω αρκετό καιρό στο εξωτερικό με οδήγησαν στην δεύτερη λύση μιας και δεν έχω την ευκαιρία να "προπονηθώ".

Αρχικά το αυτοκίνητο μου φάνηκε δυνατό, υπερβολικά για την ακρίβεια αφού σε καθημερινή βάση το πιο δυνατό που είχα οδηγήσει ήταν το C 200 comp. Ακόμα και τώρα το χρησιμοποιώ με τον εργοστασιακό χάρτη για πολλούς λόγους όπως μειωμένες φθορές και χαμηλότερη κατανάλωση. Έτσι και αλλιώς δεν μου αρέσει να πηγαίνω τάπα συνέχεια για την ασφάλεια μου.

Μπορεί να σου ικανοποιήσει όλα τα γούστα, είτε αυτά είναι βόλτα είτε γρήγορη διαδρομή. Και εκεί είναι το μυστικό του. Δεν είναι κοντράμαξο λόγω του αυξημένου του βάρους και το κατ'εμένα λίγο μακρύ βήμα που έχει. Το στήσιμο του και το πάτημα του μπορούν να σου χαρήσουν μια πολύ γρήγορη και απολαυστική διαδρομή, είτε περιλαμβάνει ευθείες είτε στροφές.

Εδώ έρχεται και η δύναμη. Θα με πείτε πλεονέκτη, απαιτητικό ή μ..... αλλά η δύναμη του είναι ικανοποιητική ώς ένα σημείο. Περίμενα πριν το πάρω οτι θα ήταν ένα γρήγορο αυτοκίνητο αλλά το περίμενα πιο δυνατό. Δεν περίμενα οτι θα ξήλωνε την άσφαλτο αλλά οτι θα με κόλαγε ικανοποιητικά στο κάθισμα με δευτέρα και τρίτη. Δεν ήταν αυτό που περίμενα άσχετα με το τι ένιωθαν οι συνοδηγοί μου. Το τράβηγμα του ήταν δυνατό ακόμα και με 6 και δεν χρειαζόταν να κατεβάσεις σχεδόν πουθενά ταχύτητα εκτός αν ήθελες να ξεκολλήσεις το πίσω μέρος κάποιες φορές. Τα πρόσπεράσματα γίνονταν αβίαστα φυσικά...

Πλέον το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε σε αυτό που ήθελα, και μάλιστα γίνεται κατ' επιλογή μου επιλέγωντας 1 απο τους 3 χάρτες που έχω φορτώσει. Ναι, πλέον έχει την δύναμη που ζητούσα. Πάλι δεν ξηλώνει την άσφαλτο αλλά μπορώ και προσπερνάω με την σκέψη και μόνο. Δεν χρειάζεται κατέβασμα για να ξεκολλήσει και έχει εξαφανιστεί αυτό το μικρό κόμπιασμα όταν πατάς τέρμα το γκάζι. Πλέον έχει αρχίσει να γίνεται επικύνδηνο για τα μέτρα μου. Πλέον νιώθω το έντονο κόλλημα στο κάθισμα και πρέπει να δείς το κοντέρ για να καταλάβεις πόσο αβίαστα έχει μαζέψει χιλιόμετρα. Τα εντυπωσιακά του φρένα αρχίζουν να φαίνονα ισάξια την δύναμης.

Αυτό προσπαθώ να δείξω μέσα απο το βίντεο, και τώρα που το σκέφτομαι είναι άκυρο μιας και δεν υπάρχει σύγκριση με το πώς ανέβαζε πιο πρίν. Δεν είναι εύκολο να καταλάβει κάποιος αυτό το αίσθημα εκτός και αν οδηγήσει η συνοδηγήσει το αυτοκίνητο. Πόση διαφορά κάνει το διπλό πάτημα του DTC για την επιλογή του επιθετικού χάρτη σε σχέση με πρίν και πόσο έχει βελτιωθεί με το σχετικά μικρό ποσό που επένδυσα.Τα 100-200 έτσι πολύ πρόχειρα με εντελώς χαλαρές αλλαγές και με συνοδηγό έρχονται σε 11 δευτερόλεπτα. Πιστεύω μπορώ να φτάσω τα χαμηλά 10άρια...

Σίγουρα η αίσθηση δεν συγκρίνεται με αυτή που μπορεί να προσφέρει ένα διαμάντι V10 αλλά σίγουρα εμένα ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου για την ώρα. Απλά ήθελα να μοιραστώ την χαρά μου και μια δοκιμή που έκανα για το πώς ανεβάζει το μοτέρ με το βίντεο που ανέβασα.

Ελπίζω τώρα φίλε Στάθη να σε κάληψα λίγο καλήτερα...

stratos 22-11-09 15:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GREY (Μήνυμα 342860)
Στρατο αν επιτρεπεται ποσο σου στοιχισε και τι διαφορα εχεις σε δυναμη-ροπη;
Το τελευταιο καιρο μου εχουν μπει διαολοι να μπριζωσω τον πατερα μου και να το γαργαλησουμε..
Επειδη ομως δεν εχω επαφη με τον κοσμο της βελτιωσης ειναι αξιοπιστο ολο αυτο;

Το θέμα αξιποπιστίας είναι ένα ρίσκο το οποίο το υπολόγισα πρίν το κάνω. Υπάρχει μια μικρή περίπτωση να εμφανίσει άμεσα πρόβλημα με τους πολλαπλασιαστές και απο την στιγμή που θα αντικατασταθούν δεν ξαναεμφανίζεται. Το να δουλεύεις συνέχεια με δυνατό χάρτη σίγουρα απιβραχύνεις την διάρκεια ζωής των τουρμπινών και σίγουρα άλλων αναλώσιμων όπως συμπλέκτης και τακάκια φρένων.

Για μένα είναι ένα βήμα που αξίζει με το παραπάνω. Ξεδιπλώνει όλες τις χάρες του αυτοκινήτου και αυτό το νεύρο που του έλειπε πιο πρίν...

Όσο αφορά τιμές και τοποθέτηση δεν έχεις παρά να επικοινωνήσεις με τον Νίκο (γράφει εδώ με το ψευδώνυμο M3EST) της Speed and Style και να σε ενημερώσει εκείνος για τιμές, εγκατάσταση και διαθεσημότητα του προϊόντος.

Εγώ ανέλαβα να το παραγγείλω και να το εγκαταστήσω μόνος μου με ότι ρίσκο και αν συνεπάγεται αυτό...

gant 22-11-09 16:09

Σημασία έχει πως με την βελτίωση αυτή είσαι ευχαριστημένος σε σχέση με το πριν και το απολαμβάνεις.
Εύχομαι να μη σε παρουσιάσει τίποτα.

E36 RULES!! 22-11-09 16:12

Kαλορίζικο μαν!!!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.