BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Γιατι μονο run flat στη σειρα 1 κ οχι σημβατικα ελαστικα ? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21889)

angel4 15-10-09 13:42

Γιατι μονο run flat στη σειρα 1 κ οχι σημβατικα ελαστικα ?
 
Tο ερώτημα το θετω γιατι ενδιαφερομαι να περασω χειμερινα ελαστικα στο bmw 116i επειδη μενω σε ορεινη περιοχη της ελλαδος και τα λαστιχα παντος καιρου δεν επαρκουν και ειναι απαρετητα τα χιονολαστιχα. Στην αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι το αυτοκινητο μου φοραει μονο run flat , για πιο λογο αυτο ? θελώ την βοηθεια απ οποιον γνωριζει κατι πανω σε αυτο το θεμα και αν εχει να μου προτεινει κατι που θα συμφερει επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα,ευχαριστω εκ των προτερων...

peter79 15-10-09 13:44

1. μπορείς να βάλεις και συμβατικά χειμερινά
2. γιατί δεν βάζεις χειμερινά RFT όπως έκανα εγώ;

angel4 15-10-09 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peter79 (Μήνυμα 330304)
1. μπορείς να βάλεις και συμβατικά χειμερινά
2. γιατί δεν βάζεις χειμερινά RFT όπως έκανα εγώ;

τα run flat ειναι πολυ πιο ακριβα απο τα συμβατικα
για παραδειγμα τα χειμερινα με διαστασεις που θελω εγω 195/55 r16 σε run flut της gooyear η της pirreli θα μου στοιχισουν 700 με 800 ευρω
εσυ ποια εβαλες ?

peter79 15-10-09 14:17

Continental Wintercontact 810 TS Sport 205/55/16

540 Ευρώ

αλλά να ξέρεις οτι μπορείς να βάλεις και συμβατικά ελαστικά στο αμάξι σου...

nickvas19 15-10-09 14:20

φιλαρακο...ειμαι αυτος που δοκιμασε...και δεν θελω να δοκιμασεις εσυ για τους εξης λόγους

1ον καθε runflat έχει και προστασια απο πεζοδρομιο για να μην παρεις καμια ζάντα στο χερι εκτος και αν βαλεις συμβατικο με τετοια προστασια δλδ πάλι στο 800αρι...

2ον ασφαλεια...αμα σκασει με 200 το συμβατικο αντε γεια

3ον κρατημα...βάζω πιεσεις τρελες και ακομα δεν εχω το κρατημα που ειχα...και ουτε θα το έχω...

μετανιωσα που έβαλα συμβατικα ...το μονο θετικο ειναι οτι δεν κοπανανε...που συμαινει οτι ειναι πιο ελαστικα στην λακουβες που σημαινει οτι χανεισ σε αισθηση

angel4 15-10-09 14:31

Απ οτι φιανεται run flat θα επιλεξω και ας δωσω και κατι παραπανω. peter79 σε πολυ καλη τιμη τα πηρες , μεχρις στιγμης εχουν καλες αποδωσεις τα continental σε χιονι βρεγμενο οδοστρωμα κτλ ?

bimmer-corfu 15-10-09 14:31

φίλε τεχνικά δεν υπάρχει πρόβλημα στο να πας απο runflat σε συμβατικά (τα runflat βγαίνουν και σε χειμερινά).

Απλά να ξέρεις ότι αν βάλεις συμβατικά θα έχεις καλύτερη άνεση και λιγότερο κοπανημα (σίγουρο αυτό) αλλά απο την άλλη κάποιοι λένε (όπως ο φίλος πριν) ότι χάνεις σε αίσθηση και ότι σε οριακές συνθήκες δεν πάει τόσο καλά το αμάξι γιατί η ανάρτηση σου είναι σχεδιασμένη για runflat που έχουν σκληρά πλαινά.

Δεν θα σου πω τι να κάνεις, είναι ανάλογα το τρόπο οδήγησης και το τι θέλει ο καθένας αλλά αν βάλεις συμβατικά πάρε και ένα κτι επισκευής με κομπρεσοράκι (κόστος 70-150 Ευρώ) ώστε να επισκευάσεις το ελαστικό αν χρειαστεί

peter79 15-10-09 14:33

έχουν τις καλύτερες κριτικές σαν ελαστικά...

σε αίσθηση φοβερά... μένει να τα δοκιμάσουμε και σε χιονακι....


:drive2::drive2:

angel4 15-10-09 14:48

εγω ειμαι απο κοζανη και συντομα θα εχουμε χιονακι , και πολυ μαλιστα ! πρεπει να την ψαξω γρηγορα την δουλεια με τα ελαστικα πριν αρχισουν οι χιονοπτωσεις γιατι οι παγωνιες εδω αρχισαν. 7 βαθμους εχει σημερα κ τα ξημερωματα πεφτει ακομα χαμηλοτερα. Φιλε bimmer-corfu πιστευω οτι καλα ειναι να τοποθετουμε αναλογα με τις προτιμησεις του κατασκευαστη γιαυτο πολυ σωστα το εθεσες οτι μπαινουν και τα συμβατικα αλλα ο κατασκευαστης πρωτεινει run flat αλλα οπως μας ειπε και ο φιλος nickvas19 ποθ τοποθετησε συμβατικα και εχει αρνητικη γνωμη για τα συμβατικα το αποτελεσμα απ οτι καταλαβα ειναι run flat!

bimmer-corfu 15-10-09 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από peter79 (Μήνυμα 330326)
έχουν τις καλύτερες κριτικές σαν ελαστικά...

σε αίσθηση φοβερά... μένει να τα δοκιμάσουμε και σε χιονακι....


:drive2::drive2:

απο θόρυβο σε υψηλές ταχύτητες και κράτημα σε στεγνό?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.