BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά X - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=94)
-   -   Δεν τραβάει!!! Πρόβλημα Ρυθμιστή Αέρα? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26589)

Toli67 22-11-10 13:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 403042)
Σε ποιά πόλη είναι ο μηχανικός που πάς φίλε??

Στη Λάρισα.

Dimzan 22-11-10 13:54

Να πω κατι λιγο ασχετο??

Μηπως εχει θεμα το πετρελαιο που βαζεις? Φιλτρο καυσιμου εχεις αλλαξει ποτε η δεν προβλεπεται για τα πετρελαια?

Γενικα η λογικη ειναι η εξης.

-Εχουμε σωστη συμπιεση σε ολους του κυλινδρους?
-Εχουμε σωστη ροη αερα σε καθε κυλινδρο?
-Εχουμε σωστη αναλογια καυσιμου σε καθε κυλινδρο?

Το πρωτο μαλλον ειναι ρητορικο
Το δευτερο αν μας διαβεβαιαωσεις πως η τουρμπινα ειναι οκ και σηκωνει πιεση δεν εχουμε λογο να μην το πιστεψουμε
Οποτε μενει το τριτο. Η σειρα τροφοδοασιας ειναι: τρομπα βενζινης->σωληνωσεις->φιλτρο βενζινης->σωληνωσεις->μπεκ ψεκασμου

Μπορει δηλαδη να μη φταινε τα λαδια και οι αραιες αλλαγες αλλα να εχεις προβλημα στην τροφοδοσια


ΥΓ την αποδοση ριχνει και πιθανο προβλημα στην εξαγωγη αλλα ειναι σπανιο εφοσον εισια σε εργοστασιακη μορφη και με τοσα λιγα χλμ

Toli67 22-11-10 14:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 403050)
Μηπως εχει θεμα το πετρελαιο που βαζεις? Φιλτρο καυσιμου εχεις αλλαξει ποτε η δεν προβλεπεται για τα πετρελαια?
......................
Το δευτερο αν μας διαβεβαιαωσεις πως η τουρμπινα ειναι οκ και σηκωνει πιεση δεν εχουμε λογο να μην το πιστεψουμε


Dizman

Δεν θυμάμαι αν έχω αλλάξει Φίλτρο καυσίμου. Γενικά ότι προβλεπότανε τους έλεγα να το αλλάξουν. Θα το κοιτάξω όμως στο αυτοκίνητο όπου κρατάω κάποιες σημειώσεις για το τι κάνω και θα σου πω.

Όσο για το πετρέλαιο έβαζα τις περισσότερες φορές από ένα συγκεκριμένο ανεξάρτητο πρατήριο που είναι κοντά μου και έχει και πολύ κίνηση (σε πελάτες). Βέβαια έχω βάλει και σε πολλά άλλα ιδιαίτερα όταν έιμαι εκτός.
Μετά το "περιστατικό" βάζω σε ένα άλλο BP για το οποίο τα αδέλφια μου, που είναι ταξιτζήδες, μου είπαν ότι έχει καλό πετρέλαιο. Αν και πιστεύω ότι και το το ελεύθερο πρατήριο καλό πρέπει να ήταν, άλλαξα πρατήριο για σιγουριά.

Μέχρι τώρα το άφηνα, άναβε λαμπάκι ρεζέρβας και μετά το γέμιζα. Ο μηχανικός μου είπε να μην το αφήνω τόσο πολύ και να το γεμίζω μόλις πάει στη μέση. Λές να έχει μπουκώσει το φίλτρο επειδή το άφηνα να φτάνει στη ρεζέρβα?

Όσο αν είναι ΟΚ η τουρμπίνα θα σου το βράδυ καθώς σε λίγο θα πάω μια βόλτα από το συνεργείο και θα τους ρωτήσω.
Ευχαριστώ πάντως για το post σου. Ηταν χρήσιμο για το προς τα που να κατευθυνθώ.

Dimzan 22-11-10 14:54

Τιποτα μακαρι να λυσεις γρηγορα το προβλημα σου. Μηχανικος δεν ειαμι αλλα εχω καποιες γνωσεις.

Η τρομπα ειναι ευκολο να τσεκαριστει στο συνεργειο. Αυτο που σου ειπε ο μηχανικος σου να μην το αφηνεις πολυ αδειο εχει δικιο. Η τρομπα βενζινης οταν δε βρισκει καυσιμο λειτουργει συνεχομενα ωστε να εξασφαλισει την απαραιτητη πιεση στο κυκλωμα τροφοδοσιας και να μη μεινουν απο καυσιμο τα μπεκ. Οποτε αν πεσει παρα πολυ η σταθμη λειτουργει συνεχει και καιγεται.

Μπορει σε εσενα το χαμηλο τραβηγμα να οφειλεται σε μειωμενη αποδοση της τρομπας. Νομιζω ομως οτι τα ντιζελ εχουν ακομα μια τρομπα υψηλης διοτι τα μπεκ πετρελαιου ψεκαζουν με πολυ μεγαλυτερη πιεση απο οτι τα μπεκ βενζινης.


Το φιλτρο καυσιμου ειναι κι αυτο γενικα ευκολο να ελεγχθει αν και στο Χ3 δεν εχω ιδεα που βρισκεται.

Τα μπεκ ειναι δυσκολο να ελεγχθουν και επισης ειναι και ακριβα σαν ανταλλακτικο (απο οσο γνωριζω απο τα ταξι τουλαχιστο). Συχνα πυκνα ειναι η αιτια για δυσλειτουργια στα ντιζελ.

rapid_fast 22-11-10 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Toli67 (Μήνυμα 403049)
Στη Λάρισα.

Αν σε βγάλει ο δρόμος καθημερινή απο τη Θεσσαλονίκη, σφύρα μου..

strof 22-11-10 19:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Toli67 (Μήνυμα 403049)
Στη Λάρισα.

Στον Θάνο;

rapid_fast 22-11-10 20:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Toli67 (Μήνυμα 403048)
Rapid_Fast
έχεις κάποια ιδιαίτερη σχέση με τα αυτοκίνητα? Είσαι μηχανικός?

Μήπως μπορείς να εξηγήσεις γιατί συνεχίζει να ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα? Φοβάμαι μήπως είναι κάτι άλλο που "απορυθμιζει" το όλο σύστημα και απλά το αποτέλεσμά του είναι να δίνει "ερέθισμα" στον ρυθμιστή αέρα.

Εδώ να σημειώσω ότι αφου είδαμε ότι και με τον καινούριο ρυθμιστή αέρα είχαμε τα ίδια συμπτώματα, συμπεράναμε ότι δεν φταίει ο ρυθμιστής αλλά το μπούκωμα που είχε επέλθει στην πολλαπλή. Τελικά μετά το καθάρισμα του κινητήρα κρατήσαμε για καμιά εβδομάδα τον καινούριο ρυθμιστή και μετά ξαναβάλαμε πάλι πάνω τον παλιό ρυθμιστή (είχε 300Ευρώ). Όπως αναβε και έσβυνε το λαμπάκι με τον καινούριο το ίδιο ακριβώς γινότανε και με τον παλιό. Από τράβηγμα το ίδιο καλά και οι δύο, για να μην πω ότι ο παλιός (που είχε από τη μάνα του) πήγαινε και λίγο καλύτερα.

Υπάρχει περίπτωση να ήταν και οι δύο ελλατωματικοί και τελικά να είναι όντως χαλασμένος ο ρυθμιστής που φορά?
Φοβάμαι ότι αν συνεχίσω να το κυκλοφορώ με το ρυθμιστή (ή ότι άλλο είναι) να μη δουλεύει σωστά, θα ξανασυμβεί το ίδιο μπούκωμα στον κινητήρα.

Τι καταγράφει σαν βλάβη??
Μπορεί στο κλείσιμο της πολλαπλής εισαγωγής, να μην πάτησε καλά κάποιο o-ring
και να ρουφάει αέρα..

Toli67 24-11-10 02:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimzan (Μήνυμα 403050)
Φιλτρο καυσιμου εχεις αλλαξει ποτε η δεν προβλεπεται για τα πετρελαια?
.........
Το δευτερο αν μας διαβεβαιαωσεις πως η τουρμπινα ειναι οκ και σηκωνει πιεση δεν εχουμε λογο να μην το πιστεψουμε

Φιλτρο καυσίμου έχω αλλάξει 2 φορές. Η Τελευταία στα 76000χλμ.

Ο Μηχανικός μου είπε ότι η τουρμπίνα είναι ΟΚ. Θα του το έβγαζε στον "εγκέφαλο" άν είχε κάποια βλάβη.

Μου είπε να το αφήσω λίγο ακόμα να δω πως θα παει κα μετά αν είναι θα βγάλει τον ρυθμιστή αέρα και τη βαλβιδα αναθυμιασεων να τα καθαρίσει μήπως καθαρίζοντας ο κινητήρας από το "μπούκωνα " άφηνε τίποτα υπολέιματα τα οποία ίσως έχουν επηρεάσει τον ρυθμιστή και γι' αυτό ανάβει το λαμπάκι.

Όταν το κάνει θα σου γράψω.

x3tasos 09-01-11 10:46

Φιλε μου βρηκες ακρη με το προβλημα σου? Το ιδιο αντιμετωπιζει και ενας φιλος μου. Δεν εχει ομως καμια μειωση στην αποδοση. απλως αναβει και μετα απο καποια χλμ σβηνει!!!

Toli67 09-01-11 15:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από x3tasos (Μήνυμα 409390)
Φιλε μου βρηκες ακρη με το προβλημα σου? Το ιδιο αντιμετωπιζει και ενας φιλος μου. Δεν εχει ομως καμια μειωση στην αποδοση. απλως αναβει και μετα απο καποια χλμ σβηνει!!!

Τάσο
Τελικά το πήγα στην BMW γιατί δεν μπορούσα να το βλεπω με αναμένο το λαμπάκι ενώ παράλληλα αρχισα να καταλαβαίνω πάλι να αρχίζει να μην τραβάει.
Μου είπαν ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την τουρμπίνα (αστοχία υλικού). Για να γίνει μου είπαν ότι χρειάζεται αλλαγή Τουρμπίνας (1500Ε), τα 4 μπεκ (4 χ 600 = 2400Ε) και κάτι άλλα ψιλά. Σύνολο υλικά και εργασία 4500Ε.

Έγραψα emai στην BMW Hellas και ΒΜW Γερμανίας με το σκεπτικό ότι η μη καλή λειτουργία της τουρμπίνας προυπήρχε και στα 80000χλμ σταδιακά δημιούργησε το όλο πρόβλημα. Μου απάντησαν ότι καθώς έχουν παρέλθει τα 2 χρόνια της εγγύησης, απλώς συμπαρίστανται στη λύπη μου και τίποτα άλλο. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ. (Προσωπικά έμαι πολύ απογοητευμένος και απο το αυτοκίνητο και από το Service και από after sale support της BMW και τους το έγραψα στο email)

Η Τουρμπίνα και τα μπεκ υπ 'οψιν καθαρίζονται. Είχα βρει ένα συνεργείο που ασχολείται με turbo και είχα αποφασίσει να το πάω σ' αυτόν να τα καθαρίσει.

Όταν όμως πήγα να το πάρω από την BMW (πλήρωσα 300Ε μόνο για να το ψάξουν και να μου πουν τι έχει) ο ηλεκτρολογος της BMW μου εξήγησε ότι είναι χαλασμένος ένας (ας τον πούμε) ρυθμιστής που έχει πάνω της η τουρμπίνα και ότι αργότερα πάλι θα δημιουργήσει πρόβλημα και ότι τα μπεκ μετά τον καθαρισμό θέλουν κάποιες ρυθμίσεις από τον εγκέφαλο (που το συνεργείο με τα turbo δεν ξέρω αν είχε).

Τελικά τα παιδιά του συνεργείου (είναι οι μόνοι που δείξανε ενδιαφέρον και η μόνη εξαίρεση στην απογοήτευσή μου γαι την BMW) μου έκαναν μια προσφορά και κατόπιν εγκρίσεως του αφεντικού τους θα μου το κάνουν με 1500Ε υλικά (εκτός των μπεκ) και εργασία . Θα περιλαμβάνει: καινούρια τουρμπίνα, καθαρισμό (όχι αλλαγή) των μπεκ, αλλαγή βαλβίδας και σωλήνα αναθυμιάσεων και κάτι άλλα ψιλά και καθαρισμό πάλι της πολλαπλής εισαγωγής.

Τελικά αποφάσισα να το κάνω στην BMW και να μην μπλέξω και με άλλο συνεργείο.

Τώρα το έχω στην BMW και θα είναι έτοιμο μετά από 2 ημέρες. Αφού το πάρω και δω τι γίνεται θα σας γράψω νεότερα. Αν θέλει ο φίλος σου περίσσότερες λεπτομέρειες πες του ότι μπορεί να μου πάρει τηλέφωνο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.