BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Vanos έλεγχος και επισκευή (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28823)

bmwpapch 17-11-14 06:21

Δεν ξερω αν ειναι μο ο η διπλο απο που το καταλαβαινει κανεις?
Ανταλλακτικά. Απο που ψωνιζω?

Dim77 17-11-14 07:15

Δεν έχεις διπλό vanos, έχεις valvetronic.

rapid_fast 17-11-14 10:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 502742)
Δεν έχεις διπλό vanos, έχεις valvetronic.

Είναι προαπαιτούμενο το διπλό βάνος στο βαλβτρόνικ...
:bricks1:

bmwpapch 17-11-14 11:36

δηλ.valvetronic = diplo vanos και αρα στα 100000 χλμ .καλο ειναι να κοιταχτει στη διαγνωση
κι αν εχει προβλημα να αλλαχτοθν τα σωθικα του.Σωστα?

rapid_fast 17-11-14 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bmwpapch (Μήνυμα 502749)
δηλ.valvetronic = diplo vanos και αρα στα 100000 χλμ .καλο ειναι να κοιταχτει στη διαγνωση
κι αν εχει προβλημα να αλλαχτοθν τα σωθικα του.Σωστα?

Οχι..
καθόλου σωστά..
Δεν έχει κρούσματα με βλάβες βάνος το βαλβτρόνικ...

bmwpapch 17-11-14 15:52

ok comprente
χιλια ευχαριστω

Nikos_Elegance 21-02-18 17:06

Καλησπέρα παιδιά. Τελικά η επισκευή vanos βοηθάει στην μείωση κατανάλωσης ή οχι ;
Εχω περίπου 4 λίτρα κατανάλωση παραπάνω και τα εχω ψάξει όλα και δεν βρίσκω βλάβη.
M54 με διπλό Vanos 290.000χλμ

zaharias 21-02-18 20:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance (Μήνυμα 520087)
Καλησπέρα παιδιά. Τελικά η επισκευή vanos βοηθάει στην μείωση κατανάλωσης ή οχι ;
Εχω περίπου 4 λίτρα κατανάλωση παραπάνω και τα εχω ψάξει όλα και δεν βρίσκω βλάβη.
M54 με διπλό Vanos 290.000χλμ

Οταν λες ολα τι εννοεις?
Εχεις αλλαξει κολαρα, μαφ, λ κτλ?
Εσυ πως το νιωθεις, χαμηλα να εχει χασει δυναμη?

Nikos_Elegance 21-02-18 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zaharias (Μήνυμα 520088)
Οταν λες ολα τι εννοεις?
Εχεις αλλαξει κολαρα, μαφ, λ κτλ?
Εσυ πως το νιωθεις, χαμηλα να εχει χασει δυναμη?

Ναι άλλαξα Maf ολοι οι αισθητήρες δουλεύουν άψογα.
Τα κολάρο ειναι ελεγμένα όλα, Disa πεταλούδα μπεκ αντλίες κτλ. Τα πάντα.
Δουλεύει άψογα.
Μερικές φορές μου βγάζει βλάβη P0174 και P0171 (σχετίζονται με τον αέρα) (δεν υπάρχει τρύπα πουθενά)
Στα χαμιλά σέρνετε. Γενικός πάει λες και τραβάει ρυμουλκό. Μερικές φορές ομως όποτε το ποιανει πάει σωστά και δεν καίει υπερβολικό καύσιμο. Εχω παρατηρήσει πως ειναι όποτε το πιάσει και όποτε το πετύχω κάθε φορα που το βάζω μπροστά.
Απο τις 20 φορές μόνο η μια φορα θα ειναι σωστό στο θέμα καυσίμου.
Ιδέες ;

MZ3 21-02-18 20:59

καθάρισε μπέκ και άλλαξε και τα ο ργινκ για να σφραγίζουν σωστά, στα 300.000 επιβάλετε
κάτω απο τιν disa υπάρχει η βαλβίδα ρελαντι που καθορίζει και τον αέρα σε όλες τις στροφές του κινητήρα, θέλει καθαρισμό ώστε όταν κουνάς όλο το ανταλλακτικό να ακούς τιν βαλβίδα ότι δουλεύει ελεύθερα. Οταν δεν δουλεύει σωστά αυτή η βαλβίδα τότε πολλές φορές η λειτουργεία του βανός βγαίνει εκτός λειτουργίας για την προστασία του μοτέρ.

Λογικά δεν θα σου καθεβάζει και τις στροφές γρήγορα μετά απο γκαζιά στο ρελατίν και θα πηγαίνει και προς το σβήσιμο μέχρι να διωρθόση ο εγκέφαλος τις τιμές


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.