BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Μπαταρία για BMW E90 320d (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=33363)

topmar 25-12-16 13:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 515991)
Εαν καταληξεις σε αφτερμαρκετ παντως, θα σου προτεινα Βαρτα. Ειναι απο τις κορυφαιες μπαταριες.

Ή σε Varta ή σε Exide το βλέπω να γέρνει η ζυγαριά. .....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 515993)
Αν οι Banner είναι αυτές με σήμα έναν Ταύρο,έχουν πολύ καλό όνομα και είναι λογικό να τις προτιμούν οι Γερμανοί γιατί αν δεν κάνω λάθος είναι αυστριακής προέλευσης.Κοίταξέ το με τα Αμπέρ ψυχρής εκκίνησης γιατί η δική μου εργοστασιακή ήταν 72Ah και 570Α ψυχρής εκκίνησης και αυτή που έχω τώρα είναι 70Ah και 600Α ψυχρής εκκίνησης και σίγουρα ο βενζινοκινητήρας δεν έχει τόσο πολλές απαιτήσεις από την μπαταρία κατά την εκκίνηση σε σύγκριση με τον diesel.
Η δικιά μου η κορεάτικη ήταν σύμφωνα με τον πωλητή θυγατρική της Yuasa.Μπορεί και να έλεγε αλήθεια τελικά...

Ναι, είναι αυτές με τον ταύρο και τις προτιμούν πολύ οι Γερμανοί.....οι Exide και οι Varta τι προέλευσης είναι;

Όσο για τα αμπερ εκκίνησης, είναι όπως έγραψα και πιο πάνω, όλες οι aftermarket 850Ah σε αντίθεση με την υπάρχουσα που έχει το αμάξι μου και την ΟΕΜ εναλλακτική που είναι 900Ah.

giannis 116 25-12-16 20:55

Οι Varta ειναι καθαρα Γερμανικες. Λογω επαγγελματικης ενασχολησης με ΠΟΛΛΕΣ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ μπαταριες, οι Varta ειναι χρονια οι καλυτερες μπαταριες που εχει τυχει να δουλεψω, πολυ ανθεκτικες στο χρονο, πολυ δυνατες ακομα και στην κακη χρηση και συντηρηση και ειναι απο τις λιγες εταιριες που δεν εχουν ριξει την ποιοτητα τους, τουλαχιστον οχι ακομα, σε αντιθεση με αλλες βλ Bosch που τελευταια εχει πεσει παρα πολυ, σε πολλους τομεις και για πολλά εξαρτηματα, λογω εξοικονομησης χρηματων.
Να φανταστειτε πολλες εταιριες στην Ευρωπη και στην Ασια, αντιγραφουν μπαταριες Varta, δεν εχουν καταφερει ομως να πιασουν την αντοχη και την ποιοτητα τους.

MarinosE46 25-12-16 21:52

οι ΕXIDE αν δεν κάνω λάθος είναι Βόρεια Ευρώπη (Σουηδία) και η Varta Γερμανικές όπως λέει ο Γιάννης.

topmar 26-12-16 00:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 (Μήνυμα 516002)
Οι Varta ειναι καθαρα Γερμανικες. Λογω επαγγελματικης ενασχολησης με ΠΟΛΛΕΣ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ μπαταριες, οι Varta ειναι χρονια οι καλυτερες μπαταριες που εχει τυχει να δουλεψω, πολυ ανθεκτικες στο χρονο, πολυ δυνατες ακομα και στην κακη χρηση και συντηρηση και ειναι απο τις λιγες εταιριες που δεν εχουν ριξει την ποιοτητα τους, τουλαχιστον οχι ακομα, σε αντιθεση με αλλες βλ Bosch που τελευταια εχει πεσει παρα πολυ, σε πολλους τομεις και για πολλά εξαρτηματα, λογω εξοικονομησης χρηματων.
Να φανταστειτε πολλες εταιριες στην Ευρωπη και στην Ασια, αντιγραφουν μπαταριες Varta, δεν εχουν καταφερει ομως να πιασουν την αντοχη και την ποιοτητα τους.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, αύριο με καθαρό μυαλό θα αποφασίσω που θα καταλήξω. ......

Σίγουρα θα είναι μια εκ των Varta - Exide... ...η διαφορά των 20€ μεταξύ τους είναι αμελητέα... .

MZ3 26-12-16 01:21

όταν αλλάξεις μπαταρία σύνδεσε μια βοηθητική μπροστά όπως όταν μένεις από μπαταρία για να μην μπεις στον ταραχτά ν ξαναρυθμύζεις ώρες και ποιος ξέρει τι άλλο θα ξερυθμιστή

επίσης σε κάτι ε60 θέλανε δήλωμα μπαταρίας όταν κάνεις αντικατάσταση οπότε δες μην χρειάζεσαι και εσύ κάτι τέτοιο για να είσαι σίγουρος ότι τα κάνεις σωστά

topmar 26-12-16 06:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 (Μήνυμα 516003)
οι ΕXIDE αν δεν κάνω λάθος είναι Βόρεια Ευρώπη (Σουηδία) και η Varta Γερμανικές όπως λέει ο Γιάννης.

Μάλιστα, οπότε αξιόπιστες και οι δύο.. ..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MZ3 (Μήνυμα 516006)
όταν αλλάξεις μπαταρία σύνδεσε μια βοηθητική μπροστά όπως όταν μένεις από μπαταρία για να μην μπεις στον ταραχτά ν ξαναρυθμύζεις ώρες και ποιος ξέρει τι άλλο θα ξερυθμιστή

επίσης σε κάτι ε60 θέλανε δήλωμα μπαταρίας όταν κάνεις αντικατάσταση οπότε δες μην χρειάζεσαι και εσύ κάτι τέτοιο για να είσαι σίγουρος ότι τα κάνεις σωστά

Η αντικατάσταση της θα γίνει σε αντιπροσωπεία, χρειάζεται δήλωση αλλά και τροποποίηση των δεδομένων της στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου (μιας και έχει περισσότερα Ah και λιγότερα Α εκκίνησης).

topmar 26-12-16 18:11

Καλησπέρα και χρόνια πολλά ξανά.. ....

Λοιπόν, πήρα το πρωί μια αναλυτική απάντηση από τον φίλο ταξιτζή με Ε90 320d σαν το δικό μου ακριβώς (Auto όμως), συνοπτικά λέει:

1) Μακριά από Bosch, άλλαξε την εργοστασιακή του (η οποία ήταν επίσης Varta) στα σχεδόν 6 έτη και τα τελευταία 3 έτη έβαζε Bosch (2 φορές), οι οποίες ήταν μάπα και τις άλλαζε κάθε 1,5 χρόνο.

2) Άλλαξε νέα μπαταρία πριν 1 μήνα ξανά και έβαλε Banner (220€).

3) Σχεδόν όλα τα ΜΒ ταξί της πόλης του, έχουν μπαταρία Varta και βγάζουν αρκετά χρόνια (με VHF, τηλεοράσεις κλπ).

4) Δεν ξέρει κανέναν με Ταξί στην πόλη του, που να έβαλε μπαταρία Exide.

5) Μέχρι το 2010, η BMW έβαζε μπαταρίες Varta, από το 2011 και μετά ο προμηθευτής της σε μπαταρίες είναι η Banner.

Αυτά από έναν επαγγελματία σε ίδιο όχημα αλλά με αυξημένες απαιτήσεις σε ρεύματα και πολλά χιλιόμετρα εντός πόλης.

Αν τα συνδυάσω με αυτά που έγραψε ο giannis116 από επαγγελματική εμπειρία σε μπαταρίες και αυτός, μάλλον εδώ θα καταλήξω. ....στην Varta .....

Dokimos e36 26-12-16 18:23

Στο e46αρι μου κ εγω varta εχω βαλει 62αρα κομπλε εδω κ ενα χρονο χωρις προβλημα!

topmar 26-12-16 21:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 (Μήνυμα 516014)
Στο e46αρι μου κ εγω varta εχω βαλει 62αρα κομπλε εδω κ ενα χρονο χωρις προβλημα!

Ο 1 χρόνος είναι μηδαμινό διάστημα για εκτίμηση μπαταρίας φίλε μου. .....για τύπου AGM μπαταρίες που αναφέρομαι, από 4-5 χρόνια και πάνω αξίζουν. ....

topmar 26-12-16 22:28

....και μια αναλαμπή που είχα μόλις τώρα:

υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα και να μην χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας και τζάμπα το ψάξιμο;;;

Πως να ελέγξω εάν η μπαταρία είναι στα τελευταία της και χρειάζεται όντως αλλαγή;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.