BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Γενικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=75)
-   -   Γιατι μονο run flat στη σειρα 1 κ οχι σημβατικα ελαστικα ? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21889)

nickvas19 15-10-09 14:02

συγκεκριμενα ειχα πιεσεις 2.2 και 2.5 και τωρα 2.5 και 2.6 και παλι δεν ειναι το ιδιο ... αμα εισαι ευχαριστιμενος απο αυτα που εχεις γιατι να δοκιμασεις κατι που δεν ξερεις?εξαλλου δεν εχω λογο να πω ψεματα...

Fanis 15-10-09 14:44

Τα RFT, σε μεγάλα προφίλ είναι ΟΚ και δεν χάνουν πολύ σε άνεση. Αλλά σε 40αρι και κάτω κοπανάνε πολύ. Όσο για την ανάρτηση, είναι αλήθεια γιατί η ΒΜW χρησιμοποιεί πολύ σκληρά ελατήρια σε σχέση με τα αμορτισέρ (για αυτό και έχουν θέματα αντοχής τα Top Mounts). Αν μπεί μια σωστή ανάρτηση ή απλά πιο καλά ελατήρια, με συμβατικά ελαστικά δεν υπάρχει κανένα π΄ροβλημα. Δεν είναι τυχαίο ότι //Μ, Alpina, Schnitzer, Hartge δεν προτείνουν RFT.

Konstantinos e60 15-10-09 14:52

Χειμερινά ή χιονολάστιχα ? Αν θέλεις χιονολάστιχα με απίστευτη απόδοση στο χιόνι τότε gislaved.
Ψάξε για το nordfrost 3 αν και είναι λίγο δύσκολο να βρεις ή nordfrost 5 που θα βρεις σίγουρα.
Εχουν απίστευτο κράτημα στο χιόνι,πολυ καλό στο βρεγμένο και σχετικά καλό στο στεγνό (έχουν δεικτη ταχυτητας Q και T και χρειάζεται προσοχή στο στεγνό).
Δοκιμασμένα και τα δυο ,το 3 σε Ε46 (195/60/15) και το 5 σε Ε60 (245/40/18).Βγαίνουν νομίζω και σε run flat.

nickvas19 15-10-09 16:00

νομιζω κανεις λαθος φιλε ακομα και τα Μ ειναι rft...

Fanis 15-10-09 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 330396)
νομιζω κανεις λαθος φιλε ακομα και τα Μ ειναι rft...

Τα πρώτα //Μ με RFT είναι τα Χ5 & Χ6. Μέχρι τώρα κανένα δεν φοράει RFT...φοράνε Michelin PS2 ή Cup.

nickvas19 15-10-09 19:02

του ξαδερφου μου το μ3 φοραει runflat:icon11: e46

Fanis 15-10-09 19:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nickvas19 (Μήνυμα 330456)
του ξαδερφου μου το μ3 φοραει runflat:icon11: e46

Ειδικά το Ε46 αποκλείεται...ΚΑΝΕΝΑ 46αρι με προδιαγραφές ECE δεν φορούσε RFT. Μόνο εάν τα έβαλε μετά μόνος του. Εάν δείς και το ETK μέχρι και το Ε92 (που είναι το νεότερο //M πρίν βγούν τα Χ //M) δίνει συμβατικά ελαστικά και μόνο Michelin (ενώ για όλα τα υπόλοιπα δίνει RFT Bridgestone συνήθως & COntinental & Pirelli).

angel4 16-10-09 17:32

Τελικα πήγα για αρκετα καταστηματα να δω για ελαστικα και διΪσταντε οι αποψεις πανω στο θεμα, ποιο απο τα 2 να διαλεξω ¨συμβατικα ή run flat . ειμαι ανεμεσα απο 3 εταιριες : continetal-brigestone-nokian ολα αυτα σε run flat . Απ οτι μου ειπαν τα nokian σε χειμερινο ειναι οτι καλυτερο αλλα και η brigestone βγαζει ειδικα για σειρα 1 τα run flat της σε χειμερινα και τα continetal ειναι καλα και λιγο πιο οικονομικα απ τα αλλα κατα 20 ευρω , μικρη η διαφορα.Καμια βοηθεια αν εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο αυτα η αν γνωριζει ?

Nikos120i 16-10-09 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από angel4 (Μήνυμα 330711)
Τελικα πήγα για αρκετα καταστηματα να δω για ελαστικα και διΪσταντε οι αποψεις πανω στο θεμα, ποιο απο τα 2 να διαλεξω ¨συμβατικα ή run flat . ειμαι ανεμεσα απο 3 εταιριες : continetal-brigestone-nokian ολα αυτα σε run flat . Απ οτι μου ειπαν τα nokian σε χειμερινο ειναι οτι καλυτερο αλλα και η brigestone βγαζει ειδικα για σειρα 1 τα run flat της σε χειμερινα και τα continetal ειναι καλα και λιγο πιο οικονομικα απ τα αλλα κατα 20 ευρω , μικρη η διαφορα.Καμια βοηθεια αν εχει δοκιμασει κανεις κανενα απο αυτα η αν γνωριζει ?

Πριν βγάλω τα runflat είχα τα Bridgestone RE050. Πολύ καλό λάστιχο, απλά αργούσε λίγο να ζεσταθεί.

Προσωπικά αυτό θα έβαζα...είναι εκπληκτικό στη βροχή και επειδή έχει σκληρή γόμα αργεί να φαγωθεί.

angel4 16-10-09 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos120i (Μήνυμα 330743)
Πριν βγάλω τα runflat είχα τα Bridgestone RE050. Πολύ καλό λάστιχο, απλά αργούσε λίγο να ζεσταθεί.

Προσωπικά αυτό θα έβαζα...είναι εκπληκτικό στη βροχή και επειδή έχει σκληρή γόμα αργεί να φαγωθεί.

φιλε Νικο σε χιονι τα περπατησες καθολου ? επειδη ειμαι απο κοζανη και εδω ριχνει αρκετο και η πισω κινηση θελει πολυ προσοχη..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.