BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   ανάρτηση ε36. (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=31816)

maintenance 01-01-14 20:58

ανάρτηση ε36.
 
Καλησπέρα, χρόνια πολλά και ευχομαι οτι καλυτερο για εσας και τις φαμίλιες σας!!!


Λοιπόν, εχω ενα θεμα με το υψος του αυτοκινητου, αλλα με την εμπειρια σας θα καταλάβω εαν υπάρχει θεμα ή όχι.

Πρόκειται για το ε36 Μ43 κουπέ.

Γενικά ειχα ενα θεμα με την οπτικη του θεματος οσο αφορά το υψος του αυτοκινητου, μπροστα και πίσω.
Ενω πίσω "καθεται" ωραια στο ματι, μπροστα δεν μου καθεται καλά καθως η κορυφη του ελαστικου με το χειλος του φτερου εχει μεγαλη απόσταση συγκριτικά με το πισω μερος αλλα και συγκριτικά με τα αλλα bmw που βλέπω.

Προχθες για πρωτη φορά στα χρονικά εκανα ενα ταξιδι αστραπή με 5 ενηληκες μεσα και τίγκα στο φορτωμα. Σε καποια σταση που κατεβηκα μονο εγω ειδα, το πίσω λάστιχο να εχει μπει κανα 2 πόντους μεσα στον θόλο, ενω το μπροστα εξακολουθούσε να εχει εκεινο το κενό.

Σημερα εκατσα και μετρησα υψη μπρος και πίσω σε ισιο εδαφος και με ιδιες σωστες πιέσεις.

Μπροστα το υψος εως το φρυδάκι του φτερού ειναι 68 εκατοστα, Πίσω 64.
Το μονο που καταφερα να δω απο κωδικους των αμορτισερ ειναι τα Bilstein F4 v36.

Ελαστικά 205/60/15

Aπο ελατηρια δεν ειδα κατι.

Παιζει σενάριο με αλλαγη ελατηριων μπροστα να κατεβω 4 εκατοστα? Θα υπάρξει συνεργασια με τα αμορτισερ?


Αυτά τα ολίγα!

θενκς ιν αντβανς!!:help:

Stunt Mike 02-01-14 01:21

Εχεις μετρησει λαθος φιλε μου....Βαζεις τη μεζουρα στο κατω χειλος της ζαντας σου και μετρας μεχρι το χειλος του φτερου...Προφανως εσυ μετρησες απο τον δρομο προς το χειλακι του φτερου....Εν πασει περιπτωσει οι σωστες ΟΕΜ μετρησεις για Ε36 με 15αρες ειναι 576-518 μπρος-πισω με απλα ελατηρια και 561-507 με τα Μ-πακ ελατηρια...
Ουσιαστικα δλδ εχουν 5-6 ποντους διαφορα μπρος-πισω.Εσυ που μετρησες διαφορα μονο 4 ποντους,μαλλον εχει ''κατσει'' η αναρτηση σου πισω λιγακι.......Μετρα σωστα ομως να το δουμε

maintenance 02-01-14 16:57

λοιπον. μετρησα και να τα νουμερα.

Μπροστα 584 mm
Πίσω 546 mm


σαν να ειναι ολίγον ψηλο?:lamer:

6ylinder 02-01-14 18:13

Μπροστα εισαι απολυτα σωστος. Γιατι οι μετρησεις γινονται με φορτωμενο οχημα. Και πισω λογικα εισαι καλα. Το υψος πισω που σου ειπε ο Mike για πισω ειναι λαθος γιατι τα επισημα στοιχεια της bmw ειναι λαθος για πισω.

maintenance 02-01-14 18:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder (Μήνυμα 492636)
Μπροστα εισαι απολυτα σωστος. Γιατι οι μετρησεις γινονται με φορτωμενο οχημα. Και πισω λογικα εισαι καλα. Το υψος πισω που σου ειπε ο Mike για πισω ειναι λαθος γιατι τα επισημα στοιχεια της bmw ειναι λαθος για πισω.

οι μετρησεις που εκανα ήταν με αδειο το αυτοκινητο.

Θες να πεις οτι τα νουμερα που μου εδωσε ο Mike ειναι για όταν ειναι φορτωμενο?

Το λοιπόν να ησυχάσω?:smokin:

6ylinder 02-01-14 18:44

Τα νουμερα ειναι για 2 ατομα μπροστα, 1 πισω, γεματο ρεζερβουαρ κ 20 κιλα αποσκευες. Απλως πισω οι μετρησεις ειναι λαθος.

maintenance 02-01-14 18:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder (Μήνυμα 492641)
Τα νουμερα ειναι για 2 ατομα μπροστα, 1 πισω, γεματο ρεζερβουαρ κ 20 κιλα αποσκευες. Απλως πισω οι μετρησεις ειναι λαθος.


το οτι οι δικες μου μετρησεις ήταν με ΑΔΕΙΟ αυτοκινητο, τι λέει? .

Πεσμενες αναρτησεις?

6ylinder 02-01-14 19:07

Μπροστα θα επρεπε να ησουν 576 φορτωμενος κ ειςαι 584 αδειος,αρα προφανως κ τα ελατηρια σου ειναι μια χαρα.

gregE36 02-01-14 19:45

μια χαρα εισαι .αν θες να το χαμηλωσεις για εμφανιση βαλτου 4 ελατηρια χαμηλωματος

maintenance 02-01-14 20:04

ωραια.

Θα ηθελα βεβαια να χαμηλωσει λιγο, και δεν ειναι οι τιμες των ελατηρίων μονο, ειναι και η τοποθετηση με την ευθυγραμμιση...... οποτε για τωρα δεν το βλέπω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.