BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΓΙΑ Ε46 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=13531)

atel 01-05-08 21:08

ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΓΙΑ Ε46
 
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...s/nixweiss.gif
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς σχετικά με την τοποθέτηση συναγερμού στο Ε46.
Σε έναν τύποπου πήγα ( καλός και επώνυμος στην Θεσσαλονίκη) μου είπε να βάλω MED (ιταλικός). Είναι λέει πολύ καλός συναγερμός και απόλυτα συμβατός με το αυτοκίνητό μου.Το ίδιο μου είπαν και σε μια αντιπροσωπία στην Θεσσαλονίκη.

Έκανα το λάθος όμως και ρώτησα και κάπου αλλού, οπότε μπερδεύτηκα . Ο 2ος που πήγα μου πρότεινε HORNET με αμφίδρομη επικοινωνία αλλά θα έχω ξεχωριστό τηλεςχειριστήριο σε αντίθεση με τον ΜΕΔ που θα λειτουργεί με το κλειδί μου.

Δεν ξέρω τι να κάνω; Από την μια ο ένας μου λεεί ειναι καλύτερος ο ιταλικός και από την άλλη μου λένε να βάλω τον αμερικάνικο HORNET που δουθλεύει εξλίσου καλά και είναι και καλύτερος.
Επηρεάζει το αυτοκίνητό μου μια επιλογή με αμφίδρομη επικοινωνία ή είναι καλύτερα να τοποθετήσω έναν απλό συναγερμό στο κλειδί του αυτοκινήτου μου;
Για ένα CAN BUS αυτοκίνητο, ποια είναι η καλύτερη επιλογή συναγερμού;

Ποια είναι η γνώμη σας για το θέμα;
Σας ευχαριστώ!:nixweiss:

eddy_e46 01-05-08 21:13

Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1.
Όχι ότι είναι τίποτα σπουδαίοι συναγερμοί απλά είναι κάνουν εύκολη τη ζωή του συναγερματζή.
Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο, έβαλα Clifford. Με διαφορά οι καλύτεροι συναγερμοί. Απλά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Κι αν θες κορυφαία τοποθέτηση και σεβασμό στο αυτοκίνητο σου, στείλε πμ να σου πω που να πας στη Σαλονίκη.

gyiama 01-05-08 22:23

Τα Ε46 ΕΙΝΑΙ can bus (ειναι το ασπρο κοκκινο κιτρινο καλωδιο που υπαρχει σχεδον παντου μεσα στο αυτοκινητο) τουλαχιστο απο το 2001 και μετα.για συναγερμο φιλε μου μηπως εννοεισ ΜΕΤΑ κα οχι MED?????? εγω εβαλα παντως συναγερμο σαν αυτον που ανεφερεσ με can bus και ειναι μια χαρα.Αν ο συναγερμοσ ειναι ΜΕΤΑ οπωσ ειπα πιο πανω (για τουσ ΜΕD δεν ξερω να σου πω )ειναι παρα πολυ καλοι συναγερμοι και πολυ αξιοπιστοι.
ΥΓ το κυριοτερο με τουσ can bus συναγερμουσ ειναι οτι δεν πειραζεισ τιποτα απο καλωδια κλπ του αυτοκινητου απλα συνδεεισ ενα καλωδιο (can bus) και μια φυσα και τελοσ.η επιλογη δικη σου. :dblthumb2:dblthumb2

atel 02-05-08 07:11

med ειναι και οχι meta. αλλα εχω ακουστα και για τους meta. και εγω λεω οτιτο αμαξι ειναι can bus. πιστευω οτι ειναι καλυτερα να μην επεμβαινουμε και πολυ με καλωδια , αλλα από την αλλη μου λενε οτι ειναι καλυτεροι οι συναγερμοι με τηλεχειριστηριο.

atel 02-05-08 07:12

[QUOTE=eddy_e46;192294]Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1...............................

αν μπορεις προτεινε μου στη Θεσσαλονικη καποιον τεχνικο "τσακαλι"
ευχαριστω

stamos ci 04-05-08 10:07

ΦΙΛΕ εβαλα MED στο κλειδι του αυτοκινητου στο προτηνο εαν θες κατι καλητερο με τηλειδοποιηση πηγενε σοε CLEEFORD

atel 05-05-08 06:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stamos ci (Μήνυμα 192753)
ΦΙΛΕ εβαλα MED στο κλειδι του αυτοκινητου στο προτηνο εαν θες κατι καλητερο με τηλειδοποιηση πηγενε σοε CLEEFORD

Εμεινες ευχαριστημενοσ απο τον MED? χτυπουσε με το παραμικρο? γενικα αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο συναγερμο?
ευχαριστω

stamos ci 11-05-08 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atel (Μήνυμα 192886)
Εμεινες ευχαριστημενοσ απο τον MED? χτυπουσε με το παραμικρο? γενικα αντιμετωπισες καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο συναγερμο?
ευχαριστω

ειμαι ικανοποιημενος απολυτα βαλτον .ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

tasospou44 13-06-08 23:18

ποσο πηγε το μαλλι τελικα?

atel 05-08-08 10:52

ΧΑΜΗΛΗ ΣΕΙΡΗΝΑ ΣΤΟΥΣ "ΜΕΤΑ"
 
εβλα τελικα εναν meta αλλα μπορω να πω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αποδοση του. Για να ακουσω τον συναγερμο οταν χτυπαει πρεπει να ειμαι μπροστα στο αυτοκινητο. ειναι τοσο χαμηλη η σειρηνα του ή εμενα μου φαινεται αυτο? επισης οταν χτυπησει καποιος το αυτοκινητο δεν βαραει ο συναγερμος. δηλαδη αν αρχισουν να μου κλοτσανε το αμαξι δεν θα χτυπαει αλλα θα χτυπησει μονο αν ανοιξουν καπο-πορτα-πορτμπαγκαζ. νομιζω οτι ειναι ενας πολυ φτωχος συναγερμος . το επελεξα μονο και μονο επειδη ο συναγερματζης μου ειπε οτι δουλευει αψογα με το αυτοκινητο μου και θα παρουσιασει προβληματα, και επειδη εμαθα οτι η Bmw γερμανιας τοποθετει το συγκεκριμενο συναγερμο.
παντως σκεφτομαι να τον αλλαξω η ακομα και να τον βγαλω αφου και να χτυπησει δεν προκειται να τον ακουσω. ασε που χτυπαει μονο για 20 δευτερολεπτα και αυτο ηταν ολο. ε!πιστευω οτι οκλεφτης σε 20 δευτερολεπτα θα εχει απενεργοποιησει το συστημα και θα κανει ανενοχλητος την δουλεια του.
δεν ξερω αν οι hornet-clifford ειναι καλυτεροι η συμβατοι με το αυτοκινητο μου, αλλα τουλαχιστον εχουν δυνατη σειρηνα.

atel 05-08-08 12:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από eddy_e46 (Μήνυμα 192294)
Τα Ε46 δεν είναι CAN BUS. (τουλάχιστον μέχρι το δικό μου 8/2004).
Αν ήταν οι MED είναι συναγερμοί που απλά δε βγάζουν προβλήματα και ασυμβατότητες στα BMW με can bus όπως η σειρά 1.
Όχι ότι είναι τίποτα σπουδαίοι συναγερμοί απλά είναι κάνουν εύκολη τη ζωή του συναγερματζή.
Εγώ πάντως μετά από πολύ ψάξιμο, έβαλα Clifford. Με διαφορά οι καλύτεροι συναγερμοί. Απλά θα πληρώσεις κάτι παραπάνω.
Κι αν θες κορυφαία τοποθέτηση και σεβασμό στο αυτοκίνητο σου, στείλε πμ να σου πω που να πας στη Σαλονίκη.

******************************

stamos ci 27-08-08 15:23

φιλαρακι ελπιζω να μην σε πηρα στον λαιμο μου εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και βαραει δυνατα τωρα παιζει ρολο και που στον τοποθετισαν

atel 28-08-08 07:49

Δεν ειναι θεμα να με πηρες στο λαιμο σου. Είχα αποφασισει για ΜΕΤΑ ή MED. Και οι δυο μου ειπαν οτι ειναι πολυτα συμβατοι με το αυτοκινητο. Διαπιστωνω ομοως οτι ανοιγοντας το πορτ μπαγκαζ χτυπαει ο συναγερμος. Κατι που δεν επρεπε να γινεται. Δηλαδη για να το ανοιξω πρεπει πρωτα να αφοπλισω και μετα να ανοιξεω το πορτ μπαγκαζ. Σε σενα ετσι γινεται? Ή πατας απευθειας να ανοιξει και ανοιγει? Και επισης μου ειπαν οτι και απο τις δυο εταιριες οτι οι συγκεκριμενοι συναγερμοι ειναι απολυτα συμβατοι με το αμαξι μου αλλα πρεπει να ειναι συμβατοι και το software του αυτοκινιητου. Τι σημαινει αυτο ρε παιδια?
1.Υπαρχουν 2 συναγερμοι απολυτα συμβατοι με την bmw e46 και αυτους βαζει η
αντιπροσωπεια
2. Επιλεγω τον εναν απο τους 2 για τοποθετηση
3, Στην αντιπροσωπια της BMW θα δουλευει αψογα
4, Σε αλλο συναγερματζη οχι

Ελεος.... δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται. Δηλαδη που να ειχα και πορσε η τζαγκουαρ η μερσεντες που εχουν πιο πολλα ηλεκτρονικα συστηματα.
ενα παλο bmw εχω και θελω εναν συναγερμο να δουλευει με το original κλειδι του αμαξιου μου.Ταμα πρεπει να κάνουμε?
Σε ευχαριστώ πάντως.

atel 28-08-08 07:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stamos ci (Μήνυμα 213143)
φιλαρακι ελπιζω να μην σε πηρα στον λαιμο μου εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και βαραει δυνατα τωρα παιζει ρολο και που στον τοποθετισαν

Αληθεια που στον εχουν τοποθετησει?
Και αν ξερεις καποιον στην Θεσσαλονικη για καλη τοποθετηση (στην περιπτωση που δεν βρω ακρη)

konas 28-08-08 08:41

1. Για να ισχυσει η συμβατοτητα με το can-bus πρεπει να σου ξεκλειδωσουν το software απο αντιπροσωπεια, ωστε το s/w του αυτοκινητου να 'βλεπει' τον συμβατο συναγερμο.
Ετσι μονο θα λειτουργεί σωστα.

2. Από οσο θυμαμαι παντως η BMW έβαζε MED, για ΜΕΤΑ δεν ξερω να σου πω αν ειναι απόλυτα συμβατος.

atel 28-08-08 08:54

Δηλαδη αν παώ στον τυπο που μου το περασε και του πω να μου ξηλωσει τον ΜΕΤΑ και να βαλει τον MED θα λειτουργησει κανονικα?

gyiama 28-08-08 10:04

λοιπον αν πω και γω την αποψη μου μαπσ και βοηθησω λιγο τον φιλο,οι ΜΕΤΑ οι συναγερμοι θεωρουνται απο τουσ πιο αξιοπιστουσ που κυκολφορουν αυτη τη στιγμη στην αγορα(οποτε εκανεσ καλη επιλογη) ολοι αυτοι οι συναγερμοι οι οποιοι ειναι συμβατοι με Can Bus και λογο πλεον των compact διαστασεων τουσ ΔΕΝ εχουν ενσωματωμενο κραδασμικο(γι αυτο το κλοτσασ και δεν βαραει)μπορεισ ομωσ να προμηθευτεισ και να τοποθετησεισ το αντοιστοιχο κραδασμικο τησ εταιριασ οποτε θα χτυπαει και οταν το κλοπτσασ το χτυπασ κλπ.Αυτο ισχυει πλεον σε πολλουσ συναγερμουσ τησ αγορασ.Το οτι δεν ακουγεται οφειλεται στο σημειο που εχει τοποθετηθει η σειρηναλογο μονωσης του καπο του αυτοκινητου.Δοκιμασε να τον οπλισεισ με ανοιχτο καπο(κρατασ πατημενο το κουμπι τησ παγιδευσησ που εχουν βαλει πανω στην μετωπη του αυτοκινητου αλλιωσ δεν οπλιζει)και αστο να χτυπησει να δεισ αν ακουγεται δυνατα.αν παλι δεν ακουγεται οτε υπαρχει θεμα στη σειρηνα οποτε πασ για αντικατασταση.για το οτι ανοιγεισ το πορτμπαγκαζ και χτυπαει χωρισ να βγει ο συναγερμοσ σε αυτο δεν ειμαι 100% σιγουροσ αλλα νομιζω οτι αποτην κλειδαρια του πορτμπαγκαζ δεν αφοπλιζει η οπλιζει ο συναγερμοσ οπωσ απ την πορτα του οδηγου.ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι ΑΑΑ και να μην ξεχασω υτα περι αναβαθμισησ software κλλ σαχλαμαρεσ ξεχνα τα!!!!!!!!

atel 28-08-08 10:34

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.
απο οτι μιλησα με τον τεχνικο μου ειπε οτι για το θεμα της εντασης μπορει να το διορθωσει τοποθετωντας σε καποιο αλλο σημειο, αντι της μηχανης.Καπου αλλου που να μην εχει πολυ λαμαρινα ή καποια αλλη ηχομονωση..
Απο οτι εμαθα οι ΜΕΤΑ ειναι αποκλειστικος προμηθευτης της BMW Γερμανιας, οποτε για αυτον το λογο επελεξα να βαλω αυτον τον συναγερμο.
Εγω απλα θελω να δουλευω το αυτοκιντο οποως πριν.
Δηλαδη....
1,πατω το μεσαιο κουμπι στο κλειδι και να κλειδωνει.
2,πατω το εμπρος κουμπι και ξεκλειδωνει μονο η πορτα του οδηγου
3,πατω 2 φορες το εμπρος κλειδι και ξεκλειδωνουν ολες οι πορτες
4,πατω το πισω κουμπι και ανοιγει το πορτ μπαγκαζ.

Αυτα τα απλα ειναι που θελω.Δηλαδη οποως ακριβως με τον εργοστασιακο τροπο.
Αυτην την στιγμη οταν κλειδωνω το αυτοκινητο πατωντας το μεσαιο κουμπι ενεργοποιειται και ο συναγερμος.Ωραια ως εδω
Αν ομως θελω να ανοιξω ΜΟΝΟ το πορτ μπαγκαζ, πρεπει πρωτα να αφοπλισω το αμαξι(πατωντας το εμπρος κουμπι 1 ή δυο φορες) και μετα να να πατησω το πισω κουμπι του πορτ μπαγκαζ.
Αυτο ειναι που μου την δινει.
Εννοειται ως αν κλειδωσω το αυτοκινητο με το κλειδι απο τις πορτες , δεν μπιανει ο συναγερμος.
Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

konas 28-08-08 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atel (Μήνυμα 213266)
......Εννοειται ως αν κλειδωσω το αυτοκινητο με το κλειδι απο τις πορτες , δεν μπιανει ο συναγερμος.
.....

Αυτο δεν ειναι σωστο. κανονικα θα επρεπε να ενεργοποιείται και με κλειδωμα απο το κλειδι.

Απο οσο αντιλαμβανομαι δεν σου εχουν 'ξεκλειδωσει' το software για να βλεπει το νεο module (τον συναγερμο δηλαδη) το αυτοκινητο μεσω can-bus.

EDIT Αυτο γινεται ΜΟΝΟ σε αντιπροσωπεια. ΔΕΝ μπορει να το κανει αυτος που σου τοποθετησε το συναγερμο

gyiama 28-08-08 10:55

φιλε kona εγω εβαλα τον συναγερμο μου σε ενα δικο μου μαγαζι και ο συναγερμοσ δουλευι κανονικοτατα χωρισ να ξεκλειδωσω κανενα software κλειδωνω και οπλιζω και αφοπλιζω με τον κλειδι κανονικα ο συναγερμοσ μου ειναι serpi star (ιδιοσ με τουσ ΜΕΤΑ)και δουλευουν ολα αψογα.οποτε πιστευω οτι κατι αλλο συμβαινει και που μαλλον οφειλεται στην τοποθετηση.

konas 28-08-08 11:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gyiama (Μήνυμα 213274)
φιλε kona εγω εβαλα τον συναγερμο μου σε ενα δικο μου μαγαζι και ο συναγερμοσ δουλευι κανονικοτατα χωρισ να ξεκλειδωσω κανενα software κλειδωνω και οπλιζω και αφοπλιζω με τον κλειδι κανονικα ο συναγερμοσ μου ειναι serpi star (ιδιοσ με τουσ ΜΕΤΑ)και δουλευουν ολα αψογα.οποτε πιστευω οτι κατι αλλο συμβαινει και που μαλλον οφειλεται στην τοποθετηση.

Εχεις δικιο, αλλά σε μερικά μοντελλα η BMW ειχε ανοικτο το software και σε μερικά οχι.

Οποτε ειναι θεμα τι ισχυει στο μοντελλο του φιλου μας.

Αν το εξετασει και δει οτι πραγματι το S/W ειναι ανοικτο να δεχεται συναγερμο, τοτε εχει να κανει με την τοποθετηση.

Ας μας πει ο φιλος ATEL αν του περασαν καλωδια 'η απλα το συνεδεσαν ΜΟΝΟ στο can-bus?????

gyiama 28-08-08 11:18

Α οκ εφοσων υπαρχουν αυτοκινητα που ειχαν κλειστο και ανοιχτο sftw τοτε πραγματι μπορει να υπαρχει θεματακι οποτε περιμενουμε να δουμε τι θα μασ πει ακι ο φιλοσ να βγουμε και απο την περιεργεια:nixweiss::nixweiss:

konas 28-08-08 11:20

Να προσθεσω οτι αν γινει η τοποθετηση μεσω can-bus ΔΕΝ χρειαζεται συνδεση με κανενα αλλο καλωδιο (πχ για πορτμπαγκαζ, καπω κλπ). Παρακαλουθουνται ολα On-line απο το can-bus

atel 28-08-08 11:23

ΤΙ ΝΑΠΩ; υποτιθεται οτι πηγα και κορυφη συναγερματζη στην θεσσαλονικη. Τωρα το τι εγινε στην τοποθετηση δεν ξερω.

konas 28-08-08 11:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από atel (Μήνυμα 213280)
ΤΙ ΝΑΠΩ; υποτιθεται οτι πηγα και κορυφη συναγερματζη στην θεσσαλονικη. Τωρα το τι εγινε στην τοποθετηση δεν ξερω.


Ρωτησε τον:
α) συνδεσε δικα του καλωδια ή τον εβαλε μεσω can-bus?
b) Τσεκαρε αν το software ηταν ανοικτο?

atel 28-08-08 11:28

απο οτι μου ειπε ο τυπος εχει συνδεσει τα φλας.
συγκεκριμενα μου ειπε οτι αν εβαζε τον MED θα συνδεε 2 φλας, ενω τωρα που εβαλα τον ΜΕΤΑ συδεσε 6 καλωσια απο τα φλας.
Δεν ξερω τι αλλο εκανε.
Την δευτερα μου ειπε να παω σε καποιον απο την BMW να ξεκλειδωσει τη θυρα του συναγερμου και θα πραξει αναλογα.
Δεν ξερω τι να πω. Για εναν συναγερμο πηγα και κατεληξα να βρισκομαι συναχεια στο μαγαζι του. Αναθεμα την ωρα που τον εβαλα.
Τελικα ισχυει η αποψη πως αν δεν ειναι κατι απο το εργοστασιο μην το βαζεις μετα!

konas 28-08-08 12:28

Αρα τον εχει συνδεσει εξωτερικά και οχι μεσω can-bus.
Αλλιως θα ηταν μια φισα ολη κι ολη, στη προβλεπομενη πορτα του can-bus.

Γιαυτο και σου χτυπαει ο συναγερμος οταν ανοιγεις το πορτ μπαγκαζ.
Βλεπει τη διαφορα τασης που συμβαινει και χτυπαει.
Ενω αν το ειχε συνδεσει μεσω can-bus θα δουλευε ακριβως οπως πρωτα (που περιγραφεις προηγουμενως) χωρις να χτυπαει. Επισης θα ενεργοποιουνταν και με κλειδωμα με το κλειδι στην κλειδαρια κλπ

Ειναι πολυ πιθανο οτι η BMW θα σου ζητησει χρηματα για να ανοιξει τη θυρα του συναγερμου.

atel 29-08-08 06:49

Απο οτι μου ειπε το αμαξι δεν ειναι can bus αλλα είναι k-line. Δεν ξερω τι μπορει να σημαινει αυτο. Προκειται για ενα μοντελο ε46 του 2002-03 απο γερμανια. Υποτιθεται πηγα και σε "τσακαλι" εγκαταστατη.

Ρε παιδια , μηπως ξερετε καποιον στην Σαλονικη καλο τεχνικο για να τοποθετησω συναγερμο, στην περιπτωση που δεν βρω ακρη ή δεν μου αντικαταστησει τον ηδη υπαρχον συναγερμο ο τυπος;

εχουν σπασει τα νευρα μου. Επρεπε να παω να βαλω εναν gemini που ειναι και χρονια στην πιατσα των συναγερμων.Τι να πω;

gyiama 29-08-08 19:00

το αυτοκινητο εφοσων ειναι 2002-03 ειναι στανταρ can bus στην θεσσαλονικη υπαρχουν αρκετοι που ειναι καλοι στη δουλεια τουσ αν θελεισ στειλε μου πμ να σου πω!!!!!και ισωσ διορθωσεισ και τον ιδιο συναγερμο χωρισ να χρειαστει να τον αλλαξεισ

atel 01-09-08 08:25

Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.
Αρχιζω να βρισκω μια ακρη στ θεμα μου. Βασικα εκανα την αρχη τηλεφωνοντας στην BMW Αδαμιδης και με ενημερωσαν οτι το αμαξι ειναι can bus.
Οποτε θεωριες του τυπου K-Line , συμφωνα με τα λεγομενα αυτου που μου περασε τον συναγερμο, ειναι αβασιμες (για να μην πω κατι αλλο).
Αντε να δουμε....σιγα σιγα μεχρι να το πουλησω θα εχω καταφερει να τοποθετησω εναν καλο συναγερμαο::::::))))))

atel 01-09-08 09:19

Ο τεχνικος μου ειπε οτι πρεπει να ανοιχτει η θυρα του συναγερμου. και μπορει να το κανει ενας δικος του που δουλευει στηνbmw και εχει το software. Παιδια να το κανω η θα μπλεξουμε παραπανω; να ξεκλειδωσω τηνθυρα του συναγερμου ή θα υπαρξουν προβληματα αλλα (ηλεκτρολγικα,ηλεκτρικα κλπ.) ;

konas 01-09-08 11:39

Οσοι το εχουν κανει δεν ειχαν τιποτε προβληματα.
Τωρα τι να πει κανεις. Εξαρταται τι εχει κανει αυτος που σου τον τοποθετησε.

Ειδες οτι ειναι οπως στα ειπα παραπανω? Κανονικά αυτος που το έβαλε θα πρεπει να αποσυνδεσει ολα τα καλωδια που ειχε βάλει, μετά να κανεις το ξεκλειδωμα της θυρας και μετα να τον συνδεσει απ ευθειας στην προβλεπόμενη συνδεση για can-bus.

Επιβεβαιωσε ομως πρωτα οτι 100% το μοντελλο του συναγερμου σου συνδεεται απ ευθειας σε can bus

atel 01-09-08 12:24

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας . Ο τυπος ομως επιμενει οτιτο αμαξι μου ειναι Κ-Bus και οχι can bus. Επισης μου λεει οτι το μοντελο του συναγερμου ειναι ΜΕΤΑ 750/4 και ειναι απολυτα συμβατό με το αυτοκινητο μου. Τελος παντων ....... το απογευμα θα παω να μου ξεκελειδωσουν τη θυρα του συναγερμολυ και θα δουμε αν γινει η δουλεια μου.
Σε περιπτωση που δεν δουλεψει αψογα , ειπε οτι θα βαλει τον MED ( με ανοιχτη θυρα αυτην την φορα).
Τωρα αν δεν γινει παλι η δουλεια μου , μου φαινεται οτι θα του πώ να ξηλωσει οτι συναγερμο εβαλε στο αμαξι μου και να παω στον τεχνικο που μου προτεινε ο gyiama
για να τοποθετησω εναν clifford ή ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΤΙΠΟΤΑ!

Το μονο που θέλω για το αμαξι μου τωρα ειναι να τελειωνει το θεμα του συναγερμου αυτην την εβδομαδα!
Θα σας ενημερωσω για το θέμα
Σας ευχαριστω

thanassis 01-09-08 17:45

το Ε46 δεν είναι can bus, είναι k-bus / i-bus

atel 02-09-08 07:02

Ξεκλειδωσα τη θυρα του συναγερμου σε τεχνικο της BMW με 20 ευρω. Ολα καλα στην αρχη . Το πορτ μπαγκαζ ανοιγε πατωντας το απο το κλειδι μου , και ενω έλεγα οτι ευτυχως τελειωνει το θεμα.....δυστυχως αρχισε να κανει τα ιδια παλι.

Μιλησα με αυτον τον τεχνικο και μου ειπε οτι το αμαξι ειναι K-BUS και επισης ανεφερε οτι δεν πρεπει να βαλω αλλον συναγερμο πλην απο MED & META.Απο οτι μου ειπε ειναι πολυ "ψειρας" και αυτος με το αυτοκινητο του και μετα απο ψαξιμο επελεξε τον MED.
Συγκεκριμενα ειπε οτι το αυτοκινητο ειναι της γενιας K-BUS, CAN BUS κλπ. και κατα συνεπεια ο συναγερμος που θα τοποθετησω θα πρεπει να ειναι αυτης της τεχνολογιας.

Κατοπιν πηγα στον συναγερματζη που μου τοποθετησε τον συναγερμο ΜΕΤΑ στο αυτοκινητο μου και και μου ανεφερε τα εξης (τα αναφερω κατα γραμμα):

" Ο MED ή ο ΜΕΤΑ δεν εχουν καμια διαφορα ως προς την κατασκευη τους, την σειρηνα και τα παρελκομενα τους. Ειναι εξισου καλοι συναγερμοι και ειναι απολυτα συμβατοι με το αυτοκινητο σου. Αν το μοντελο σου ηταν το Ε90 θα σου ελεγα μονο MED να βαλεις αλλα το Ε46 ειναι K-BUS. Σε αυτο το μοντελο μπορει να μην δουλεψει τελεια κατα ενα 5% επειδη σε αλλα μοντελα εχει αλλο software. Υπαρχουν 5 διαφορετικα software για το Ε46."

Μου προτεινε να ξηλωσει τον ΜΕΤΑ και να τοποθετησει τον MED. Οταν του ανεφερα για CLIFFORD ηταν κατηγορηματικος αναφεροντας οτι δεν θα ειναι απολυτα συμβατος και θα ξοδευει μπαταρια (δεν εχει sleeping mode και θα πρεπει να γινει ολοκληρη εγκατασταση για να "ξεγελασει" τον εγκεφαλο του αυτοκινητου, ειναι κινεζικοι , κλπ)

Τοποθετωντας τον MED θα μου μεταφερει την σειρηνα σε αλλο μερος για να ακουγεται δυνατα, και θα τοποθετησει ογκομετρικο ρανταρ στο εσωτερικο (κατω απο τις ταχυτητες) και το λαμπακι θα το βαλει στις ταχυτητες ΔΙΟΤΙ Η ΜΕΤΑ ΕΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΕΝΩ Η ΜΕΔ ΔΕΝ ΕΧΕΙ.

Τι να κανω ρε παιδια ;

1,Να τον εμπιστευτω και να μου τοποθετησει τον ΜΕΔ μηπως και δουλεψει αψογα ο συναγερμος;

2, Να τοποθετησω ογκομετρικο ή να αφηζω τα ρανταρακια στις κολωνες;

3, Να βαλω το λαμπακι στο τζαμι ή στις ταχυτητες;

Δεν θελω να γινει κατι στο αμαξι και να αρχιζεουν να τριζουν διαφορα ή να προεξεχουν πλαστικα ή να υπαρχουν κενα κλπ. Ελπιζω να καταλαβαινετε τι εννοω.

HELP!!!!!! PLEASE!!!!
Σας ευχαριστώ!!!!

konas 02-09-08 08:11

1. Για τον clifford εχει δικιο ως προς το οτι δεν ειναι απολυτα συμβατοι, ειναι ομως ως συναγερμοι ισως οι καλυτεροι. Αν σε διαβεβαιωνει οτι ο ΜΕD θα δουλευει τελεια....Παντως εγω στο δικο μου ειχα MED με ογκομετρικο (Ε46 4Θ/1999) και δουλευε αψογα

2. Τα ρανταρακια και το ογκομετρικο κανουν την ιδια δουλεια. Νομιζω ομως οτι ο MED θελει ογκομετρικο.

3. Δεν εχει σημασια, αρκει να φαινεται (που θα φαινεται).

atel 02-09-08 08:54

Ειλικρινα ρε παιδια δεν το περιμενα οτι για εναν κωλοσυναγερμο θα καθομουν με τις ωρες για να βρω λυση σε καποιο φορουμ στο ιντερνετ. Παντως σας ευχαριστω ολους οσους ενδιαφερθηκατε. Θα κανω μια προσπαθεια αν ειναι και θα βαλω τον MED. Αν δουλεψει αψογα θα τον κρατησω ....αν οχι θα τον βγαλω και μαλλον θα το αφησω χωρις συναγερμο.Δεν μου αρεσουν τα κοψε ραψε στο αμαξι.
Ελπιζω να βγαλω καποια ακρη τελικα. Η μαλλον ελπιζω να δουλεψει αψογα οπως στο δικο σου και να ησυχασω με αυτο το θεμα.

konas 02-09-08 09:08

Νασαι καλά. Αλλά να ξερεις οτι τα φορουμ εχουν και αυτο το καλο ρολο.
Αλληλοενημερωση για να μη μας δουλευουν καποιοι.

Οσο για το Κ-bus & το can-bus, να ξερεις οτι στην ουσια ειναι παρομοια συστηματα.

gyiama 02-09-08 09:50

εγω παντωσ εχω στο δικο μου serpistar που ειναι ακριβως ιδιοσ με ΜΕΤΑ και MED δεν εχω κανενα προβλημα και ουτε προγραμματα εκανα ουτε τιποτα θυρεσ κλπ τωρ αγι αλαμπακια κλπ εγω προσωπικα δεν εχω τιποτα εξω που να φενεται μονο τα ρανταρακια στα κολονακια.φιλε μου ατελ σε παρακαλω αν μπορεισ πεσ μου ποιοσ ειναι αυτοσ ο μαστορασ που το πηγεσ με pm!!!!!!!!!!

atel 02-09-08 12:29

5 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 16380

Συνημμένο Αρχείο 16381

Συνημμένο Αρχείο 16382

Συνημμένο Αρχείο 16383

Συνημμένο Αρχείο 16384

Αυτα ειναι τα αρχεια που μου εστειλε η MED σε ερωτηση που εκανα για το συγκεκριμενο θεμα.
Απο μια ματια που τα εριξα διαπιστωνω οτι το πορτ μπαγκαζ δεν ανοιγει απευθειας αλλα πρεπει πρωτα να αφοπλισω το αυτοκινητο.
Προς εκπληξη μου ομως βλεπω οτι καποιοι απο το φορουμ που εχουν τον συναγερμο δεν αντιπετωπιζουν κατι αναλογο.
Τι γινεται τελικα;
Μπερδεμα η κατασταση....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.