BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   KLIMATISMOS E36 (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3667)

geo-bmw 19-01-06 18:08

KLIMATISMOS E36
 
Ένα από τα πιο συνηθισμένα προβλήματα για τα Ε36 τα οποία διαθέτουν ηλεκτρονικό κλιματισμό είναι ότι μετά την πάροδο περίπου τετραετίας (τότε και εμένα μου παρουσιάστηκε) το panel του κλιματισμού αρχίζει τις διακοπές μέχρι που στο τέρμα δεν ξαναλειτουργεί δείχνει σαν να είναι κλειστό, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η δυνατότητα ούτε για ζεστό ούτε για κρύο αέρα. Σε κάθε συνεργείο ΒΜW υπάρχουν στοιβαγμένα αρκετά τέτοια panel, τα οποία δεν είναι και φτηνά…Βέβαια για το πρόβλημα αυτό ευθύνεται η BOSCH και συγκεκριμένα ένας πυκνωτής στην πλακέτα της μονάδας, είχα διαβάζει αρκετά άρθρα της BOSCH που δικαιολογούσε τον εαυτό της λέγοντας διάφορα περί υγρασίας κτλ…μιας και το πρόβλημα είχε πάρει έκταση στο εξωτερικό. Με διάφορα άρθρα λοιπόν που διάβασα και μετά από πολλές μετρήσεις βρήκα τον πυκνωτή, κάτι μάθαμε στο πολυτεχνείο ως Μηχανικοί Η/Υ, τον αντικατέστησα και τώρα ο κλιματισμός δουλεύει απροβλημάτιστα εδώ και τρία χρόνια.:ylsuper:

Nemerkon 19-01-06 22:41

εχω και γω το ηλεκτρονικο κλιμα οποτε θα ηθελα να γραψεις αμα ειναι ποιον πυκνωτη αλλαζεις,και που περιπου βρισκετε,οποτε σε περιπτωση που γινει η στραβη να ξερουμε τι να πραξουμε!

thanassis 27-01-06 23:07

Όταν είναι σβηστός ο κινητηρας ακούγεται κάτι από το panel σαν μοτερακι(ηλεκτρικο) γιατί? έτσι πρέπει να είναι?

geo-bmw 28-01-06 16:41

Ναι αυτός ο ήχος είναι φυσιολογικός, έχω ρωτήσει και στο service

-E36IS- 09-02-06 23:41

Φιλε μου geo δεν εχει περασει μηνας που αγορασα το πρωτο μου bmw (318is) και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσενα.To clima κανει διακοπες οποτε του καπνισει και οποτε βαρεθει επανερχεται.Μου εχει σπασει τα νευρα:icon42: Μπορεις να μου πεις πως βγαινει η πλακετα ετσι ωστε να την παω σε φιλο μου ηλεκτρονικο;;ποιος ακριβως πυκνωτης εχει προβλημα;;πως θα τον εντοπισω;;εχει καποιο χαρακτηριστικο χρωμα;;

geo-bmw 10-02-06 15:38

Καλησπέρα φίλε μου.Το να τον εντοπίσεις δεν ειναι ευκολη υπόθεση, σκέψου μια πλακέτα με πάνω απο 30 τέτοιους πυκνωτές όλοι του ιδίου χρώματος. Εαν δεν θέλεις να αγοράσεις καινουργιο, που δεν βρίσκω το λόγο να δωσεις σχεδόν τετρακοσια ευρω, μιας και μετα θα δουλευει αψογα πρέπει να τον δω προσωπικά.

BMW5S 13-04-06 13:20

Για την επισκευη το παρακατω link

http://www.macadamizer.com/bmwfix.html

-E36IS- 16-04-06 23:07

Επισκευαστικε και δουλευει ΑΨΟΓΑ!!

MPOWER 19-04-06 10:00

Μερικές Διευκρινήσεις
 
1. Η αναγνώριση του πυκνωτή που φταίει είναι πανεύκολη μιας και ο πυκνωτής αυτός είναι ΜΠΛΕ, ΠΛΑΣΤΙΚΟΣ και είναι ακριβώς δίπλα στη ΜΠΛΕ (ακριβώς ίδιου χρώματος) φύσα. Δεν υπάρχει άλλος ίδιος ούτε καν παρόμοιος.

2. Η λύση αυτή θεωρώ πώς είναι κατανοητό ότι αφορά μόνο τα Ε36

3. Αυτή η λύση δεν αφορά όλα τα προβλήματα του κλιματισμού. Δηλαδή όταν όλα ανάβουν στο panel του κλιματισμού και δείχνουν φυσιολογικές ενδείξεις, αλλά για παράδειγμα όταν ο ανεμιστήρας του κλιματισμού δεν υπακούει στις εντολές του panel, και παρόλο που έχουμε για παράδειγμα full ανεμιστήρα, αλλά αυτός δουλεύει όποτε θέλει και σε ότι δύναμη αυτός θέλει, το πρόβλημα εντοπίζεται σε μία αντίσταση, (όχι καμιά αντιστασούλα που ξέρουμε, αλλά σε ένα ολόκληρο ανταλλακτικό) που ανάλογα το μοντέλο ονομάζεται "φακίρης" (αν το δείτε θα καταλάβεται γιατί) ή "μαχαίρι" που η εμφάνισή σου δικαιολογεί επίσης την ονομασία του.

psimos 19-04-06 15:44

Τι ιδιο προβλημα ειχα και εγω (Ε36 coupe).
Μονο που δεν ειχα ολες τις ενδειξεις οπως επισης και καμια φορα εσβηνε το display και μου κολλαγε ανοιχτο το A/C.
Ασε που χειμωνιατικα μου ειχε κολησει το A/C στο κρυο και ΨΩΦΗΣΑΜΕ απο τη "παγωνια" αφου εκτος τον ανεμιστηρα ειχε κολλησει και ο κομπρεσορας του A/C.
Εγω εκανα τη βλακεια και εδωσα τη πλακετα εξω και μου την αντικατεστησαν με αλλη μεταχειρισμενη (150Ε). Η καινουργια ειχε 450Ε :icon11: (ετσι μου ειπαν τουλαχιστον).
Ρωτοντας ενα φιλο ηθελε απλα ενα κολληματακι ο πυκνωτης :mad:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.