BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=72)
-   -   Καιρός για τακάκια... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=22442)

nassosbmw1 18-11-09 08:43

Καιρός για τακάκια...
 
...μετά από σχεδόν 55000+ κμ ήρθε η ώρα για αλλαγή στα πίσω τακάκια...ο κομπιούτερας αναφέρει πως απομένουν γύρω στα 500κμ για τα πίσω και καμιά 6000 για μπρος...η τιμή ανά άξονα πάει στα 150€ στο Σπανό και σκέφτομαι τη κλασική μέθοδο: αγοράζω τακάκια και τα αλλάζω μόνος μου...βρήκα τα ίδια με της μαμάς (Ferodo) στα περίπου 55€/άξονα...με το μηδενισμό τι γίνεται;μπαίνω στο κρυφό μενού και το κάνω ή έχει κάποιο άλλο κόλπο;:tapedshut
εννοείται πως θα μπουν φωτό από την αλλαγή σε στυλ "φωτορομάντζου" για όσουν θέλουν να κάνουν το ίδιο! ;)

sotirisl 18-11-09 08:48

να ρωτήσω, που μπορεί κανείς να βρει γνήσια ανταλλακτικά σε αντίστοιχές τιμές;

nassosbmw1 18-11-09 08:52

η BMW στη σειρά 1 βάζει Ferodo όπως καταλαβαίνεις,είτε τα αγοράσεις από το Σπανό ή από το εμπόριο αγοράζεις το ίδιο πράγμα με τα μισά λεφτά...και δόξα τω θεώ η Φραντζή είναι γεμάτη τέτοια μαγαζιά...;)

τη Ferodo σαν μάρκα τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

george316 18-11-09 08:59

αν και δεν εχω σειρα 1,αλλα κουπε,θα συμφωνησω να πατε σε ferodo.δε βγαζουν πολυ μαυριλα και ειναι πολυ καλα σε αποτελεσμα...
σε αντιθεση με τα textar που ειναι καλα μεν(οχι οσο τα ferodo)αλλα καθε η μαυριλα στις ζαντες........θα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτην...

nassosbmw1 18-11-09 09:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george316 (Μήνυμα 341738)
αν και δεν εχω σειρα 1,αλλα κουπε,θα συμφωνησω να πατε σε ferodo.δε βγαζουν πολυ μαυριλα και ειναι πολυ καλα σε αποτελεσμα...
σε αντιθεση με τα textar που ειναι καλα μεν(οχι οσο τα ferodo)αλλα καθε η μαυριλα στις ζαντες........θα πρεπει να μαθετε να ζειτε με αυτην...


TEXTAR είχα βάλει στο Fiesta έναν καιρό...δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει-βελτιωθεί αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα από φρένα κατηφορίζοντας από Καλάβρυτα...ωραία αίσθηση,οικονομικά αν κάνεις χλμ μες στην πόλη αλλά από αντοχή σε απανωτά φρένα δεν έλεγαν και πολλά...σε αντίθεση με τα ferodo που έχουν την ίδια αίσθηση και αντοχή είτε είναι καινούργια,είτε 5χιλ από το σίδερο...

NINJA2 18-11-09 09:27

Mου φενετε οτι τα τακακια μηδενιζουνε μονατους !,Τωρα αν δεν μιδενισουνε !απλα μιδενισμος απο το μενου !.

bimmer-corfu 18-11-09 13:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 341742)
TEXTAR είχα βάλει στο Fiesta έναν καιρό...δε ξέρω κατά πόσο έχουν αλλάξει-βελτιωθεί αλλά ήταν η πρώτη φορά που έμεινα από φρένα κατηφορίζοντας από Καλάβρυτα...ωραία αίσθηση,οικονομικά αν κάνεις χλμ μες στην πόλη αλλά από αντοχή σε απανωτά φρένα δεν έλεγαν και πολλά...σε αντίθεση με τα ferodo που έχουν την ίδια αίσθηση και αντοχή είτε είναι καινούργια,είτε 5χιλ από το σίδερο...

δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνα τα τακάκια για ότι έπαθες. Ίσα ίσα...

kostis47 18-11-09 15:46

Φίλε τα τακάκια όταν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και ένα καλώδιο για να σβήσει η ένδειξη στο καντράν αλλιώς δεν σβήνει. Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό βρίσκεται στον αριστερό εμπρός τροχό και στον πίσω τροχό δε θυμάμαι σε ποιον. Αυτά σε e46 coupe. 25€ το είχα πληρώσει.
κοίτα το link παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/

nassosbmw1 18-11-09 21:32

Τακακίων συνέχεια...
 
6 Συνημμένο(α)
Είπα το λοιπόν να αλλάξω τακάκια..
κατέβηκα μέχρι τη Φραντζή και τα πήρα...(κόστος 54€)
πήρα το λοιπόν το γρύλλο του θρυλικού φιέστα,
έβγαλα το τροχό (θαυμάστε το ζαντικό και σεις)
και να'μαστε στη περιοχή της δισκόπλακααααας...
με ένα 13άρι κλείδι και κόντρα ένα 15άρι λύνουμε τις 2 βίδες της δαγκάνας..(2 έχει μιά πάνω μια κάτω...)
αποθέτουμε ευλαβικά τη δαγκάνα και βγάζουμε τα τακάκια με το χέρι...
με ένα κομμάτι ξύλο κάνουμε μοχλό και σπρώχνουμε μέσα το έμβολο για να χωρέσουν τα νέα (παχύτερα) από τα φθαρμένα τακάκια...
τοποθετούμε τα καινούργια,και βγάζουμε μια τελευταία αναμνηστική των μαμά τακακιών προτού αποχωριστούν για πάντα από το αμάξι...:icon_pai:

παρατηρήσεις και σχόλια:
-Ευκολάκι! δε χρειάστηκα πάνω από μισή ώρα! (γρύλλος-σήκωμα-λύσιμο-δέσιμο) και στους δυο τροχούς...ήταν η πιο εύκολη και γρήγορη αλλαγή που έχω κάνει!
-η ένδειξη για τη φθορά είναι ΜΟΝΟ στο δεξιό τροχό...(παλιοτσήπιδες) και φυσικά δεν μηδενίζει...θααα πάω μετά το στρώσιμο να το σετάρουν...
Αυτά από μένα και καλοφάγωτα,;)

nassosbmw1 18-11-09 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu (Μήνυμα 341808)
δεν είναι αποκλειστικά υπεύθυνα τα τακάκια για ότι έπαθες. Ίσα ίσα...

Σε αυτό το αμαξι με τόσα τακάκια/δίσκους που είχα αλλάξει είχα καταλήξει σε 2 συμπεράσματα:από τη μαμά του το φιέστα είχε α)ΠΟΛΥ δυνατά μπροστινά φρένα αλλά με απλό δίσκο,και β)ανύπαρκτα πίσω ταμπούρα...(άρα καθαρά αυτοκίνητο πόλης)...αν η πάστα των τακακιών ήταν μάπα,σε παρατεταμένα φρεναρίσματα το τακάκι "άναβε" πάνω στον (κακώς) απλό δίσκο και έμενες από φρένα...κι επειδή το δρόμο προς τα Καλάβρυτα τον περπατάω από παιδί είναι συγκεκριμένα σημεία που φρενάρεις δυνατά αν έρχεσαι με πολλά και είναι δοκιμασία για το σύστημα φρένων σε κάθε αμάξι...ευτυχώς όταν τα χρειάστηκα δεν έτρεχα απλά ήμουν φορτωμένος ως συνήθως και απλά έκοψα με κατέβασμα απαλά και χειροφρενάκι (όσο έπιανε) ...ευτυχώς τέλειωσαν οι κατηφόρες και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

τελικά στα τακάκια όπως και σε κάθε εξάρτημα απαιτήσεων ό,τι πληρώνεις παίρνεις...

nassosbmw1 20-11-09 08:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostis47 (Μήνυμα 341834)
Φίλε τα τακάκια όταν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και ένα καλώδιο για να σβήσει η ένδειξη στο καντράν αλλιώς δεν σβήνει. Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό βρίσκεται στον αριστερό εμπρός τροχό και στον πίσω τροχό δε θυμάμαι σε ποιον. Αυτά σε e46 coupe. 25€ το είχα πληρώσει.
κοίτα το link παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/

αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι :mad: ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...

Nick_E60_GR 20-11-09 08:44

Νάσο, κι αυτοί τι θα κάνουν? κλέφτες θα γίνουν? Πληρώνουν υπαλλήλους. Δεν είναι μόνο η τοποθέτηση, είναι και το σετάρισμα. Αν ξέρεις και μπορείς να τα κάνεις μόνος σου γλυτώνεις 20 ευρώ, είναι απλό.

stef 20-11-09 09:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR (Μήνυμα 342325)
Νάσο, κι αυτοί τι θα κάνουν? κλέφτες θα γίνουν? Πληρώνουν υπαλλήλους. Δεν είναι μόνο η τοποθέτηση, είναι και το σετάρισμα. Αν ξέρεις και μπορείς να τα κάνεις μόνος σου γλυτώνεις 20 ευρώ, είναι απλό.


:+1:0000000000000000000000000000

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!

nassosbmw1 20-11-09 09:18

Δεν είπα να γίνουν κλέφτες,προς θεού!απλά να μην κλέβουν (τόσο) εμένα! ακόμα και με αυτή την αναπόφευκτη επίσκεψη τελικά φθηνότερα μου ήρθε...ήθελαν 155€ για τακάκια/εργασία και μου στοίχισε 95€ (55€ τα τακάκια και 40 ο αισθητήρας με την εργασία...) ε,στο σύνολο γλίτωσα 60€ όσο να κάνεις είναι "σεβαστό ποσό" ακόμα...

giannis 116 20-11-09 12:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 341731)
...μετά από σχεδόν 55000+ κμ ήρθε η ώρα για αλλαγή στα πίσω τακάκια...ο κομπιούτερας αναφέρει πως απομένουν γύρω στα 500κμ για τα πίσω και καμιά 6000 για μπρος...η τιμή ανά άξονα πάει στα 150€ στο Σπανό και σκέφτομαι τη κλασική μέθοδο: αγοράζω τακάκια και τα αλλάζω μόνος μου...βρήκα τα ίδια με της μαμάς (Ferodo) στα περίπου 55€/άξονα...με το μηδενισμό τι γίνεται;μπαίνω στο κρυφό μενού και το κάνω ή έχει κάποιο άλλο κόλπο;:tapedshut
εννοείται πως θα μπουν φωτό από την αλλαγή σε στυλ "φωτορομάντζου" για όσουν θέλουν να κάνουν το ίδιο! ;)

Νασο νομιζω πως η εταιρια βαζει μαμα Textar και οχι Ferodo, αυτο βεβαια το λεω με μια επιφυλαξη γιατι απο παρτιδα σε παρτιδα αυτοκινητων, μπορει να αλλαζει και ο προμηθευτης για φρενα πχ.
Στον δικο μου ασσο σιγουρα ειχε Textar, και αυτα συνεχιζω και βαζω αν και μου τη δινει στα νευρα η μαυριλα που βγαζουν!

giannis 116 20-11-09 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 342321)
αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι :mad: ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...

Και πολυ καλα θα κανεις να μην ξαναπας γιατι εχει παραγινει το κακο τους με τις χρεωσεις!Λοιπον, επειδη εχω αλλαξει κι εγω πισω τακακια προσφατα, εκτος εξουσιοδοτημενου βεβαια, και ειχα και ενα προβλημα με το καλωδιο που λες, βλ. ποστ μου: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=19422&page=2
... Πηρα νεο καλωδιο απο φρενά εξω μολις 20€ και μαλιστα της εταιριας ΑΤΕ, που προμηθευει την BMW. Οποτε μπορουμε ολοι να καταλαβουμε για ποσο κοροιδα πελατες μας θεωρουν...
Αυτο με το καλωδιο παντως στη σειρα 1, για αλλες σειρες δεν ξερω, εχω μια επιφυλαξη αν θα πρεπει να αλλαζεται με καθε αλλαγη στα τακακια και τα εμπρος και τα πισω.
Εφ οσον το BC υπολογιζει τη φθορα των φρενων και μας ενημερωνει εγκαιρα να παμε να τ αλλαξουμε, αυτα τα καλωδια ειναι η τελευταια προειδοποιηση πως το τακακι εχει φτασει στο τελος της ζωης του και πως εχουμε να κανουμε λιγα χιλιομετρα μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο και με συνεση στο φρενο για να παμε γι αλλαγη.
Μου εχει τυχει λογω αργιων να βρω κλειστα τα συνεργεια και νομιζα πως ειχα λιγο ακομη τακακι στα μπροστινα, με ειχε ειδοποιησει το BC, και σε καποια φαση αναψε κοκκινη ενδειξη των φρενων που δεν εσβηνε!
Οταν ανοιξαν τα συνεργεια και πηγα να τ αλλαξω μου ειπαν πως θελει και το καλωδιο αλλαγη γιατι λογω φθορας των φρενων αυτο 'πατησε' πανω στο δισκο, ενεργοποιησε την επαφη για την κοκκινη ενδειξη οποτε παει αχρηστο.
Αν τωρα αλλαζουμε τα τακακια πριν ενεργοποιηθει αυτη η ενδειξη τοτε δε νομιζω πως θελει καθε φορα αλλαγη αυτο το καλωδιο... Τι λετε κι εσεις;..

nassosbmw1 20-11-09 13:36

Textar-Ferodo και εργατώρες...
 
(Γιάννη απαντώ σε ένα πόστ για να μη διπλοποστάρω)

Ναι,τα Textar είναι η μαμά τοποθέτηση,και απο μαυρίλα άστα να παν...από απόδοση δεν είχα παράπονο...
Τώρα τα Ferodo (που τα έχω σε μεγαλύτερη υπόληψη)πιστεύω να είναι τουλάχιστον ισάξια αν όχι κλάσεις ανώτερα...:rockon:
όσο για τον αισθητήρα,αυτό το πραγματάκι έχει τόσο πάχος όσο το τακάκι,έτσι όσο φθείρεται το τακάκι φθείρεται κι αυτό...με λίγα λόγια σε κάθε αλλαγή πάει πακέτο με τα τακάκια...;)
εντιτ:
και ναι φίλε δε θα με ξαναδεί τουλάχιστον για τα "ψιλά" καλό,χρυσό το σέρβις του,άψογοι σε φέρσιμο και καθαριότητα,εγγυημένη δουλειά,αλλά έλεος μεγάλο "μαγαζί" είναι,και μερικά πράγματα είναι πολύ φτηνά και εύκολα για να τα υπερχρεώνεις με εργατικά...είπαμε,να βγάζεις από εργασία π.χ.φανοποιίας,κάνα δίσκο/πλατώ αντικατάσταση μοτέρ σαζμάν κλπ "χοντρά",αλλά το να χρεώνεις 20€ μια αλλαγή καλωδίου ή ακόμα χειρότερα 40€ αντικατάσταση φίλτρου καμπίνας ε,ακόμα και τον πιο πάμπλουτο τον κάνουν να νιώθει κορόιδο...μη πω τίποτα βαρύτερο...;)

giannis 116 14-09-10 19:56

Σημερα αλλαξα τα πισω τακακια, μπηκαν τα Ferodo FDB1806, αλλαχτηκε και το καλωδιο-αισθητηρας φθορας (Ferodo FWI268).
Επισης βγηκαν και τα εμπρος τακακια που εχουν 'ψωμι' ακομα και τριφτηκαν οι ακρες τους γιατι εκαναν πολυ θορυβο και εγινε φυσημα με αερα και στις 4 δαγκανες και δισκους για να φυγει η σκονη και η βρωμια πριν δεθουν ολα.
Χρεωση 80€ σε συνεργειο φρενων.

Στην επομενη αλλαγη εμπρος θα πρεπει να αλλαχτουν και οι δισκοι γιατι εχουν κανει δοντι και ειναι αρκετα φαγωμενοι. Γι αυτο και κανουν και αρκετο θορυβο τα εμπρος φρενα, σφυριγμα και 'βαβουρα' ειδικα οταν ειναι ζεστα.
Εκτιμηση κοστους για νεες δισκοπλακες (Ate), τακακια (Lukas) και καλωδιο-αισθητηρα φθορας με εργατικα και ΦΠΑ 220€.
Μου φαινεται καλη τιμη αλλα για τους δισκους Ate δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα και εχω διαβασει αρκετες αναφορες για παραπονα για κραδασμους.Θα ρωτησω και στο συνεργειο που το παω για σερβις να δω τι τιμη θα μου πουν κι εκει, οπως επισης θα ρωτησω ποσο θα μου κοστισει να τα παρω τα ανταλλακτικα απο μεγαλο εισαγωγεα και να τα βαλω στο συνεργειο φρενων που πηγα σημερα.
Πιο πολυ, ειδικα στα μπροστα φρενα θα ηθελα να ειχα μονο οτι βαζει το εργοστασιο γιατι ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος απ'τα 'μαμα' φρενα. Τελος με τα φρενα δεν κανω τσιγκουνιες αλλα κοιταω και να μη με κλεβουν.

kmilioris 14-09-10 22:14

Επειδή κοιτάω κ εγώ για αλλαγή σε δίσκου κ τακάκια (ναι κάναμε μ@@@@ κ τους ανάψαμε με 10000χιλ) έχω καταλήξει στο να πάρω δίσκου EBC Ultimax (Είναι χαρακωτοί ) & EBC Green τακάκια, κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250€ (θα τα περάσω μόνος μου).

Driver M 14-09-10 22:26

Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.

giannis 116 14-09-10 23:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Driver M (Μήνυμα 393786)
Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.

Κι εγω αυτη την εντυπωση ειχα και ισως να εχεις δικιο σ αυτο που λες γιατι ουσαιαστικα αυτο το καλωδιο στην ακρη του εχει μια επαφη που κατω απο καποιο οριο φθορας ακουμπαει και κανει επαφη και τοτε αναβει ενδειξη κοκκινη για τα φρενα που δεν σβηνει στο BC εκτος απ την κοκκινη ενδειξη οτι εχουμε υπερβει το οριο για σερβις. Μου ειχε τυχει μια φορα στα μπροστα φρενα. Ειδα ομως και το καλωδιο που ειχε πανω τωρα και αν και δεν ειχε ενεργοποιηθει η επαφη, η ακρη του που ειναι η επαφη ηταν σα χαλασμενη, λιωμενη με καποια κοματακια σα σπασμενα, σα να ελειπαν, δε ξερω κι εγω πως και τι, ουτε ρωτησα εκει στο συνεργειο οποτε το αλλαξαν χωρις να ρωτησω κι εγω περαιτερω πληροφοριες. Ουτως ή αλλως το κοστος του καλωδιου πανω απο 15€ δεν ειναι, οποτε δεν υπαρχει λογος να κανω θεμα για ενα τοσο φτηνο ανταλλακτικο.

giannis 116 14-09-10 23:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kmilioris (Μήνυμα 393783)
Επειδή κοιτάω κ εγώ για αλλαγή σε δίσκου κ τακάκια (ναι κάναμε μ@@@@ κ τους ανάψαμε με 10000χιλ) έχω καταλήξει στο να πάρω δίσκου EBC Ultimax (Είναι χαρακωτοί ) & EBC Green τακάκια, κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250€ (θα τα περάσω μόνος μου).

Οταν λες τους 'αναψες' τι εννοεις?.. Τα εκαψες τα φρενα σε καμια γρηγορη καταβαση βουνου ή σε πιστα?..
Οι δισκοι τι εχουν παθει, εγινε το μεταλλο 'μελιτζανι' δηλαδη καηκαν?.. Στραβωσαν?..
Τα τακακια, ελιωσε ή καηκε η παστα τους?..
Τα φρενα σου πως συμπεριφερονται τωρα και πως καταλαβες οτι δισκοι και τακακια μπροστα ειναι για πεταμα παρολα τα λιγα χιλιομετρα? Το BC σου εβγαλε ενδειξη σερβις?..

Παντως τα 'μαμα' φρενα ειναι πολυ ισχυρα και ανθεκτικα ακομα και σε μεγαλες καταπονησεις. Οκ δεν ειναι αγωνιστικα, δεν ειναι η δουλεια τους αυτη ουτως ή αλλως, αλλα νομιζω οτι ειναι ισως τα καλυτερα φρενα στην κατηγορια τους.

Θελουμε εντυπωσεις παντως απ τα νεα σου φρενα!

kmilioris 15-09-10 11:41

Κοίτα να δεις τα φρένα έχουν το κλασσικό τρέμουλο στο τιμόνι όταν πας να φρενάρεις. Τα χάλασα μετά από ζέσταμα πάρα πολύ με πλύσιμο, τες πα ότι έγινε έγινε.(το αμάξι δεν έχει βγάλει ένδειξη ακόμα) Δεν τα έχω αλλάξει ακόμα αυτές τις μέρες θα τα παραγγίλω (έχω λίγη δουλεία κ δεν βρήκα χρόνο) οπότε όταν τα περάσω κ πατήσουν θα σου πω εντυπώσεις….

Α8hnaios 15-09-10 12:30

ΦΡΕΝΑ....
 
1 Συνημμένο(α)
εδω εχει για ολες τις μαρκες κ φυσικα bmw ferodo τιμοκαταλογος...\\

http://www.promithe-parts.gr/contact.php?lang=1

κ οτι αλλο θες...

giannis 116 15-09-10 15:54

Ευχαριστουμε τον Αθηναιο για τα πολυτιμα λινκς και οσον αφορα στραβωμενες πλακες απο ζεσταμα και μετα πλυσιμο, δεν επαιρναν επιδιορθωση σε τορνο?..

xrictod 16-09-10 01:30

Εγώ έχω ένδειξη για τη διάρκεια των χιλιομέτρων που έχει το αυτοκίνητο να διανύσει, πρίν γίνει η αλλαγή στα τακάκια. Οπότε φαντάζομαι, οτι όσο φθείρεται ο δείκτης-αισθητήρας, τόσο μειώνονται κ τα χιλιόμετρα (ανά 1000άδα). Άρα εάν αλλάξω τακάκια κ δεν αλλάξω τον αισθητήρα, προφανώς δεν θα μου μετράει σωστά.. Και για ένα κόστος 15 ευρώ τέτοιες μ*beep*αλακίες δεν κάνω..

Driver M 16-09-10 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xrictod (Μήνυμα 393858)
Εγώ έχω ένδειξη για τη διάρκεια των χιλιομέτρων που έχει το αυτοκίνητο να διανύσει, πρίν γίνει η αλλαγή στα τακάκια. Οπότε φαντάζομαι, οτι όσο φθείρεται ο δείκτης-αισθητήρας, τόσο μειώνονται κ τα χιλιόμετρα (ανά 1000άδα). Άρα εάν αλλάξω τακάκια κ δεν αλλάξω τον αισθητήρα, προφανώς δεν θα μου μετράει σωστά.. Και για ένα κόστος 15 ευρώ τέτοιες μ*beep*αλακίες δεν κάνω..

Όλοι μας την ίδια ένδειξη έχουμε. Ο αισθητήρας μάλλον δε φθείρεται, το τακάκι φθείρεται και το αναγνωρίζει ο αισθητήρας.

Τώρα, ο καθένας με τα χρήματά του κάνει ό,τι γουστάρει. Αν όμως ο αισθητήρας δε χρειάζεται αλλαγή, όπως συμβαίνει πχ με τα ελαστικά που δε χρειάζεται και απλά τον μεταφέρεις στα καινούρια που θα βάλεις, εγώ δε νομίζω να τον αλλάξω, εκτός και αν έχει μεγάλη φθορά.

kostastnt 21-09-10 20:54

Ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή... Όταν άλλαξα φρένα είδα ότι ο αισθητήρας είναι από ένα υλικό σαν το τακάκι και τρώγεται όπως το τακάκι...

TAZ118! 21-09-10 21:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostastnt (Μήνυμα 394588)
Ο αισθητήρας χρειάζεται αλλαγή... Όταν άλλαξα φρένα είδα ότι ο αισθητήρας είναι από ένα υλικό σαν το τακάκι και τρώγεται όπως το τακάκι...

+1....
Μετα απο καθε αλλαγη τακακιων ειναι υποχρεωτικη και η αλλαγη αισθητηρων...
Αλλιως δεν μηδενιζει το CBS....

rapid_fast 21-09-10 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! (Μήνυμα 394592)
+1....
Μετα απο καθε αλλαγη τακακιων ειναι υποχρεωτικη και η αλλαγη αισθητηρων...
Αλλιως δεν μηδενιζει το CBS....

Αν φτάσεις σε σημείο να ανάψει το λαμπάκι,
έχεις φάει το προστατευτικό υλικό, έχει εκτεθεί ο χαλκός και ο αισθητήρας έχει χαλάσει..
Αλλιώς, δεν νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί..

Driver M 21-09-10 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 394611)
Αν φτάσεις σε σημείο να ανάψει το λαμπάκι,
έχεις φάει το προστατευτικό υλικό, έχει εκτεθεί ο χαλκός και ο αισθητήρας έχει χαλάσει..
Αλλιώς, δεν νομίζω οτι πρέπει να αλλαχτεί..

Aκριβώς...

kmilioris 11-10-10 13:18

1 Συνημμένο(α)
Το Σαββάτο βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τα νέα φρένα που περίμενα. Τώρα τα στρώνω φυσικά αλλά από την πρώτη κιόλας στιγμή η διαφορά σε σχέση με τα μαμά είναι εμφανής, έχουν ποιο άμεσο κ δυνατό πάτημα. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγες μέρες που θα κάνουν καμία 500χιλ.

rapid_fast 11-10-10 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kmilioris (Μήνυμα 397276)
Το Σαββάτο βρήκα λίγο χρόνο και πέρασα τα νέα φρένα που περίμενα. Τώρα τα στρώνω φυσικά αλλά από την πρώτη κιόλας στιγμή η διαφορά σε σχέση με τα μαμά είναι εμφανής, έχουν ποιο άμεσο κ δυνατό πάτημα. Περισσότερες πληροφορίες σε λίγες μέρες που θα κάνουν καμία 500χιλ.

Με δεδομένο οτι κάνεις αντιπαραβολή με φαγωμένα εργοστασιακά φρένα,
αυτή δεν θα ήταν και η εντύπωση που θα αποκόμιζες αν έβαζες καινούρια εργοστασιακά??

GIANNISKW 11-10-10 18:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 (Μήνυμα 341734)
η BMW στη σειρά 1 βάζει Ferodo όπως καταλαβαίνεις,είτε τα αγοράσεις από το Σπανό ή από το εμπόριο αγοράζεις το ίδιο πράγμα με τα μισά λεφτά...και δόξα τω θεώ η Φραντζή είναι γεμάτη τέτοια μαγαζιά...;)

τη Ferodo σαν μάρκα τη χρησιμοποιώ πολλά χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Η BMW βαζει μονο JURID και TEXTAR για γνησιο τακακι

kmilioris 12-10-10 08:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast (Μήνυμα 397289)
Με δεδομένο οτι κάνεις αντιπαραβολή με φαγωμένα εργοστασιακά φρένα,
αυτή δεν θα ήταν και η εντύπωση που θα αποκόμιζες αν έβαζες καινούρια εργοστασιακά??

Όπως έχω ξαναπεί τα φρένα μου δεν ήτανε φαγωμένα απλά άναψαν κ είχαν μόλις 10000χιλ

halkida116mpack 12-10-10 14:34

ο αισθητηρας ειναι κατι σαν πορσελανη και λιωνει μαζι με το τακακι....αυτο που δεν ξερω ειναι ,αν τον αλλαξω μονος μου μετα θελει καποιο προγραμματισμο η ειναι plug n play?καποιος που εβαλε aftermarket αν ξερει ας μου πει............
kmilioris......πως τα ειδες τα νεα φρενα σου???πες μας εντυπωσεις

PANOS320 12-10-10 15:01

Εμένα πάντως οι δίσκοι μου μελάνιασαν,κάπνισαν,έγιναν μελιτζανί αλλά δεν στράβωσαν ευτυχώς.Άφησα το αυτοκίνητο να πηγαίνει ρολαριστά και απέφυγα την χρήση του φρένου όσο μπορούσα.Το μόνο που μου άφησε είναι ένα σφύριγμα αλλά η απόδοση έμεινε ίδια.Τώρα τελευταία βέβαια, λόγω μια επέμβασης που έκανα, δεν μπορώ να οδηγήσω όμως ο πατέρας μου που κυκλοφορεί ενίοτε με το δικό μου αμάξι μου λέει οτι τα φρένα απο την BMW είναι αρκετα πιο πάνω σε αποτελεσματικότητα και σε αίσθηση απο την Merc του.

kostastnt 12-10-10 15:06

Ο αισθητήρας δεν θέλει προγραμματισμό.. Απλά reset από το BC... Επίσης το υλικό του νομίζω είναι το ίδιο με τα τακάκια για να φαγώνεται το ίδιο...

halkida116mpack 12-10-10 15:26

thanks koststnt ρωταω γιατι στο ebay εχει καλες προσφορες αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αποτελεσματικα οσο τα μαμα...τωρα θα μου πεις τοτε βαλε μαμα παλι,ελα ομως που μου αρεσει και οπτικα να φαινεται ο χαρακτος δισκος(πρεπει ομως να ειναι και το ιδιο αποτελεσματικος οπως ξαναειπα)...βεβαια αργο λιγο γιατι εχω 38000 και μου λεει αλλαγη σε αλλες 32000...

kmilioris 13-10-10 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halkida116mpack (Μήνυμα 397455)
ο αισθητηρας ειναι κατι σαν πορσελανη και λιωνει μαζι με το τακακι....αυτο που δεν ξερω ειναι ,αν τον αλλαξω μονος μου μετα θελει καποιο προγραμματισμο η ειναι plug n play?καποιος που εβαλε aftermarket αν ξερει ας μου πει............
kmilioris......πως τα ειδες τα νεα φρενα σου???πες μας εντυπωσεις

Εγώ δεν άλλαξα τους αισθητήρες γιατί απλά δεν είχαν τίποτα… άφησα του ίδιους. Σχετικά με την απόδοση δεν μπορώ να σου πω ακόμα μιας κ έχω κάνει μόλις κ με τα βίας 200χιλ… ελπίζω το σκ να κάνω καμιά 300 ακόμα… θα βγάλω κ φωτογραφίες με τους δίσκους πάνω για να δεις πως φαίνονται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.