BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=879)

Sras 10-01-05 12:37

ΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ
 
Καλημερα
Εχω διαβασει αλλα και εχω ακουσει οτι πετρελαιοκινηση σε Ι.Χ. αυτοκινητα επιτρεπεται σε ολη την Ελλαδα εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης.Ξερει κανεις πως καθωριζονται τα ορια αυτα?Η Ελευσινα πχ η το Κορωπι,ακομα και η Βουλα-Βουλιαγμενη ειναι εντος οριων Αθηνων?Αιγαλεω,Περιστερι,Μαρουσι κλπ ειναι το ιδιο?Εχει διαβασει κανεις το νομο που οριζει αυτα τα ορια η μηπως ξερει που μπορουμε να τον βρουμε να δουμε τι οριζει??
Ρε μηπως μπορουμε να εχουμε Ι.Χ. πετρελαιο στους περιφερικους δημους της Αθηνας η της Θεσσαλονικης και δεν το ξερουμε??
Οποιος ξερει κατι να μας ενημερωσει παρακαλω.
Αντε γιατι εχω αρχισει να ονειρευομαι μια Χ3 με τον καινουργιο τριλιτρο πετρελαιοκινητηρα που θα φορεσει λιαν συντομως με τα 272 αλογα.
Sras
:help: :help: :help:

VIC 10-01-05 13:27

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα νομιζ πως η απαγοευση αφορα τους νομους και οχι τους δημους οποτε δυσκολα τα πραγματα! μονο για επαγγελματικο ισως να μπορεσεις να βγαλεις αδεια :banghead: αλλα και παλι δεν το βλεπω να καταφερνεις κατι αφου στο μηχανολογικο θα σε παρουν με τις ντοματες!!! :kissass:

φαντασου να πας και να τους πεις: θελω ενα Χ3 για να μεταφερω καρπουζια και πατατες... :drive2:

moutraklas 11-01-05 11:34

Και αν δηλώσεις για κανένα χρόνο μόνιμη κατοικία επαρχία? Δεν ξέρω τι χρειάζεται πραγματικά για να γίνει αυτό και πως μπορεία να το κάνεις (εκτός κι αν τύχει και πραγματικά μείνεις επαρχία) αλλά πας, αγοράζεις από την επαρχία το αμάξι που θέλεις και το οδηγείς Αθήνα μετά...
Κι αν σε σταματήσουν? "έμενα επαρχία, αγόρασα νόμιμα το diesel μου και τώρα που επέστρεψα Αθήνα, τι να κάνω δηλαδή? Να το δώσω?" Η, ακόμα καλύτερα, δεν λες καθόλου ότι μένεις Αθήνα...

melos86 11-01-05 15:06

Και ολα αυτα επειδη οι πολιτικοι μας ειναι πραγματικοι "φωστηρες"!!! Για ονομα του Θεου... Εδω ολη η Ευρωπη χρησιμοποιει Diesel και σε εμας ο Σουφλιας λεει πως θα πρεπει να κανουμε ερευνες και μετρησεις για να δουμε το θεμα της πετρελαιοκινησης!!! Ποιοι?? Εμεις οι Ελληνες... Οταν τους συμφαιρει ειμαστε στην Ε.Ε και οταν δεν τους συμφαιρει κανουν τις παπιες! Οι ιδιοι βεβαια φροντισαν να ψηφισουν νομο για τα αφορολογητα αυτοκινητα τους και το επιδωμα ενικοιου που ειναι 3000ευρω!! Βεβαια φταιμε και εμεις!! Ενω μας αδικουν μπροστα στα μουτρα μας εμεις καθομαστε στις καρεκλιτσες μας και διαμαρτυρομαστε απο τους H/Y!!! Αντι να κανουμε κανα ντου μεσα στη βουλη... :soapbox: :angryfire :icon42: :chair:

kacey 11-01-05 20:32

Τα ορια ειναι τα ορια των νομων Αττικης και Θεσσαλονικης. Σε τυχον ελεγχο το οχημα παει για κατασχεση και ο οδηγος στην φυλακη (ετσι λεει ο νομος, τωρα τι θα σου κανουν ειναι αλλο θεμα...μπορει και να την γλυτωσεις αμα εχεις μονιμη κατοικια στην επαρχια και αρχισεις να κλαιγεσαι οτι ηρθες για μια δουλεια κλπ κλπ..). Καλημερα σας. :D

veduza 11-01-05 20:56

ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ DIESEL ΚΑΙ
H ΑΔΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙ "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ "
ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΝΟΜΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ !!!!

kacey 12-01-05 00:45

Ο μονος λογος που δεν ειχες κανενα προβλημα ειναι επειδη δεν σε σταματησαν...Μονο τα δημοσιας χρησης οχηματα ειναι νομιμα, δηλαδη ακομα και επαγγελματικα, αμα ειναι ιχ, ειναι το ιδιο πραγμα.

Sras 01-03-05 16:23

Καλημερα και επανερχομαι
Η Υπουργικη αποφαση του 1992 λεει οτι απαγορευεται εντος των οριων των κατωθι περοχων.Ελευσινα-Μαγουλα-Φυλη-Αχαρνες-Θρακομακεδονες-Βαρυμπομπη-Κρυονερι-Α.Στεφανος-Ανοιξη-Σταματα-Ροδοπολη-Διονυσος-Πικερμι-Σπατα-Κορωπι-Βαρη-Βαρκιζα.Δηλαδη Μαρκοπουλο,Κερατεα κλπ στα νοτια,Αττικη οδο επιτρεπεται.Εαν σε πιασουν το προστιμο ειναι αφαιρεση αδειων οδηγου και κυκλοφοριας για ενα μηνα και 150 ευρω προστιμο.
Πιστευω οτι εαν πας δικαστηριο εχεις πολλες πιθανοτητες για αθοωση γιατι οπως μου ειπαι πολυ καλος δικηγορος στην αποφαση υπαρχουν πολλες ασαφειες.Ακουω γνωμες
Sras

μανος318is 01-03-05 19:57

Βγαζεις το ".d" ,αλλαζεις το τελικο της εξατμισης και προσευχεσαι να μην σε σταματησει το κλιμακιο που κανει ελεγχο για ρυπους κτλπ!

kacey 02-03-05 00:34

η να μην σε σταματησει οποιοσδηποτε μπατσος και σου ζητησει αδεια η οποια γραφει με μεγαλα γραμματα τι καυσιμο καιει το αμαξι....

οσο για τα προστιμα εγω ειμαι σχεδον σιγουρος πολυ πιο σοβαρα.
sras στην αποφαση εκεινη που λεει για τα ορια, λεει αυτα τα προστιμα που ειπες?

Sras 02-03-05 09:12

Καλημερα
Δεν την εχω διαβασει εγω για να ειμαι ειλικρινης.Μου το ειπαν.Παντως πολυ συντομα θα παω στο Εθνικο Τυπογραφειο να παρω το ΦΕΚ 519 Β 12/8/92 στο οποιο εχει δημοσιευθει η εν λογω αποφαση.Αυτα ολα βεβαια με την προυποθεση οτι δηλωνεις κατοικος επαρχιας το οποιο γινεται με μια απλη υπευθυνη δηλωση απ'οτι ξερω.Παντως η εν λογω παραβαση δεν αναφαιρεται στον Κ.Ο.Κ.
Sras

Elen 02-03-05 09:59

Τελικά μπορεί να μου πει κανείς τι στο καλό παίζει και τη κρύβεται πίσω από την απαγόρευση των κινητήρων Diesel ?...έχω ακούσει για να μη μολύνεται το περιβάλον αλλά αυτό είναι καθαρά ψέμα...πλέον δε πιστεύω να υπάρχει κανείς που να μη γνωρίζει ότι είναι πολύ 'καθαρότεροι' από τους βενζινοκηνητήρες... Φυσικά λόγοι συμφερόντων αλλά τι συμφέρον??? Γιατί μόνο στις δύο πιο σημαντικές πόλεις???

Dionysis 02-03-05 13:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Elen
Τελικά μπορεί να μου πει κανείς τι στο καλό παίζει και τη κρύβεται πίσω από την απαγόρευση των κινητήρων Diesel ?...έχω ακούσει για να μη μολύνεται το περιβάλον αλλά αυτό είναι καθαρά ψέμα...πλέον δε πιστεύω να υπάρχει κανείς που να μη γνωρίζει ότι είναι πολύ 'καθαρότεροι' από τους βενζινοκηνητήρες... Φυσικά λόγοι συμφερόντων αλλά τι συμφέρον??? Γιατί μόνο στις δύο πιο σημαντικές πόλεις???

Διάβασε αυτό ίσως λύσει την απορία σου
http://www.greenpeace.gr/shown.asp?id=283#

kacey 02-03-05 14:18

Αυτα ειναι μλκιες της Greenpeace...Αρτηριοσκληρωτικοι βλακες που στον (σωστο) αγωνα για το περιβαλλον, δεν κοιτανε να μαθουν και τελικα δεν ξερουν τι λενε και πετανε οτι παπαρια τους κατεβει. Αυτα που γραφουν τα αντιστοιχω προσωπικα με τις μλκιες περι αυτοκινητων-βομβων για οσα εχουν νιτρο...

Ως μηχανολογος δηλωνω οτι μοντερνοι (εντος 5ετιας) κινητηρες diesel μολυνουν πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απο τους σημερινους βενζινοκινητηρες και δεν υπαρχει κανενας λογος για την απαγορευση. Ουδεμια σχεση εχουν αυτα τα μοτερ με τα ντουμανια που βγαζουν ταξι και λεωφορεια 20ετιας. Ασε που τα ντουμανια αυτα δεν ειναι και απαραιτητα πιο επικινδυνα απο το δικο μου βενζινοκινητο 20ετιας. Απλα επειδη τα καυσαερια των diesel ειναι ορατα (μαυριλα λογω σωματιδιων καπνου), δημιουργειται η εντυπωση οτι ειναι χειροτερα. Και φυσικα μοντερνα μοτερ δεν βγαζουν μαυριλα γιατι εχουν παγιδες για τα σωματιδια.

Black5 02-03-05 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey
Ως μηχανολογος δηλωνω οτι μοντερνοι (εντος 5ετιας) κινητηρες diesel μολυνουν πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απο τους σημερινους βενζινοκινητηρες και δεν υπαρχει κανενας λογος για την απαγορευση.

Κι εγω μηχανολογος ειμαι και θελω να πω οτι τα δυο ειδη μολυνουν διαφορετικα. Τα καυσαερια απο ενα diesel κινητηρα ειναι πιο καρκινογονα αφου περιεχουν μεγαλυτερα σωματιδια ενω τα αυτοκινητα που λειτουργουν με βενζινη εκπεμπουν περισσοτερα καυσαερια που επιδεινωνουν το φαινομενο του θερμοκηπιου... Δεν μπορουμε λοιπον να πουμε οτι τα diesel μολυνουν πολυ λιγοτερο το περιβαλλον απο τους σημερινους βενζινοκινητηρες..... Αυτα που λεει η Grea\enpeace ειναι σωστα.

kacey 02-03-05 18:02

Αμα συνυπολογισεις οτι τα diesel καινε την μιση ποσοτητα πανω κατω καυσιμου ανα 100χλμ, και το οτι τα σωματιδια (καπνου υποθετω) ποτε δεν φτανουν στην ατμοσφαιρα επειδη ολα τα μοντερνα μοτερ εχουν φιλτρα κλπ, τοτε δεν νομιζω οτι στεκει αυτο που λες. Και στην τελικη, μλκες ειναι σε ολη την ευρωπη που τα diesel εχουν φτασει η και ξεπερασει τα βενζινοκινητα (αναλογα με την χωρα) και δεν εχουν προβλημα? Αν ειναι δυνατον...

Dionysis 02-03-05 19:18

Στην αυστρία 70% των αυτοκινήτων ειναι πετρελαιοκίνητα και στην υπόλοιπη ευρώπη 50%
Αν σταματήσει η νοθία στο πετρέλαιο και μειωθεί η κίνηση στο κέντρο Αθήνας -
Θεσ/νίκης θα γίνει άρση της απαγόρευσης

antonio 02-03-05 19:26

Και μιας και πέσαμε όλοι οι μηχανολόγοι, σας λέω και εγώ από επίσημες έρευνες που έχουμε κάνει στο Πολυτεχνείο Πάτρας (που είναι πολύ ευαισθητοποιημένο σε θέματα όπως αυτοκίνητο και περιβάλλον) τα πετρελαιοκίνητα οχήματα τελευταίας γενιάς προκαλούν έως και 30% μικρότερη επιβάρυνση στο περιβάλλον!
Για όποιον δύσπιστο δεν έχει παρά να ανατρέξει στα αντίστοιχα μηνιαία μηχανολογικά έντυπα του βιομηχανικού επιμελητηρίου να πάρει τις απαντήσεις του. :deal:

Black5 02-03-05 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonio
Και μιας και πέσαμε όλοι οι μηχανολόγοι, σας λέω και εγώ από επίσημες έρευνες που έχουμε κάνει στο Πολυτεχνείο Πάτρας (που είναι πολύ ευαισθητοποιημένο σε θέματα όπως αυτοκίνητο και περιβάλλον) τα πετρελαιοκίνητα οχήματα τελευταίας γενιάς προκαλούν έως και 30% μικρότερη επιβάρυνση στο περιβάλλον!
Για όποιον δύσπιστο δεν έχει παρά να ανατρέξει στα αντίστοιχα μηνιαία μηχανολογικά έντυπα του βιομηχανικού επιμελητηρίου να πάρει τις απαντήσεις του. :deal:

Ρε παιδια 30% επιβαρυνση στο περιβαλλον ως προς τι? Εμας μας ενδιαφερει να εχει μικρη επιβαρυνση στον τομεα που αντιμετωπιζουμε προβλημα. Η Ελλαδα δεν εχει βαρια βιομηχανια που να δημιουργει προβλημα με τα αερια του θερμοκηπιου οποτε η μολυνση απο τους βενζινοκινητηρες δεν μας ενοχλει τοσο σε αντιθεση με τα diesel....

antonio 03-03-05 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Black5
Ρε παιδια 30% επιβαρυνση στο περιβαλλον ως προς τι? Εμας μας ενδιαφερει να εχει μικρη επιβαρυνση στον τομεα που αντιμετωπιζουμε προβλημα. Η Ελλαδα δεν εχει βαρια βιομηχανια που να δημιουργει προβλημα με τα αερια του θερμοκηπιου οποτε η μολυνση απο τους βενζινοκινητηρες δεν μας ενοχλει τοσο σε αντιθεση με τα diesel....


Μιλάω για μικρότερη κατά 30% επιβάρυνση στο ελλαδικό περιβάλλον και όχι γενικά.
Είναι έρευνα εγκεκριμμένη και αναγνωρισμένη.
Πιστεύω να σε κάλυψα, δεν μιλώ εγώ, μιλά μια ολόκληρη ερευνητική ομάδα απαρτιζόμενη απο φοιτητές, μεταπτυχιακούς και καθηγητές με κύρος. ;)

Black5 03-03-05 08:18

1 Συνημμένο(α)
· στα καυσαέρια των βενζινοκινήτων μηχανών περιέχονται: μονοξείδιο του άνθρακα, υδρογονάνθρακες, οξείδια του αζώτου και ενώσεις του μολύβδου μαζί με άλλα συστατικά όπως αιθάλη και διοξείδιο του θείου που βρίσκονται σε μικρότερες συγκεντρώσεις. Τα υπόλοιπα συστατικά όπως διοξείδιο του άνθρακα, νερό και άζωτο δεν θεωρούνται ρυπαντές του αέρα
· στα καυσαέρια των μηχανών diesel λόγω διαφορετικής αρχής λειτουργίας και του διαφορετικού καυσίμου εκπέμπονται κυρίως οξείδια του αζώτου(από τους βασικούς συντελεστές της
δημιουργίας του φωτοχημικού νέφους), αιθάλη, υδρογονάνθρακες, μονοξείδιο του άνθρακα, διοξείδιο του θείου και αλδεΰδες. Η αιθάλη που εκπέμπεται από τις μηχανές diesel έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι σ' αυτή βρίσκονται προσροφημένοι υδρογονάνθρακες με απότέλεσμα να συμπεριλαμβάνονται στα καρκινογόνα συστατικά

Οι σύγχρονοι κινητήρες diesel απαιτούν τη χρήση εξελιγμένου πετρελαίου με χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο

Το diesel με χαμηλή περιεκτικότητα σε θείο υπάρχει στην Ελλάδα.
Το εξελιγμένο diesel κίνησης υπάρχει. Όχι όμως σε όλα τα πρατήρια (η ΕΚΟ, για παράδειγμα, το διαθέτει ήδη).

Οι κινητήρες diesel είναι πιο θορυβώδεις από τους βενζινοκινητήρες. (Ηχορύπανση)

Οι κινητήρες diesel συμβάλλουν στην αντιμετώπιση του φαινομένου του θερμοκηπίου κάτι που απαιτεί η Ε.Ε. και για αυτό προωθούνται τα αυτοκίνητα που κινούνται με Diesel.

Οι κινητήρες diesel έχουν διαφορετικούς ρύπους από τους αντίστοιχους βενζινοκινητήρες. Υπάρχουν όμως και κοινοί ρύποι. Οι σύγχρονοι κινητήρες diesel ρυπαίνουν λιγότερο από τους βενζινοκινητήρες, όσον αφορά στο διοξείδιο του άνθρακα (CO2) και το μονοξείδιο του άνθρακα (CO). Οι εκπομπές υδρογονανθράκων (HC) είναι μηδενικές, ενώ των βενζινοκινητήρων όχι. Αντίθετα, όσον αφορά τα σωματίδια οι βενζινοκινητήρες είναι αυτοί που έχουν μηδενικές εκπομπές και όσον αφορά στα οξείδια του αζώτου (NOx) οι βενζινοκινητήρες έχουν χαμηλότερες εκπομπές.

Επίσης τα Ευρωπαϊκά όρια εκπομπών για τους βενζινοκινητήρες είναι πιο αυστηρά όσο αφορά τα NOX,HC και μόνο τα diesel εκπέμπουν σωματίδια. (Σχήμα)

antonio 03-03-05 10:08

Συμφωνώ απόλυτα με ότι λες παραπάνω και όπως λες και εσυ οι κινητήρες diesel έχουν μικρότερες εκπομπές ρύπων στα οξείδια του άνθρακα και μεγαλύτερες σε σωματίδια και ενώσεις αζώτου. Αυτό όμως έχει αποδειχθεί ότι είναι περισσότερο συμφέρον για το ελληνικό περιβάλλον. Σε μια επόμενη συνάντηση θα φροντίσω να σου φέρω την αντίστοιχη μελέτη γιάτι είναι ολίγον τεράστια και δεν μπορω να την κάνω upload εδώ!

PS Έτσι και αλλιώς τώρα έχουμε αφήσει και ανοιχτή μια δεύτερη κόντρα (και μην ξεχνάς ότι τώρα πια είμαι και εγώ 25άρης!!!) :nod: :ices_ange

Black5 03-03-05 10:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antonio
Έτσι και αλλιώς τώρα έχουμε αφήσει και ανοιχτή μια δεύτερη κόντρα (και μην ξεχνάς ότι τώρα πια είμαι και εγώ 25άρης!!!) :nod: :ices_ange

Και πειραγμένος 25άρης εισαι (για το αυτοκίνητο λέω!)!!! Αλλά θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως πάμε! :ices_ange Μετρήθηκα και 199,9 άλογα άλλωστε! :p

antonio 03-03-05 21:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Black5
Και πειραγμένος 25άρης εισαι (για το αυτοκίνητο λέω!)!!! Αλλά θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως πάμε! :ices_ange Μετρήθηκα και 199,9 άλογα άλλωστε!


Ρε συ και εγώ είμαι πειραγμένος και μάλιστα πιο πολυ απο το αυτοκίνητο!! χεχε!! :icon42: :chair: :whip:

Black5 08-03-05 10:25

Aιωρούμενα σωματίδια στις 6/3/2005: 49 μgr/m3 στο σταθμό ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

Οριακή τιμή 50 μgr/m3 να μην υπερβαίνεται περισσότερες από 35 φορές το έτος

Οι άλλοι ρύποι δεν είναι τόσο κοντά στο όριο....

kacey 23-03-05 10:29

Στο τελευταιο τευχος των 4Τροχων εχει ενα αρθρακι που απανταει στα ερωτηματα του τοπικ. Δυστυχως το εχω αφησει στην Αγγλια και δεν θυμαμαι ολα οσα λεει, στις ποινες παντως αναφερει μεταξυ αλλων αυτο που ειπα, προσωρινη κατασχεση του αυτοκινητου, η οποια ομως "αν και προβλεπεται δεν εφαρμοζεται"...Τωρα τι σημαινει αυτο....?

Sras 23-03-05 13:09

Καλημερα
Σημερα διαβασα στην εφημεριδα μισο-μισο οτι ενα απο τα νεα μετρα που θα ανακοινωσει ο Αλογοσκουφης ειναι και η αρση της απαγορευσης της πετρελαιοκινησης σε Αθηνα Θεσσαλονικη.Εχει ακουσει κανεις κατι σχετικο η το μισο-μισο γραφει σαχλαμαρες?
Sras

papajim 19-12-05 17:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sras
Καλημερα
Εχω διαβασει αλλα και εχω ακουσει οτι πετρελαιοκινηση σε Ι.Χ. αυτοκινητα επιτρεπεται σε ολη την Ελλαδα εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης.Ξερει κανεις πως καθωριζονται τα ορια αυτα?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kacey
Τα ορια ειναι τα ορια των νομων Αττικης και Θεσσαλονικης. Σε τυχον ελεγχο το οχημα παει για κατασχεση και ο οδηγος στην φυλακη (ετσι λεει ο νομος...

Ξέρετε μήπως τι ισχύει για τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες? Μπορεί ένας ξένος με το diesel του να κυκλοφορήσει Αθήνα και Θεσσαλονίκη?

nikosvg 20-12-05 11:05

CO2 και NOx
 
Σαφεστατα ξεπερασμενη η απαγορευση πετρελαιοκινησης σε Αθηνα-Θεσσαλονικη αλλα εκτος ΕΕ γινεται πολυ κουβεντα σχετικα με το ποσο πραγματικα ρυπαινουν ή οχι οι πετρελαιοκινητηρες. Χωρες οπως οι Ηνωμενες Πολιτειες και η Ιαπωνια "κατηγορουν" την ΕΕ για "πριμοδοτηση" της ευρωπαικης αυτοκινητοβιομηχανιας μεσω των προδιαγραφων ρυπων των κινητηρων Diesel. Συγκεκριμενα υποστηριζουν οτι οι ευρωπαικες νορμες ειναι πολυ ελαστικες στο θεμα των οξειδιων του αζωτου (ΝΟχ, καρκινογονες ουσιες, με τους κινητηρες Diesel βασικα υπευθυνους για την δημιουργια τους) και χωρις ουσιαστικη συμβολη στην αντιμετωπιση του φαινομενου του θερμοκηπιου. Το τελευταιο οφειλεται στην καυση υδρογονανθρακων και την συνεπακολουθη εκπομπη CO2, και εκει οι diesel πρακτικα "ρυπαινουν" οσο και οι βενζινοκινητηρες (το CO2 δεν ειναι ρυπος, και η αναπνοη μας το παραγει, αλλα σαν βασικος υπευθυνος της τρυπας του οζοντος πρεπει να μειωθει συμφωνα με την συνθηκη του Κιοτο, και η Ελλαδα ειναι μεσα στις χωρες που πρεπει να μειωσουν τις εκπομπες του). Προσωπικα πιστευω οτι ο μονος λογος για την απαγορευση ειναι η απαραδεκτη ποιοτητα των καυσιμων σε συναρτηση με τα (παρα πολλα) κρουσματα νοθειας καθως οι συνχρονοι diesel ειναι πολυ ευαισθητοι στα καυσιμα που καλουνται να καταναλωσουν και πιθανες βλαβες στα συστηματα τροφοδοσιας τους λογω κακης ποιοτητας καυσιμων κοστιζουν καποιες χιλιαδες €. Κατι παραπανω ξερουν οι ταξιτζιδες που ανεφοδιαζονται απο συγκεκριμενα πρατηρια...

stefanos68 20-12-05 20:19

Όταν ήμουν στην Γερμανία είχα ένα πετρελαιοκίνητο 2500 κυβικά, 95 ίππους. Όντως «καίνε» αρκετά λιγότερο απ ότι τα βενζινοκίνητα σχεδόν το μισό.
Όμως τα τέλη κυκλοφορίας του ήταν τριπλάσια σε σχέση με ένα αυτοκίνητο 2000 κυβικών βενζινοκίνητο. Με άλλα λόγια έπρεπε να κάνεις χιλιόμετρα ώστε να κερδίζεις από την διαφορά κόστους των καυσίμων αλλιώς δεν άξιζε.
Το ίδιο θα μας κάνουν και εδώ αν το επιτρέψουν σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη θα δούμε τέλη κυκλοφορίας για τα πετρελαιοκίνητα « μη επαγγελματικά» στα ύψη, γιατί εδώ στην Ελλάδα εφαρμόζουν πολύ καλά τις εισπρακτικές μεθόδους των άλλων χωρών της Ευρώπης. Αλλά όταν είναι για παροχές άστα να πάνε.
Ακόμη δεν μπορώ να ξεχάσω όταν ήρθα πριν από λίγα χρόνια πίσω στην Ελλάδα και εκτελώνισα το αυτοκίνητο. Μήνας Οκτώβριος και πληρώνω τέλη κυκλοφορίας μετά από 2 μήνες όλοι πλήρωναν τέλη κυκλοφορίας, μου φάνηκε παράξενο λέω καλά ρε όλοι οι γνωστοί μου τον ίδιο μήνα αγόρασαν το αυτοκίνητο τους;
Συνηθισμένος από Γερμανία όπου πληρώνεις τέλη κυκλοφορίας πάντα τον ίδιο μήνα που το αγόρασες (αν το αγόρασες Αύγουστο του χρόνου τον Αύγουστο πάλι τα τέλη) είπα πως έτσι θα είναι και εδώ. Τελικά πλήρωσα ξανά τέλη τον Δεκέμβριο δηλαδή εκτελώνισα το αυτοκίνητο πλήρωσα όλη την χρονιά για 2 μήνες και ξανά πλήρωσα για την επόμενη..
Τι να λέμε τώρα αυτά μόνο εδώ συμβαίνουν.

fidel 27-12-05 10:00

Ιδιαίτερα υπεύθυνα σας λέω ότι 2 diesel αυτοκίνητα (Ι.Χ. και τα δύο) ένα Ford Ranger και ένα ΚΙΑ SORENTO τα κυκλοφορούμε εντός Θεσσαλονίκης με άδεια στη Θεσσαλονίκη, εδώ και τρια χρόνια το ΚΙΑ και ένα χρόνο το FORD. Βέβαια δεν έχει τύχει να πέσουμε σε κανένα μπλόκο αν και τα δύο οχήματα κάνουν απίστευτα χιλιόμετρα.

Επίσης με γνώση αυτών που γράφω, σας λέω ότι η πολιτική που ακολουθεί η Ελλάδα στο θέμα της πετρελαιοκίνησης δεν οφείλεται σε περιβαλλοντικά θέματα αλλά στις προσταγές των εταιρειών που έχουν διυλιστήρια στην Ελλάδα.

Η τεχνολογιά που έχουν, τα μηχανήματα που έχουν και το προϊόν που παράγουν δεν πληρούν τις προδιαγραφές που έχει ορίσει η ΕΟΚ και γι' αυτό τα προϊόντα που παράγουν δεν έχουν τελικά καμία σχέση με αυτά που υπάρχουν στις άλλες χώρες. Είναι γνωστά τα προβλήματα που προκαλούνται στους σύγχρονους πετρελαιοκινητήρες από το πετρέλαιο κίνησης στην Ελλάδα, αλλά και από τις βενζίνες (κυρίως τις απλές) στα σύγχρονα μοτέρ. Το μόνο που γίνεται στα διυλιστήρια είναι η κάθε εταιρεία, στο αρχικό προϊόν που πέρνουν από εκεί να προσθέτουν τα δικά τους πρόσμικτα ώστε να το βελτιώσουν.

Το κόστος που συνεπάγεται με εναρμόνιση της τεχνολογίας των διυλιστήριων είναι τεράστιο, οπότε είναι πιό εύκολο να απαγορεύσουμε την κίνηση των αυτοκινήτων και να ξεμπερδεύουμε.

Aristomenis 15-08-07 17:13

Παιδιά με συγχωρείτε που επαναφέρω παλιά post αλλά είμαι καινούργιος και λόγω του ότι έχω παραγγείλει αυτοκίνητο με πετρέλαιο, προσπαθώ να ενημερωθώ όσο το δυνατόν καλύτερα σχετικά με τη χρήση diesel και τη νομοθεσία. Λοιπόν, ψάχνοντας το νέο ΚΟΚ διαπίστωσα οτι δεν αναφέρεται πουθενά η απαγόρευση της χρήσης πετρελαιοκίνητων οχημάτων ΙΧ σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Αυτό δεν σημαίνει οτι σε ένα ενα μπλόκο, άν του ζητήσουμε τον ΚΟΚ για να μας δείξει πού το γράφει οτι απαγορεύεται, τότε μπορεί και να γλιτώσουμε την κλήση, προσωρινή κατάσχεση κτλ;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fidel (Μήνυμα 49387)
Επίσης με γνώση αυτών που γράφω, σας λέω ότι η πολιτική που ακολουθεί η Ελλάδα στο θέμα της πετρελαιοκίνησης δεν οφείλεται σε περιβαλλοντικά θέματα αλλά στις προσταγές των εταιρειών που έχουν διυλιστήρια στην Ελλάδα.

Η τεχνολογιά που έχουν, τα μηχανήματα που έχουν και το προϊόν που παράγουν δεν πληρούν τις προδιαγραφές που έχει ορίσει η ΕΟΚ και γι' αυτό τα προϊόντα που παράγουν δεν έχουν τελικά καμία σχέση με αυτά που υπάρχουν στις άλλες χώρες.


Πως είναι δυνατόν απο τη στιγμή που δεν πληρουν τις προδιαγραφές, όπως γράφεις, το προϊόν τους να βγαίνει στην αγορά (εννοώ το diesel στα πρατήρια) Δεν το ελέγχει η ΕΟΚ το θεμα; Και τι θα μπορούσε να αλλάξει επι του θέματος εάν επιτρεπόταν στα 2 αστικά κέντρα;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

strof 16-08-07 11:46

Η παράβαση αυτή μπορεί να μην αναφέρεται στον ΚΟΚ βρίσκεται σε ισχύ όμως άλλη διάταξη (από 2002 νομίζω) που αναφέρει ρητά την εν λόγω απαγόρευση. Και σαν Έλληνας πολίτης ΄οφείλεις να γνωρίζεις ΟΛΟΥΣ τους Νόμους του κράτους, οπότε δικαιολογία του τύπου δείξε μου τον ΚΟΚ μάλλον δεν θα φέρει τα επιθυμητά για εσένα αποτελέσματα...

tsouk 16-08-07 12:37

Εδω και 1,5 χρονο η μητερα μου εχει ενα Merc Α170 CDI.Κινειτε κανονικα στην Θεσσαλονικη εχει εμπλακη και σε ατυχημα και εχει ελεγχθει και σε μπλοκα.Ουδεν πρόβλημα.ΑΛΛΑ αν μεναμε στο κεντρο της Θεσσαλονικης δεν θα ειχαμε δικαιωμα να του βγαλουμε αδεια.

bagelhs 16-08-07 18:40

Αν είναι euro 4 δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα να πας οπουδήποτε
πρώτο μου ξαδέρφι πηρέ C220 και στην άδεια δεν αναφέρει πουθενά
απαγορευτικά όρια Νομών

Aristomenis 17-08-07 22:42

Ολα τα bmw diesel έρχονται στην Ελλάδα με φίλτρο σωματιδίων. Έτσι έχουν την εξάτμιση κανονικά, όπως και τα βενζινοκίνητα, και όχι να κοιτάει κάτω, σαν κάτι παλιά ταξί. Σε κάποιες χώρες, όπως Αγγλία, το φίλτρο υπάρχει ως προεραιτικός εξοπλισμός, σε κάποιες άλλες όπως Τουρκία και Ν. Αφρική το φίλτρο δεν υπάρχει. Όσοι στην Αγγλία παραγγείλουν με φίλτρο, παίρνουν και την κανονική εξάτμιση, όσοι όχι παίρνουν το ταξί :icon18: Σύμφωνα με το παρακάτω thread ο λόγος που συμβαίνει το τελευταίο είναι οτι το diesel σε μερικές χώρες δεν πληρεί τις προϋποθέσεις για να μπει φιλτρο σωματιδίων στο αυτοκίνητο. Δηλαδή εγώ τώρα τί να υποθέσω; Οτι εμείς στην Ελλάδα έχουμε καλά καύσιμα και αξιόπιστο diesel; Και άν θέλω να ταξιδέψω Τουρκία, δεν θα μπορώ να βάλω καύσιμο χωρίς κίνδυνο να κάνω ζημιά στον κινητήρα ή στο φίλτρο; Τις ίδιες απορίες έγραψα στο παρακάτω thread και περιμένω απάντηση...

http://www.e90post.com/forums/showth...highlight=320d

Aristomenis 17-08-07 23:04

Και μία φώτο οπου φαίνονται καθαρά οι διαφορές σε εξάτμιση
Το μπλε και το ανθρακί είναι και τα 2 320d με το πρώτο να φοράει φίλτρο σωματιδίων...

http://www.e90post.com/forums/attach...1&d=1161281136

E46 POWER 24-02-08 12:50

ρε παιδια μεμενα που φοραει φιλτρο σωματιδιων λετε να μπορω να κυκλοφορησω παντου και να καταφερω να μην γραφει η αδεια την απαγορευση?

BMW_330i 24-02-08 14:28

φιλε ο νομος λεει πως δεν μπορεις να μπαινεις στο κεντρο τις πολης κε αυτο ισχυει μονο για αθηνα κε θεσσαλονικη στην υπολοιπη ελλαδα κινησε κανονικα.οσο αφορα αθηνα και θεσσαλονικη μπορεις να κινησε μονο περιφερειακα τις πολης και οχι κεντρικα.

billparas 24-02-08 18:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από papajim (Μήνυμα 48385)
Ξέρετε μήπως τι ισχύει για τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες? Μπορεί ένας ξένος με το diesel του να κυκλοφορήσει Αθήνα και Θεσσαλονίκη?

Να ξαναθέσω το την ερώτηση, μπορεί ένας ξένος με η έλληνας με ξένες πινακίδες να κυκλοφορήσει σε ΑΘήνα-Θεσσαλονίκη. Τον τελευταίο καιρό κυκλοφορώ και με ένα καινούριο opel corsa diesel το οποίο καταναλώνει ελάχιστα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.