BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Περί προσθηκών... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28016)

God 11-05-11 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! (Μήνυμα 426606)
Αυτες με τα σπειρώματα ειναι για να αλλάζουν καρέ.. Πώς γινεται να υπαρχει αποστάτης με ιδιο καρε με αυτο της ζάντας, και να βιδώνει ξεχωριστά πανω στη ζάντα?

Πάρε ένα χαρτί, κάνε ένα μουαγιέ με 4 μπουλόνια και μετά στρίψε το 45 μοίρες. Θα δεις ότι οι τρύπες είναι όλες στο μισό του προηγούμενου ενδιάμεσου κενού τους. Με μία μικρή στροφή όλα γίνονται. ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426607)
μάνο είναι σκέτες δύο φέτες....με ένα χειλάκι στην μεριά που εφάπτεται με τη ζάντα...!!!http://img393.imageshack.us/img393/2...2007160lq1.jpg

Αυτές είναι οι πιο απλές και δεν γίνεται ζυγοστάθμιση με αυτές πάνω στους τροχούς δυστυχώς. Και πάλι βέβαια, αν είναι σε οκ κατάσταση και οι αποστάτες, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αλλά είναι και μικροί, δεν νομίζω και να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς...

E36 RULES!! 11-05-11 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 426609)
Πάρε ένα χαρτί, κάνε ένα μουαγιέ με 4 μπουλόνια και μετά στρίψε το 45 μοίρες. Θα δεις ότι οι τρύπες είναι όλες στο μισό του προηγούμενου ενδιάμεσου κενού τους. Με μία μικρή στροφή όλα γίνονται. ;)

Σωστός ;) Δεν μου'κοψε :D Thanks!

ThaNOS E46coupe 11-05-11 23:03

με ένα εκατοστό δέν κάνω δουλειά λες εεε? θα τα δοκιμάσω αυριο και βλέπουμε...αλλιώς αγοράζω καινούριους. 2ποντους....!!!!ευχαριστώ φίλε!!!!!!!

antreas 12-05-11 00:14

Πήσω δεν υπάρχει πρόβλημα στα κουπέ γιατί δεν έχουν πολύ βαρος
μπροστά όμως να μην βάλεις θα κάνεις ζημιά σίγουρα!!
Εγώ φοράω 2 πόντους και δεν είχα ποτέ προβλημα.
Πήρες αυτες τις προσθήκες που έχουν οφαλό?Γιαττί
εάν πήρες τις άλλες να ξέρεις θα έχεις πρόβλημα.

ThaNOS E46coupe 12-05-11 00:26

αντρεα τι εννοεις αφαλο ? Αυτο το νυχακι που ειναι γυρω γυρω απο την τρυπα και παταει το κεντρο της ζαντας? Αν λες αυτο, ναι ετσι ειναι...

antreas 12-05-11 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426620)
αντρεα τι εννοεις αφαλο ? Αυτο το νυχακι που ειναι γυρω γυρω απο την τρυπα και παταει το κεντρο της ζαντας? Αν λες αυτο, ναι ετσι ειναι...

Ναι αυτό λέω αν είναι έτσι δεν έχεις πρόβλημα
γιατί υπάρχουν και κάτοι άλλοι που δεν έχουν
και άμα βάλεις κάνειτο αμάξι σαν να θέλει ζυγοστάθμιση

ThaNOS E46coupe 12-05-11 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antreas (Μήνυμα 426621)
Ναι αυτό λέω αν είναι έτσι δεν έχεις πρόβλημα
γιατί υπάρχουν και κάτοι άλλοι που δεν έχουν
και άμα βάλεις κάνειτο αμάξι σαν να θέλει ζυγοστάθμιση

πολυ σωστη η παρατηρηση σου αντρεα. Το σκεφτομουν κι εγω αυτο... Αυριο θα τις βαλω να δουμε πως δειχνουν...θα βαλω και φωτος....

ThaNOS E46coupe 12-05-11 15:42

6 Συνημμένο(α)
λοιπον...οι προσθήκες στους πίσω τροχούς μπήκαν...οι πρώτες εντυπώσεις απο θέμα εμφάνισης τουλάχιστον είναι οι καλύτερες....να συμπληρ΄ψσω οτι τελικά οι αποστάτες είναι 7,5 χιλιοστών και οχι 10 χιλ που νόμιζα...
'Εγινε και μιά μικρή δοκιμή στο δρόμο. αρνητικά σημεία δέν εμφανίστηκαν κάπου, απενατίας μπορώ να πώ είναι οτι το αμάξι νομίζω πώς πατάει λίγο καλύτερα τώρα,σε σχέση με πρίν... θα γίνει βέβαια και μιά δοκιμή στα στροφιλίκια της μάνης τα οποια γνωρίζω πολύ καλά, και θα σας πώ εντυπώσεις...(εκεί θα γίνει και ένα βιντεάκι, και δε θα πιστευετε οτι αυτό που βλέπετε είναι ένα ταπεινό 318 Μ43 με 118 ψόφια μουλάρια)....
Στο θέμα μας πάλι...
Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες.οι πρώτη είναι πρίν την τοποθέτηση των αποστατών και οι άλλες μετά....
τα συμπεράσματα δικά σας.....

Συνημμένο Αρχείο 31024

Συνημμένο Αρχείο 31025

Συνημμένο Αρχείο 31026

Συνημμένο Αρχείο 31027

Συνημμένο Αρχείο 31028

Συνημμένο Αρχείο 31029

Dim77 12-05-11 16:59

Ευθυγράμμιση έκανες μετά?

God 12-05-11 17:41

Εντάξει, και πριν δεν είχες και ΤΟΣΟ κενό, έτσι που το είχες πει νόμιζα εγώ ότι ήταν ο τροχός 2 δάχτυλα μέσα από το φτερό. :D

Μία χαρά δείχνει. Στην θεωρία έχεις λίγο καλύτερο πάτημα επειδή μεγαλώνει ο άξονας μα στην πράξη πιθανότατα απλώς σου φαίνεται.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.