BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=78)
-   -   Περί προσθηκών... (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=28016)

ThaNOS E46coupe 11-05-11 22:15

Περί προσθηκών...
 
πήρα απο ένα φίλο μου προσθήκες H&R ενός πόντου. ο μόνος λόγος που τις πήρα είναι οτι οι ζάντες μου είναι 8άρες και ο θόλος του 46αριού είναι αρκετά πιό έξω. ο μόνος τρόπος για να γεμίσω το κενό είναι να μπούνε προσθήκες.
Ναι ναι,,,το ξέρω δέν κάνει καλό, αλλα άμα δέν τις δοκιμάσω θα σκάσω... η ερώτησή μου...
έχω τέσσερις προσθήκες. να βάλω και στις μπροστινές? ή μόνο στις πίσω? και επίσης... άν βάλω δύο προσθήκες σε κάθε μία απο τις πίσω ρόδες?
οι προσθήκες έχουν κάτι εξογκώματα που μπαίνουν και η μία μέσα στην άλλη...τί προτείνετε?

God 11-05-11 22:19

Ποτέ, ΠΟΤΕ 2 προσθήκες μαζί.

Καλό θα ήταν να τις αποφύγεις στο τιμόνι. Εντάξει, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου αν τις βάλεις πάντως, απλά φρόντισε να είναι σφιγμένες καλά και να γίνει ζυγοστάθμιση με αυτές πάνω στον τροχό.

ThaNOS E46coupe 11-05-11 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 426596)
Ποτέ, ΠΟΤΕ 2 προσθήκες μαζί.

Καλό θα ήταν να τις αποφύγεις στο τιμόνι. Εντάξει, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου αν τις βάλεις πάντως, απλά φρόντισε να είναι σφιγμένες καλά και να γίνει ζυγοστάθμιση με αυτές πάνω στον τροχό.

οκ...ποτέ δύο μαζί...θα βάλω μόνο τις πισινές...αλλα ρε Μάνο πώς γίνεται ζυγοστάθμιση με τις προσθήκες? εννοείς να τις βάλει στο μηχάνημα πρίν βάλει τη ζάντα και να μπεί η ζάντα μετά? αυτο μάλλον λες εε?
οκ θα το φροντίσω αδερφέ...!!!!!!! ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση!!!!!!

God 11-05-11 22:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426597)
οκ...ποτέ δύο μαζί...θα βάλω μόνο τις πισινές...αλλα ρε Μάνο πώς γίνεται ζυγοστάθμιση με τις προσθήκες? εννοείς να τις βάλει στο μηχάνημα πρίν βάλει τη ζάντα και να μπεί η ζάντα μετά? αυτο μάλλον λες εε?
οκ θα το φροντίσω αδερφέ...!!!!!!! ευχαριστώ για την άμεση ενημέρωση!!!!!!

Όχι βρε συ, απλά τις βάζει στην ζάντα και όπως είναι κάνει ζυγοστάθμιση κανονικά με αυτές βιδωμένες πάνω στην ζάντα. Σαν να ήταν πάνω στο αυτοκίνητο, ένα σώμα.

ThaNOS E46coupe 11-05-11 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 426599)
Όχι βρε συ, απλά τις βάζει στην ζάντα και όπως είναι κάνει ζυγοστάθμιση κανονικά με αυτές βιδωμένες πάνω στην ζάντα. Σαν να ήταν πάνω στο αυτοκίνητο, ένα σώμα.

να γίνει ζυγοστάθμηση στη ζάντα ενώ η ζάντα βρίσκεται απάνω στο μουαγιέ? χωρίς να βγεί απ το αμάξι? γίνεται αυτό?:bricks1:

MICZ 11-05-11 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 426599)
Όχι βρε συ, απλά τις βάζει στην ζάντα και όπως είναι κάνει ζυγοστάθμιση κανονικά με αυτές βιδωμένες πάνω στην ζάντα. Σαν να ήταν πάνω στο αυτοκίνητο, ένα σώμα.

Παιδιά επειδή ενδιαφέρει και μένα να κάνω τέτοια ζυγοστάθμηση, ξέρετε ποιος έχει τέτοιο μηχάνημα? Γιατί δεν πρέπει να έχουν και πολλοί.

giannis 116 11-05-11 22:33

Εχει το συνεργειο Rabbit στη Θηβων στο Περιστερι και κανει πραγματικα καλη δουλεια!

God 11-05-11 22:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426600)
να γίνει ζυγοστάθμηση στη ζάντα ενώ η ζάντα βρίσκεται απάνω στο μουαγιέ? χωρίς να βγεί απ το αμάξι? γίνεται αυτό?:bricks1:

Βρε συ, οι προσθήκες δεν βιδώνουν πάνω στην ζάντα;

Αν όχι, τότε δεν γίνεται αυτό που σου είπα. Αυτό γίνεται μόνο για προσθήκες που είτε βγάζουν οι ίδιες σπειρώματα (studs) και βιδώνει η ζάντα πάνω τους με παξιμάδια, είτε για όσες έχουν τρύπες με σπείρωμα. Όχι για αυτές που είναι απλώς μία "φέτα" μέταλλο που παρεμβάλλεται μεταξύ ζάντας και μουαγίε. Μάλλον επειδή είναι λεπτές, τέτοιες είναι οι δικές σου...

E36 RULES!! 11-05-11 22:43

Αυτες με τα σπειρώματα ειναι για να αλλάζουν καρέ.. Πώς γινεται να υπαρχει αποστάτης με ιδιο καρε με αυτο της ζάντας, και να βιδώνει ξεχωριστά πανω στη ζάντα?

ThaNOS E46coupe 11-05-11 22:49

μάνο είναι σκέτες δύο φέτες....με ένα χειλάκι στην μεριά που εφάπτεται με τη ζάντα...!!!http://img393.imageshack.us/img393/2...2007160lq1.jpg

God 11-05-11 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! (Μήνυμα 426606)
Αυτες με τα σπειρώματα ειναι για να αλλάζουν καρέ.. Πώς γινεται να υπαρχει αποστάτης με ιδιο καρε με αυτο της ζάντας, και να βιδώνει ξεχωριστά πανω στη ζάντα?

Πάρε ένα χαρτί, κάνε ένα μουαγιέ με 4 μπουλόνια και μετά στρίψε το 45 μοίρες. Θα δεις ότι οι τρύπες είναι όλες στο μισό του προηγούμενου ενδιάμεσου κενού τους. Με μία μικρή στροφή όλα γίνονται. ;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426607)
μάνο είναι σκέτες δύο φέτες....με ένα χειλάκι στην μεριά που εφάπτεται με τη ζάντα...!!!http://img393.imageshack.us/img393/2...2007160lq1.jpg

Αυτές είναι οι πιο απλές και δεν γίνεται ζυγοστάθμιση με αυτές πάνω στους τροχούς δυστυχώς. Και πάλι βέβαια, αν είναι σε οκ κατάσταση και οι αποστάτες, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αλλά είναι και μικροί, δεν νομίζω και να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείς...

E36 RULES!! 11-05-11 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 426609)
Πάρε ένα χαρτί, κάνε ένα μουαγιέ με 4 μπουλόνια και μετά στρίψε το 45 μοίρες. Θα δεις ότι οι τρύπες είναι όλες στο μισό του προηγούμενου ενδιάμεσου κενού τους. Με μία μικρή στροφή όλα γίνονται. ;)

Σωστός ;) Δεν μου'κοψε :D Thanks!

ThaNOS E46coupe 11-05-11 23:03

με ένα εκατοστό δέν κάνω δουλειά λες εεε? θα τα δοκιμάσω αυριο και βλέπουμε...αλλιώς αγοράζω καινούριους. 2ποντους....!!!!ευχαριστώ φίλε!!!!!!!

antreas 12-05-11 00:14

Πήσω δεν υπάρχει πρόβλημα στα κουπέ γιατί δεν έχουν πολύ βαρος
μπροστά όμως να μην βάλεις θα κάνεις ζημιά σίγουρα!!
Εγώ φοράω 2 πόντους και δεν είχα ποτέ προβλημα.
Πήρες αυτες τις προσθήκες που έχουν οφαλό?Γιαττί
εάν πήρες τις άλλες να ξέρεις θα έχεις πρόβλημα.

ThaNOS E46coupe 12-05-11 00:26

αντρεα τι εννοεις αφαλο ? Αυτο το νυχακι που ειναι γυρω γυρω απο την τρυπα και παταει το κεντρο της ζαντας? Αν λες αυτο, ναι ετσι ειναι...

antreas 12-05-11 00:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426620)
αντρεα τι εννοεις αφαλο ? Αυτο το νυχακι που ειναι γυρω γυρω απο την τρυπα και παταει το κεντρο της ζαντας? Αν λες αυτο, ναι ετσι ειναι...

Ναι αυτό λέω αν είναι έτσι δεν έχεις πρόβλημα
γιατί υπάρχουν και κάτοι άλλοι που δεν έχουν
και άμα βάλεις κάνειτο αμάξι σαν να θέλει ζυγοστάθμιση

ThaNOS E46coupe 12-05-11 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από antreas (Μήνυμα 426621)
Ναι αυτό λέω αν είναι έτσι δεν έχεις πρόβλημα
γιατί υπάρχουν και κάτοι άλλοι που δεν έχουν
και άμα βάλεις κάνειτο αμάξι σαν να θέλει ζυγοστάθμιση

πολυ σωστη η παρατηρηση σου αντρεα. Το σκεφτομουν κι εγω αυτο... Αυριο θα τις βαλω να δουμε πως δειχνουν...θα βαλω και φωτος....

ThaNOS E46coupe 12-05-11 15:42

6 Συνημμένο(α)
λοιπον...οι προσθήκες στους πίσω τροχούς μπήκαν...οι πρώτες εντυπώσεις απο θέμα εμφάνισης τουλάχιστον είναι οι καλύτερες....να συμπληρ΄ψσω οτι τελικά οι αποστάτες είναι 7,5 χιλιοστών και οχι 10 χιλ που νόμιζα...
'Εγινε και μιά μικρή δοκιμή στο δρόμο. αρνητικά σημεία δέν εμφανίστηκαν κάπου, απενατίας μπορώ να πώ είναι οτι το αμάξι νομίζω πώς πατάει λίγο καλύτερα τώρα,σε σχέση με πρίν... θα γίνει βέβαια και μιά δοκιμή στα στροφιλίκια της μάνης τα οποια γνωρίζω πολύ καλά, και θα σας πώ εντυπώσεις...(εκεί θα γίνει και ένα βιντεάκι, και δε θα πιστευετε οτι αυτό που βλέπετε είναι ένα ταπεινό 318 Μ43 με 118 ψόφια μουλάρια)....
Στο θέμα μας πάλι...
Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες.οι πρώτη είναι πρίν την τοποθέτηση των αποστατών και οι άλλες μετά....
τα συμπεράσματα δικά σας.....

Συνημμένο Αρχείο 31024

Συνημμένο Αρχείο 31025

Συνημμένο Αρχείο 31026

Συνημμένο Αρχείο 31027

Συνημμένο Αρχείο 31028

Συνημμένο Αρχείο 31029

Dim77 12-05-11 16:59

Ευθυγράμμιση έκανες μετά?

God 12-05-11 17:41

Εντάξει, και πριν δεν είχες και ΤΟΣΟ κενό, έτσι που το είχες πει νόμιζα εγώ ότι ήταν ο τροχός 2 δάχτυλα μέσα από το φτερό. :D

Μία χαρά δείχνει. Στην θεωρία έχεις λίγο καλύτερο πάτημα επειδή μεγαλώνει ο άξονας μα στην πράξη πιθανότατα απλώς σου φαίνεται.

R-load 12-05-11 20:03

μια χαρα εκατσε!δν δειχνει να εχει μεγαλη διαφορα..αλλα στν ουσια οση ζητουσες για να εισαι ευχαριστημενος υποθετω..
συμφωνω με τν Dim οτι θα πρεπει να κανεις κ μια ευθυγραμμιση..καθως φαρδηνες τν πισω αξονα σου συνολικα κατα 14χιλ..δν ειναι μεγαλο σαν νουμερο αλλα καλο θα ηταν να το τσεκαρεις..

ThaNOS E46coupe 13-05-11 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 426727)
Ευθυγράμμιση έκανες μετά?

Δημητρακη δεν εκανα. Γιατι τις εβαλα το μεσημερι μετα τη δουλεια. Απ οτι δειχνει παντως μια πολυ ψιλη θελει. Αλλα οχι απο τους αποστατες αλλα επειδη σηκωσα το πισω μερος κατα δεκα χιλιοστα. Ηταν πολυ χαμηλο και δε μου αρεσε....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από God (Μήνυμα 426732)
Εντάξει, και πριν δεν είχες και ΤΟΣΟ κενό, έτσι που το είχες πει νόμιζα εγώ ότι ήταν ο τροχός 2 δάχτυλα μέσα από το φτερό. :D

Μία χαρά δείχνει. Στην θεωρία έχεις λίγο καλύτερο πάτημα επειδή μεγαλώνει ο άξονας μα στην πράξη πιθανότατα απλώς σου φαίνεται.

Μανο αμα το εβλεπες απο κοντα φαινοταν παρα πολυ ασχημο. Εσυ που δεν ειναι δικο σου,δε το καταλαβαινεις. Αλλα εμενα με ενοχλουσε αφανταστα. Ηταν ο μονος λογος που θα αλλαζα ζαντες...οσο για το πατημα.... Στα στροφιλικια ειναι καλυτερο....γυριζει πιο ευκολα το αμαξι δηλαδη, και στα σλαλομ ειναι πιο απολυτο απ οτι πριν....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από R-load (Μήνυμα 426743)
μια χαρα εκατσε!δν δειχνει να εχει μεγαλη διαφορα..αλλα στν ουσια οση ζητουσες για να εισαι ευχαριστημενος υποθετω..
συμφωνω με τν Dim οτι θα πρεπει να κανεις κ μια ευθυγραμμιση..καθως φαρδηνες τν πισω αξονα σου συνολικα κατα 14χιλ..δν ειναι μεγαλο σαν νουμερο αλλα καλο θα ηταν να το τσεκαρεις..

Ζυγοσταθμιση θα γινει τις επομενες ημερες μιας και δεν προλαβαινω λογω δουλειας. Μπορει να μην ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα σε θεμα χιλιοστων,αλλα παντως ηρθαν κι εκατσαν ακριβως... Θα βγαλω και φωτο απ το πισω μερος...πραγματικα γεμισε το αμαξι ρε παιδια....

Dim77 13-05-11 07:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426778)
Δημητρακη δεν εκανα. Γιατι τις εβαλα το μεσημερι μετα τη δουλεια. Απ οτι δειχνει παντως μια πολυ ψιλη θελει. Αλλα οχι απο τους αποστατες αλλα επειδη σηκωσα το πισω μερος κατα δεκα χιλιοστα. Ηταν πολυ χαμηλο και δε μου αρεσε....



Θάνο, δεν είναι θέμα ''ψιλής''. Έχεις αλλάξει το μετατρόχιο πίσω.

gregE36 13-05-11 09:18

ωραιο μια χαρα εκατσε

SerafeimS3 13-05-11 10:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ThaNOS E46coupe (Μήνυμα 426595)
πήρα απο ένα φίλο μου προσθήκες H&R ενός πόντου. ο μόνος λόγος που τις πήρα είναι οτι οι ζάντες μου είναι 8άρες και ο θόλος του 46αριού είναι αρκετά πιό έξω. ο μόνος τρόπος για να γεμίσω το κενό είναι να μπούνε προσθήκες.
Ναι ναι,,,το ξέρω δέν κάνει καλό, αλλα άμα δέν τις δοκιμάσω θα σκάσω... η ερώτησή μου...
έχω τέσσερις προσθήκες. να βάλω και στις μπροστινές? ή μόνο στις πίσω? και επίσης... άν βάλω δύο προσθήκες σε κάθε μία απο τις πίσω ρόδες?
οι προσθήκες έχουν κάτι εξογκώματα που μπαίνουν και η μία μέσα στην άλλη...τί προτείνετε?

Κατά τη γνώμη μου καλό είναι απο τη στιγμή που έβαλες πίσω προσθήκες να βάλεις και μπροστά..μόνο πίσω σίγουρα ο κώλος θα φεύγει πολύ πιο εύκολα οπότε χαίρεσαι και την "μπάντα" αλλά χαλάς την γεωμετρία του αυτοκινήτου.εάν δεν σε νοίαζει και δεν είσαι στροφάκιας το αφήνεις ως έχει.Πάντως το σωστό στήσιμο είναι να μπουν και στις τέσσερις ρόδες προσθήκες και να γίνει σωστή ευθυγράμιση.

με λακούβες κτλ έχεις θέμα ? βρίσκεις σε κανά θόλο..?(όταν είσαι γεμάτος από άτομα ή και μόνος) είσαι χαμηλωμένος..?

ThaNOS E46coupe 13-05-11 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SerafeimS3 (Μήνυμα 426797)
Κατά τη γνώμη μου καλό είναι απο τη στιγμή που έβαλες πίσω προσθήκες να βάλεις και μπροστά..μόνο πίσω σίγουρα ο κώλος θα φεύγει πολύ πιο εύκολα οπότε χαίρεσαι και την "μπάντα" αλλά χαλάς την γεωμετρία του αυτοκινήτου.εάν δεν σε νοίαζει και δεν είσαι στροφάκιας το αφήνεις ως έχει.Πάντως το σωστό στήσιμο είναι να μπουν και στις τέσσερις ρόδες προσθήκες και να γίνει σωστή ευθυγράμιση.

με λακούβες κτλ έχεις θέμα ? βρίσκεις σε κανά θόλο..?(όταν είσαι γεμάτος από άτομα ή και μόνος) είσαι χαμηλωμένος..?

Σεραφείμ ,απο θέμα λακούβας είμαι οκ. μπορώ να πώ πάντως οτι είναι πιό αθόρυβο το αμάξι πλέον στις καλούβες απ ότι πρίν. δέν έχω γράψει και χιλιόμετρα βέβαια...μπροστά θελω να αποφύγω τις προσθήκες γιατί εκεί είναι το σύστημα διεύθυνσης και δέ θέλω να επέμβω αλλάζοντας κάτι....χαμηλωμένο είναι. αλλα δέν βρίσκει στους θόλους γιατι η ρόδα είναι λιγο πιό μέσα απο το φερό....πιό παλιά είχα τη ρόδα μέσα απ το φτερό. αλλα ήταν υπερβολικό το χαμήλωμα, και έτσι το σήκωσα τώρα και είμαι οκ , και απο άνεση και απο στήσιμο!!!!!

SerafeimS3 13-05-11 14:09

ok καλές πάντες... :)

ThaNOS E46coupe 13-05-11 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SerafeimS3 (Μήνυμα 426823)
ok καλές πάντες... :)

ευχαριστώ φίλε!!!!!:greenboun

Dim77 13-05-11 17:01

Εγώ πάλι με αύξηση του μετατροχίου πίσω θα έλεγα καλά ''μούτρα''.

Αφού έβαλες αποστάτες πίσω καλό θα ήταν (φαντάζομαι) να βάλεις και εμπρός. (Edit: αφού η λύση να βγάλεις τις προσθήκες δεν θα σε ενδιαφέρει :embarassm)

Πήγαινε Θάνο τουλάχιστον για ευθυγράμμιση. Άλλαξες περισσότερο τη γεωμετρία από όσο νομίζεις.

rapid_fast 13-05-11 17:15

Εγώ δεν λέω κουβέντα..
Γιατι αν πώ θα μαλώσουμε..
Βγάλτα..

mike21 13-05-11 18:46

μπουλόνια έβαλες πιό μακρυά ή άφησες τα ίδια;
άσχετα απο τα μπουλόνια εάν θές να τις αφήσεις βάλε και τις μπροστά γιατί χαλάει πολύ η γεωμετρία του όπως το έχεις τώρα,κατα τα άλλα εάν η προσθήκη είναι σωστή και το χειλάκι που έχει εφαρμόζει σωστά στη ζάντα(ομοίως και απο τη μέσα πλευρά στο μουαγιέ) και δέν πλέει δέν θα έχεις ποτέ πρόβλημα,εγώ το έχω με προσθήκες πάνω απο δέκα χρόνια,κανένα πρόβλημα

sakkunen 13-05-11 22:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 426855)
Εγώ πάλι με αύξηση του μετατροχίου πίσω θα έλεγα καλά ''μούτρα''.

Αφού έβαλες αποστάτες πίσω καλό θα ήταν (φαντάζομαι) να βάλεις και εμπρός. (Edit: αφού η λύση να βγάλεις τις προσθήκες δεν θα σε ενδιαφέρει :embarassm)

Πήγαινε Θάνο τουλάχιστον για ευθυγράμμιση. Άλλαξες περισσότερο τη γεωμετρία από όσο νομίζεις.

+1. Πως είναι δυνατόν αυξάνοντας πίσω μετατρόχιο να το ''γυρίζεις'' πιο εύκολα ?!

fz21 13-05-11 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakkunen (Μήνυμα 426894)
+1. Πως είναι δυνατόν αυξάνοντας πίσω μετατρόχιο να το ''γυρίζεις'' πιο εύκολα ?!

+11

οπως σου ειπαν και οι υπολοιποι Θανο, βαλε και μπροστα !
μην φοβασαι,δεν θα χαλασει κατι !
εγω πανω απο χρονο τους εχω μπρος-πισω και μονο θετικα εχω να πω σχετικα με το πατημα το τουτου μου....!

E36 RULES!! 13-05-11 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 426855)
Εγώ πάλι με αύξηση του μετατροχίου πίσω θα έλεγα καλά ''μούτρα''.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakkunen (Μήνυμα 426894)
+1. Πως είναι δυνατόν αυξάνοντας πίσω μετατρόχιο να το ''γυρίζεις'' πιο εύκολα ?!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από fz21 (Μήνυμα 426901)
+11

+oo..

Μεγαλυτερο μετατροχιο πισω απο μπροστα = υποστροφη :rolleyes:

Καπου πριν αναφέρθηκε πως αν μπουν μπροστά θα γινει σιγουρα ζημια.. Γιατι αυτο? Καποια τεκμηριωμενη απαντηση εχουμε?

ThaNOS E46coupe 14-05-11 00:49

παιδια ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για το ενδιαφερον...θα γινουν δοκιμες και με τις αλλες δυο πορσθηκες που εχω γι τους μπροστινους τροχους και θα δω διαφορες. Παντως δε καταλαβαινω γιατι να μη "ντριφταρει" το αμαξι καλυτερα? Απο θεμα μουτρα παντως μεχρι στιγμης δε δειχνει κατι τετοιο. Πρεπει να μπουν και οι τεσσερις αποστατες απανω κ να δω πως συμπεριφερεται...μετα να κρινω πως μου αρεσε πιο πολυ και να παω να κανω μια καλη ευθυγραμμιση....οπου εκει θα βελτιωθει κατα πολυ η οδηγικη συμπεριφορα φανταζομαι....καποια προταση επ αυτου?

Dim77 14-05-11 09:16

Θάνο.
Χοντρικά θα στα πώ.
Μεγαλύτερο μετατρόχιο στον άξονα σημαίνει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης (απλά μετά ίσως είναι πιο απότομο).
Όταν μεγαλώνεις την πρόσφυση σε έναν άξονα (σε ένα ισορροπημένο αυτοκίνητο), ο άλλος άξονας χάνει πάντα πρώτα την πρόσφυση.

Τα σωστά βήματα ποιά είναι (αφού επιμένεις να θές αποστάτες που εγώ δεν θα έβαζα):

Αποστάτες πίσω. Ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει για βρούβες η παλιά).
Δοκιμές.
Αποστάτες και μπροστά. Ξανά ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει πάλι για βρούβες η προηγούμενη).
Βγάζεις κάτι. Ξανά ευθυγράμμιση.

Αφού μεταβάλλοντας τη γεωμετρία κάθε φορά (τη συνολική) ακυρώνεις την προηγούμενη ευθυγράμμιση.

Αφού θέλεις τους αποστάτες, βάλε και μπροστά και φυσικά θα βάλεις μπουλόνια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ μακρύτερα (π.χ. 7mm) που ελπίζω να το έχεις ήδη κάνει στους πίσω τροχούς και ...κάνε ευθυγράμμιση. :)

Προσοχή με τα μπουλόνια γιατί σε βλέπω να παριστάνεις τον Nigel Mansel 1991 Portugese GP:
http://www.youtube.com/watch?v=Fl1ZiNws7WE

ThaNOS E46coupe 14-05-11 09:32

χαχαχα...ρε τρελε ενοειται οτι εχω βαλει τα μεγαλυτερα μπουλωνια.απλα ξεχασα να το αναφερω πιοπριν......ευχαριστω δημητρακη για τα στοιχεια.....

fz21 14-05-11 13:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 426935)
Θάνο.
Χοντρικά θα στα πώ.
Μεγαλύτερο μετατρόχιο στον άξονα σημαίνει μεγαλύτερα περιθώρια πρόσφυσης (απλά μετά ίσως είναι πιο απότομο).
Όταν μεγαλώνεις την πρόσφυση σε έναν άξονα (σε ένα ισορροπημένο αυτοκίνητο), ο άλλος άξονας χάνει πάντα πρώτα την πρόσφυση.

Τα σωστά βήματα ποιά είναι (αφού επιμένεις να θές αποστάτες που εγώ δεν θα έβαζα):

Αποστάτες πίσω. Ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει για βρούβες η παλιά).
Δοκιμές.
Αποστάτες και μπροστά. Ξανά ευθυγράμμιση (γιατί έχει πάει πάλι για βρούβες η προηγούμενη).
Βγάζεις κάτι. Ξανά ευθυγράμμιση.

Αφού μεταβάλλοντας τη γεωμετρία κάθε φορά (τη συνολική) ακυρώνεις την προηγούμενη ευθυγράμμιση.

Αφού θέλεις τους αποστάτες, βάλε και μπροστά και φυσικά θα βάλεις μπουλόνια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ μακρύτερα (π.χ. 7mm) που ελπίζω να το έχεις ήδη κάνει στους πίσω τροχούς και ...κάνε ευθυγράμμιση. :)

Προσοχή με τα μπουλόνια γιατί σε βλέπω να παριστάνεις τον Nigel Mansel 1991 Portugese GP:
http://www.youtube.com/watch?v=Fl1ZiNws7WE

Δημήτρη γιατι να κανει ευθυγραμμιση εναν εναν αξονα ξεχωριστα ??? για ποιο λογο ?

εγω ας πουμε οταν χαμηλωσα εκει που ηθελα και ειχα ενα θεματακι εβαλα 4 αποστατες μπρος πισω ιδιους,εκανα μια ευθυγραμμιση και τελος !
ουτε χαλασε κατι ουτε τπτ...!
ειδα τεραστια διαφορα στο πατημα που να πω την αληθεια δεν την περιμενα με τπτ και με λιγα λογια μονο θετικες εντυπωσεις εχω...ααα ουτε ξεκολαει αποτομα τωρα αν και εχω και τις αντιστρεπτικες μου στην πιο σκληρη ρυθμιση !
αυτα... :smokin:

Dim77 14-05-11 13:14

Δεν εννοώ να κάνει ευθυγράμμιση σε έναν άξονα. Η ευθυγράμμιση γίνεται γενικά.

Απλά κάθε τι που αλλάζει (και εδώ αλλάζει κάθε φορά το ένα μετατρόχιο), θέλει ''γενική'' ευθυγράμμιση.

fz21 14-05-11 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dim77 (Μήνυμα 426957)
Δεν εννοώ να κάνει ευθυγράμμιση σε έναν άξονα. Η ευθυγράμμιση γίνεται γενικά.

Απλά κάθε τι που αλλάζει (και εδώ αλλάζει κάθε φορά το ένα μετατρόχιο), θέλει ''γενική'' ευθυγράμμιση.

νομιζα πως εννουσες να βαλει πισω προσθηκες-να κανει ευθηγραμμιση
μετα να βαλει μπροστα προσθηκες-να κανει ευθηγραμμιση...
σαν να του ελεγες ενα ενα.
αυτο καταλαβα...λαθος μου !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.