BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   335 xi or i ?? (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=8340)

propeller 15-05-07 14:11

335 xi or i ??
 
εχουμε το ακολουθο διλλημα:
ο αδεφος μου ενδοιαφερεται για το 335xi. Εγω θα του προτεινα το i (σκετο) διοτι bmw κ 4κινητο δε μου καθεται κ πολυ καλα....
Ο αντιλογος ειναι οτι τα 300+ αλογα ειναι πολλα για πισω, ιδιως στην ελλαδα, για καποιον που θελει το αυτοκινητο να ειναι γρηγορο σε καθε δρομο, με οποιεσδηποτε συνθηκες....
Εχει καποιος φορουμιτης, εμπειρια απο xi να μας πει?
Χανει το 335 σε χαρακτηρα εαν ειναι 4κινητο?
Ειναι το πισωκινητο τοσο ατιθασο ωστε να τρομαζει?
Υποψιν οτι ο ενδοιαφερομενος οδηγει ενα παλιοΤΤ quattro περι τα 280 αλογα...
Αλλα ας μην μας επηρεασει αυτο....

καθε γνωμη ευπροσδεκτη....

Snoopy 15-05-07 14:24

δεν έχω οδηγήσει την νέα σειρά σε ΧΙ αλλά την 46 που είχα νοικιάσει στη Γερμανία δεν την χάρηκα καθόλου. Μαζεύει αμέσως τον κώλο της και είναι καλή μόνο σε χιόνια (δεν μπαίνει το τραξιον κάθε τρεις και λίγο) και σε βροχερό.
Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε τετρακίνητο επιδόσεων (σε σχέση με τη Σούμπα καμμία σχέση) και πολλές φορές παρόλο που είχε τη δύναμη ένοιωθες οτι κόβει μόνο του χωρίς λόγο.
Είναι πολύ γρήγορο με τα ηλεκτρονικά σε λειτουργία αλλά νομίζω πως απο το ΤΤ (ειδικά αν ήταν και κουάτρο) απέχει πάρα πολύ.
Αλλη φιλοσοφία.
Πιό οδηγοκεντρικό το ΤΤ, πιό οικογενειακό το ΧΙ.
¨αποψή μου.

Υ.Γ. 300 άλογα και πίσω κίνηση ΜΕ μπλοκέ αν υπάρχει.... δεν θα σκεφτόμουν καν την τετρακίνηση.

propeller 15-05-07 14:36

offtopic:η υπογραφη με τον Bungle ειναι απλα τελεια!

ναι 335 με πισω μπλοκε θα εχει ενδοιαφερον...

alexk 15-05-07 14:55

Ανδρέα δεν σε ξαναπάω βόλτα !!!
Είπαμε τι θα πάρει, 335 το πισωκίνητο. :yipee:

shido 15-05-07 14:59

kai με μπλοκε να το ευχαριστηθει

propeller 15-05-07 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexk (Μήνυμα 116835)
Ανδρέα δεν σε ξαναπάω βόλτα !!!
Είπαμε τι θα πάρει, 335 το πισωκίνητο. :yipee:

οκ οκ !!:cheers:

αλλα να διαβασουμε κ καμια αποψη να τον πεισουμε δημοκρατικα:)

συντομα ελπιζουμε σε testdrive

bardull 15-05-07 15:22

Εγω ειμαι υπερ του i,χωρις εμπειρια απο xi ομως.Και το i το οδηγησα για κανα 2-3 χιλιομετρα.Απλα δεν μου καθεται η 4κινηση σε BMW.Τα ηλεκτρονικα ειναι σε τετοιο επιπεδο πλεον που κανουν τις πισωκουνες ευκολοοδηγητες.Παντως δε εχω εμπειρια απο 4κουνα BMW.

Isobitis 15-05-07 15:29

παιδια καλησπερα
καταρχην μιας και καινουριος να σας συγχαρω για το πολυ καλο forum και την εξισου καλη παρεα που φαινεται οτι εχετε φτιαξει.. :nod:

κατα καποιο τροπο περι εμου ο λογος

οπως ειπε και ο αντρεας εχω ενα ΤΤ quattro γυρω στα 280-290 αλογα
μιας και εχω στο μυαλο μου μια αναβαθμιση εχω εδω και αρκετο καιρο με τον αντρεα το debate μεταξυ xi or i
ο αντρεας βεβαια σαν γνησιος bmw fan ειναι υπερ της πισω κινησης οπως και απο οτι βλεπω και αρκετοι απο εσας..

καταλαβαινω οτι ενα τετρακινητο bmw ειναι κατα της παραδοσης και σιγουρα θα φαινεται ελκυστικο σε πολυ λιγους.. το να "φιμωνει" το εξαιρετικο πλαισιο του i ειναι επισης πιθανο

απο την αλλη σαν ενα αυτοκινητο το οποιο θα μπορει να "μιλαει" στον οδηγο του και να πηγαινει γρηγορα σε οποιεσδηποτε συνθηκες μου φαινεται αρκετα ελκυστικο και οχι αδυνατο για μια εταιρια του βεληνεκους της bmw

χρηματικα ενα 335xi μπαινει στα χωραφια μιας μεταχειρισμενης e46 m3 ειδικα αν καποιος θελει να το παρει καινουριο οποτε η επιλογη δεν ειναι τοσο ξεκαθαρη...

περιμενουμε με τον αντρεα το test drive να δουμε τι θα λεει και στο δρομο
μεχρι τοτε... αν εχει καποιος οδηγικη εμπειρια απο xi θα βοηθουσε πολυ

φιλικα
Γιαννης

----
αν ειναι να το κανεις καντο σωστα...

Snoopy 15-05-07 15:46

Αν είναι τεστ ντράιβ σωστό πρέπει να περιλαμβάνει τις συνθήκες για τις οποίες είναι φτιαγμένο το αυτοκίνητο.
Δεν εννοείται τεστ ντράιβ που να μην περιλαμβανει τουλάχιστον την Πάρνηθα μέχρι τα μισά.
Οτιδήποτε άλλο είναι για τον κώλο. Συγνώμη για την έκφραση αλλά οταν είχα πάει για τεστ στο 325 Ε90 μου λέει εδώ θα πάμε, ευθεία μετά δεξά και στο φανάρι γυρίζουμε.
τι να καταλάβεις απο αυτό τώρα?

Πάντως το ξαναλέω με το ΙΧ νομίζεις οτι λείπουν άλογα.

propeller 15-05-07 20:45

μα καλα εχω εντυπωσιαστει: ΚΑΝΕΝΑΣ δεν εχει στο φορουμ ενα xi να μας πει μια γνωμη?
Αλεξη απο εσενα που εχεις οδηγησει τοσα, θα περιμενα μια τεκμηριωμενη βοηθεια επι του θεματος
Το οτι το xi θα ειναι πιο αποτελεσματικο σε δυσκολες συνθηκες, ειναι μαλλον σιγουρο. Το θεμα ειναι αν αυτο γινεται σε βαρος της αισθησης BMW και αν το i εχει οντως μειονεκτημα στα δυσκολα τερεν...
επι αυτο παρακαλω εχουμε καποιον που να το κατεχει????


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.