BMW-Motorsport.gr

BMW-Motorsport.gr (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/index.php)
-   Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=52)
-   -   ΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ (https://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=879)

Sras 10-01-05 13:37

ΟΡΙΑ ΑΘΗΝΩΝ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΣΗ
 
Καλημερα
Εχω διαβασει αλλα και εχω ακουσει οτι πετρελαιοκινηση σε Ι.Χ. αυτοκινητα επιτρεπεται σε ολη την Ελλαδα εκτος Αθηνας και Θεσσαλονικης.Ξερει κανεις πως καθωριζονται τα ορια αυτα?Η Ελευσινα πχ η το Κορωπι,ακομα και η Βουλα-Βουλιαγμενη ειναι εντος οριων Αθηνων?Αιγαλεω,Περιστερι,Μαρουσι κλπ ειναι το ιδιο?Εχει διαβασει κανεις το νομο που οριζει αυτα τα ορια η μηπως ξερει που μπορουμε να τον βρουμε να δουμε τι οριζει??
Ρε μηπως μπορουμε να εχουμε Ι.Χ. πετρελαιο στους περιφερικους δημους της Αθηνας η της Θεσσαλονικης και δεν το ξερουμε??
Οποιος ξερει κατι να μας ενημερωσει παρακαλω.
Αντε γιατι εχω αρχισει να ονειρευομαι μια Χ3 με τον καινουργιο τριλιτρο πετρελαιοκινητηρα που θα φορεσει λιαν συντομως με τα 272 αλογα.
Sras
:help: :help: :help:

VIC 10-01-05 14:27

αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος αλλα νομιζ πως η απαγοευση αφορα τους νομους και οχι τους δημους οποτε δυσκολα τα πραγματα! μονο για επαγγελματικο ισως να μπορεσεις να βγαλεις αδεια :banghead: αλλα και παλι δεν το βλεπω να καταφερνεις κατι αφου στο μηχανολογικο θα σε παρουν με τις ντοματες!!! :kissass:

φαντασου να πας και να τους πεις: θελω ενα Χ3 για να μεταφερω καρπουζια και πατατες... :drive2:

moutraklas 11-01-05 12:34

Και αν δηλώσεις για κανένα χρόνο μόνιμη κατοικία επαρχία? Δεν ξέρω τι χρειάζεται πραγματικά για να γίνει αυτό και πως μπορεία να το κάνεις (εκτός κι αν τύχει και πραγματικά μείνεις επαρχία) αλλά πας, αγοράζεις από την επαρχία το αμάξι που θέλεις και το οδηγείς Αθήνα μετά...
Κι αν σε σταματήσουν? "έμενα επαρχία, αγόρασα νόμιμα το diesel μου και τώρα που επέστρεψα Αθήνα, τι να κάνω δηλαδή? Να το δώσω?" Η, ακόμα καλύτερα, δεν λες καθόλου ότι μένεις Αθήνα...

melos86 11-01-05 16:06

Και ολα αυτα επειδη οι πολιτικοι μας ειναι πραγματικοι "φωστηρες"!!! Για ονομα του Θεου... Εδω ολη η Ευρωπη χρησιμοποιει Diesel και σε εμας ο Σουφλιας λεει πως θα πρεπει να κανουμε ερευνες και μετρησεις για να δουμε το θεμα της πετρελαιοκινησης!!! Ποιοι?? Εμεις οι Ελληνες... Οταν τους συμφαιρει ειμαστε στην Ε.Ε και οταν δεν τους συμφαιρει κανουν τις παπιες! Οι ιδιοι βεβαια φροντισαν να ψηφισουν νομο για τα αφορολογητα αυτοκινητα τους και το επιδωμα ενικοιου που ειναι 3000ευρω!! Βεβαια φταιμε και εμεις!! Ενω μας αδικουν μπροστα στα μουτρα μας εμεις καθομαστε στις καρεκλιτσες μας και διαμαρτυρομαστε απο τους H/Y!!! Αντι να κανουμε κανα ντου μεσα στη βουλη... :soapbox: :angryfire :icon42: :chair:

kacey 11-01-05 21:32

Τα ορια ειναι τα ορια των νομων Αττικης και Θεσσαλονικης. Σε τυχον ελεγχο το οχημα παει για κατασχεση και ο οδηγος στην φυλακη (ετσι λεει ο νομος, τωρα τι θα σου κανουν ειναι αλλο θεμα...μπορει και να την γλυτωσεις αμα εχεις μονιμη κατοικια στην επαρχια και αρχισεις να κλαιγεσαι οτι ηρθες για μια δουλεια κλπ κλπ..). Καλημερα σας. :D

veduza 11-01-05 21:56

ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ DIESEL ΚΑΙ
H ΑΔΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙ "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ "
ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ .
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΜΠΛΑΚΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΕΝΤΟΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΝΟΜΩΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ !!!!

kacey 12-01-05 01:45

Ο μονος λογος που δεν ειχες κανενα προβλημα ειναι επειδη δεν σε σταματησαν...Μονο τα δημοσιας χρησης οχηματα ειναι νομιμα, δηλαδη ακομα και επαγγελματικα, αμα ειναι ιχ, ειναι το ιδιο πραγμα.

Sras 01-03-05 17:23

Καλημερα και επανερχομαι
Η Υπουργικη αποφαση του 1992 λεει οτι απαγορευεται εντος των οριων των κατωθι περοχων.Ελευσινα-Μαγουλα-Φυλη-Αχαρνες-Θρακομακεδονες-Βαρυμπομπη-Κρυονερι-Α.Στεφανος-Ανοιξη-Σταματα-Ροδοπολη-Διονυσος-Πικερμι-Σπατα-Κορωπι-Βαρη-Βαρκιζα.Δηλαδη Μαρκοπουλο,Κερατεα κλπ στα νοτια,Αττικη οδο επιτρεπεται.Εαν σε πιασουν το προστιμο ειναι αφαιρεση αδειων οδηγου και κυκλοφοριας για ενα μηνα και 150 ευρω προστιμο.
Πιστευω οτι εαν πας δικαστηριο εχεις πολλες πιθανοτητες για αθοωση γιατι οπως μου ειπαι πολυ καλος δικηγορος στην αποφαση υπαρχουν πολλες ασαφειες.Ακουω γνωμες
Sras

μανος318is 01-03-05 20:57

Βγαζεις το ".d" ,αλλαζεις το τελικο της εξατμισης και προσευχεσαι να μην σε σταματησει το κλιμακιο που κανει ελεγχο για ρυπους κτλπ!

kacey 02-03-05 01:34

η να μην σε σταματησει οποιοσδηποτε μπατσος και σου ζητησει αδεια η οποια γραφει με μεγαλα γραμματα τι καυσιμο καιει το αμαξι....

οσο για τα προστιμα εγω ειμαι σχεδον σιγουρος πολυ πιο σοβαρα.
sras στην αποφαση εκεινη που λεει για τα ορια, λεει αυτα τα προστιμα που ειπες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.